Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Uzbekistan – śladami ekscytującego orientu

Wybierz się z nami w podróż i odkryj ślady świetności najstarszych miast Azji Środkowej. Poczuj klimat orientu, spacerując wąskimi uliczkami Samarkandy, Buchary i Chiwy oraz alejkami gwarnych bazarów Czorsu i Siab. Daj się uwieść głębokiemu aromatowi tradycyjnych dań i stań twarzą w twarz z surową, bezkresną pustynią oraz zanikającym Jeziorem Aralskim.

Atrakcje

 • podziwianie śladów antycznej świetności Samarkandy, Buchary i Chiwy,
 • tętniące życiem i kolorem uzbeckie bazary Czorsu i Siab,
 • wyborne smaki i aromaty lokalnych dań Azji Środkowej,
 • przechadzki po górach Nuratau,
 • wyjazd nad wysychające Jezioro Aralskie,
 • obcowanie z surową pustynną przyrodą,
 • odkrywanie tajemnic Taszkientu.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

To typowa wyprawa poznawcza dla wszystkich normalnie aktywnych osób. Nie jest wymagana wysoka sprawność fizyczna. W planach są wędrówki po ulicach uzbeckich miast i spacery po górskich dolinach.

Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Uzbekistan to państwo w Azji Środkowej. Leży między dwiema wielkimi rzekami – Amu-darią i Syr-darią. Panuje tam klimat pustynny – lato jest gorące i suche, a zima chłodna i wilgotna. Wizytówką kraju są starodawne miasta, w które przekształciły się dawne zajazdy dla karawan.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Wylot z Warszawy do Taszkientu z przesiadką w Stambule – największym mieście Turcji. Zależnie od konfiguracji lotów, możliwy spacer po Stambule.

Posiłki w cenie: brak.

Dzień 2

Nocny przylot do stolicy Uzbekistanu i zakwaterowanie. Od rana odkrywanie fascynujących zakątków Taszkientu – placu Niepodległości i Tamerlana oraz siedzib lokalnych władz. Podziemna wycieczka do jedynego metra w Azji Środkowej, słynącego z orientalnego stylu stacji, nasuwającego skojarzenia z architekturą Baśni z 1001 nocy.

Następnie pobyt w Muzeum Sztuk Użytkowych i czas na zgłębienie kolekcji typowego uzbeckiego rzemiosła. W godzinach wieczornych przejazd szybkim pociągiem do Samarkandy i nocleg w tamtejszym hotelu.

Posiłki w cenie: śniadanie, kolacja.

Dzień 3

Czas na eksplorowanie Samarkandy. To ważny ośrodek przemysłowy i naukowy Uzbekistanu. Zobaczymy mauzoleum Gur-i Mir, plac Registan (najwspanialszy zespół architektoniczny całej Azji Środkowej), meczet Bibi Chanum i bazar Siab - królestwo kolorów, aromatów, gwarnych rozmów, owoców i warzyw. Dzień zakończymy przy kompleksie architektonicznym na cmentarzu Szach-i Zinda i ruinach obserwatorium astronomicznego Uług Bega.

Posiłki w cenie: śniadanie, kolacja.

Dzień 4

Chętni rozpoczną dzień spacerem na plac Registan. O wschodzie słońca to miejsce wygląda majestatycznie i zadziwia swoją symetrią. Następnie, przejeżdżając do Uchum, zobaczymy, jak wygląda codzienność uzbeckiej prowincji. Na miejscu czeka nas spacer po osadzie, która leży w baśniowym otoczeniu grzbietów gór Nuratau. Popołudnie to gratka dla smakoszy – nauka gotowania tradycyjnego dla Uzbekistanu dania z ryżem, mięsem i warzywami – płow.

Posiłki w cenie: śniadanie, kolacja.

