Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Wycieczka w góry Kazachstanu i Kirgistanu - wyrusz Jedwabnym Szlakiem!

Czeka nas fascynująca podróż po Kazachstanie i Kirgistanie. Przemierzymy ok. 2 tys. km, korzystając z autokaru, rowerów, koni i własnych nóg. Zobaczymy miejsca, o których nie śniło się filozofom. Czerwone góry, wyjątkowe jeziora, śpiewająca wydma - to tylko niewielka część tego, co spotkamy w ciągu tych dwóch tygodni.

Niesamowite kultura, tradycja, kuchnia i bardzo gościnni ludzie zostawią w naszej pamięci same pozytywne wspomnienia. Dzięki temu zmęczenie wyprawą mniej da się we znaki i z niecierpliwością będziemy czekali na kolejne dni, nie chcąc wracać do domu.

Atrakcje

 • ok. 2 tys. km autokarem, piechotą, rowerem, konno,
 • noclegi w jurtach lub namiotach w otoczeniu przyrody,
 • zwiedzanie Astany (Nur-Sułtan), Burany, Biszkeku, Ałma-Aty i Tałgaru,
 • Park Narodowy Ałtynemel ze śpiewającą wydmą,
 • Park Narodowy Kanionu Szaryńskiego z Doliną Zamków,
 • Park Narodowy Ile-Alatau,
 • wyprawa nad jeziora: Tuzkol, Kajyngdy, Ala-Kul i Songkol,
 • podziwianie Jeti Oguz,
 • dolina Altyn Arashan,
 • zjazd rowerowy z przełęczy Moldo Aszu,
 • oglądanie meczu Kok Boru.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa trekkingowa i rowerowa. Nawet kilkadziesiąt km dziennie do pokonania rowerem, w tym liczne podjazdy wymagające nieco przygotowania oraz siły. Najczęściej będziemy poruszać się po drogach szutrowych. Czasami będą one kamieniste, szczególnie w odcinkach górskich. Trasy po asfalcie też nie będą proste, gdyż z reguły drogi te są w bardzo złym stanie.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kazachstan i Kirgistan, czy fragment Jedwabnego Szlaku. Bezkresne stepy, rozległe góry o niespotykanych kształtach i przepiękne jeziora to charakterystyczne widoki dla tych państw. W czasie wyprawy staniemy twarzą w twarz nie tylko ze śpiewającą wydmą, Kazachskim Morzem Martwym czy Doliną Zamków, ale też z niezwykłą kulturą i tradycją krajów Azji Centralnej.

Plan wyjazdu

Ze względu na rozkład jazdy pociągów plan wyprawy może ulec zmianom.

Dzień 1: Wylot z Polski

Spotykamy się w hali odlotów na Okęciu w Warszawie i wylatujemy do Kazachstanu.

Dzień 2: Nur-Sułtan

Lądujemy w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtan, inaczej zwanej Astaną. Swój pobyt w mieście dostosujemy do rozkładu jazdy.

Dzień 3: Park Narodowy Ałtynemel

W Astanie wsiadamy w autobus, by ruszyć do Parku Narodowego Ałtynemel słynącego z ruchomych wydm. Z pewnością usłyszymy wznoszącą się ponad stepem samotną piaszczystą górę, która nazywana jest śpiewającą wydmą. Zobaczymy też góry wulkaniczne, a także kurhany władców starożytnego plemienia Saka, ludu nomadów.

Potem autokarem udamy się nad rzekę Ile, gdzie przenocujemy. Dzisiejszy przejazd to ok. 400 km trasy.

Dzień 4: Rowerem po Parku Narodowym Kanionu Szaryńskiego

Kanion Szaryński mierzy 154 km, a my przemierzymy rowerem ok. 70 km, oglądając jego najpiękniejszą część. Łącznie wykonamy 958 m podjazdów i 602 m zjazdów.

Ściany otaczające rzekę Szaryn są praktycznie pionowe, więc sam kanion można obejrzeć dopiero wtedy, gdy stanie się nad jego krawędzią. Słynie on z niesamowitych formacji skalnych.

Zwiedzimy tzw. Dolinę Zamków, która należy do największych atrakcji tego parku narodowego. Jej nazwa pochodzi od skał przypominających baszty charakterystyczne dla średniowiecznego grodu.

Przenocujemy w kanionie nad rzeką lub we wsi. Wybór należy do uczestników wyprawy.

Dzień 5: Jezioro Tuzkol

Trasa rowerowa w dniu dzisiejszym powiedzie nas w okolice Jeziora Tuzkol. Przemierzymy razem ok. 80 km, w tym 1080 m podjazdów i 425 m zjazdów.

