Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Maroko i tajemniczy świat Berberów - ekspedycja na zamówienie (8 dni)

Wyjątkowa wyprawa do Maroka, która odróżnia się od standardowych wycieczek turystycznych. To podróż do świata baśni i bliskie zetknięcie z kulturą berberyjską osadzoną w wyjątkowych okolicznościach przyrody. 8 aktywnie spędzonych dni w podróży podzielonej na 3 etapy: egzotyczny i malowniczy Marrakesz, monumentalny Atlas oraz bezkresna i magiczna Sahara.

Podane obok terminy są przykładowe. Daj nam znać, jaki termin Ci odpowiada - przygotujemy ofertę.

Atrakcje

 • Medina (lista UNESCO),
 • pasma górskie Atlasu,
 • naturalny most skalny Imi Nifri,
 • malownicze wąwozy,
 • degustacja tradycyjnej berberyjskiej herbaty,
 • skalne groty nomadów,
 • opuszczone miasta i kopalnie,
 • wyprawa wielbłądami,
 • eksploracja Sahary,
 • osada Ajt Bin Haddu (lista UNESCO),
 • warownie, zamki, twierdze.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Poziom zaawansowania: łatwy. Wyprawa przeznaczona dla każdego.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Maroko jest królestwem położonym w płn.-zach. Afryce. Jego stolicą jest Rabat, a oficjalną walutą dirham marokański (MAD). Dominującą religią jest islam.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Zbiórka uczestników wyprawy, wylot z lotniska w Warszawie i przylot do Maroka. Zakwaterowanie w hotelu w Marrakeszu.

Dzień 2:

Eksploracja Marrakeszu, który za panowania dynastii Almohadów (XII/XIII w.) był stolicą ogromnego imperium, rozciągającym się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię. Odwiedzimy warownię z II poł. XI w. - Medinę (od 1985 r. znajdującą się na liście UNESCO), której charakter i zabudowa nie zmieniły się drastycznie na przestrzeni wieków.

Dzień 3:

Po śniadaniu w hotelu wyruszymy w stronę gór Atlas. W okolicach miasta Demnate napotkamy naturalny most skalny Imi Nifri. Czeka nas przejazd wiodący przez Atlas wysoki z widokami na wzniesienia sięgające ponad 3000 m n.p.m. oraz malowniczo położone wioski, które zimą są odcięte od świata grubymi warstwami śniegu.

Lunch zjemy w sercu Atlasu wysokiego (Tassaout), a następnie zjedziemy na drugą stronę górskiego pasma. Dotrzemy do Skoura Oasis i odwiedzimy w kasbę Amridil, która jest przykładem rodzinnej fortecy z ciekawą historią.

Kolejnym etapem wyprawy będzie przejazd przez “Dolinę Różaną”. Jest to region, który słynie z produkcji olejków oraz wody różanej, używanych powszechnie w gastronomii i kosmetyce. Napotkamy berberyjskich nomadów zamieszkujących groty wydrążone w pustynnych skałach. Przyjrzymy się z bliska warunkom ich życia i skosztujemy tradycyjnie przyrządzanej przez nich herbaty miętowej.

Powrót na kolację i nocleg do hotelu Babylon Dades położonego zjawiskowo w malowniczym wąwozie Dades znanym z rozpadlin wyrzeźbionych przez rzekę oraz ciemnoczerwonych skał.

Dzień 4:

Po śniadaniu w hotelu przejazd doliną Dades w kierunku geologicznego skarbu Maroka - wąwozu Todra: jednego z piękniejszych w tej części świata.

Odwiedzimy manufakturę w Erfud, gdzie obrabiany jest kamień z wykopalisk. Jest on cenny ze względu na występowanie w nim prehistorycznych skamielin roślin oraz zwierząt. Następnie wizyta na urokliwym targu małego berberyjskiego miasteczka Rissani, lunch w drodze i wioska Merzouga, położona na granicy pustyni.

