Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa do Ameryki Płd. - Peru i Boliwia (22 dni)

Trzytygodniowa wyprawa przez dwa kraje Ameryki Południowej - Peru i Boliwię. Podczas jej trwania zwiedzimy największe miasta tych krajów, a także najwspanialsze inkaskie zabytki. Odpoczniemy też w cudownej, egzotycznej okolicy.

Atrakcje

 • zwiedzanie Limy, Plaza de Armas, katakumb w Kościele Św. Franciszka, Miraflores,
 • wycieczka na Islas Ballestas,
 • Cementerio de Chauchilla, osada Cahuachi,
 • Arequipa, targ San Camilo,
 • spotkania z lokalną kuchnią,
 • trekking w Kanionie Colca, nocleg w bambusowych chatkach,
 • gorące źródła Chivay,
 • wypoczynek nad jeziorem Titicaca, wioska Sillustani,
 • wycieczka na wyspy Uros i wyspę Taquile,
 • La Paz, Copacabana, Targ Czarowników,
 • stok Chacaltaya, Księżycowa Dolina,
 • downhill Drogą Śmierci,
 • zwiedzanie Cuzco, katedra, Sagrada Familia,
 • Sacsayhuaman, Świątynia Słońca Coricancha,
 • opcjonalny trekking Inca Trail,
 • Święta Dolina Inków,
 • Machu Picchu, spacer na Starą lub Młodą Górę,
 • opcjonalny rafting, wycieczka konna, trekking do Kolorowych Gór.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd dla każdego! Atrakcje, które wymagałyby większego doświadczenia czy sprawności są fakultatywne. Przejazdy odbywają się środkami transportu, zwiedzanie na miejscu może wymagać podejść. Największym utrudnieniem bywa choroba wysokościowa, która może dać się we znaki podróżnym. Postaramy się jednak radzić z nią lokalnymi i nowocześniejszymi metodami (wśrod nich zwykła aspiryna).

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Peru i Boliwia to kraje leżące w Ameryce Południowej, w samym sercu Andów. Kraje te znajdują się po zachodniej stronie kontynentu, ale jedynie Peru ma dostęp do Oceanu Spokojnego.

Kraje te były niegdyś domem wielkich cywilizacji, w tym Inków, którzy zbudowali tu monumentalne miasta. Dziś stanowią one o zaawansowaniu ówczesnych budowniczych.Wciąż żywe są legendy o złotych skarbach ukrytych w gęstej dżungli lub w górskich zakamarkach.

Peru i Boliwia przyciągają turystów pięknymi zabytkami, amatorów gór z kolei ostrymi i wysokimi, andyjskimi szczytami.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Spotkanie z pilotem na warszawskim lotnisku. Wylot do Peru. Lądowanie w Limie i spacer po Plaza de Armas wieczorową porą.

Dzień 2:

Zwiedzanie stolicy Peru. W planach katedra z grobem Pizarra, która leży przy Plaza de Armas. Zawędrujemy też pod pałac prezydencki i pałac biskupi. Dla chętnych wyjście do katakumb w Kościele Św. Franciszka (wejściówka kosztuje ok. 5 USD). Następnie w godzinach popołudniowych wyjedziemy do Paracas.

Dzień 3:

Na pokładzie łodzi udajemy się na Islas Ballestas, które noszą też miano “peruwiańskiego Galapagos”. Znajdziemy tam kandelabr, który powstał dzięki minionym cywilizacjom. Spotkamy się z ciekawymi morskimi zwierzętami (przy odrobinie szczęścia można zobaczyć lwy morskie i pingwiny), a także nadmorskimi ptakami.

Po południu wyjedziemy do Ica, gdzie odbędzie się (dla chętnych) zabawa na wydmach. Obejmuje ona samochody terenowe i zjazdy na deskach po piachu. Kąpiel w basenie i dalsza droga, tym razem do Nazca.

Dzień 4:

Eksplorujemy cmentarz Cementerio de Chauchilla, na którym znajdziemy grobowce ludów Nazca. Na trasie zobaczymy słynne geoglify. Pojedziemy też do osady Cahuachi, której historia sięga czasów prekolumbijskich, dzisiejszego centrum kultury Nazca. Dodatkową atrakcją jest przelot małym samolotem i możliwość podziwiania geoglifów z perspektywy ptaka. Koszt lotu to ok. 120 USD.