Jezioro Tuzkol jest słone i nazywa się je Kazachskim Morzem Martwym. Zmierzając w stronę jeziora, przeprawimy się przez pofałdowane złociste wzniesienia. Zobaczymy góry Tienszan wznoszące się przed nami. To właśnie te szczyty stanowią bramę Jedwabnego Szlaku prowadzącą do Chin.

Po dotarciu do jeziora wskoczymy w jego wody, by odbyć leczniczą kąpiel. Maseczki z tutejszego błota można nakładać na twarz, gdyż mają zdrowotne właściwości.

Dzień 6: Jezioro Kajyngdy

Dzisiejszy dzień spędzimy najpierw w autobusie, a potem ok. 10 km przemierzymy konno lub pieszo. Przeprawimy się nad jezioro Kajyngdy, gdzie przenocujemy. Jest to bardzo młode jezioro, gdyż pojawiło się ok. 100 lat temu jako efekt trzęsienia ziemi, kiedy to woda zalała część lasu. Widok jest niezapomniany, bo drzewa ciągle jakby wyrastały z jeziora!

Dzień 7: Jezioro Ala-Kul w Kirgistanie

Autobusem ruszamy do Kirgistanu. Po dotarciu do Przewalska (Karakoł) zaczynamy rowerową wyprawę do doliny Altyn Arashan leżącej na wysokości 2800 m n.p.m., gdzie znajdują się liczne gorące źródła. Potem odbędziemy trekking nad jezioro Ala-Kul. Przenocujemy w namiotach w otoczeniu gór.

Dzień 8: Trekking powrotny

Schodzimy z gór i mamy czas na odpoczynek.

Dzień 9. Jeti Oguz i jezioro Songkol

Dzień spędzimy w autobusie i na rowerach. Skierujemy się w stronę jeziora Songkol, które leży na wysokości 3016 m n.p.m. i jest drugim co do wielkości jeziorem w Kirgistanie. Po drodze zrobimy postój, by obejrzeć Jeti Oguz znane jako czerwone skały.

Dzień 10: Przełęcz Moldo Aszu

Dzisiejszą trasę pokonamy na rowerach. Będzie to 65 km drogi, w tym 420 m podjazdów i 1734 m zjazdów. A gdzie się udamy? Na przełęcz Moldo Aszu znajdującą się na wysokości 3346 m n.p.m. Zjedziemy z niej przepiękną wijącą się wśród gór drogą pełną serpentyn.

Dzień 11: Burana i Biszkek

Autobusem ruszymy w kierunku Biszkeku. W drodze zrobimy postój w Buranie, by zwiedzić słynną wieżę z IX w. oraz ruiny Balasagun. Jeśli będziemy mieli szczęście, w Biszkeku trafimy na mecz Kok Boru (Buzkaszi). Jest to bardzo widowiskowy sport, w który gra się na koniach. Jeźdźcy mają za zadanie strzelić gola specjalną kudłatą piłką zrobioną z… martwej kozy!

Dzień 12: Ałma-Ata i Tałgar

Autobusowo-trekkingowy dzień. Dzisiejsza trasa będzie mierzyła ok. 60 km. Zwiedzimy Ałma-Atę (Ałmaty) oraz Tałgar, który dawniej był bardzo ważnym miastem na Jedwabnym Szlaku.

Dzień 13: Park Narodowy Ile-Alatau

Rowerem przeprawimy się przez Park Narodowy Ile-Alatau. Trasa będzie liczyła ok. 60 km.

Dzień 14: Powrót do Nur-Sułtan

Pociągiem wrócimy do Nur-Sułtan, gdzie, w zależności od godziny przyjazdu, pospacerujemy po mieście.

Dzień 15: Powrót do Polski

Samolot zabierze nas z Kazachstanu do Warszawy.

Zakwaterowanie

Przeważającą część nocy spędzimy w jurtach lub namiotach. 4 noclegi będą miały miejsce w hotelach lub pensjonatach.

Pogoda

Kazachstan i Kirgistan to kraje znajdujące się w strefie klimatycznej stepowej i pustynnej. Średnia najwyższa temperatura w miesiącach letnich wynosi ok. 25°C, a w zimowych -12°C. W podróż w te regiony najlepiej udać się między czerwcem a sierpniem, kiedy to temperatury są przyjemne, a opadów nie ma wiele.

Cena zawiera

 • koszt biletu lotniczego z Warszawy do Nur-Sułtan oraz z Nur-Sułtan do Warszawy,
 • koszt biletu bagażowego (bagaż podręczny + rower, z którym można zapakować też inne rzeczy),
 • koszt biletów kolejowych w czasie wyprawy,
 • bus na całej trasie (support + transport),
 • noclegi w hotelach albo pensjonatach,
 • 6 śniadań i obiadokolacji,
 • wsparcie serwisowe roweru,
 • opiekę przewodnika,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • ubezpieczenie,
 • niespodziankę od organizatora.

