Ukraina: trekking po zakarpackich połoninach

Zakarpacie to jeden z najpopularniejszych, ale i najbardziej tajemniczych kierunków turystycznych na Ukrainie. Wyprawa rozpoczyna się nostalgicznie, od zwiedzania niegdyś polskiego Lwowa, by zmienić się w wyciszającą wyprawę trekkingową po bezdrożach zachodniej Ukrainy.

Atrakcje

 • zwiedzanie Lwowa,
 • degustacja specjałów ukraińskiej, czeskiej i austro-węgierskiej kuchni,
 • kąpiel w ruskiej bani,
 • przemierzanie największej połoniny na Ukrainie,
 • zdobywanie najwyższego szczytu w Bieszczadach.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd nastawiony jest na trekking górski po szczytach i połoninach Karpat na Ukrainie. Grupa 3 pełne dni spędzi na wyprawach trekkingowych, poruszając się po wysokościach 600-1000 m n.p.m., oznaczonymi szlakami.

Dnia 3, 4 oraz 6 udział w trekkingu nie jest obowiązkowy. Możemy przeznaczyć te dni na wypoczynek lub spacery. Jeśli odpuścimy trekking w tych trzech dniach, poziom trudności całej wyprawy można określić jako łatwy.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Lwów to największe miasto zachodniej Ukrainy, chętnie odwiedzane przez turystów z Polski z powodu jego historii i licznych śladów polskiej obecności. Połoniny i wieś Wołowiec znajdują się 200 km na południe od Lwowa, w niezwykle atrakcyjnym turystycznie terenie. Otoczone są kilkoma parkami narodowymi: Użańskim, Beskidy Solskie, Nadsańskim i Synewyr.

Plan wyjazdu

UWAGA: Terminy i punkty programu mogą ulec zmianie wskutek sytuacji na miejscu lub przesuniętego terminu wylotu.

Dzień 1

Po południu przejazd z Krakowa (z dworca autobusowego PKS przy ul. Bosackiej) do Lwowa, do którego grupa dotrze wieczorem. Integracyjna biesiada w Piwnym Teatrze “Prawda”, degustacja ukraińskich smakołyków podczas kolacji w "Kryjówce".

Dzień 2

Rankiem zwiedzanie Lwowa z miejscowym przewodnikiem, następnie wyjazd w stronę gór. Obiad - typowe ukraińskie posiłki w jednej z lokalnych karczm. Jeżeli dopisze pogoda, zobaczymy cudowne krajobrazy połoniny Borżawa. Dzień zakończy się pobytem we wsi Pilipiec, gdzie czeka nas uczestnictwo w festiwalu piwa.

Dzień 3

Wyruszamy z Bilasowicy by zdobyć Pikuj, który jest najwyższym szczytem w Bieszczadach (1408 m n.p.m.). Wieczorem wracamy do Pilipca i idziemy razem na imprezę w ramach "Pivni Zakarpati" - czyli festiwalu piwa. Na miejscu koncerty czeskich zespołów i mnóstwo złotego trunku.

Dzień 4

Najpierw wycieczka w celu ujrzenia wodospadu Szypot, potem cały dzień wędrówki aż na wznoszącą się na 1600 m n.p.m. połoninę Borżawa. Wieczorem trafimy stamtąd do Wołowca, a następnie wrócimy do Pilipca. Na koniec będziemy świętować słynną Noc Kupały!

Dzień 5

Synewyr to największe jezioro na górskiej mapie Ukrainy. Stamtąd przez połoninę Pereniz przejdziemy na wieczór do miejscowych górali, którzy poczęstują nas swoimi specjalnościami: serem bryndzą i mocną palinką, lokalną śliwkową wódką. Nocleg u miejscowego górala Fiodora lub w Kołoczawie (zależnie od wielkości grupy).

Dzień 6

Z rana jedziemy do Kołoczawy, następnie w ramach trekkingu wchodzimy na Strimbę - górę o wysokości 1719 m n.p.m. Odwiedzimy też prywatny skansen. Chętni będą mogli poza tym zajrzeć do muzeum. Koniec dnia zwieńczy pobyt w domowej, ukraińskiej saunie - tzw. ruskiej bani.

