Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Słowacja: trekking przez Wielką Fatrę - aktywny wypoczynek w najlepszym towarzystwie!

Aktywny urlop na Słowacji w Karpatach Zachodnich! 60 km trekkingu o charakterze wyprawy poznawczej przez Wielką Fatrę - jeden z najbardziej malowniczych parków narodowych w tej części Europy. Będziemy obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Atrakcje

 • trekking po malowniczych terenach Karpat Zachodnich,
 • spacer przez pierwotny las oraz fenomenalne górskie hale,
 • górskie wodospady,
 • zwiedzanie osady Vlkolínec (figurującej na liście UNESCO) - najpiękniejszej wsi na Słowacji,
 • Ploska - najsłynniejsze wzgórze Wielkiej Fatry, z którego będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki,
 • eksploracja Parku Narodowego Wielka Fatra - monitoring dzikich zwierząt z przewodnikiem,
 • możliwość zobaczenia na własne oczy niedźwiedzia brunatnego,
 • wspólne kolacje i wieczorne opowieści w klimatycznych górskich chatach i schroniskach,
 • poranne obserwacje flory i fauny,
 • wyśmienita słowacka kuchnia i wyborne lokalne trunki.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Lekki trekking po szlakach i leśnych duktach. Dzienny dystans będzie wynosił ok. 15 km. Wymagana jest średnia kondycja fizyczna. Będziemy wędrować z plecakami, z tego względu należy zapakować tylko niezbędne rzeczy, przekąski i śpiwór. Posiłki będziemy jeść w schroniskach i chatkach - miejscach noclegów.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Wielka Fatra jest jednym z najdzikszych pasm górskich na Słowacji, niemal w całości na obszarze parku narodowego w Karpatach Zachodnich. Olbrzymi obszar znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Wysokich Tatr jest idealnym miejscem na trekking i obserwację zwierząt - przede wszystkim niedźwiedzi brunatnych, które przy odrobinie szczęścia zobaczymy przez lornetkę. 

Wielka Fatra to ogromne pasterskie hale przypominające przepiękne połoniny, dzika przyroda i ciągnące się kilometrami wyłącznie przez grzbiety górskie szlaki. Dzięki temu trekking w tej części Karpat jest wyjątkową okazją do obejrzenia niezapomnianych widoków m.in. na: Tatry, Góry Kremnickie, Małą Fatrę, Beskidy i Rudawy.

Plan wyjazdu

Dzienne dystanse mogą ulegać zmianom na bieżąco. Wszystko będzie dostosowywane do panujących warunków atmosferycznych oraz kondycji Uczestniczek i Uczestników wyprawy. Naszym celem codziennie będzie dotarcie do kolejnego miejsca noclegowego.

Dzień 1 - dystans ok. 9 km

Przyjeżdżamy na Słowację busem. Trekking rozpoczniemy w okolicach Żyliny, będziemy wędrować Doliną Bielanską. Po dotarciu na miejsce - do górskiego schroniska - wysłuchamy opowieści o niedźwiedziach zamieszkujących Wielką Fatrę.

Dzień 2 - dystans ok. 22 km

Od razu po śniadaniu rozpoczynamy wędrówkę. Trasą biegnącą przy wodospadzie dotrzemy do grzbietu Wielkiej Fatry. W czasie trekkingu będziemy sprawdzać rozstawione w okolicy foto-pułapki. Wieczór i noc spędzimy w słynnej Chacie pod Borišovom, której historia sięga lat 30. XX w.

Dzień 3 - dystans ok. 15 km

Celem naszego trekkingu będą podnóża szczytu Rakytova. Po drodze wejdziemy na Ploskę - jedno ze wzgórz Wielkiej Fatry o najpiękniejszych widokach, sprawdzimy foto-pułapki i z uwagą będziemy wypatrywać niedźwiedzi. Na nocleg zatrzymamy się w górskiej chatce.

Dzień 4 - dystans ok. 10 km

Wędrując leśnymi duktami, zdobędziemy szczyty: Rakytov (1567 m n.p.m.) i Skalná Alpa (1463 m n.p.m.). Do górskiego hotelu, miejsca noclegu, przyjdziemy stosunkowo wcześnie, dzięki czemu będziemy mieć czas wolny. Dla chętnych wieczorem zorganizujemy wyprawę na obserwację zwierząt.

Dzień 5 - dystans ok. 15 km

O świcie wyruszamy na obserwację zwierząt. Będzie to krótka wycieczka - ok. 1,5 km w jedną stronę. Wrócimy do hotelu na śniadanie i rozpoczniemy nasz ostatni trekking. Będziemy wędrować przez ścisły rezerwat przyrody m.in. przez dziewiczy, dziki świerkowy las.

Po ok. 15 km dotrzemy do wsi Vlkolínec, która uznawana jest za najpiękniejszą wśród słowackich osad. Obejrzymy doskonale zachowane stare chaty, zajrzymy do kilku z nich. Po obiedzie wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Zakwaterowanie

Dwie noce spędzimy w schroniskach górskich, gdzie będziemy mieli do dyspozycji turystyczne łóżka oraz wspólne łazienki. Dwie pozostałe noce to zakwaterowanie w: górskiej chacie (śpimy na materacach i kąpiemy się w strumieniu) oraz hotelu (pokoje 3-osobowe, łazienki).

Cena zawiera

 • transport busem z/do Wrocławia, Katowic, Krakowa oraz na Słowacji z miejsc rozpoczęcia/zakończenia trekkingu,
 • 4 noclegi + śniadania,
 • opiekę przewodnika mówiącego po polsku oraz słowackiego przewodnika - znawcę dzikiej przyrody,
 • prelekcję dotyczącą Parku Narodowego Wielka Fatra,
 • opłatę za wejście na teren Vlkolinec - wsi znajdującej się na słowackim Liptowie,
 • zestawy map oraz materiałów informacyjnych,
 • ubezpieczenie NNW, KL,
 • składkę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • posiłków oprócz śniadań.

Ceny

Koszt 5-dniowego trekkingu dla 1-os. wynosi 1990 PLN.

Ważne informacje

Będziemy podróżować w małej, maks. 12-os. grupie. Transport z Polski na Słowację komfortowym busem. Możliwość dołączenia do wyprawy z następujących miast: Wrocław, Katowice, Kraków.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Trekking na Słowacji

Z uwagi na noclegi w schroniskach górskich i chatach konieczny będzie śpiwór. Równie ważne są wygodne buty trekkingowe, kurtka chroniąca przed deszczem i wiatrem, ciepła czapka, buff, rękawiczki. Przyda się również bielizna termoaktywna.

W cenę wyprawy wliczone są jedynie śniadania. Obiadokolacje trzeba będzie organizować we własnym zakresie. W schroniskach dostępne będą tradycyjne słowackie potrawy. W czasie zakwaterowania w górskiej chacie jest szansa na wspólne przyrządzenie posiłku.

Sprawdź podobne wyjazdy

Amman, Jordania

22 październik - 1 listopad 2021

od5 990 PLN

/ os.

Funchal, Portugalia

25 wrzesień - 4 październik 2021

od5 490 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.