Cena nie zawiera

 • dodatkowego wyżywienia (ok. 40-50 PLN za dzień od osoby),
 • biletów wstępu,
 • wydatków własnych.

Ceny

Koszt wyjazdu na 15 dni: 4800 PLN od osoby. Dodatkowo należy mieć ze sobą 200-250 USD.

Ważne informacje

Trekking w Azji:

+ Rowerem pokonamy łącznie ok. 700 km. Znaczną część trasy przejedziemy autokarem, który będzie nam towarzyszył również w czasie przejazdów rowerowych.

+ Namioty oraz śpiwory będą zbierane przed całą wyprawą i połączone w bagażu dodatkowym.

+ Na wyprawę konieczne jest posiadanie sprawnego roweru górskiego lub trekkingowego/crossowego z oponami o szerokości min. 1,6 cala, czyli 40 mm. Rower ten powinien mieć mocowania na bidony o łącznej pojemności ok. 1,5 l oraz możliwość montażu sakw. Praktycznie cały bagaż, a czasami też całodzienne wyżywienie, będzie trzeba wozić ze sobą, dlatego jest to takie istotne.

+ Przed podróżą warto wykonać serwis oraz gruntowny przegląd sprzętu rowerowego. Hamulce, opony, łańcuch, to wszystko musi działać bez zarzutu.

+ Wyjeżdżając do Kazachstanu i Kirgistanu, należy posiadać paszport ważny przez minimum pół roku od daty rozpoczęcia wyprawy. Warto zabrać ze sobą dodatkowe zdjęcia do paszportu. Nie ma konieczności posiadania wizy ani obowiązkowych szczepień.

+ Rezygnacja z wyjazdu może być zgłoszona tylko pisemnie lub drogą mailową. Jeśli uczestnik zrezygnuje wcześniej niż 30 dni przed planowanym wylotem, ponosi koszty, jakie organizator dotychczas poniósł (zazwyczaj jest to koszt biletów lotniczych).

+ W przypadku rezygnacji między 29. a 14. dniem przed rozpoczęciem podróży, uczestnik musi opłacić 70% kosztów całego wyjazdu. Rezygnacja w czasie krótszym niż 14 dni przed wyjazdem sprawia, że uczestnik ponosi 90% kosztów wycieczki.

Organizator

Organized by Aktywna Warszawa

Aktywności sportowe i nie tylko przez cały rok, na powietrzu oraz wewnątrz w każdym wieku - sprawdź imprezy i obiekty sportowe!

Przed wyprawą do Kazachstanu i Kirgistanu:

+ Wyprawa przewidziana dla 17 osób.

+ Ze sobą należy zabrać przede wszystkim wyposażenie roweru, takie jak sakwy, kilka zapasowych dętek, bagażnik, dodatkowe klocki hamulcowe, hak do przerzutek, pompka, linka, spinka i smar do łańcucha, kask, multitool, zapięcie do roweru, oświetlenie. Jeśli w rowerze występuje część o niestandardowym kształcie i wymaga niespotykanego klucza, należy wziąć go ze sobą.

+ Ponadto każdy uczestnik powinien mieć: czapkę, bluzki z długim i krótkim rękawem, kurtkę przeciwdeszczową i chroniącą od wiatru, okulary przeciwsłoneczne, ubranie do spania, wygodne krótkie spodenki, długie spodnie i getry, skarpetki oraz bieliznę, polar albo bluzę, a także buty na rower i do chodzenia, klapki, rękawiczki do jazdy rowerem, kije i wygodne buty trekkingowe, mały podręczny plecak.

+ Dodatkowo pamiętajmy o kosmetykach: żelu pod prysznic, kremie z filtrem (najlepiej 50 SPF, szczoteczce i paście do zębów, szamponie. Przyda się też szybkoschnący niewielki ręcznik.

+ Niezbędna będzie także apteczka, a w niej: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, maść na stłuczenia, preparat na oparzenia, krople żołądkowe, gaza, bandaż elastyczny, plastry, środek odkażający, leki przyjmowane na stałe. O przewlekłej chorobie należy wcześniej poinformować organizatora.

+ Ponadto należy zabrać sprzęt do biwakowania. Poza namiotem, śpiworem i karimatą potrzebne będą: kubek, sztućce, ostry nóż, palnik i menażka.

+ W większych miastach znajdują się kantory, w którym można będzie wymienić dolary na lokalną walutę.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.