Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Majówka i Boże Ciało na rowerze - Żuławy Wiślane, Kanał Elbląski

Wycieczka rowerowa śladami przyrody, architektury i ciekawej historii w jednym. Spędzisz czas na łonie natury, jadąc malowniczymi szlakami Kanału Elbląskiego i Żuław Wiślanych. Przejedziesz rowerem wzdłuż największego kanału żeglugowego w Polsce oraz przez tereny znajdujące się poniżej poziomu morza.

Zobaczysz majestatyczne zamki krzyżackie, w tym ten największy w Malborku, a także charakterystyczne domy podcieniowe i stare urządzenia melioracyjne pozostawione przez holenderskich osadników, mennonitów. Termin wycieczki - długi weekend majowy lub czerwcowy (Boże Ciało) - sprawi, że jazda rowerem przez kwitnące pola rzepaku, wśród maków i bardzo dawno posadzonych wierzb będzie wyjątkowym przeżyciem.

Atrakcje

 • malownicze widoki przywodzące na myśl Holandię - liczne kanały wodne, śluzy, rowy, zwodzone mosty,
 • szlak prowadzący wzdłuż unikalnego w skali światowej Kanału Elbląskiego,
 • trasa biegnąca przez najniżej położone miejsce w kraju - największą polską depresję,
 • zwiedzanie Ostródy i Elbląga,
 • szlak wiodący śladami mennonickich osadników - niezwykłe domy podcieniowe, zabytki hydrotechniczne, mennonickie cmentarze,
 • Zamek Krzyżacki w Malborku - perła gotyckiej architektury z listy UNESCO,
 • Sztum i Kwidzyn z zabytkami średniowiecznej architektury Zakonu Krzyżackiego (termin czerwcowy).

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Trudność trasy została oceniona jako łatwa/średnia. Teren Żuław i Kanału Elbląskiego, przez który prowadzą szlaki jest niemal całkowicie płaski i pozwala na szybkie pokonywanie sporych odległości. Nawierzchnia to w 60% asfalt i w 40% drogi gruntowe. Przewidziana długość dziennych dystansów to ok. 40-65 km. Długość całej trasy wynosi ok. 160-220 km (w zależności od terminu wyprawy: maj lub czerwiec).

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Żuławy Wiślane to najmłodsza kraina geograficzna Polski. Zajmuje niemal zupełnie płaskie, pozbawione lasów tereny, położone w delcie Wisły. Zbudowana jest wyłącznie z nanosów rzecznych z Wisły, dzięki czemu występują tam jedne z najbardziej żyznych gleb w całej Polsce. Na Żuławach znajdziemy liczne obszary depresyjne (poniżej poziomu morza), które zajmują, aż 28% powierzchni tej krainy.

To ewenement w skali Polski, a nawet Europy! Jest tu ponad 5 tys. km sztucznych kanałów, bardzo wiele śluz i rowów melioracyjnych. Niezwykły system kanałów, wałów oraz innych budowli hydrotechnicznych powstał w celu osuszenia tego obszaru. Ze względu na charakter terenów Żuław oraz historię osiadłych tu holenderskich osadników kraina ta jest czasem zwana małą Holandią.

Kanał Elbląski to wyjątkowy w swoim rodzaju system wodny, który łączy kilka mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym i dalej z Bałtykiem. Jego oryginalność polega na pokonywaniu 100-metrowej różnicy poziomów wody przez śluzy i pochylnie - urządzenia wyciągowe, zasilane przepływem wody. Statki płyną tu nie tylko po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach, “płyną po trawie”.

Kanał Elbląski to światowej klasy zabytek sztuki hydrotechnicznej. Zaprojektował go pruski inżynier, Georg Jacob Steenke. Uroczyste otwarcie kanału miało miejsce w 1860 r. Podobno całkowity koszt budowy przewyższył wydatki poniesione na konstrukcję wieży Eiffla. Jest to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce.

Plan wyjazdu

W czasie naszej wyprawy zapuścimy się rowerem w ciekawe przyrodniczo i architektonicznie rejony Kanału Elbląskiego i Żuław Wiślanych.

Ostróda

Pierwszy odcinek zaczniemy od niedawno otwartego szlaku, rozpoczynającego się w Ostródzie. Tam zobaczymy m.in. zamek komturów krzyżackich, gdzie gościł swego czasu nawet Napoleon Bonaparte, fragmenty murów obronnych, wieżę Bismarcka, wieżę ciśnień, dworzec kolejowy z XIX w., zespoły koszarowe z początku XX w. oraz gotyckie i neogotyckie kościoły.

