Indie - udział w bajecznie kolorowym festiwalu Holi. Największe atrakcje Indii z Himalajami w tle
Pomimo, że całe życie nie jest wystarczająco długie, by poznać całkowicie kulturę Indii, nasza wyprawa do Indii pozwoli nam chociaż częściowo uczestniczyć w barwnym życiu Hindusów. Festiwal Holi jest świetnym pretekstem do poznania niezwykłej ludności Indii.
Również podróż przez cały kraj sprawi, że odkryjemy tamtejsze zabytki, świątynie i miasta, a także staniemy się świadkami życia, nie tylko religijnego.
Atrakcje
- zwiedzanie Starego i Nowego Delhi,
- kompleks Qutub Minar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,
- Gurudwara Bangla Sahib,
- centrum rzemiosła kaszmirskiego,
- zwiedzanie Dhramsali i Tsuglag Khang - siedziby Dalajlamy,
- zachód słońca nad Doliną Kangra,
- Tybetański Instytut Sztuki,
- świątynia w Ambit Sarovar i Jezioro Nieśmiertelności,
- Złota Świątynia,
- Jaipur i uczestnictwo w Festiwalu Holi,
- fort Amber, fort Nahargarh,
- lokalna kuchnia i folklor.
Czytaj więcej
Zwiń
Miejsce
Indie, jako miejsce narodzenia jednej z najstarszych cywilizacji i jej wielowarstwowej kultury, są obecnie drugim najludniejszym krajem świata. Ilość cudów natury, a także przykładów architektury i sztuki w tym kraju jest nie do zliczenia.
Spotkamy tu himalajskie, niedostępne krajobrazy, piaszczyste plaże, głośne miasta, a także pełne zadumy świątynie i klasztory w ustronnych miejscach. Są one wyjątkowe na skalę światową, a wyjazd do Indii stanowi niezwykłą bazę do zgłębiania historii i kultury Indii.
Plan wyjazdu
Dzień 1
Wylot do Delhi z Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów.
Dzień 2
Przelatujemy do stolicy kraju, New Delhi. Zwiedzimy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks Qutub Minar. Minaret postawiony w tym miejscu mierzy 73 metry i jest pierwszym wybudowanym w Indiach.
Przejeżdżamy przez Nowe Delhi, czyli rządowe i biznesowe centrum miasta. Zobaczymy parlament, pałac prezydencki, a także ministerstwa i ambasady.
Dzień 3
Rano udajemy się do Starego Delhi i odkrywamy lokalne targi oraz kuchnię. Następnie Gurudwara Bangla Sahib, czyli sikhijska świątynia, która powstała, aby uczcić życie nauczyciela Harkrishan Deva. Jak mówi zwyczaj, woda znajdująca się w świątynnym zbiorniku ma leczyć.
Każdy, kto jest w potrzebie, może tam otrzymać posiłek przygotowany w świątyni przez wolontariuszy. W godzinach popołudniowych, zgłębimy tajniki tradycyjnego tkactwa w centrum rzemiosła kaszmirskiego.
Dzień 4
W godzinach wczesnoporannych opuścimy Delhi, żeby przedostać się w kierunku Chandigarh, czyli stolicy dwóch indyjskich stanów - Pendżabu i Haryany. Miasto to jest jednym z najlepszych projektów urbanistycznych w kraju, a swój udział mieli przy tym architekci: Maciej Nowicki i Le Corbusier.
Będziemy tam mieli czas wolny, który możemy przeznaczyć na chłonięcie atmosfery Indii.
Dzień 5
Wcześnie rano wyjeżdżamy z Chandigarh, a nasze drogi poprowadzą do Dhramsali, czyli siedziby słynnego Dalajlamy. Miejsce to położone jest w górskiej dolinie Kangra i leży na wysokości 1500 m.n.p.m. Otoczone jest niemal rajskimi gajami cedrowymi, a także ośnieżonymi szczytami pasma Zachodnich Himalajów.
Dane nam będzie doświadczyć niesamowitego zachodu słońca z punktu widokowego Naddi. Przy odrobinie szczęścia i dobrej widoczności ujrzymy nawet słynne zbocza Dhaulagiri.
Dzień 6
Dzień przeznaczamy na eksplorowanie miasta Dhramsala, a w programie znajdzie się m.in. świątynny kompleks Tsuglag Khang. Zawędrujemy także do tantrycznego klasztoru Namgyal, w którym, jeśli fortuna sprzyja, można zobaczyć debaty mnichów.
Przystankami na naszej trasie będą też Tybetański Instytut Sztuki i Instytut Norbulinki zajmujący się tybetańską literaturą i tradycją.