Dzień 5

To dzień na odpoczynek w otoczeniu przyrody i ciszy otaczających gór. Powędrujemy doliną w towarzystwie strumienia Uchum, by podziwiać wyryte na skałach autentyczne prehistoryczne rysunki (petroglify). Obejrzymy mauzoleum Chazrati-Bobo Eszon, a drugą część dnia spędzimy w sąsiedniej wiosce – Chajat. To naturalne środowisko dzikich owiec Siewiercowa, które są znacznie większe od udomowionych gatunków. Potem powrót do pensjonatu w zacisznym Uchum.

Posiłki w cenie: śniadanie, kolacja.

Dzień 6

Dzień wyjazdu z Uchum do Buchary. Po drodze objedziemy Nuratau i ruszymy przez przełęcz o wysokości 1100 m n.p.m. Miniemy pokaźne równinne tereny Uzbekistanu i zorganizujemy dwa przystanki – w Nurocie i Nawoi. Po dotarciu na miejsce będzie czas na zakwaterowanie i wieczorną eskapadę po centrum Buchary.

Posiłki w cenie: śniadanie, kolacja.

Dzień 7

Poznamy sekrety Buchary – jednego z najcenniejszych zespołów architektury islamu w Azji Środkowej. W planach będzie mauzoleum Samanidów (dynastii, która sprawiła, że Buchara znalazła się na szczycie kulturalnego rozkwitu) oraz meczet Bolo-Chauz. 

Potem wejście do twierdzy Ark i podziwianie architektonicznego kompleksu Poi Kaljan, w którym znajdują się meczety, minarety i medresy. Wieczorem relaks dla ciała – chętni mogą zażyć odżywczej kąpieli w XVI-wiecznej tureckiej łaźni.

Posiłki w cenie: śniadanie, kolacja.

Dzień 8

Pociągiem przemierzymy pustynię Kyzył-kum i pojedziemy do Chiwy. Po zakwaterowaniu w hotelu, udamy się na wędrówkę po okolicy, która zachwyca obfitością antycznej architektury. Na starym mieście Iczan Kala znajduje się medresa Muhammada Rahima-chana – obecny ośrodek rzemiosł i zespół budynków Kunja Ark.

Zobaczymy też prawdziwy symbol Chiwy – minaret Kalta Minor – który zadziwia swoim rozmiarem i niepowtarzalnym designem, pałac Tasz Chowli, Karawanseraj i inne spektakularne budynki.

Posiłki w cenie: śniadanie, kolacja.

Dzień 9

Pokonując pustynne tereny, które przecina rzeka Amu-daria, dojedziemy do Nukusu – stolicy Karakałpacji. W trakcie drogi zatrzymamy się przy ruinach twierdzy Czilpik-kala. To doskonały punkt obserwacyjny z widokiem na bezkres wszędobylskiej i surowej pustyni. Po zakwaterowaniu w hotelu, idziemy do Galerii Sztuki Igora Sawickiego, by podziwiać największą atrakcję turystyczną Nukusu - kolekcję radzieckiej sztuki awangardowej lat 20. i 30. XX wieku.

Posiłki w cenie: śniadanie, kolacja.

Dzień 10

Wsiądziemy do samochodów terenowych i wyruszymy na offroad po pustynnej pustce Kyzył-kum. Stamtąd będziemy kierować się do wysychającego Jeziora Aralskiego. Po drodze zrobimy przystanek w tzw. „mieście zmarłych”. To ogromna nekropolia Mizdarkhan, gdzie znajdują się liczne mauzolea. 

Potem złapiemy oddech w Mujnak – dawniej znanym jako miasto rybackie. Skosztujemy tam lokalnych specjałów serwowanych przez miejscowych gospodarzy i udamy się na cmentarzysko kutrów rybackich. W godzinach wieczornych dojedziemy do Jeziora Aralskiego. Noc spędzimy w ośrodku turystycznych jurt, śpiąc pod blaskiem gwieździstego nieba Uzbekistanu.

Posiłki w cenie: śniadanie, obiad, kolacja.

Dzień 11

Samochodami terenowymi wrócimy do Nukusu. Zatrzymamy się przy ruinach Karawanseraju Dawlatgirej, a potem na pustynnym Płaskowyżu Ustjurt – miejsca słynącego z widowiskowych wapiennych kanionów. 

