Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Rosja - diamenty europejskiej kultury: z Petersburga na Wyspy Sołowieckie

Kultura i tradycja rosyjska to nie tylko Moskwa, Kamczatka czy Władywostok. Ich źródła znajdziemy w czasie wyprawy do Petersburga, Murmańska i na Wyspy Sołowieckie. Niechlubna historia Archipelagu Gułag przeplata się tu z pięknymi jeziorami, cerkwiami i monastyrami, które dały początek rosyjskiemu prawosławiu. Niesamowita podróż odciśnie na nas piętno śladami po minionych latach.

Atrakcje

 • zwiedzanie Petersburga, Murmańska,
 • rejsy po Newie, Jeziorze Ładoga, Jeziorze Onega,
 • rezerwat przyrodniczy na Wyspie Wałaam,
 • zwiedzanie monastyrów,
 • skansen architektury starorosyjskiej,
 • Cerkiew Przemieniania Pańskiego na Wyspie Kiży,
 • nocleg w starym drewnianym domostwie na Wyspie Klimontiejewskiej,
 • szkierowe wybrzeże w Kiemie,
 • plan filmu “Ostrov”,
 • objazd, zwiedzanie, trekking na Wysp Sołowieckich,
 • Monastyr Sołowiecki,
 • przeprawa kajakami po kanałach lub morzu,
 • dzikie plaże,
 • obserwacja wielorybów,
 • lodołamacz atomowy Lenin,
 • pomnik Aloszy w Murmańsku.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wycieczka objazdowa, nie wymaga specjalnego przygotowania od uczestników. Poziom łatwy.


Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Szlak podróży prowadzi wzdłuż Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. Wiedzie nas od Petersburga przez Wyspy Sołowieckie aż po Murmańsk. Pałac Zimowy Piotra I w ciągu kolejnych dni wyprawy ustąpi miejsca starorosyjskiej architekturze wyspy Kiży, przepięknym monastyrom, wielkim jeziorom, by zachwycić nas statuą Aloszy.

Północno-zachodnia część kraju to w istocie jego serce, z którego wywodzi się rosyjska tradycja i religia. Duchowy wymiar tych rejonów jest niepowtarzalny i sprawia, że trasa jest jedną z najciekawszych w całej turystycznej Rosji.

Plan wyjazdu

Program ramowy może ulec zmianie w zależności od warunków.

Dzień 1: Z Warszawy do Petersburga

Z lotniska w Warszawie lecimy do Petersburga. Jedziemy do centrum miasta, by zakwaterować się w hostelu niedaleko Pałacu Zimowego. Wieczorem idziemy na spacer oraz na kolację na Newski Prospekt.

Dzień 2: Zwiedzanie Petersburga

Dzień spędzimy na aktywnych spacerach po Petersburgu oraz zwiedzaniu najciekawszych miejsc na jego terenie.

Zobaczymy Państwowe Muzeum Ermitażu, Pałac Zimowy cara Piotra I, miejsce, gdzie doszło do zamachu na cara Aleksandra II, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego - Cerkiew na Krwi, Sobór świętego Izaaka Dalmatyńskiego, Kościół, Twierdzę Pietropawłowską i groby carskiej rodziny na Wyspie Zajęczej. Odbędziemy również rejs po Newie.

Ok. 1. w nocy kuszetką ruszymy do Sortawały, miasta w zachodniej Karelii.

Dzień 3: Wyspa Wałaam

Ok. 6.30 docieramy do Sortawały. Po kawie i śniadaniu wsiadamy na statek, by odbyć rejs na Wyspę Wałaam na Jeziorze Ładoga. Spacerujemy po rezerwacie przyrodniczym oraz po kompleksie uważanym za jeden z najważniejszych monastyrów w Rosji. To tutaj dawniej najczęściej wypoczywali rosyjscy carowie.

Wieczorem wsiadamy do autobusu i przeprawiamy się wzdłuż Kanału Białomorsko-Bałtyckiego do Pietrozawodska leżącego nad Jeziorem Onega. Kwaterujemy się w hostelu znajdującym się w okolicy portu i tam spędzamy noc.

Dzień 4: Wyspa Kiży

Czeka nas 2-godzinny rejs wodolotem po Jeziorze Onega. Dopływamy do Wyspy Kiży. Znajduje się tu skansen architektury starorosyjskiej, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy cerkwie, kaplice, kilkadziesiąt domów. Zwiedzimy Cerkiew Przemieniania Pańskiego, która należy do najsłynniejszych ze względu na to, że posiada aż 37 kopuł.

Pod wieczór wsiadamy do lokalnych łodzi, by przeprawić się na Wyspę Klimontiejewską. Spróbujemy dań rybnych charakterystycznych dla rosyjskiej kuchni. Przenocujemy w starym drewnianym domostwie.

Dzień 5: Z Miedwieżjegorska do Kiemu

Po śniadaniu wsiadamy na łódź i docieramy na stały ląd. Bus wiezie nas do Miedwieżjegorska. Miasto dawniej było centrum administracyjnym Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. W południe pociągiem wyprawiamy się do Kiemu nad Morzem Białym.

W czasie podróży obserwujemy ogromne połacie karelskich lasów, urządzenia Kanału Białomorsko-Bałtyckiego oraz jeziora. Do Kiemu dojeżdżamy wieczorem. Kwaterujemy się nieopodal portu. Po kolacji spacerujemy po szkierowym wybrzeżu oraz zwiedzamy plan filmu “Ostrov”, słynnej rosyjskiej produkcji.

