Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Majówka we Włoszech, autokarem, 7 noclegów. Toskania z fakultatywnymi trekkingami

Dziesięciodniowa wyprawa do jednego z najpiękniejszych regionów Włoch. Możesz spędzić ją zarówno na odpoczynku, ciesząc się Toskańskim słońcem na malowniczym wybrzeżu, jak i aktywnie - eksplorując Apeniny na górskich trekkingach.

Toskania, oprócz zachwycających śródziemnomorskich krajobrazów, oferuje mnogość zabytków włoskiej kultury. Odkryjemy je w malowniczych średniowiecznych miastach, których nikomu nie trzeba przedstawiać - we Florencji i Pizie.

Atrakcje

 • zakwaterowanie w bungalowach na wybrzeżu,
 • górskie trekkingi po górach Pistojskich, Alpach Apuańskich i Apeninach,
 • starożytne zabytki Sirmione nad jeziorem Garda,
 • średniowieczne miasteczka - San Gimignano, Monteriggioni, Volterra,
 • wycieczka do Prato, Pistoii i willi Medyceuszy,
 • Florencja - kolebka włoskiej kultury i sztuki,
 • odkrywanie wybrzeża Versilia - miejsca, gdzie góry spotykają morze,
 • zwiedzanie Pizy i Lukki.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawy trekkingowe są fakultatywne, ich uczestnicy powinni mieć podstawowe przygotowanie kondycyjne. Zaplanowane trasy nie należą do wybitnie trudnych, mają długość ok. 15 km, a ich pokonanie nie zajmie więcej niż 6-7 godzin. Zdobywane w drodze szczyty nie przekraczają 2000 m wysokości. Zalecane jest podstawowe zaopatrzenie tj. buty trekkingowe, kijki.

Poniżej lista zaplanowanych tras. Znajdują się wśród nich bardziej i mniej wymagające - na miejscu, w zależności od warunków pogodowych zostaną wybrane 4.

1) Alpy Apuańskie

Colonnata – Vergheto – Cima di Bozarello – Monte Borla – Rifugio Carrara – Castelpoggio

2) Alpy Apuańskie

Capane – Monte Sumbra – Passo Sela – Rifugio Aselmo Paliti – Arni

3) Alpy Apuańskie

Vagli Sopra – Eremo di San Viviano – Monte Focoletta – Monte Tambura – Monte tombaccia – Vagli Sopra

4) Alpy Apuańskie

Levigliani – Rifuggio Giuseppe Del Freo – Foce di Valli – Monte Forato – Cardoso

5) Apeniny

Cutigliano – wjazd wyciągiem do Doganaccia – jezioro Scaffaiolo – Cornaccio – Rifugio del Montanaro – Maresca

6) Apeniny

Abetone – Libro Aperto – Monte Rotondo – Monte Lagoni – Fiumalbo

7) Góry Pistojskie

Le Regine – jezioro Nero – Alpe Tre Potenze – Monte Gomito – Abetone

8) Apeniny

Cutigliano – wjazd wyciągiem do Doganaccia – Cima Tauffi – Monte Rotondo – Abetone

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Toskania znajduje się w północno-zachodnich Włoszech. Położona jest na zboczach północnych Apenin, rozciąga się wzdłuż wybrzeża mórz Liguryjskiego i Tyrreńskiego. Region charakteryzuje się niezwykle łagodnym klimatem, czyniąc to miejsce przyjaznym do podziwiania przez cały rok.

Sprzyjająca pogoda i żyzne gleby Toskanii dają świetne warunki do uprawy winorośli - to właśnie stąd pochodzą znane i lubiane przez koneserów wina Chianti. Nie sposób nie wspomnieć o miejscowej kuchni. Typowa dla obszarów rolniczych, jest z pozoru prosta i niewyszukana, ale zachwycająca jakością lokalnych składników.

Toskania ze swoim bogatym dziedzictwem kulturalnym stanowi jedno z najważniejszych centrów turystycznych w skali całego świata. Możemy podziwiać tu najbardziej znane i najcenniejsze zabytki w światowej sławy muzeach.

Plan wyjazdu


Dzień 1

O 17. wyjeżdżamy z Wrocławia, w Świdnicy będziemy o 19. Nocą przejedziemy przez Czechy i Austrię.

Dzień 2

Rankiem dojedziemy do Włoch. Zwiedzanie rozpoczniemy od największego włoskiego jeziora - Garda, położonego malowniczo wśród gór i bujnych śródziemnomorskich zarośli. Będziemy podziwiać położone na półwyspie na jeziorze miasto Sirmione, którego historyczna część pamięta czasy starożytne.

