Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Azja: Uzbekistan - wyprawa z historią w tle

13 dni spędzonych aktywnie pośród wyjątkowych atrakcji Uzbekistanu. Czekają na nas urokliwe miasta, wyjątkowe budowle i trekking do wioski na szczycie gór.

Atrakcje

 • liczne meczety, mauzolea i medresy,
 • wyjątkowe zbiory muzealne,
 • antyczne fortece i pałace,
 • kompleksy cmentarne,
 • Iczan Kala (Lista UNESCO),
 • Samarkanda (Lista UNESCO),
 • pustynia Kyzył-Kum,
 • przejazd na wielbłądach.

Czytaj więcej

Zwiń

Miejsce

Uzbekistan leży w Środkowej Azji. Jego stolicą jest Taszkent. Administracyjnie podzielony jest na 12 wilajetów oraz 1 republikę autonomiczną.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Lot z Warszawy do Taszkentu (przesiadka w Moskwie).

Dzień 2

Lądowanie w stolicy Uzbekistanu, transfer do hotelu i odpoczynek. Zwiedzanie Taszkentu (jednego z największych miast centralnej Azji) rozpoczniemy po śniadaniu. Zwany miastem kamienia Taszkent leży w dolinie rzeki Chirchik. Zamieszkuje go ponad 3 mln mieszkańców, a jego historia sięga 2000 lat wstecz.

W trakcie zwiedzania ujrzymy medresy (teologiczne szkoły muzułmańskie): Kukeldesz i Barak Chana oraz kompleks Khazrati Imam. Spacerowym krokiem udamy się przez bazar Chorsu przepełniony słodyczami, owocami i przyprawami.

Lunch zjemy w tradycyjnej restauracji uzbeckiej. Zaraz po nim udamy się z wizytą do Muzeum Sztuk Pięknych, które zawiera bogate zbiory dywanów ozdobnych, drogocennych tkanin, ceramiki, porcelany, wyrobów ze złota oraz instrumentów muzycznych. Zwiedzimy także Muzeum Emira Timura z okazałymi ogrodami.

Dzień 3

Przejazd na lotnisko i lot do Chiwy: starożytnego miasta, które słynie z zabytkowych budowli. W przeszłości miasto przyciągało wędrowców licznymi minaretami. Dziś jest wyborną atrakcją turystyczną, dzięki której można odnieść wrażenie podróży w czasie. Dzieje się tak za sprawą licznych meczetów, mauzoleów, medresów i urokliwych uliczek.

Zobaczymy wyjątkowy Meczetu Dżuma - podtrzymywany przez 213 kolumn. Jeden z tych filarów przyniósł własnoręcznie z Indii Pahlawon Mahmud - jeden z miejscowych bohaterów, święty poeta oraz doktor. Wnętrze meczetu oświetlone jest przytłumionym światłem słonecznym, które wpada do wewnątrz przez ośmiokątne otwory w drewnianym dachu.

Następnie udamy się do odbudowanego na początku XX w. mauzoleum wspomnianego wcześniej Pahlawona Mahmuda oraz zwiedzimy stare miasto - Iczan Kala (Lista UNESCO). Zobaczymy minaret Kalta Minor (14 m średnicy), który pokryty jest dekoracją z tureckich płytek i sięgający aż 57 m minaret Islam Khodja – widoczny praktycznie z każdego zakątka miasta.

Zwiedzimy XIX-w. pałac chana Tasz Chauli z muzeum i imponującą salą tronową

Dzień 4

Całodzienna wyprawa do antycznych fortec znajdujących się w rejonie Khorezm. Ponad wiek temu pustynią Kyzył-Kum wiódł arcyważny Jedwabny Szlak, prowadzący z Chin do Europy. Jego trasa naznaczona jest obecnie ruinami starożytnych twierdz oraz pałaców.

Czeka nas zwiedzanie fortecy Toprak Kala i twierdzy Ayaz Kala leżącej pośród piasków pustyni Kyzył-Kum. W skład cytadeli wchodzą 3 mniejsze, wszystkie otoczone są grubym murem. Powstały między IV w p.n.e. a VII w n.e. Południowa część kompleksu zawiera wejście w formie pomysłowego labiryntu.

