Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

2 dni objazdówki po Zakarpaciu na Ukrainie

Odkryj uroki Zakarpacia na Ukrainie w jeden weekend. Udaj się w podróż najpiękniejszą linią kolejową Karpat, poznaj bogatą kulturę Bojków, zobacz najważniejsze zabytki Zakarpacia.

Atrakcje

 • bogaty program na 2 dni,
 • najważniejsze zabytki Zakarpacia m.in. cerkiew p.w. św. Michała Archanioła z początku XX w. z dzwonnicą - najcenniejszy zabytek architektury drewnianej w Karpatach,
 • podróż najpiękniejszą linią kolejową Karpat (trasa 18 km przez 6 tuneli i 27 wiaduktów),
 • muzeum historyczno-etnograficzne "Bojkiwszczyna" - ślady bogatej kultury góralskiego ludu Bojków,
 • muzeum hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego i ekspozycja poświęcona historii kawy.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wycieczka ma charakter objazdowy z tego względu jest adresowana do wszystkich zainteresowanych.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Zakarpacie położone jest w północno-wschodnim odcinku wielkiego łuku Karpat. To region historyczny w zachodniej części Ukrainy, na pograniczu 4 państw - Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. Ruś Zakarpacka należała przez bardzo długi okres 1000 lat (do końca I wojny światowej) do Królestwa Węgier (od 1866 r. w składzie Austro-Węgier).

Zakarpacie to mieszanka narodów i kultur, obecnie mieszkają tu m.in. Ukraińcy (w tym Rusini), Węgrzy, Rumunie, Rosjanie, Cyganie, Słowacy, Czesi, Polacy, Białorusini.

Plan wyjazdu

Program wycieczki jest ramowy. Zmianie lub przesunięciu mogą ulec poszczególne punkty programu.

Wyjeżdżamy autokarem z Lublina o godz. 4. (parking motel PZMot - ul. B. Prusa 8, dopłata 30 zł). Kolejno na trasie przystanki – Krasnystaw godz. 4.45 (stacja paliw Orlen, ul. Okrzei 125, dopłata 30 zł), Zamość godz. 5.20 (parking ul. Peowiaków 90B), Tomaszów Lubelski godz. 5.55 (parking Biblioteka - ul. Zamojska 2), Jarosław godz.7.10 (stacja paliw Watkem ul. Sanowa 11), Przemyśl godz. 7.50 (stacja paliw Orlen ul. Sanocka 10), Krościenko k. Ustrzyk Dolnych godz. 8.55 - przejście graniczne.

Dzień 1

Po przekroczeniu granicy Krościenko/Smolnica przejazd do Chyrowa. Spacer po rynku, zwiedzanie terenu Zakładu Naukowo-Wychowawczego OO Jezuitów z XIX w. Dawną świetność i rangę placówki widać w jej wielkości i wyposażeniu (327 sal dydaktycznych i pomieszczeń o różnym przeznaczeniu).

W czasie 53 lat istnienia szkoły kształciło się w niej ponad 6000 uczniów, m.in. tak znane postacie, jak Eugeniusz Kwiatkowski, Mieczysław Orłowicz, Jan Brzechwa. Uczelnia działała nieprzerwanie aż do wybuchu II wojny światowej.

Przejazd do miejscowości Stara Sól. Zobaczymy tu kościół p.w. św. Michała z XVII w. - powstały jako rozbudowa istniejącej wcześniej kaplicy ufundowanej przez króla Kazimierza Wielkiego. Kolejnym punktem tego dnia będzie Stary Sambor z cmentarzem żydowskim z XVI wieku.

Następnie udamy się do Jasienicy Zamkowej, gdzie zobaczymy cerkiew p.w. św. Michała Archanioła z 1903 r. oraz dzwonnicę z około 1779 r., która jest przykładem architektury drewnianej, jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków tego typu w Karpatach. To dzieło mistrzowskiej sztuki ciesielskiej.

Kolejny na trasie będzie Rozłucz ze źródłami wód mineralnych naftusi, willami i pensjonatami z przełomu XIX i XX w. oraz kościółkiem p.w. św. Franciszka Borgiasza. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia będzie Użok, gdzie znajduje się drewniana cerkiew p.w. św. Michała Archanioła z 1745 r. wpisana na listę UNESCO. Nocleg i kolacja przy muzyce w ośrodku wypoczynkowym.