Przejedziemy następnie w okolice Viareggio, gdzie zakwaterujemy się w bazie noclegowej.

Dzień 3

Kolejnego dnia czeka na nas pierwsza trekkingowa wyprawa w góry. Wybrana zostanie jedna z opisanych wyżej tras (cena wycieczki 12 EUR).

Dzień 4

Czwarty dzień wyprawy możemy spędzić na zasłużonym po pierwszym trekkingu odpoczynku, rozkoszując się klimatem toskańskiego wybrzeża. Dla chętnych odbędzie się wycieczka do fascynujących miasteczek rozrzuconych na wzgórzach Sieny.

Otoczone murem, maleńkie Monteriggioni ukaże nam urok średniowiecznej twierdzy. Następnie przekonamy się o wyjątkowości wpisanego na listę UNESCO San Gimignano, miasteczka nazywanego czasami dzięki swojej wyjątkowej zabudowie toskańskim Manhattanem. Odwiedzimy też Volterrę, już od czasów starożytnych słynącą z wydobycia i obróbki alabastru (cena wycieczki od 15 EUR).

Dzień 5

Wyruszymy w drugą wyprawę trekkingową w góry jedną z opisanych wyżej tras (cena wycieczki to 12 EUR). Dla osób rezygnujących z trekkingu zorganizowana zostanie wycieczka do kolejnych, tym razem nieco większych toskańskich miast.

Odwiedzimy Prato, gdzie podziwiać będziemy mogli malarstwo i rzeźbę światowej sławy artystów, ukryte w murach monumentalnych średniowiecznych katedr. Poznamy też położoną u podnóży gór Pistoię. To miasto skupiające wielką dawkę wspaniałych zabytków, a jednocześnie wolne od mas turystów, dzięki czemu odczujemy jego autentyczny, urokliwy klimat.

Ostatni punkt programu to kolejny z toskańskich obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO - harmonijnie wpisane w lokalny krajobraz, otoczone zachwycającymi ogrodami Wille Medyceuszy pod Florencją. Cena wycieczki 9 EUR.

Dzień 6

Kolejna wyprawa trekkingowa dla chętnych dobraną do aktualnej pogody trasą. Cena wycieczki 12 EUR.

Dzień 7

Dla chętnych zostanie zorganizowana wycieczka do stolicy i jednocześnie największego miasta Toskanii - Florencji.

Stara część miasta ze swoim bogactwem klasycznych arcydzieł zasila listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce, w którym na własne oczy zobaczymy początki podziwianej na całym świecie włoskiej kultury i sztuki. Koszt wycieczki to 23 EUR - w cenie oprócz przejazdu znajduje się zwiedzanie z przewodnikiem.

Dzień 8

Ostatnia szansa na trekkingową przygodę w górach. Cena wycieczki 12 EUR.

Uczestnicy rezygnujący z wędrówki będą mogli udać się na wycieczkę po okolicy bazy noclegowej - wybrzeżu Versilia. Lepiej będziemy mogli przyjrzeć się spektakularnym krajobrazom tworzonym przez wysokie Alpy Apuańskie oddzielone od morza tylko wąskim pasem niewielkich miasteczek i kilometrami piaszczystych plaż (cena wycieczki 7 EUR).

Dzień 9

Rano wykwaterowujemy się, pożegnamy Versilię i udamy do Pizy. Odwiedzimy Campo dei Miracoli, czyli Pole Cudów, docenione wpisem na listę UNESCO. Podziwiać będziemy mogli tu perełki włoskiej architektury, w tym znaną każdemu Krzywą Wieżę.

Następnie udamy się do Lukki, zwiedzimy otoczoną doskonale zachowanym średniowiecznym murem miejskim historyczną część miasta.

Wieczorem wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 10

Dojedziemy do Świdnicy, a następnie do Wrocławia w godzinach porannych.

Zakwaterowanie

Zapewnione zostanie zakwaterowanie w domkach typu bungalow na campingu pod Viareggio. Domki mają do dyspozycji 5 miejsc do spania w 2 pokojach, w pełni wyposażone łazienkę oraz kuchnię, a także jadalnię i zadaszoną werandę. Pomieszczenia są klimatyzowane i ogrzewane. Uczestnicy zostaną zakwaterowani po 4 osoby.

Pogoda

Pogoda w Toskanii przez cały rok jest łagodna, nawet w zimowe miesiące temperatura rzadko spada poniżej zera. W maju możemy liczyć na 20-23°C w ciągu dnia, należy zatem zaopatrzyć się w lekką odzież do zwiedzania. Wieczory będą nieco chłodniejsze, co również trzeba uwzględnić przy pakowaniu.