Wygodnym, nocnym autobusem przejedziemy do Arequipy.

Dzień 5:

Cała noc upłynie nam na podróży, a kiedy wysiądziemy, będziemy znajdować się na wysokości 2300 m n.p.m. Podczas aklimatyzacji świetna okazuje się herbatka z liści koki. Zaczniemy też zwiedzanie Arequipy, czyli “Białego Miasta”.

Odwiedzimy targ San Camilo, a po lokalnym śniadaniu pójdziemy do klasztoru św. Katarzyny, Santa Catalina. Wieczorny posiłek zjemy w miejscu, które serwuje słynne cuy chactado, czyli danie ze świnki morskiej.

Dzień 6:

Wyruszamy dziś wczesnym rankiem, a naszym celem jest Kanion Colca, czyli najgłębszy kanion świata. Jego długość to aż 100 km. Na miejscu trekking, który nie jest wymagający technicznie, ale wymaga pewnej sprawności. Jeśli ktoś nie chce w nim uczestniczyć, prosimy o informację wcześniej.

W razie potrzeby można zabrać na wyjazd kijki trekkingowe lub wypożyczyć bambusowe kijki na miejscu. Trasa prowadzi piaszczystą i kamienistą ścieżką po zboczach kanionu, od jednej wioski do kolejnej. Zobaczyć będziemy mogli kondory, które zamieszkują te tereny. W czasie trasy przerwa na obiad.

Odpoczynek w kempingu, który zbudowano na samym dnie kanionu. Zażyjemy też kąpieli w basenie. Zakwaterowanie w bambusowych chatkach.

Dzień 7:

Poranne wyjście z kanionu i cudowny widok z tarasu na wschód słońca. Podejście do tego miejsca to 45 min. marszu. Jeśli nie pieszo, to na górę wdrapać się można na grzbiecie muła, którego można wynająć. W Chivay, już po powrocie z kanionu Colca, kąpiel w gorących źródłach, a w godzinach wieczornych wyjazd do Arequipy.

Dzień 8:

Wyjeżdżamy nad jezioro Titicaca, które leży na ponad 3800 m n.p.m., a konkretniej do miejscowości Puno. Tutaj może dopaść nas choroba wysokościowa, soroche. Dalej jedziemy do Sillustani nad jeziorem Umayo. Tam z kolei zobaczymy cmentarz, na którym znajdują się “kominy” z bazaltu, które są tutaj pomnikami.

Podczas jazdy zrobimy sobie przerwę w lokalnych domach, gdzie poczęstowani zostaniemy specjalnościami domowej, wiejskiej, lokalnej kuchni. Wieczorem pójdziemy jeszcze na spacer po Puno.

Dzień 9:

Poranek przyniesie nam wyprawę na trzcinowe wyspy Uros, które pływają po jeziorze Titicaca. W dawnych czasach był to dom plemienia Aymara. Stamtąd popłyniemy motorówką na Taquile. Droga tam to ok. 2 godz. w jedną stronę. Na wyspie zaobserwujemy kultywowane przez miejscowych tradycje, a także zjemy pstrąga i zupę z quinoa. Odpoczniemy nad wodami jeziora, a na noc wrócimy do Puno.

Dzień 10:

Udajemy się do boliwijskiego La Paz. W trasie zatrzymamy się w Copacabanie, czyli kurorcie, w którym obejrzymy katedrę. Po południu dojedziemy do La Paz i rozpoczniemy zwiedzanie boliwijskiej stolicy. W planach mamy m.in. kościół Św. Franciszka i Targ Czarowników.

Dzień 11:

Dziś jedziemy w góry. Najpierw udajemy się na najwyżej na świecie położony stok narciarski, Chacaltaya, którego dolna stacja jest na wysokości 5300 m n.p.m., a następnie wyjdziemy na szczyt. Zwiedzanie Księżycowej Doliny, terenu pełnego wąwozów i innych erozyjnych formacji skalnych. Następnie powrót do La Paz.

Dzień 12:

Chętni będą mogli zjechać 3 km na rowerach downhillowych z przełęczy położonej na wysokości 4800 m n.p.m. Stroma droga wiedzie ostrymi zboczami, a widoki z niej są wprost niesamowite. Kiedy już zakończy się nasz zjazd, zrelaksujemy w małej miejscowości w dżungli. Odpoczniemy w hotelu z basenem i cudowną panoramą na okolicę.