Trasa poprowadzi nas wzdłuż kanału, aż do Elbląga. Po drodze będziemy mijać pochylnie, śluzy i może uda nam się zobaczyć statki “płynące po trawie”.

Raczki Elbląskie - Elbląg

Odwiedzimy wieś Raczki Elbląskie, gdzie przejedziemy przez najniżej położone miejsce w kraju, największą polską depresję (1,8 m p.p.m.). Kolejnym punktem na trasie będzie Elbląg, miasto założone przez Krzyżaków, jedno z najstarszych w Polsce i Niemczech. Jego powstanie datuję się na 1237 r. W czasach świetności był prężnie działającym członkiem Hanzy. Co ciekawe, to najniżej położone miasto w Polsce.

Szlak mennonitów

Drugi odcinek wycieczki przejedziemy przez obszar Żuław Wiślanych, szlakiem mennonitów. Byli to holenderscy wyznawcy ortodoksyjnego odłamu protestantyzmu, którzy uciekając przed prześladowaniami w swoim kraju, w XVI wieku osiedlili się m.in. na Żuławach, na obszarze ówczesnych Prus. Specjalizowali się w technice melioracji i osuszania bagien.

Podczas pokonywanej trasy będziemy oglądać mennonickie domy podcieniowe i zabytkowe urządzenie hydrotechniczne. Odwiedzimy mennonickie cementarze i być może natkniemy się na jakiś “holenderski” wiatrak. W zabytkowej gospodzie będziemy mieć okazję spróbowania przysmaków kuchni żuławskiej.

Malbork

Wycieczkę rowerową zakończymy w Malborku, dawnej siedzibie wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, gdzie odwiedzimy najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy, największy gotycki zespół zamkowy na świecie.

Sztum i Kwidzyn - do terminu czerwcowego

W terminie czerwcowym (wycieczka dłuższa o jeden dzień). Odwiedzimy dodatkowo Sztum, tam zamek wiel­kich mis­trzów krzyżackich i Kwidzyn z unikatowym zespołem architektonicznym, w którego skład weszły dwa zamki (biskupi i kapituły), katedra oraz miasto.

Zakwaterowanie

Noclegi w wyjątkowych pensjonatach w Małdytach i okolicach Elbląga oraz w Malborku (termin czerwcowy - Boże Ciało).

Noclegi w pokojach 2-osobowych o wysokim standardzie, z łazienkami.

Do pokojów 1-osobowych dopłata.

Pogoda

Osoby planujące wyprawę Szlakiem Kanału Elbląskiego i Żuław Wiślanych nie powinny spodziewać się tu warunków pogodowych szczególnie odbiegających od tych w reszcie kraju.

Temperatury, opady oraz liczba słonecznych dni w ciągu roku mieszczą się w średniej krajowej. Lokalna odrębność klimatyczna Żuław przejawia się w dużej wilgotności powietrza i gruntu, związanej z wysokim poziomem wód gruntowych, ogromnej ilości kanałów i rowów melioracyjnych oraz bliskim sąsiedztwem Bałtyku.

Cena zawiera

 • transport busem z i do Warszawy,
 • zakwaterowanie,
 • wyżywienie - 2 lub 3 śniadania w zależności od terminu,
 • asekurację samochodu na trasie i przewóz bagaży,
 • opiekę pilota,
 • ubezpieczenie NNW i OC oraz rowerów,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • dodatkowego wyżywienia - nie przewidzianego w programie,
 • dodatkowych usług podczas wyprawy,
 • biletów wstępu do atrakcji turystycznych.

Ceny

Termin majowy - Majówka (3 dni) - 595 PLN od osoby.

Dopłata do pokoju 1-osobowego 170 PLN.

Wynajem roweru - 150 PLN za całą wyprawę.


Termin czerwcowy - Boże Ciało (4 dni) – 820 PLN od osoby.

Dopłata do pokoju 1-osobowego 250 PLN.

Wynajem roweru - 180 PLN za całą wyprawę.

Ważne informacje

Na miejsce wycieczki rowerowej dotrzemy busem z Warszawy.

W związku z długością trasy i rodzajem nawierzchni najlepsze będą rowery trekkingowe, crossowe lub górskie. Istnieje możliwość wypożyczenia odpowiedniego roweru za dodatkową opłatą.

Organizator

Organized by Wyprawy RoweLove

Wyprawy RoweLove to zwiedzanie pięknych, lecz mniej znanych zakątków Polski oraz promowanie niebanalnych i wyjątkowych miejsc noclegowych.

Czy wiesz, że:

W Janowie koło Elbląga odnaleziono pozostałości legendarnej, wczesnośredniowiecznej osady Truso założonej przez duńskich wikingów.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.