Kajakowy weekend w lipcu. Podlasie i Litwa zapraszają
Czyste wody, świeże powietrze i kajaki to tylko kilka atrakcji, które czekają na nas w czasie wyprawy po rzece Marycha, będącej granicą między Polską a Litwą. Nasze rodzime Podlasie po jednej stronie i litewski krajobraz po drugiej zrobią na nas niezapomniane wrażenie. Wyprawa będzie fantastyczną odskocznią od codziennego życia.
Atrakcje
- 2-dniowy spływ kajakowy (30 km),
- kajakowanie wzdłuż rzeki Marycha stanowiącej granicę między Polską a Litwą,
- ognisko, gitary i śpiew,
- jezioro Pomorze I klasy czystości,
- śródleśne meandry,
- trójstyk granic,
- biwak,
- możliwość poznania bratniej duszy.
Czytaj więcej
Zwiń
Poziom zaawansowania
Wyprawa kajakowa, więc od uczestników wymagana jest jedynie umiejętność pływania.



Miejsce
Marycha jest rzeką, która od Zelwy do wioski Stanowiska wyznacza granicę między Litwą a Polską. Uważana jest za perłę Suwalszczyzny i dopływa do Czarnej Hańczy. Przebiega przez Puszczę Augustowską oraz pagórki w okolicy Sejn. Płynie przez niezwykle czyste jezioro Pomorze. Rzeka jest raczej płytka, a jej dno piaszczyste. Płynąc kajakami, pokonamy 30 km Marychy.
Plan wyjazdu
Wyruszamy z Warszawy w piątek ok. 17. z parkingu obok Metro Młociny P+R. Podróż będzie trwała ok. 5 godzin. Wieczorem będziemy integrować się przy ognisku, grając i śpiewając. Noc spędzimy albo w pensjonacie, albo na biwaku. W sobotę z samego rana ruszamy na kajaki. Płyniemy po rzece Marycha i obserwujemy otaczającą przyrodę. Wracamy w niedzielę ok. 22.30.
Zakwaterowanie
Nocujemy w Pensjonacie nad jeziorem Uosis na Litwie. Jest to dwupoziomowy pensjonat, który będzie stanowił dla nas bazę wypadową. Mamy go na wyłączność, a dookoła nie ma żadnych sąsiadów. Okolica jest bardzo spokojna. Na podwórku znajdują się przeszklona i panoramiczna antresola oraz wiata biesiadno-grillowa.
Pensjonat posiada kuchnię, salon z nagłośnieniem, WC, a także taras widokowy, litewską banię i saunę. Nad jeziorem znajduje się pomost. Mamy do dyspozycji duże, wieloosobowe pokoje. Prysznice są przeznaczone dla 10-15 osób.
Noclegi mogą ewentualnie odbywać się na biwakach. Należy mieć swoje namioty i turystyczny osprzęt. Jest możliwość wynajęcia ich na miejscu. Kuchnia, woda, stoliki i ławeczki, a także toalety są ogólnodostępne.
Zdjęcie: ZakwaterowanieZdjęcie: ZakwaterowanieZdjęcie: Zakwaterowanie
Pogoda
Suwalszczyzna nazywana jest polskim biegunem zimna. Klimat jest umiarkowanie zimny. Opady pojawiają się tu częściej niż w innych rejonach Polski. Jednocześnie ta część naszego kraju to również Zielone Płuca Polski, więc zarówno powietrze, jak i wody są czyste i przyjemne. Upały nie będą nas męczyć, więc podróż w miesiącach letnich jest fantastycznym pomysłem.
Cena zawiera
- transport autokarowy z Warszawy na Suwalszczyznę i z powrotem,
- transfer na początek trasy i z jej końca,
- transport sprzętu,
- koszt wynajmu kajaków turystycznych (polietylenowe Prijon albo Vista) i wioseł (lekkie, aluminiowe),
- kamizelki ratunkowe,
- usługi kierowcy busa, który może przewieźć rzeczy i zakupy do miejsc noclegowych,
- opiekę ratownika,
- opiekę przewodnika, gitarzysty i animatora.
Cena nie zawiera
- wyżywienia (obowiązkowo płacimy 30 PLN za śniadania),
- kosztu wynajmu namiotu (25 PLN),
- wypożyczenia wodoodpornego worka Coleman na kajak (10 PLN),
- wynajmu karimaty (5 PLN),
- opłaty za pole namiotowe,
- noclegów na kwaterach.
Ceny
Koszt wyjazdu na 3 dni: 349 PLN od osoby + 30 PLN za śniadania.
Ważne informacje
Podróż na spływ kajakowy odbędzie się busem klasy LUX na 20 osób. Na wyposażeniu jest barek, klimatyzacja oraz DVD. W czasie wyprawy mamy do dyspozycji 1 albo 2 busy firmowe ze specjalną przyczepą na kajaki, które będą przewoziły również nasze rzeczy.
Istnieje możliwość dojazdu własnym transportem. Wtedy uczestnik może liczyć na zniżkę.
Kajaki dla singli
Wyprawa odbędzie się przy minimum 10 osobach. To podróż dla singli, więc zgłaszający może wziąć ze sobą maksymalnie 2-3 osoby znajome. Dzięki temu dbamy o integrację całej grupy, nie tworzą się podgrupki i wszyscy doskonale bawią się w swoim towarzystwie.
W czasie zabawy w wodzie organizator zapewni nam dmuchanych przyjaciół.
Najlepiej spakować się w plecak albo miękką torbę. Na spływ kajakowy należy zabrać ze sobą: kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe, latarkę, ciepłe ubrania z naturalnego tworzywa, dwie pary wygodnych butów, czapkę z daszkiem lub inne nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem UV, poduszkę i śpiwór, klapki pod prysznic, strój kąpielowy oraz dokument tożsamości.