Po rozładunku bagaży w hotelu Nomad Palace wyruszamy na pustynną wyprawę karawaną wielbłądów. Podróż rozpoczniemy w miejscu, w którym zaczyna się Sahara. Za ekwipunek posłuży nam niewielki plecak, do którego zapakujemy jedynie niezbędne wyposażenie.

Czeka nas kolacja na pustyni w namiotowym obozowisku z akompaniamentem muzycznym berberyjskich nomadów oraz nocleg pod namiotami na Saharze.

Dzień 5:

Śniadanie zjemy w obozowisku, a po nim wyruszymy karawaną w kierunku pustyni kamienistej. Czekają nas przystanek w siedlisku Berberów, degustacja herbaty, lunch i odpoczynek w cieniu baldachimów z owczej wełny.

Następnie wizyta w opuszczonej kopalni i wymarłym pustynnym mieście z gliny, które dawniej zamieszkałe było przez niewolników, pracujących jako górnicy w kopalni czarnego proszku antymonowego.

Następnie powrót karawaną wielbłądów do hotelu Nomad Palace, kolacja oraz koncert muzyki etnicznej, który odegrają dla nas potomkowie czarnoskórych niewolników.

Dzień 6:

Przejazd w kierunku Warzazat z widokami na krajobrazy sawannowe oraz na góry, w których położone są liczne kopalnie minerałów. Ujrzymy łańcuch górski Antyatlas, zatrzymamy się na lunch, który zjemy na wzgórzu Nkob.

Odwiedzimy oazę palmową zlokalizowaną w dole koryta wysychającej rzeki oraz piękne miasteczka Tamnougalt oraz Kasba w dolinie Wadi Dara (jest to miejsce handlu wymiennego, oraz punkt, w którym karawany podążające z Timbuktu przez Saharę przeładowywały się z wielbłądów na konie).

Czeka nas przechadzka labiryntem uliczek wymarłego miasta oraz wizyta w jednym z nielicznych zamieszkałych domów. Następnie powrót do urokliwego Tamnougalt na kolację i nocleg.

Dzień 7:

Kontynuujemy wyprawę wiodącą w stronę Warzazat, miasta położonego pomiędzy pasmami Atlasu Wysokiego i Antyatlasu. Po drodze odwiedzimy ufortyfikowaną osadę Ajt Bin Haddu (lista UNESCO). Leży ona na zboczu wzgórza tuż nad brzegami rzeki Warzazat porośniętymi palmowym gajem.

Osada miała duże znaczenie w przeszłości jako ośrodek handlowy na trasie karawan. Ze względu na jej malownicze położenie nakręcono tu wiele produkcji filmowych, np. “Gladiatora”, “Klejnot Nilu” czy “Grę o tron”.

Następnie wejdziemy do kopalni soli (z możliwością obserwacji z bliska pracy górników, którzy wydobywają sól starymi, prymitywnymi metodami) oraz zobaczymy Telouet, czyli zamek Paszy Glawi zwanego władcą Atlasu. Jest to popadająca niestety w ruinę twierdza znana z baśni 1000 i 1 nocy.

Następnie wyruszymy w kierunku Marrakeszu drogą wiodącą przez przełęcz Tishka (2260 m n.p.m.). Czeka nas przystanek w miejscu sprzedaży oleju arganowego zwanego płynnym złotem Maroka, znanego i cenionego na całym świecie specyfiku spożywczego i kosmetycznego. Po dotarciu do Marrakeszu kolacja i nocleg.

Dzień 8:

Śniadanie w hotelu, wymeldowanie, transfer na lotnisko i lot powrotny do Polski.

Zakwaterowanie

Noclegi w komfortowych hotelach oraz w obozowisku namiotowym na pustyni.

Pogoda

Marrakesz, jest pod wpływem klimatu znanego jako stepowy. Charakteryzuje się on niewielką ilością opadów w ciągu roku. Średnia roczna temperatura to 19,6°C, a średnia opadów wynosi 250 mm.