Drugi postój odbędzie się nad Jeziorem Sudoczym. To ważny punkt na mapie wędrujących ptaków (np. flamingów, łabędzi i kaczek). Wieczorem dotrzemy do Nukusu. Stamtąd po chwili odpoczynku polecimy do Taszkientu.

Posiłki w cenie: śniadanie, obiad, kolacja.

Dzień 12

W tym dniu będziemy eksplorować najcenniejsze zakątki stolicy Uzbekistanu. Wstąpimy do Chast-Imam z medresą Barak Chan i meczetem Tilia Szeich. W tym miejscu przechowywane jest najstarsze wydanie Koranu na świecie. Potem robimy zakupy na bazarze Czorsu – w królestwie orientu, kolorów, zapachów oraz gwarnych rozmów. Będzie też czas na podziwianie starego miasta Taszkientu. W nocy wylecimy do Warszawy.

Posiłki w cenie: śniadanie, kolacja.

Dzień 13

Wylot z Uzbekistanu. Po przesiadce w Istambule lądowanie w Warszawie i zakończenie wyprawy na Lotnisku Chopina.

Posiłki w cenie: brak.

Zakwaterowanie

W trakcie wyprawy będziemy zatrzymywać się w hotelach 3*** z 2-osobowymi pokojami wyposażonymi w łazienki. W Uchum – w pensjonacie z 2-os. pokojami i wspólnymi łazienkami, a nad Jeziorem Aralskim – w ośrodku turystycznych jurt. Są to 2-osobowe jurty sypialne ze wspólnymi łazienkami urządzonymi w osobnym budynku, podobnie jak część jadalna.

Pogoda

Późna wiosna i jesień to czas, w którym pogoda w Uzbekistanie jest przyjemnie ciepła, ale nie upalnie gorąca. Temperatury 20-30°C sprzyjają wędrówkom, a nocne 15°C, jest szansą na zregenerowanie sił i skuteczny wypoczynek. W tym okresie opady deszczu są raczej niespotykane.

Cena zawiera

 • zakwaterowanie + wyżywienie,
 • przelot z Nukus do Taszkientu,
 • transport (mikrobusami, samochodami terenowymi, pociągami),
 • usługi lokalnych przewodników,
 • opiekę przewodnika,
 • ubezpieczenie KL (40 000 EUR), NNW (15 000 PLN), bagaż (1 000 PLN),
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie zawiera

 • biletów lotniczych (ok. 2300 PLN),
 • opłat za lokalne usługi turystyczne i atrakcje (300 USD),
 • wyżywienia nieujętego w programie,
 • tradycyjnie wręczanych napiwków (ok. 60 USD),
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego w hotelach (1 200 PLN).

Ceny

Koszt wyjazdu na 13 dni: 7300 PLN od osoby + bilety lotnicze.

Ważne informacje

W czasie wyjazdu nie będziemy podróżować po terenach uznawanych za szczególnie niebezpieczne. W Uzbekistanie nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe.

Organizator

Organized by SZEROKIE TORY

Specjalistyczne biuro podróży organizujące wyprawy do krajów, w których pociągi jeżdżą po szynach o szerokim rozstawie – do Rosji i jej sąsiadów.

Uzbekistan - informacje

Obowiązującą walutą jest sum uzbecki (UZS). Na wyjazd warto zabrać gotówkę w dolarach lub euro i wymienić ją na lokalną walutę na miejscu. 

Uczestnikom przyda się zestaw odzieży “na cebulkę”, który zapewni wygodę na każdym etapie podróży i w każdych warunkach. W bagażu powinny się znaleźć: wygodne buty sportowe, cienka kurtka chroniąca od wiatru, ciepła bluza, spodnie trekkingowe z szybkoschnącego materiału i kostium kąpielowy.

Sprawdź podobne wyjazdy

Madera, Portugalia

Ostatnie miejsca

22 - 29 październik 2022

+ 5 więcej

od3 900 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.