Dni 6-8: Wyspy Sołowieckie

Lokalny prom zabiera nas na Wyspę Wielką Sołowiecką. Na najbliższe dni kwaterujemy się w hostelu znajdującym się w pobliżu Monastyru Przemienienia Pańskiego, zwanego Kremlem. Program zwiedzania Wysp Sołowieckich dopasowujemy do pogody, chęci oraz kondycji uczestników wyprawy.

Zwiedzamy Monastyr Sołowiecki, Kreml i pięć wewnętrznych cerkwii. Dawniej był on centrum duchowym Rosji czasów carskich, a jednocześnie twierdzą oraz handlowym centrum północnej Rosji. Na wyspach znajdują się też mniejsze monastyry, które możemy odwiedzić, wioski oraz cmentarze, również polskie. Dawne zsyłki pozostawiły tu wiele pamiątek, które będziemy oglądać.

W czasie pobytu można odbyć wycieczki trekkingowe, które pozostawią w nas wyjątkowe wspomnienia pagórków, tajgi i torfowisk charakterystycznych dla terenu wysp. Promem albo trasą przez groblę wybierzemy się na inne wyspy archipelagu. Będziemy mogli odwiedzić Wielką Wyspę Zajęczą, Małą Wyspę Zajęczą, Wielką i Małą Muksałmę czy też Wyspę Anzerską.

Możemy wykorzystać kajaki i popływać po morzu albo po kanałach międzyklasztornych. Zobaczymy dzikie plaże oraz krystalicznie czystą wodę, a jeśli będziemy mieli szczęście, zaobserwujemy wieloryby białuchy.

Wieczorem ósmego dnia wsiadamy do marszrutki i jedziemy na stację kolejową w Kiemie. Pociągiem udajemy się do Murmańska.

Dzień 9: Murmańsk

Rano docieramy do Murmańska. Po zakwaterowaniu w hostelu oraz śniadaniu wyruszamy zwiedzać miasto. Zobaczymy pierwszy atomowy lodołamacz Lenin oraz pomnik Aloszy, 35-metrową statuę upamiętniającą obrońców Sowieckiej Arktyki w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Dzień 10: Powrót do Polski

Z samego rana z Murmańska lecimy samolotem do Petersburga, by stamtąd wrócić do Warszawy.

Zakwaterowanie

Nocujemy głównie w hostelach w pokojach 2- lub 4-osobowych. Jedną noc spędzamy w starym drewnianym domostwie na Wyspie Klimontiejewskiej.

Pogoda

Północna część Rosji, czyli Petersburg, Wyspy Sołowieckie czy Murmańsk, charakteryzuje się klimatem chłodnym umiarkowanym. Charakter kontynentalny pogody łagodzą wpływy Morza Białego.

Zima w tym regionie jest długa i dosyć zimna. Lato z kolei jest krótkie i chłodne. Poziom opadów utrzymuje się na wysokim poziomie prawie przez cały rok. Deszcze najbardziej dokuczają w sierpniu. Najkorzystniejszym czasem na wycieczki do tej części Rosji są miesiące od maja do lipca, kiedy to opadów jest mniej, a temperatury są całkiem przyjemne.

Cena zawiera

 • koszt biletów lotniczych międzykrajowych i wewnątrzkrajowych,
 • bilety na pociągi,
 • przejazdy lokalnymi środkami transportu (metro, kuszetka, marszrutka, busy),
 • noclegi,
 • rosyjską wizę,
 • opiekę polskiego pilota,
 • ubezpieczenie,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • wstępów do zwiedzanych miejsc (ok. 800-900 PLN),
 • wyżywienia (minimum 50 PLN dziennie na osobę),
 • wydatków własnych,
 • kosztów atrakcji dodatkowych.

Ceny

Koszt wyjazdu na 10 dni: 4890 PLN od osoby.

Bilety wstępu i rejs w Petersburgu

50 EUR

Wstępy na Wyspie Wałaam

50 EUR

Wstępy na Wyspie Kiży

50 EUR

Wstępy, rejsy i atrakcje dodatkowe na Wyspach Sołowieckich max.

60 EUR

Wstępy w Murmańsku

10 EUR

Ważne informacje

Aby wyjechać do Rosji, należy posiadać wizę, a paszport powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia wycieczki.

Organizator

Organized by Zorientowani Travel Club

Naszą misją jest promowanie turystyki kulturowej, aktywnej i przygodowej, z poszanowaniem lokalnych wartości i obyczajów oraz środowiska naturalnego.

Ciekawostki przed wyprawą do Rosji:

Większość ludności rosyjskiej wyznaje prawosławie, dlatego znajdziemy tu tak wiele cerkwi i monastyrów.

Petersburg jest drugim co do wielkości i gęstości zaludnienia miastem w Rosji. Z kolei zaludnienie na Wyspach Sołowieckich jest niewielkie, a znaczną część terytorium porasta tajga.

Sprawdź podobne wyjazdy

Tibilisi, Gruzja

Reykjavik, Islandia

18 - 24 czerwiec 2020

+ 3 więcej

od3 250 PLN

/ os.

Manila, Filipiny

Last minute

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.