Cena zawiera

 • przeloty czarterowe na trasie: Warszawa – Maroko – Warszawa,
 • organizację wyprawy oraz opiekuna grupy,
 • koszty zakwaterowania,
 • wyżywienie (hotelowe śniadanie i kolacja) oraz wodę,
 • transport (samochody terenowe na czas całej wyprawy),
 • koszty wypraw na wielbłądach,
 • koncerty muzyczne oraz atrakcje kulturowe,
 • transfery z lotniska oraz na lotnisko,
 • konsultacje i porady w dziedzinie fotografii podróżniczej.

Cena nie zawiera

 • ubezpieczenia,
 • części wyżywienia (lunchów),
 • napojów alkoholowych, gazowanych i smakowych,
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN).

Ceny

8 dni wyprawy do Maroko w cenie 5700 PLN na osobę.

Ważne informacje

+ Turyści z Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Regulacja ta obejmuje także tereny Sahary Zachodniej, niemniej trzeba się liczyć z tym, że dokumenty mogą być tutaj kontrolowane dużo częściej, niż w innych obszarach Maroka.

+ Niezbędnym dokumentem do wjazdu na terytorium Maroka jest paszport z datą ważności obejmującą co najmniej cały okres pobytu. Decyzję o wpuszczeniu podróżnych podejmuje służba graniczna. Każdy wizytujący musi mieć ze sobą bilet powrotny oraz okazać dokumentację posiadania środków finansowych pozwalających na kontynuowanie podróży i pobytu (karty kredytowe, gotówka, wyciąg z konta).

+ Szczepienia ochronne przed wyprawą do Maroka nie są obowiązkowe. Warto rozważyć szczepienia przeciw durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy, polio oraz żółtaczce pokarmowej.

+ Odmienne zwyczaje higieniczne mogą powodować zachorowania choroby układu trawiennego. Występują także przypadki zarażenia amebozą i pasożytami przewodu pokarmowego. Należy pić wodę po uprzednim (długim) przegotowaniu lub butelkowaną mineralną, a warzywa i owoce koniecznie starannie myć i obierać przed zjedzeniem.

+ Należy także unikać kontaktów z bezdomnymi zwierzętami ze względu na okresowo występujące przypadki wścieklizn.

+ Niewskazane są kąpiele w wodach słodkich oraz wolno stojących. Bez obaw można pływać jedynie w chlorowanych i odpowiednio utrzymanych basenach.

+ Opieka medyczna w Maroku jest na przyzwoitym poziomie. Ośrodki opieki medycznej (publiczne i prywatne) świadczą usługi odpłatnie.

Bezpieczeństwo w Maroko:

+ Tereny pustynne i szlaki turystyczne oddalone od głównych miast są zagrożone możliwością wystąpienia porwań o charakterze terrorystycznym. We wsch. części terytorium Maroka (przy granicy z Mauretanią) znajdują się liczne pola minowe.

+ Odradzane są nocne przechadzki po starych dzielnicach miast (medinach). Na bazarach (sukach) zdarzają się kradzieże. Należy unikać ubogich, peryferyjnych dzielnic miast Maroka. Turyści, którzy przebywają na ustronnych plażach lub w punktach krajobrazowych, mogą spotkać się z zaczepkami i prośbami o pieniądze. Szczególną ostrożność zaleca się w autobusach i taksówkach.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Berberowie w Maroko:

Berberowie uznawani są za rdzennych mieszkańców Afryki Północnej. Ich dokładne pochodzenie do dziś jest tajemnicą. Na tle ludności arabskiej berberowie wyróżniają się jaśniejsza karnacją.

Są narodem niezwykle dumnym z własnego pochodzenia oraz historii. Mówią o sobie Amazigh (Imazighen) - “ludzie wolni”.

Sprawdź podobne wyjazdy

Addis Abeba, Etiopia

23 wrzesień - 5 październik 2022

od3 900 PLN

/ os.

Guangzhou, Chiny

3 - 12 październik 2022

od5 890 PLN

/ os.

Konakry, Gwinea

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.