Ci, którzy nie chcą zjeżdżać na rowerach, mogą przejechać trasę w samochodzie.

Dzień 13:

Dzień bez planu w La Paz - odpoczynek.

Dzień 14:

Dziś cały dzień zajmie nam przejazd do Peru, a konkretniej Cuzco.

Dzień 15:

Zwiedzamy Cuzco, czyli stolicę starożytnego imperium Inków. Zobaczymy tu katedrę, kościół Sagrada Familia, kolonialne świątynie i wreszcie ruiny Sacsayhuaman, a także Świątynię Słońca Coricancha, którą odkryto po trzęsieniu ziemi.

Jeśli ktoś jest zainteresowany Inka Trail, czyli pieszym, górskim szlakiem do Machu Picchu, to tego dnia rozpoczyna się wyprawa. Ciągnie się ona 16 i 17 dnia, żeby 18 dnia pobytu w Ameryce Południowej dotrzeć do Machu Picchu, a następnie wrócić pociągiem do Cuzco. O chęci pójścia na Inka Trail należy informować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Dzień 16:

Wyruszamy busem do Świętej Doliny Inków. Zwiedzimy tu inkaską twierdzę w Pisac (tutaj czeka nas niedługi spacer stromym zboczem góry). Z góry rozciągają się niezwykłe widoki na okoliczne tarasy uprawne. Na targu w Pisac zrobimy zakupy, a następnie pojedziemy do Moray. Tuż obok znajdują się Salineras de Maras, czyli solanki, gdzie wydobywa się sól.

Następnie busem pojedziemy do Ollantaytambo i z wysokiej twierdzy poszukamy ukrytego w skałach Boga Wirakoczy. Następnie, już wieczorem, pociągiem pojedziemy do Aguas Calientes, które dziś nazywa się Machu Picchu Pueblo.

Dzień 17:

Wczesnym rankiem wyruszamy do ruin Machu Picchu, jednego z najsłynniejszych zabytków świata. To położone wysoko w górach, pełne tajemnic miasto Inków. Zobaczymy tutaj wschód słońca nad miastem. Dla chętnych wejście na szczyt Machu Picchu (Starą Górę) lub Wayna Picchu (Młodą Górę). O ile wystarczy nam czasu, przejdziemy się do Intipunku (Bramy Słońca).

Popołudnie wiąże się (dla chętnych) z wizytą w gorących źródłach, odpoczynkiem i zakupem pamiątek.

Dzień 18:

Znów musimy rozpocząć dzień wcześniej niż zwykle, gdyż pociągiem i autobusem wracamy do Cuzco. Nadejdzie pora na samodzielną eksplorację miasta, w którym znajdziemy takie ciekawe miejsca, jak targ rzemiosła, dzielnica artystów San Blas, punkt widokowy czy targ San Pedro. Dodatkowo, można udać się na masaż gorącymi kamieniami.

Dzień 19:

Cuzco ciąg dalszy! Chętni będą mogli skorzystać z opcji raftingu, wycieczki konnej po ruinach inkaskich, a także z trekkingu do Kolorowych Gór. Jeśli jednak ktoś planuje wypocząć, może to spokojnie zrobić.

Dzień 20:

Poranny transfer na lotnisko. Wylot do Limy. Na miejscu zwiedzanie Miraflores, czyli luksusowej dzielnicy położonej nad oceanem. Wieczorem (dla chętnych) wyjście do rozrywkowej części Miraflores.

Dni 21-22:

Wylot do Polski.

Zakwaterowanie

Podczas wyjazdu noclegi odbędą się w sprawdzonych hotelach o standardzie 3* w pokojach 2-os. z łazienkami. Jedynym wyjątkiem będzie noc spędzona na dnie kanionu Colca - wówczas śpimy w bambusowych chatkach.

Pogoda

Pogoda w Boliwii:

Boliwia jest krajem, który położony jest na dużej rozpiętości wysokości n.p.m. Oznacza to, że w związku z tym pogoda na różnych obszarach będzie się znacząco różniła. Okres od marca do grudnia wiąże się ze wzmożonymi opadami, a od czerwca do sierpnia występuje ich relatywnie mało.

