Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Bajkał: niezwykła wyprawa nad "błękitne oko Syberii"

Wyprawa wokół i po jeziorze Bajkał każdym możliwym środkiem transportu plus trekking. To niezwykła okazja do zobaczenia najgłębszego jeziora świata i spotkania z kulturą mieszkańców azjatyckiej części Rosji. Bajkał to nie tylko natura, to przede wszystkim przygoda!

Atrakcje

 • rejs po najgłębszym jeziorze świata,
 • trekking górski w Buriacji,
 • kontakt z kulturą buddyjską,
 • relaks w termach w rosyjskim stylu,
 • podróż malowniczą kolejką wokół Bajkału.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd nie jest stricte trekkingowy, dwukrotnie będzie wymagał (nieobowiązkowego) podejścia na wysokość powyżej 1000 m n.p.m.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Znajdujący się w południowej części Syberii Bajkał zwany jest syberyjskim morzem. To akwen bijący przyrodnicze rekordy: jest jednocześnie najgłębszym (1642 m), najczystszym i najstarszym jeziorem na świecie. Wody Bajkału stanowią około 1/5 zasobów słodkiej wody na Ziemi.

Plan wyjazdu


Dni 1-2

Transfer z Warszawy do Irkucka, przez Moskwę. Drugiego dnia spacer po mieście.

Dzień 3

Zwiedzanie skansenu w Talcy, gdzie grupa pozna kulturę i historię regionu buriackiego. Następnie przejazd do Muzeum Limnologicznego w Listwiance. Na miejscu grupa bliżej pozna faunę, florę oraz historię jeziora. Możliwość zjedzenia świeżej ryby przed powrotem do Irkucka.

Dzień 4

Program dnia jest uzależniony od warunków atmosferycznych - w zależności od nich grupa z Irkucka wyruszy pociągiem, łodzią lub samochodem do Sludianki, leżącej na trasie kolejki Krugobałałajki. Będzie okazja do poznania bogactw naturalnych podczas wizyty w Muzeum Mineralogicznym. Przed udaniem się na nocleg kolacja i relaks w bani.

Dzień 5

Przejazd samochodem do punktu, z którego zacznie się zdobywanie Szczytu Czerskiego (2090 m n.p.m.). Trasa trekkingu liczy ok. 20 km, jednak w zależności od upodobań grupy może zostać skrócona. Nazwa góry również nawiązuje do Polski. Została nadana na cześć polskiego geologa, Jana Czerskiego.

Dzień 6

Celem wyprawy będzie Tunkiński Park Narodowy, znajdujący się między pasmami górskimi: Sajany i Chamar-Daban. Na nocleg grupa uda się do Arszan. To lokalne uzdrowisko, w którym można skorzystać z kąpieli w leczniczych źródłach. Dla poszukiwaczy polskich akcentów wizyta na cmentarzu z grobami zesłańców.

Dzień 7

Druga wycieczka trekkingowa podczas podróży do Rosji. Tym razem Góra Miłości (2144 m n.p.m.), z którą wiąże się wspaniała i niestety tragiczna buriacka legenda. Trasa na wierzchołek wynosi 20 km. Po wejściu na szczyt można poznać własną przyszłość.

Dzień 8

Kyngarga to rzeka o dzikim nurcie i licznych ostańcach skalnych. Podróżując wzdłuż jej koryta, grupa dotrze do Żemczuga, znanego na całym świecie z bogatych w minerały źródeł termicznych oraz dacanu, czyli buddyjskiej szkoły-klasztoru. Powrót do Sludianki, by koleją ruszyć do Nauszek.

Dzień 9

Po dotarciu do Nauszek grupa uda się autobusem do Kiachty, w pobliże granicy z Mongolią. Miejscowość jest bogata w zabytki w stylu neoklasycyzmu. W XIX w. była ważnym ośrodkiem handlowym. Będzie można odpocząć i napić się znakomitej kawy. Nocleg w hotelu Drużba z czasów ZSRR.

Dzień 10

Zwiedzanie Kiachty (m.in. lokalnego muzeum) i najważniejszego ośrodka buddyzmu w regionie, czyli dacanu Muroczyn.

Dzień 11

Grupa kontynuuje przygodę, tym razem wyruszamy do Ułan Ude, stolicy Buriacji. W międzyczasie postój w dacanie Iwołgińskim, kolejnej buddyjskiej świątyni w rejonie Bajkału. Co ciekawe, zgodę na jego budowę wydał Józef Stalin.

Celem dnia jest Ułan Ude, w którym zobaczymy największą głowę Lenina na świecie oraz zabytki centrum miasta. Nocleg w Ust-Barguzin, które powstało jako miejsce stacjonowania oddziałów kozackich.

