Eksploruj Syberię - profesjonalna wyprawa grupowa

Syberia - idealne miejsce dla miłośników ucieczki od cywilizacji do odprężenia w otoczeniu naprawdę dzikiej i zachwycającej natury. Wyrusz na wyprawę do Królestwa Wiecznej Zmarzliny, gdzie nawet latem zobaczysz zachwycające lodowe rzeźby. Obserwuj dymiące wulkany i stąpaj po zastygłej lawie. Popłyń w rejs po jednej z najdłuższych rzek świata i zrelaksuj się podczas kąpieli w gorących źródłach.

Podane terminy są przykładowe. Skontaktuj się z nami w celu ustalenia preferowanych dat Twojego wyjazdu na 17 dni.

Atrakcje

 • stożki wulkaniczne,
 • kąpiele w gorących źródłach,
 • kosmiczne krajobrazy,
 • podróż Koleją Transsyberyjską,
 • lot nad czynnymi wulkanami,
 • spacer po zastygłej lawie,
 • Rezerwat Biosfery Ubsu-Nuur,
 • Królestwo Wiecznej Zmarzliny w Jakucku,
 • rejs po Lenie - jednej z najdłuższych rzek na świecie,
 • Lenskije stołby,
 • Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym,
 • dziki półwysep Kamczacki.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

W wyprawie uczestniczyć mogą osoby o każdym poziomie zaawansowania. W ramach wyjazdu zorganizowana będzie jedna dłuższa wędrówka trekkingowa na szczyt stratowulkanu Awaczyńska Szopka. Jest to jednak atrakcja fakultatywna, w której osoby niezainteresowane pieszymi wycieczkami nie muszą brać udziału.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Syberia leży w północnej Azji i jest częścią Rosji. Ze względu na duży obszar geograficzny, jaki zajmuje na na mapie świata (zależnie od przyjętego brzegu granicy wschodniej - 10 lub 12,7 mln km²), obowiązuje tam siedem stref czasowych. Stanowi 57% terytorium Rosji i znajduje się tam, gdzie Bajkał, najgłębsze jezioro na świecie.

Plan wyjazdu

Program wyprawy może ulec zmianie z powodu niekorzystnych zmian pogodowych.

Dzień 1: Warszawa - Abakan

Spotykamy się na lotnisku Okęcie w Warszawie i lecimy do Abakanu.

Dzień 2: Abakan - Ergaki - Kyzył

Docieramy do Abakanu. Poznajemy najbardziej urokliwe punkty stolicy autonomicznej Republiki Chakasji. Przed nami atrakcje: pomnik Małego Księcia i katedra Przemienienia Pańskiego. Potem przemierzymy drogę R-257 przez Kraj Krasnojarski. Trasa jest wyjątkowa, dlatego zrobimy przystanki w najbardziej urzekających zakątkach w Parku Narodowym Ergaki (pasmo Sajanów Zachodnich).

Dzień 3: Zachodnia część Tuwy

Po śniadaniu objazdowa wycieczka po zachodniej części Republiki Tuwy. Podczas całodniowej wyprawy zobaczymy źródło mineralne Kundustug i górę Chajrakan, miejsce święte. Pojedziemy ku rozlewiskom Jeniseju. To piąta pod względem długości rzeka na świecie. Kolejnym punktem jest Czeder, gdzie poznamy dzieje tybetańskiego klasztoru Ustuu-Churee. Dzień zakończymy eksploracją ośrodka jurt Altyn Bulak.

Dzień 4: Południe Tuwy

Dzisiaj jedziemy na południe. Jedną z większych atrakcji będzie Jezioro Czeder. Znajduje się ono w pobliżu Samagaltaj. Są to święte miejsca dla szamanizmu, który jest tu równie powszechny, co buddyzm.

Wstąpimy z wizytą do klasztoru lamajskiego w Erzin i skierujemy się na obszary pogranicza tuwińsko (rosyjsko)-mongolskiego. Zachwyci nas tam skała Kara-Chaja oraz wpisany na listę UNESCO Rezerwat Biosfery Ubsu-Nuur. Jest to jezioro o powierzchni przeszło 3300 km². Akwen leży na granicy Mongolii z rosyjską Republiką Tuwy.

Będziemy podziwiać stepowe i pustynne okolice jeziora, a chętni zażyją odprężających kąpieli w Törje-Chöl’. Całe terytorium stanowi pewnego rodzaju geograficzną kontynuację mongolskiej Kotliny Wielkich Jezior.

W trakcie powrotu do Kyzyłu zatrzymamy się nad Dus Chöl’, gdzie w ramach atrakcji fakultatywnej będziemy korzystać z kąpieli błotnych. Po powrocie do hotelu koncert zespołu muzyki tuwińskiej z pokazem śpiewu gardłowego chöömej (dodatkowo 30 EUR).

Tradycja tego rodzaju śpiewu na dobre wpisała się w karty Tuwy. Najlepiej świadczy o tym fakt wpisania jej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Chętni będą też mieć szansę spotkania się z nauczycielem szamanizmu (atrakcja dodatkowa, której szczegóły ustalimy w trakcie wyjazdu).