Uczestnicy biorący udział w trekkingach muszą być też przygotowani na spadki temperatury na górskich szczytach. Maj nie należy do najbardziej deszczowych miesięcy w Toskanii, opady często są tylko przelotne.

Cena zawiera

 • przejazdy autokarem,
 • ubezpieczenie NNW i KL,
 • koordynacja przez pracownika biura,
 • 7 noclegów w bungalowach,
 • pościel (10 EUR od osoby),
 • klimatyzacja i ogrzewanie (70 EUR za bungalow),
 • sprzątanie końcowe (45 EUR za bungalow),
 • opłatę klimatyczną,
 • opłatę na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • zwiedzanie Sirmione w drodze dojazdowej,
 • zwiedzanie Pizy i Lukki w drodze powrotnej.

Cena nie zawiera

 • wydatków własnych uczestników,
 • wyżywienia,
 • wycieczek fakultatywnych i biletów wstępu,
 • wycieczek trekkingowych (12 EUR za każdą),
 • ręczników,
 • ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej (możliwość dokupienia - koszt ok. 3% ceny wycieczki),
 • ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej i następstw chorób przewlekłych (możliwość dokupienia - koszt ok. 7% ceny wycieczki).

Ceny

Cena wycieczki to 960 PLN/os.

Należy pamiętać, że wycieczki fakultatywne i trekkingi są dodatkowo płatne (ceny w planie wyjazdu). Rozliczenia za nie będą przyjmowane w EUR, uczestnicy powinni zaopatrzyć się w odpowiednią ilość tej waluty, uwzględniając też bilety wstępu do muzeów, galerii (ok. 4-14 EUR/obiekt), wyżywienie i wydatki własne.

Ważne informacje

Jako dokument podróżny wystarczający jest dowód osobisty.

Uczestnicy mogą zabrać ze sobą główny bagaż (do 20 kg) oraz bagaż podręczny (do 5 kg). Należy wziąć ręczniki - nie będzie ich w wyposażeniu domków. Przy zakwaterowaniu pobierana będzie zwrotna kaucja w wysokości 50 EUR.

Wycieczki fakultatywne będą odbywać się przy dostatecznej ilości chętnych. Kolejność wycieczek może się zmienić - organizator decyduje o niej na miejscu.

Organizator

Organized by Piotr Żuk Biuro Turystyczne

Jesteśmy profesjonalnym organizatorem wycieczek trekkingowych.

Majówka we Włoszech

W okolicy campingu znajduje się wiele sklepów spożywczych, gdzie zaopatrzymy się w produkty niezbędne do samodzielnego przygotowania posiłków w aneksach kuchennych.

Miejscowa restauracja oferuje możliwość zamówienia śniadań za 3,50 EUR i obiadów za 9,50 EUR (ceny z roku 2019).

Toskania - ciekawostki

Volterra zasłynęła jako “miasto wiatru i wampirów” za sprawą Stephenie Meyer, która osadziła tam akcję dwóch swoich powieści: “Księżyc w nowiu” oraz drugiej części sagi “Zmierzch”. Wydobywany w Volterze alabaster cechuje niezwykła przejrzystość, w starożytności wykonywano z niego szyby okienne.

Wyjątkowość Monteriggioni potwierdza zainteresowanie nim producentów filmowych i telewizyjnych - nagrywano tu sceny takich produkcji jak “Gladiator”, “Angielski pacjent” czy “Ukryte Pragnienia”, a także reklamy - m. in. Citroena, Fiata i Volvo.

“Toskański Manhattan” - San Gimignano - nazywany jest tak dzięki 14 strzelistym wieżom (zachowanym z 72 powstałych w XIII w.) o wysokości ponad 50 m, które odcinając się od niskiej zabudowy miasta, przywodzą na myśl wielkomiejskie wieżowce.

Z Toskanii pochodzi popularny przysmak kuchni włoskiej - Lardo di Colonnata, czyli rodzaj długo marynowanej w soli morskiej słoniny, pachnącej ziołami i rozpływającej się w ustach. Stanowiła ona niegdyś wysokoenergetyczny pokarm dla pracowników kopalni marmuru pod Carrarą.

W Toskanii występują naturalne gorące źródła, dające możliwość kąpieli, kiedy temperatura morza do tego nie zachęca. Oprócz przyjemnej temperatury tamtejsza woda jest bogata w wiele minerałów, mających leczniczy wpływ na ludzki organizm i poprawiających kondycję skóry.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.