Słowacja: Beskidy i Tatry Zachodnie - trekking przez 3 słowackie szlaki górskie
5 dni trekkingu po słowackich górskich szlakach, w czasie którego przejdziemy graniową pętlę. To wyprawa dla osób o dobrej kondycji fizycznej, momentami na trasach będzie trzeba iść trzymając się łańcuchów, klamr a nawet wspinać się po drabinkach. Dla chętnych będzie możliwość pokonania wzniesień w typie ferrat czyli o charakterze typowo wspinaczkowym z liną asekuracyjną.
Atrakcje
- wspaniałe widoki na trasie na Tatry Zachodnie i wysokie Beskidy,
- szlaki na wysokości dochodzącej do ponad 1700 metrów,
- przejścia przez Mała Fatrę, Wielką Fatrę oraz Luczańską Małą Fatrę,
- przejażdżki pociągami widokowymi Doliną Orawy oraz Turleca,
- relaks w górskich termach,
- wycieczki po miejscowych browarach.
Czytaj więcej
Zwiń
Poziom zaawansowania
Wyprawa wymaga co najmniej podstawowego przygotowania fizycznego, ważna jest kondycja i znajomość zasad obowiązujących w czasie trekkingu górskiego i wysokogórskiego. Będzie także możliwość wspinania się po szlakach ubezpieczanych - via ferrata. To wyprawa idealna dla osób, które mają apetyt na wysokie góry, np. Alpy - w czasie naszego słowackiego 5-dniowego trekkingu można sprawdzić swoje umiejętności i przekonać się, czy można się porywać na trudniejsze trasy.



Miejsce
Miejscem naszej trekkingowej eskapady będzie obszar na Słowacji pomiędzy wsiami Stankovany i Párnica. Oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów, widoków na szczyty Tatr Zachodnich i Beskidów, można oglądać również dolinę rzeki Orawa oraz wzniesień: Magura Orawska, Wielka i Mała Fatra.
Ponadto we wsi Stankovany można skorzystać z term oraz napić się wyśmienitych mineralnych wód.
Plan wyjazdu
Codzienne trasy oraz tempo trekkingu są uzależnione od warunków atmosferycznych oraz kondycji Uczestników i Uczestniczek. Program może ulegać zmianom na bieżąco, ale przewidziane są w nim następujące punkty:
Trekking górski po szlakach:
Wielka Fatra: Stankovany - Klak (1394 m n.p.m.) - Borisov (1510 m n.p.m.) - Ploska (1535 m n.p.m.) - Ostredok (1596 m n.p.m.) - Kriżna (1574 m n.p.m.) - Smrekov (1441 m n.p.m.);
Luczańska Mała Fatra: Klak (1352 m n.p.m.) - Skalky (1191 m n.p.m.) - Horna Luka (1299 m n.p.m.) - Velka Luka (1476 m n.p.m.);
Mała Fatra: Suchy (1468 m n.p.m.) - Mały Krywań (1671 m n.p.m.) - Wielki Krywań (1709 m n.p.m.) - Chleb (1646 m n.p.m.) - Stoh (1607 m n.p.m.) - Wielki Rozsutec (1610 m n.p.m.) - Parnica.
Trekking górski
Przejdziemy przede wszystkim czerwony szlak fatrzański, a rozmiar pętli, jaką zrobimy zależy od preferencji Uczestników i Uczestniczek - do wyboru są warianty: 125 i 150 km. Dla osób, które będą potrzebowały nieco oddechu będzie możliwość pokonania niektórych odcinków pociągiem lub busem.
Pokonamy dwa obszary ferratowe - stopień trudności od A do D. Przejedziemy również pociągiem górskim - w czasie wycieczki będziemy podziwiać fenomenalne widoki na Dolinę Orawy i Dolinę Turleca i szczyty.
Po pełnych wrażeń i aktywności dniach zrelaksujemy się w termach na świeżym powietrzu.
Zakwaterowanie
Będziemy nocować w schroniskach i pensjonatach górskich.
Cena zawiera
- noclegi,
- transport wg planu,
- opiekę przewodnika,
- ubezpieczenie oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Cena nie zawiera
- wyżywienia (ok. 12-20 EUR na dzień),
- biletu wstępu do term (12 EUR),
- wypożyczenia wyposażenia ferratowego (90 PLN).
Ceny
Koszt 6-dniowego wyjazdu wynosi: 1160 PLN/os.
Ważne informacje
Z Zakopanego dostaniemy się do granicy busem i potem pociągiem, to około 70 km. Trekking zaczniemy w pobliżu Dolnego Kubina.
Organizator
Aktywne podróże obejmują objazdówki, fotowyprawy, wyjścia w góry, eksplorację wybrzeży i nie tylko.
Co spakować na górski trekking?
Plecak do noszenia najpotrzebniejszych rzeczy (40-50 l z pokrowcem). W miejscach noclegu będą na nas czekały wszelkie wygody. Na trasie wyprawy będzie można kupić prowiant na drogę oraz wyśmienite piwa z lokalnych browarów.
Podstawowym wyposażeniem w czasie takiej wyprawy są wygodne i sprawdzone buty trekkingowe ze sztywną cholewką za kostkę, nieprzemakalne. Trzeba też mieć raki lub raczki (jest też możliwość wypożyczenia 30 PLN), stuptuty, kijki trekkingowe (najlepiej z talerzami), spodnie membranowe, kurtkę softshell z kapturem, ciepły sweter lub bluzę polarową oraz długą pelerynę przeciwdeszczową.
Polecamy też zabrać ze sobą koszulki oraz bieliznę termiczną oraz skarpety termoaktywne, ciepłą czapkę i specjalistyczne wygodne i ciepłe rękawiczki.
Na trasie z pewnością przydadzą się także: czołówka, termos i powerbank. Trzeba też mieć ze sobą wysokokaloryczne przekąski, dobrze sprawdzają się w takich warunkach jogurty w tubkach.