Dzień 5: Jakuck

Zaczynamy kulturalną wyprawę po Kyzyle. W stolicy republiki Tuwy zachwyci nas umieszczony nad brzegiem Jeniseju pomnik “Środka Azji” oraz centrum miasta z imponującym Teatrem Narodowym. Zobaczymy budynek Parlamentu Republiki Tuwy i Tseczenling, najważniejszą świątynię tybetańskiego buddyzmu.

Prawdziwą gratką dla miłośników dzieł sztuki będzie Muzeum Narodowe, które posiada bogatą ekspozycję. Następnie przemieścimy się na lotnisko i ruszymy w podróż do Jakucka.

Dzień 6: Jakuck

Transfer do hotelu i spacer po Jakucku. Jest to miasto stołeczne Republiki Sacha (Jakucji), obszarowo jednej z największych jednostek podziału terytorialnego na świecie (ponad 3 milionów km²). Zobaczymy Królestwo Wiecznej Zmarźliny, miejsce, w którym nawet w środku lata można zobaczyć imponujące lodowe formy i rzeźby.

Dzień 7: Jakuck

Kontynuujemy eskapadę po Jakucku. W planach mamy wstęp do Muzeum Ludów Północy i spacer po centrum miasta. Zabytkowa architektura i zrekonstruowany po pożarze drewniany fort, to niektóre z atrakcji klimatycznego Starego Miasta. Potem pójdziemy do prawosławnej cerkwi Przeobrażenia Pańskiego.

Znajdziemy chwilę na zakup pamiątek, a w godzinach popołudniowych pojedziemy na przystań. W tym miejscu zacznie się nasz rejs po Lenie, rzece, która jest 11 pod względem długości na świecie.

Dzień 8: Lenskije stołby

Po dopłynięciu ruszamy w pieszą wędrówkę po Lenskijch stołbach. Ten park narodowy znalazł się na chlubnej liście UNESCO. Zobaczymy efektowne formacje skalne unoszące się wzdłuż rzeki Leny. Najwyższe słupy skalne osiągają wysokość nawet 200 m, a ich fundamenty dzielą od siebie głębokie wąwozy, skutek krystalizacji wody. W parku znajdziemy też skamieniałości różnych gatunków z okresu kambru.

Dzień 9: Chabarowsk - Birobidżan

Wracamy do Jakucka i jedziemy na lotnisko. Lądujemy w Chabarowsku, skąd przemieszczamy się na dworzec kolejowy i zaczynamy około 2,5-godzinny przejazd Koleją Transsyberyjską do Birobidżanu. Jest to najdłuższa kolej świata (9289 km). Celem podróży jest stolica Żydowskiego Obwodu Autonomicznego. Trasa wiedzie przez most na Amurze, pod względem długości 10 rzece świata.

Dzień 10: Birobidżan - Chabarowsk Jużnosachalińsk

Rankiem przemierzamy Birobidżan. Typowym dla tego regionu zjawiskiem jest dwujęzyczny (rosyjski i jidysz) zapis nazw instytucji i ulic. Wejdziemy do miejscowych muzeum i synagogi, w której poznamy dzieje stworzonego przez Stalina “państwa żydowskiego”.

Możemy wziąć udział w koncercie pieśni żydowskich i skosztować żydowskich przysmaków w restauracji koszernej. Następnie pociągiem jedziemy do Chabarowska i przemieszczamy się na lotnisko. Wylatujemy do leżącego na wyspie Sachalin na Oceanie Spokojnym Jużnosachalińska.

Dzień 11: Sachalin

Dzisiaj odkrywamy uroki Sachalinu. To największa rosyjska wyspa, której powierzchnia sięga 70 000 km². Udamy się do Zatoki Cichej, najpiękniejszego miejsca na wyspie. Potem wracamy do Jużnosachalińska.

Atrakcją dla entuzjastów historii będzie Muzeum Krajoznawcze, gdzie poznamy dzieje egzotycznych ludów zamieszkujących wyspę, populacji Ajnów i Niwchów. Wsiądziemy w kolejkę i udamy się na Gorny Vozduh, a tam obejrzymy efektowną panoramę miasta.

Dzień 12: Jużnosachalińsk - Wyspy Kurylskie - Kurilsk

Rankiem wylatujemy do Kurilska. Miasteczko leży na Wyspach Kurylskich, znanych też jako Kuryle. Jest to archipelag wulkaniczny na Oceanie Spokojnym. Na mapie znajdziemy go między japońską wyspą Hokkaido i półwyspem Kamczatka. Kuryle składają się z 56 wysp, a każda z nich to wulkan lub jego część. Po dotarciu na miejsce udamy się na spacer po miasteczku i weźmiemy kąpiel w gorących źródłach.

Dzień 13: Wyspy Kurylskie

Ruszamy na objazd wyspy, na której mieści się 20 wulkanów (9 czynnych). Zatrzymamy się w najbardziej urokliwych miejscach. Zobaczymy płaskowyż Yankito ze strumieniem zastygłej lawy, a prawdziwą gratką dla miłośników historycznych wydarzeń wojennych będzie Zatoka Kasatka. Mieści się tam pozostałość japońskiej bazy wojskowej.

