Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Armenia: trekking przez Mały Kaukaz plus eksploracja Erywania

Wyprawa do Armenii, państwa na Kaukazie, szlakiem miejsc wpisanych na listę UNESCO, połączona ze zwiedzaniem bogatej w pamiątki przeszłości stolicy Armenii. Podróż oferuje dodatkowe atrakcje, np. zdobycie szczytu Aragac i wyprawę z dreszczykiem do Górskiego Karabachu, terenu spornego Armenii i Azerbejdżanu.

Atrakcje

 • zwiedzanie zabytków z listy UNESCO,
 • odkrywanie zabytków i uroków Erywania, stolicy Armenii,
 • eksploracja Górskiego Karabachu, terenu spornego Armenii i Azerbejdżanu,
 • zdobywanie wygasłego wulkanu, będącego jednocześnie najwyższą górą w Armenii, Aragaca (4095 m n.p.m.).

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Podczas wyjazdu będzie dużo wypraw trekkingowych, w tym górskich z pokonywaniem wysokości nawet do 2500 m n.p.m. Podróż nastawiona jest na turystykę aktywną, stopień trudności 2-3.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Armenia jest jednym z trzech krajów znajdujących się na Kaukazie. Często niedoceniana przez turystów, którzy częściej wybierają sąsiednią Gruzję. Ze względu na podobny klimat dużo zabytków światowej klasy i wspaniałych tras trekkingowych jest doskonałym miejscem na wakacje i trekking.

Plan wyjazdu

Terminy i punkty programu mogą ulec zmianie.

Dzień 1

Lot z Warszawy do Tbilisi, a stamtąd transport do prowincji Lorri (Armenia). Nocleg w dolinie rzeki Debet.

Dzień 2

Pierwszą atrakcją będzie klasztor Haghpat, figurujący na liście UNESCO. Stąd grupa ruszy na 7-km marsz do klasztoru Sanahin. W drugiej części dnia grupa dotrze do Jenokawan, wioski położonej w parku narodowym. Kolejna trasa to 6 km do wodospadów i domków w skale, które nadal są zamieszkane przez ludzi. Nocleg w Dilidżan, niegdyś znanym uzdrowisku.

Dzień 3

Park Narodowy Dilidżan i 10 km trekkingu przez klasztor Hagarcin i ormiański nagrobek w Goszawanku, najpiękniejszy w Armenii przykład sztuki cmentarnej. Dzień zakończy się kolacją z szaszłyków w Martuni.

Dzień 4

Dzień poświęcony na dotarcie do górskiego jeziora Sewan, zwanego ormiańskim morzem. Może będzie okazja spróbować raków przygotowanych przez lokalnych kucharzy. Na nocleg grupa uda się do Jeghegnadzor w prowincji Wajoc Dzor, mijając po drodze przełęcz Wardanjanc.

Dzień 5

Wyprawa do Artabujnk, które będzie bazą wypadową do kolejnej wyprawy trekkingowej. W trakcie ekspedycji grupa zwiedzi ruiny twierdzy Smbtaberd, klasztor Cachac Kar i cmentarz żydów górskich w Jeghegis. Na pożegnanie dnia, widok na klasztor Norawank. Zejście na noc do uzdrowiska Dżermuku, z najsmaczniejszą wodą mineralną w Armenii.

Dzień 6

Grupa trekkingowa dotrze do doliny rzeki Arpa, gdzie po 10 km marszu dotrze do monasteru Gndevank. Następnie autobusem dotrze do prowincji Sjunik, by dotrzeć pod klasztor Tatew.

Dzień 7

Spacer do zabudowań klasztornych, a z powrotem nie lada atrakcja: górska kolejka obrotowa, najdłuższa na świecie. Wizyta w ciepłych źródłach w Moście Diabła. Wieczorem wyjazd do Stepanakertu, stolicy Republiki Górskiego Karabachu.

Dzień 8

Trekking w spornym terytorium zacznie się 10-km spacerem do Suszy, stamtąd kontynuacja kanionem rzeki Hunot, jednej z najbardziej malowniczych atrakcji przyrodniczych Armenii. Pod wieczór transport do Dadivanku.

Dzień 9

Wyprawa trekkingowa po Kelbadżarze rozpocznie się zwiedzaniem miejscowego klasztoru. Później przez przełęcz Zod (na wysokości 2420 m n.p.m.) grupa przejdzie z Karabachu do Armenii, docierając na nocleg we wsi Garni.

Dzień 10

W Garni największą atrakcją jest zrekonstruowana antyczna świątynia, którą grupa odwiedzi po śniadaniu. Następnie czas na trekking, tym razem po wulkanicznych górach Gegham.