Wyjątkowe wrażenie robi zamek, który wzniesiony został na stromym, 60 m wzniesieniu - rozciąga się z niego piękny widok na położone w najbliższej okolicy jezioro Ajazkul. Jest ono tak słone, że latem wygląda na pokryte grubą warstwą lodu.

Dzień 5

Transport (ok. 10 h) do Buchary. W trakcie przejazdu przekroczymy rzekę Amu-Daria i przejedziemy przez tzw. czerwone piaski czyli słynną pustynię Kyzył-Kum (w określonej porze dnia piasek sprawia wrażenie, jakby był czerwony).

Pustynia nie jest zupełnie pozbawiona wody, więc podróż będzie dobrą okazją do zaobserwowania roślinności typowej dla terenów suchych: turzyc i tamaryszek. Jeżeli dopisze nam szczęście, można będzie zauważyć jaszczurki, węże, susły i dzikie wielbłądy.

Dzień 7

Transport nad jezioro Ajdar-kul. Jeśli warunki pogodowe dopiszą możliwa będzie kąpiel. Później piknik na łonie natury i wyprawa do wioski Yangigazgan. Wieczorem przewidziana jest jazda na wielbłądach i obozowe ognisko.

Dzień 10

Eksploracja Samarkandy (Lista UNESCO). Plac Registan, który jest symbolem miasta. Był miejscem ogłaszania rozkazów płynących od władców, tutaj obradował sąd i odbywał się handel. Kolejnym przystankiem będzie Mauzoleum Gur-i Emir (grób pana).

W tym miejscu pochowany jest władca Tamerlan oraz jego następcy. Obejrzymy najstarszy zabytek miasta: Mauzoleum Ruhabod z XIV w.

Udamy się do obserwatorium astronomicznego wybudowanego przez księcia Uług-Bega, kompleksu cmentarnego Shahi Zindah, Meczetu Bibi Chanum i na targ Siyob.

Dzień 13

Poranny przejazd na lotnisko w Uzbekistanie i lot powrotny do Warszawy z przesiadką w Moskwie.

Zakwaterowanie

W Uzbekistanie śpimy w:

w miastach hotele 3*,

na pustyni nocleg w jurtach,

w górach nocleg w lokalnej wiosce.

Pogoda

Uzbekistan charakteryzuje się kontynentalnym klimatem. Lata są tutaj bardzo gorące (z temp. powyżej 45℃). Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temp. 27,6°C. Styczeń w Uzbekistanie jest najchłodniejszy - średnia temp. to 1,4°C.

Cena zawiera

 • koszty zakwaterowania,
 • bilety wstępu,
 • wyżywienie: śniadania, 3 lunche i kolacje,
 • opiekę pilota,
 • przewodnika anglojęzycznego,
 • przejazdy klimatyzowanym busem,
 • wyprawę na wielbłądach,
 • butelka wody/dzień dla każdego z uczestników.

Cena nie zawiera

 • przelotów na trasie: Warszawa – Taszkent – Warszawa (koszt: 1900 – 2000 PLN),
 • przelotu wewnętrznego: Taszkent – Chiwa (ok. 100 USD),
 • wizy do Uzbekistanu,
 • opłat za fotografowanie w wybranych obiektach (ok. 15 PLN),
 • opłat ubezpieczeniowych,
 • napiwków zwyczajowych (ok. 50 USD).

Ceny

Koszt 13-dniowej wyprawy to 1450 USD + loty 1900-2000 PLN od osoby.

Pokój 1-os. za dopłatą

350 USD

Ważne informacje

Niezbędne jest posiadanie wizy. Jej koszt to ok. 70 USD.

Organizator

Organized by Adventure Club

Nasze wyjazdy kierujemy do prawdziwych pasjonatów podróży, pragnących poznać ludzi i ich kulturę.

Uzbekistan - warunki wyjazdu

Wyprawa zrealizowana będzie wyłącznie przy zebraniu grupy min. 8 osób.

Sprawdź podobne wyjazdy

Kuta, Indonezja

27 grudzień 2020 - 10 styczeń 2021

od1 730 USD

/ os.

Auckland, Nowa Zelandia

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.