Dzień 7
Wyjeżdżamy dalej, w kierunku Amritsar, czyli miasta założonego przez Rama Dasa w 1577 r. W mieście postawiono świątynię, na wyspie, w centrum Ambit Sarovar, czyli Jeziora Nieśmiertelności, a w jej murach umieszczono świętą księgę Sikhów, czyli Granath Sahib.
Księga ta jest bez przerwy czytana na głos przez kapłanów, którzy zmieniają się co dwie godziny. Za granicą z Pakistanem odkryjemy ceremonię militarną Wagah Borded.
Dzień 8
Rano poznamy historię Złotej Świątyni w Armitsarze, która jest celem wielu sikhijskich pielgrzymek. To właśnie tu miejsce miała wojskowa operacja Niebieskiej Gwiazdy, której bezpośrednim skutkiem stała się odwetowa śmierć ówczesnej premier Indii. Przedostaniemy się też na lotnisko i przez Delhi polecimy do Jaipuru.
Dzień 9
Według legendy, święto Holi, które będziemy obchodzić w Jaipurze, powstało, kiedy młody bóg Krishna obsypał kolorowym proszkiem pasterki, wśród których znajdowała się jego wybranka - Radha. Zrobił to zgodnie z radą matki, żeby niewidoczne stały się ich kolory skóry, jako że Krishna miał ciemną, a Radha jasną karnację.
Od tamtej pory Holi, czyli święto miłości i wiosny obchodzone jest w dokładnie ten sposób. Po przyjeździe do Dera Aner Rajputana weźmiemy udział w barwnych obchodach. Ubierzemy się w tradycyjne stroje i damy ponieść się świętowaniu. Fecie towarzyszą również świąteczne trunki i potrawy.
Dzień 10
Rano przejedziemy do fortu Amber, wybudowany przez gen. Mansingha z armii mongolskiego cesarza Akbara. Do zobaczenia nadal dostępna jest zawartość placówki w postaci imponujących komnat, fresków i dziedzińców. Odkryjemy także Fort Nahargarh (Tygrysa), z którego roztacza się imponujący widok na Jaipur. Przejazd na lotnisko i wylot z Delhi.
Dzień 11
Przylot do Warszawy z przystankiem w jednym z europejskich lub bliskowschodnich lotnisk.
Zakwaterowanie
W Indiach spać będziemy w hotelach 4* w pokojach 2-osobowych.
Pogoda
Pogoda w Indiach stanowi unikat na skalę światową. Wyjątkowe położenie na subkontynencie, między pasmem Himalajów, a obmywającym z pozostałych stron oceanem sprawia, że doświadczyć możemy tu regularnym monsunów. Największe, regularne opady nad lądem występują w miesiącach letnich, od maja do października.
W pozostałej połowie roku są one znikome, jako że większość opadu występuje nad oceanem. Roczna temperatura w Indiach waha się również od ok. 20 do ponad 30°C, w zależności od regionu.
Cena zawiera
- zakwaterowanie według programu w pokojach dwuosobowych w hotelach 4*,
- śniadania i kolacje,
- transport lokalny (busem i jeepami),
- usługi anglojęzycznego przewodnika,
- bilety wstępu do atrakcji z programu,
- obchody festiwalu Holi (turban - Pagri, zajęcia z tańca Rajastanu, przekąski, alkohol, kolorowe proszki).
Cena nie zawiera
- przelotów na trasie Warszawa - Delhi - Warszawa (ok. 2300 PLN),
- napiwków,
- napojów do posiłków,
- posiłków nieuwzględnionych w programie,
- wizy wjazdowej do Indii.
Ceny
Cena za wyjazd na 11 dni wynosi 1690 EUR + loty ok. 2300 PLN.
Warunkiem gwarancji powyższej ceny jest uczestnictwo przynajmniej 8 osób.
Dopłata do pokoju jednoosobowego
320 EUR
Ważne informacje
Aby móc uzyskać wjazd do kraju, konieczne jest posiadanie wizy do Indii. Wnioski dostępne są w wersji elektronicznej.
Organizator
Nasze wyjazdy kierujemy do prawdziwych pasjonatów podróży, chcących zrozumieć i zbliżyć się do ludzi innych kultur.
Indie - ciekawostki
Ciekawostką o Indiach, jak i o ludności Indii, jest fakt, że w kraju główną religią jest hinduizm, który wyznaje ponad 80% ludności. Narodził się on właśnie na tych ziemiach.
Dlatego w Indiach znajdziemy niesamowitą ilość przeróżnych obiektów sakralnych, których historia sięga wieków wstecz, a do których nadal ściągają miliony pielgrzymów. Warto też poznać istotę świętej rzeki, Gangesu.