Co do temperatur, to cały rok jest pod ich względem podobny. Codzienne temperatury mogą przekraczać 30°C. Na górskich terenach z kolei spodziewajmy się nawet jedynie 8°C.

Pogoda w Peru:

Peru, podobnie jak Boliwię, charakteryzują różne strefy pogodowe. Do kraju tego można jeździć przez cały rok. Wyróżniamy tu dwie pory roku: suchą - od czerwca do października, a także deszczową - od listopada do kwietnia. Temperatury wynoszą tu w skali roku od 20 do 30°C. Najzimniejsze miesiące to okres od czerwca do września.

Cena zawiera

 • przeloty na trasie Warszawa - Lima - Warszawa i Cuzco - Lima,
 • transfery lotniskowe,
 • 18 noclegów w pokojach, 1 nocleg w chatkach bambusowych,
 • śniadania (oprócz noclegu w chatkach bambusowych),
 • wycieczkę na Islas Ballestas,
 • wycieczkę na Cementario de Chauchilla i ku akweduktom,
 • trekking po kanionie Colca,
 • wycieczkę na wyspy Uros i wyspę Taquila,
 • wycieczkę na cmentarz Sillustani,
 • wycieczkę do Doliny Księżycowej i Chacaltaya,
 • wycieczkę do Świętej Doliny,
 • wejściówkę do Machu Picchu,
 • transport autobusem na trasach: Lima - Paracas, Ica - Nazca, Nazca - Arequipa, Arequipa - Puno, Puno - La Paz, La Paz - Cuzco, Ollantaytambo - Cuzco,
 • prywatny przejazd na trasie Paracas - Ica i Arequipa - Colca,
 • przejazdy pociągami między Ollantaytambo a Machu Picchu Pueblo w dwie strony,
 • opiekę pilota,
 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 15 000 PLN i bagażu 1000 PLN,
 • zestaw podróżnika: koszulka, worek sportowy, etui na bilet, karta ubezpieczeniowa.

Cena nie zawiera

 • wejściówek do miejsc objętych programem, przejazdów taksówkami, opłat na dworcach i promach (ok. 170 USD),
 • wyżywienia oprócz śniadań (ok. 20 USD dziennie za os.),
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN za os.),
 • dodatkowych atrakcji (dla chętnych).

Ceny

Cena wycieczki do Ameryki Płd. jest zależna od terminu i wynosi: 8990 - 9450PLN + 1590 USD za osobę.

Ważne informacje

Wiza do Boliwii:

Podróżujący do Boliwii na czas krótszy niż 90 dni nie muszą posiadać wizy. Warunkiem jest aby paszport, jakim się posługujemy, był ważny przez przynajmniej 6 miesięcy od chwili wjazdu.

Wiza do Peru:

Przyjeżdżający do Peru również zwolnieni są z posiadania wizy.

Szczepienia Boliwia:

Wyjazd do Boliwii wiąże się z koniecznością zaszczepienia się przeciw żółtej febrze. Najbardziej zagrożone są wysoko położone regiony. Również w nich zwiększona jest malaryczność i ryzyko zarażenia wirusem Denga. W rejonach górskich panuje również ryzyko zakażenia chorobą Chagasa.

Szczepienia Peru:

Również w Peru występuje zagrożenie zarażenia żółtą febrą. W związku z tym konieczne jest odpowiednie szczepienie. W Peru i Boliwii odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika.

W wyjeździe może wziąć udział od 6 do 12 os.

Organizator

Organized by Kiribati Club

Ciekawe kierunki, nietypowe destynacje, doświadczenie, zbaczanie ze szlaków, osobowości, eksploracja nurtu slow travel.

Obyczaje i prawo Peru i Boliwii

Na miejscu od lat toczy się walka z kartelami i nielegalną produkcją narkotyków. Prawo przewiduje bardzo surowe kary dla osób złapanych na przemycie lub handlu takimi środkami odurzającymi.

Sprawdź podobne wyjazdy

Tokyo, Japonia

19 marzec - 10 kwiecień 2022

+ 2 więcej

od8 790 PLN

/ os.

Buenos Aires, Argentyna

Miami, Stany Zjednoczone

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.