Dzień 2

Po śniadaniu wyruszymy w podróż Koleją Karpacką na trasie Wołosianka - Sianki o długości 18 km. Przejedziemy przez 6 tuneli (najdłuższy ma 908 m) i aż 27 wiaduktów. Malownicza trasa prowadzi 18 serpentynami 370 m w dół w dolinę rzeki Uż.

Kolej Karpacka jest przykładem najwyższego kunsztu projektantów i budowniczych, którzy poprowadzili tor kolejowy w tak trudnym terenie górskim. Linia kolejowa została zbudowana w 1905 r. w celu połączenia centrum ówczesnej monarchii austro-węgierskiej ze Lwowem. Mieczysław Orłowicz określił ją jako najpiękniejszą linię kolejową Karpat.

Następnie udamy się do miasta Sambor, gdzie zobaczymy zabytkowy rynek z ratuszem, kamienice i budynki użyteczności publicznej, kościół p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Odwiedzimy także muzeum historyczno-etnograficzne "Bojkiwszczyna", gdzie poznamy bogatą kulturę góralskiego ludu Bojków.

Po obiedzie przejazd do wsi Kulczyce. Zwiedzimy muzeum hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego oraz zobaczymy ekspozycję poświęconą historii kawy i Jerzemu Franciszkowi Kulczyckiemu, który był dyplomatą, żołnierzem Jana III Sobieskiego i założycielem jednej z pierwszych kawiarni w Wiedniu.

Powrót do Polski w godzinach wieczornych lub nocnych przez miejscowości, gdzie każdy wsiadał na początku wycieczki.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2- lub 3-osobowych z łazienkami. Osoby podróżujące w pojedynkę są dokwaterowywane do pokoi 2- lub 3-osobowych.

Jest możliwość noclegu w pokoju 1-osobowym za dodatkową opłatą (60 zł).

Pogoda

Klimat na Zakarpaciu jest cieplejszy niż w Polsce. Łączą się tu cechy kontynentalnego, suchego klimatu Kotliny Panońskiej z wilgotniejszym, chłodniejszym klimatem Europy na północ od Karpat. Temperatura powietrza w kwietniu/maju może dochodzić nawet do 30°C. Zimy są mroźne i śnieżne.

Cena zawiera

 • transport autokarem/mikrobusem,
 • zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym,
 • wyżywienie (1x śniadanie, 1x obiad, 1x uroczysta kolacja),
 • opiekę pilota wycieczki,
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika,
 • bilety wstępu do odwiedzanych obiektów,
 • opłaty graniczne i miejscowe,
 • ubezpieczenie NNW i KL.

Cena nie zawiera

 • dodatkowego wyżywienia,
 • kosztów dodatkowych atrakcji nie objętych programem.

Ceny

Koszt wyjazdu na 2 dni: 399 PLN od osoby.

Ważne informacje

Wszyscy uczestnicy powinni mieć ważny paszport przez co najmniej pół roku od momentu przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej.

Walutą obowiązującą na Ukrainie jest hrywna. Najlepszym sposobem płatności jest płacenie kartą, ewentualnie można wziąć ze sobą złotówki i wymienić na miejscu na hrywny.

Podczas zwiedzania kościołów i cerkwi należy mieć odpowiedni strój zakrywający ramiona i kolana.

Organizator

Organized by QUAND

"QUAND" to biuro turystyczne założone w 1991 roku. Od tego czasu prężnie działamy nieustannie doskonaląc naszą ofertę wyjazdów po Polsce i za granicą.

Zakarpacie - ciekawostki

Zakarpacie jest nieodkrytym przez masową turystykę regionem Ukrainy. Dużą jego część stanowią tereny górskie, które są praktycznie bezludne bądź bardzo rzadko zaludnione przez pasterzy i robotników leśnych. W dolinach rzek można spotkać malownicze wsie. Ludność Zakarpacia zamieszkuje przede wszystkim tereny Niziny Zakarpackiej i niskiego pogórza, gdzie znajdują się wszystkie miasta regionu.

Kuchnia Zakarpacia to miks wpływów ukraińskich, czeskich i węgierskich. Charakterystyczne dla tego regionu potrawy to zupa bogracz, pielmieni, placki po słowacku, pierogi z bryndzą czy csirke paprikas (paprykarz z kurczaka).

Sprawdź podobne wyjazdy

Czarnobyl, Ukraina

13 - 16 sierpień 2020

+ 56 więcej

od1 409 PLN

/ os.

Mukaczewo, Ukraina

Iwano-Frankiwsk, Ukraina

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.