Dzień 12

Po dotarciu do Monachowa grupa wsiądzie na łodzie i spędzi dzień na wodach Bajkału. Wśród atrakcji będą m.in. półwysep Święty Nos i Zatoka Żmij. Po zmierzchu powrót do Ust-Barguzin.

Dzień 13

Drugi dzień poznawania uchodzącego za najczystsze na świecie jeziora Bajkał. Grupa dopłynie do największej wyspy Bajkału, Olchon. Na wieczór zaplanowano spotkanie z kulturą buriacką pod Szamańską Skałą, świętym miejscem tutejszych ludów.

Dzień 14

Samochodowa podróż ku bliższemu poznaniu bogatej przyrody wyspy Olchon. Metą wyprawy będzie przylądek Choboj, z którego można podziwiać jezioro i jego linię brzegową. Noc uczestnicy spędzą w Chyżur.

Dzień 15

Kolejna odsłona podróży przez Olchon, tym razem po jego zachodniej części. Grupa dotrze do Małego Morza, fragmentu jeziora oddzielonego wyspą od reszty Bajkału. Wieczorny odpoczynek w ruskiej bani.

Dzień 16

Pożegnanie z jeziorem Bajkał i powrót grupy do Irkucka. Możliwość zwiedzania miasta.

Dni 17-18

Na koniec wizyta w oddalonej od Irkucka o 100 km polskiej wsi, Wierszyna. Może się wydawać, że położona jest na końcu świata, ponieważ prowadzi do niej jedna, kiepskiej jakości droga. W Wierszynie mieszkają Polacy, potomkowie dobrowolnych emigrantów, głównie z okolic zachodniej Małopolski. Wieczorem grupa pojedzie do Irkucka, skąd samolotem przez Moskwę wróci do Warszawy.

Zakwaterowanie

Podczas wyjazdu kwatery noclegowe będą różnorodne, w zależności od miejsca pobytu. Grupa będzie spała w hostelach, pensjonatach oraz hotelu z okresu komunizmu i dawnej stanicy kozackiej.

Pogoda

Pogoda nad Bajkałem jest najlepsza latem, wtedy temperatury oscylują w granicach 20°C, mogą również przytrafić się upały sięgające 30°C. Woda w jeziorze w najcieplejszych miesiącach ma średnią temperaturę 15°C.

Wody Bajkału są krystaliczne, dzięki czemu widoczność sięga nawet 40 m. Rejon Bajkału to miejsce wzmożonej aktywności sejsmicznej, jednak bardzo słabej i najczęściej nie odczuwalnej. W porze jesiennej i wiosennej na Bajkale dochodzi do częstych sztormów. Zimą Bajkał zamarza całkowicie, tworząc niezwykłe malowidła pod grubą taflą lodu.

Cena zawiera

 • przeloty w obie strony wraz z opłatami,
 • przewóz dwóch rodzajów bagażu (waga zgodna z wytycznymi przewoźnika),
 • noclegi,
 • posiłki (śniadania, obiady i kolacje - uzależnione od programu poszczególnych dni),
 • transport na miejscu (wszelkie rodzaje, w tym pociąg turystyczny z wagonami sypialnymi),
 • opłaty za wstęp do atrakcji turystycznych i przyrodniczych,
 • zestaw map i broszur informacyjnych,
 • obligatoryjną gwarancję ubezpieczenia biura,
 • ubezpieczenie NNW i KL,
 • ubezpieczenie bagażu max do 200 EUR,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • opłaty za wizę,
 • wyżywienia poza ofertą,
 • opłaty za jedynkę w hotelach.

Ceny

Koszt wyjazdu wynosi 7490 PLN za osobę plus opłata za wizę do Rosji - 500 PLN.

Koszt dodatkowy dla chętnych: opłata za jedynkę w hotelach 1000 PLN.

Ważne informacje

Podczas podróży do Rosji wymagane jest posiadanie wizy. Ponieważ część wycieczek będzie odbywać się w strefie granicznej, organizator musi wcześniej powiadomić odpowiednie służby. W przypadku zbyt późnego zgłoszenia, uczestnik będzie musiał załatwić niezbędne formalności samodzielnie.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Rosja - ciekawostki przed wyjazdem

Wyjazd w grupach od 8 do 14 osób.

Podróż nad Bajkał to wyprawa do innej strefy czasowej - należy przygotować się na aklimatyzację.

Specyfiką tej części Rosji jest powolna obsługa w miejscowym sektorze turystycznym.

Samolot z grupą wylatuje z Warszawy, istnieje możliwość zmiany miejsca odlotu za odpowiednią opłatą i po wcześniejszym kontakcie.

Sprawdź podobne wyjazdy

Teheran, Iran

3 - 18 październik 2020

od7 990 PLN

/ os.

Oslo, Norwegia

Ostatnie miejsca

21 - 27 sierpień 2020

+ 1 więcej

od8 490 PLN

/ os.

Moskwa, Federacja Rosyjska

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.