Osoby, które nie zechcą wziąć udziału w dłuższym trekkingu, będą mieć w zamian możliwość dogłębnej eksploracji Kołoczawy lub spaceru (mniej wymagającego pod względem fizycznym) na Połoninę Piszkonia.

Wieczorem czeka nas kolacja pożegnalna w nietypowej scenerii. Zjemy ją w byłej stacji należącej do żandarmerii czechosłowackiej.

Dzień 7

Rankiem wyjeżdżamy do Krakowa, gdzie powinniśmy być w okolicach godz. 14:00.

Zakwaterowanie

Noclegi w pokojach wieloosobowych. We Lwowie grupa będzie spała w hostelu. W trakcie trekkingu oprócz zakwaterowania w pensjonatach (Kołoczawa, Wołowiec) również jedna noc u gospodarzy - górali na połoninie Pereniz (ważne: tylko w przypadku małej grupy uczestników, inaczej nocleg odbędzie się w Kołoczawie, w pensjonacie).

Pogoda

Pogoda na Karpatach na Ukrainie jest zbliżona do warunków panujących w polskich Bieszczadach. Średnia temperatura roczna to 4-5°C, latem 15°C. Są to tereny o bardzo obfitych opadach deszczu. Należy również liczyć się z możliwością występowania wiatrów halnych, które pojawiają się średnio przez ok. 14 dni w roku.

Cena zawiera

 • komfortową podróż autokarem w obie strony,
 • lokalny transport (pociąg lub marszrutka),
 • noclegi,
 • 1 śniadanie we Lwowie oraz 3 śniadania w Pilipcu + śniadania i obiadokolacje na połoninie Pereniz i w Kołoczawie,
 • wejściówkę na Pivni Zakarpati (fesitwal piwa),
 • opiekę pilota mówiącego po polsku,
 • degustację: bryndzy oraz wódki,
 • zestaw map i pakietów informacyjnych,
 • ubezpieczenia NNW i KL,
 • ubezpieczony bagaż max do 200 EUR,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • kolacji w knajpach we Lwowie,
 • obiadu w lokalnej karczmie (kuchnia ukraińska),
 • wizyty w ruskiej bani,
 • noclegów w 2-osobowym pokoju (z wyjątkiem pobytu na połoninie Pereniz) - 200 PLN/os.

Ceny

Koszt 8-dniowego wyjazdu na Ukrainę: 1490 PLN od osoby.

Ważne informacje


 • Aby wjechać na Ukrainę, trzeba mieć ze sobą ważny paszport. Na Ukrainie nie potrzebna jest wiza, pod warunkiem, że planowany pobyt nie przekroczy 6 miesięcy.
 • Nasza grupa wyjazdowa będzie liczyć min. 10 osób.
 • Do Lwowa (i z powrotem) podróż autobusem liniowym, dobrze wyposażonym i nie oczekującym w kolejkach na przejściu granicznym. Po Ukrainie grupa będzie poruszała się koleją lub busami. Start w Krakowie z dworca PKS.

Organizator

Organized by Barents

Naszym celem jest organizowanie autorskich wycieczek i wypraw do nietypowych miejsc lub w innej, aktywnej formie.

Co zjemy na Ukrainie?

Wycieczka stanowi doskonałą propozycję dla miłośników trekkingu oraz pysznej regionalnej kuchni. Oprócz tradycyjnych ukraińskich specjałów można będzie spróbować dań czeskich i austro-węgierskich oraz potraw tradycyjnych, domowych (podczas pobytu w Kołoczawie).

Po wcześniejszym zgłoszeniu możliwe jest przygotowanie posiłków wegetariańskich.

Sprawdź podobne wyjazdy

Oslo, Norwegia

5 - 10 czerwiec 2020

+ 3 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Moskwa, Federacja Rosyjska

25 lipiec - 8 sierpień 2020

+ 1 więcej

od8 990 PLN

/ os.

Gelati, Gruzja

3 - 15 lipiec 2020

+ 2 więcej

od5 490 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.