Pośród wzniesień są niemal opuszczone przez ludzi wioski oraz wpisany na listę UNESCO klasztor Geghard. Na uczestników czeka niezwykła kolacja, nad kanionem rzeki Azat. Krótko po niej grupa wróci do Erywania.

Dzień 11

Eksploracja stolicy Armenii, m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej Kaskada, starówki, Niebieskiego Meczetu, domu Siergieja Paradżanowa. Będzie możliwość zakupienia osobliwej pamiątki na targu staroci Wernisaż. Wycieczkę zakończy wizyta w Cicernakaberd, Muzeum Ludobójstwa Ormian.

Po kolacji czas na wieczorny spacer. Jeżeli ktoś będzie chciał poznać inne atrakcje Erywania, będzie mógł odwiedzić Muzeum Historii Armenii z Galerią Narodową, repozytorium starodruków lub gorzelnię koniaków Ararat albo Noy.

Dzień 12

Osoby, które wybrały krótszą wersję wycieczki, wrócą do Polski. Pozostali ruszą w stronę najwyższej góry Armenii, Aragac. Odbędą krótki obóz przystosowawczy i przygotują się do zdobywania szczytu.

Dzień 13

Dalsze przygotowania lub podjęcie pierwszego podejścia na Aragac. Noclegi w namiotach w obozie.

Dzień 14

Drugi dzień na próbę zdobycia szczytu. Wieczorem grupa powróci do Erywania.

Dzień 15

Jeśli samolot do Warszawy mamy w godzinach popołudniowych, uczestnikom uda się jeszcze zobaczyć religijne centrum Eczmiadzyn i wpisane na listę UNESCO ruiny katedry Zwartnoc. Przelot samolotem do Polski.

Zakwaterowanie

W Armenii gospodarze przystosowują swoje domy do wizyt gości. W domach gościnnych łazienka jest wspólna dla wielu pokoi, które najczęściej są 2- lub wieloosobowe. Podczas pobytu w stolicy Armenii nocowanie w hotelu. Grupa udająca się na szczyt Aragac spędzi noce w namiotach w górskich obozowiskach.

Istnieje możliwość dopłaty za pokój jednoosobowy.

Pogoda

Armenia jest krajem o suchym klimacie, z niska amplitudą opadów. Temperatury są wysokie już od marca (do 25°C) natomiast w miesiącach letnich następuje fala upalnych dni (do 40°C). Taka temperatura panuje głównie w miastach, znajdujących się w dolinach. Armenia jest krajem górzystym, dlatego wraz ze wzrostem wysokości następuje spadek temperatury. Na górskich szczytach, nawet latem, zalegają pokrywy śnieżne.

Cena zawiera

 • przeloty z opłatami,
 • przewóz dwóch rodzajów bagażu (waga zgodna z wytycznymi przewoźnika),
 • opiekę pilota mówiącego po polsku,
 • noclegi,
 • posiłki: śniadania, zestawy obiadowe i kolacje (poza wieczornymi posiłkami w: Erywaniu, Stepanakercie i Geghardzie),
 • transport na miejscu (bus z klimatyzacją),
 • zestaw map i broszur informacyjnych,
 • obligatoryjną gwarancję ubezpieczenia,
 • ubezpieczenie NNW i KL,
 • ubezpieczenie bagażu max do 200 EUR,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • wieczornych posiłków w Erywaniu, Stepanakercie i Geghardzie,
 • biletów wstępu do atrakcji turystycznych.

Ceny

Koszt wyjazdu do Armenii: 5990 PLN na osobę.

wieczorne posiłki w Erywaniu, Stepanakercie i Geghardzie (łącznie) do

50 EUR

bilety wstępu do atrakcji turystycznych do

15 EUR

Ważne informacje

Wyjazd w grupach od 8 do 14 osób. Samolot z grupą wylatuje z Warszawy, istnieje możliwość zmiany miejsca odlotu dla zagranicznych klientów po wcześniejszym kontakcie. Na miejscu grupa będzie przemieszczać się wynajętym busem.

Organizator

Organized by Barents

Naszym celem jest organizowanie autorskich wycieczek i wypraw do nietypowych miejsc lub w innej, aktywnej formie.

Co jemy w Armenii?

Poza posiłkami z oferty, w czasie pobytu w miastach uczestnicy będą musieli zadbać o wyżywienie na własną rękę. Można zwrócić się z prośbą o poradę i rekomendację do opiekuna wycieczki. Ceny w Armenii porównywalne są do polskich.

Sprawdź podobne wyjazdy

Oslo, Norwegia

5 - 10 czerwiec 2020

+ 3 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Gelati, Gruzja

19 - 28 czerwiec 2020

+ 1 więcej

od4 990 PLN

/ os.

Udabno, Gruzja

7 - 21 czerwiec 2020

+ 6 więcej

od5 990 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.