Obejrzymy Diabelską Skałę i aktywny wulkan Baransky. Będziemy stąpać po zastygłej lawie i kąpać się w gorącym źródle Kipyasczaya. Główną atrakcją wyspy są Białe Skały. Formacje rozciągają się przy brzegach morza na powierzchni 28 km.

Dzień 14: Kamczatka

Dzisiaj lecimy na Kamczatkę. To miejsce obfituje w baśniowe krajobrazy, dziką przyrodę i stożki wulkaniczne, które znajdują się na liście UNESCO. Pod względem powierzchni półwysep Kamczacki jest o ok. 20% większy niż Polska. Lądujemy w Pietropawłowsku Kamczackim i idziemy na pieszą wycieczkę po mieście.

Dzień 15: Dolina Gejzerów Kamczackich

Wsiadamy na pokład śmigłowca i lecimy do Doliny Gejzerów. Z perspektywy lotu ptaka zobaczymy czynne wulkany Karimski i Maly Semyachik. Pierwszy jest bardzo aktywny i niemal cały czas emituje dym. W kalderze drugiego wulkanu mieści się jezioro wypełnione gorącą wodą.

Celem naszej podróży jest Dolina Wulkanów. Zorganizujemy tam pieszą wyprawę do wulkanu Uzon i będziemy kąpać się w źródłach, w których temperatura wody sięga nawet 45°C.

Dzień 16: Kamczatka

W ramach wycieczki fakultatywnej pójdziemy na Awaczyńską Sopkę. To aktywny stratowulkan, który wspina się na 2741 m n.p.m. Jego krater ma zaskakujący kształt podkowy. Trekking na szczyt wulkanu zajmie nam ok. 6 godzin, a powrót blisko 4 godziny.

Osoby niezainteresowane wyjściem na wulkan będą mieć okazję zobaczenia kulturalnej strony Pietropawłowska Kamczackiego - Muzeum Wulkanów i Muzeum Krajoznawczego, a także zrobienia zapasów pamiątkowych souvenirów.

Dzień 17: Warszawa

Po śniadaniu jedziemy na lotnisko i wracamy do Warszawy.

Zakwaterowanie

Podczas pobytu nocować będziemy w hotelach 3- i 4*. Pokoje będą 2-osobowe z łazienkami. W trakcie trzeciego dnia podróży miejsce noclegu będzie zależało od uczestników - do wyboru mamy nocleg w hotelu lub w tradycyjnych tuwińskich jurtach. Jurty są 7-osobowe, a prysznice znajdują się w oddzielnym budynku. Podczas rejsu nocować będziemy na statku. Kajuty są 4-osobowe i mają miejsca leżące.

Pogoda

Na Syberii panuje klimat umiarkowany zimny. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi nieco ponad 7°C. W podróż na Syberię najlepiej udać się w okresie od marca do listopada, gdy mrozy nie doskwierają i pogoda sprzyja turystycznym eskapadom.

Cena zawiera

 • noclegi,
 • śniadania,
 • przeloty wewnętrzne,
 • wsparcie polskojęzycznego przewodnika.

Cena nie zawiera

 • opłaty za transport naziemny, wodny i przelot śmigłowcem (870 EUR),
 • biletów wstępu (kąpiele błotne ok. 20 EUR/os., koncert zespołu muzyki tuwińskiej ok. 30 EUR/os., koncert pieśni żydowskich ok. 35 EUR/os. - warunkiem jest udział całej grupy),
 • kosztów pozwoleń,
 • zwyczajowych napiwków (dla pilota po przylocie do Kyzyłu),
 • wyżywienia poza śniadaniami,
 • wydatków własnych,
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN/os.),
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego (950 EUR),
 • dopłaty do 2-osobowej jurty z prysznicem i toaletą (300 EUR/2 os.).

Ceny

Podane terminy są przykładowe. Skontaktuj się z nami w celu ustalenia preferowanych dat Twojego wyjazdu na 17 dni.

Koszt wyjazdu na 17 dni zależy od wielkości grupy uczestników. W przypadku grup:

+ od 10 os. 2700 EUR/os.,

+ 8-9 os. 2890 EUR/os.,

+ 6-7 os. 3270 EUR/os.,

+ 4-5 os. 3990 EUR/os.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Podróż do Azji:

Każda wycieczka jest okazją do poznania nowych osób. Rosjanie i Rosjanki to naród, który ceni sobie gościnność i tradycję. Dlatego warto zabrać ze sobą kilka drobnych upominków z Polski, by móc wręczyć je w ramach wymiany uprzejmości.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

28 kwiecień - 13 maj 2020

+ 6 więcej

od6 600 PLN

/ os.

Kuala Lumpur, Malezja

9 - 22 czerwiec 2020

+ 1 więcej

od5 100 PLN

/ os.

Erywań, Armenia

5 - 23 czerwiec 2020

+ 2 więcej

od4 750 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.