Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Boże Ciało na Słowacji! 4 dni trekkingu w Małej Fatrze

Weekend Bożego Ciała spędzony aktywnie na Słowacji. 4 dni trekkingu w pięknych okolicznościach przyrody wiodący atrakcyjnymi i zróżnicowanymi trasami. Zdobędziemy najwyższe szczyty Małej Fatry.

Atrakcje

 • największy skansen wsi słowackiej ( ok. 150 obiektów),
 • wodospad Szutowski,
 • atrakcyjne trasy trekkingowe,
 • wejścia na najwyższe szczyty okolicy,
 • ruiny zamku w Kuneradzie oraz zamku Strečno,
 • wąwozy Janosikove diery.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Pierwsze trasy wycieczki są stosunkowo łatwe technicznie, niemniej wymagają dobrej kondycji.

Ostatnia z tras będzie prowadzić przez wąwozy. Zawiera drabinki, kładki oraz łańcuchy. Jest zatem do przejścia także dla rodzin z dziećmi.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Mała Fatra to pasmo, które wiele osób uważa za najpiękniejsze spośród gór słowackich. Składa się 2 części: północnej, która nazywana jest Krywańską (najwyższy szczyt: Wielki Krywań - 1709 m n. p. m.) oraz bardziej dzikiej: południowej, zwanej Luczańską. Jest nieco niższa, ale za to mniej oblegana przez turystów.

Naszą bazą wypadową będzie liczące ok. 60 tys. mieszkańców miasto Martin leżące w Kotlinie Turczańskiej, między Małą i Wielką Fatrą.

Plan wyjazdu


Dzień 1 (Czwartek 11.06.2020):

Wycieczka rozpocznie się w nocy ze środy na czwartek od wyjazdu autokarem ze Świdnicy oraz Wrocławia. Rano dotrzemy do miejscowości Rieka, leżącej nad rzeką Vag. Tutaj rozpocznie się nasza trasa trekkingowa.

Trasa nr 1: CHLEB (długość 17 km, szacowany czas przejścia ok. 8 h).

Rieka (450 m. n.p.m.) – Šútovská dolina – Šútovsky vodopad (780 m) – Chata pod Chlebom (1423 m) – Chleb (1647 m) – Steny (1530 m) – Poludňový grúň (1460 m) – Chata na Gruni (970 m) – Chata Vratna (740 m).

Trekking rozpoczniemy od wejścia na 3 pod względem wysokości szczyt Małej Fatry, Chleb. Czeka na nas stosunkowo wymagające podejście 1200 m na sam szczyt. Początkowa faza trasy poprowadzi nas Doliną Szutowską, w której zlokalizowany jest Wodospad Szutowski (38 m) - najwyższy wodospad Małej Fatry.

Po zdobyciu szczytu wyruszymy na piękny odcinek widokowy, wiodący wzdłuż grani Krywańskiej Małej Fatry. Ostatnim odcinkiem będzie zejście do Doliny Vratnej. Ujrzymy tutaj wyjątkowo ukwiecone łąki oraz 2 malowniczo położone schroniska. Jedno leżące wysoko pod szczytem Chleba, drugie na śródleśnym wypłaszczeniu.

Trasę zakończymy w popularnej Dolinie Vratnej, gdzie znajduje się wiele pensjonatów, hoteli i restauracji. Następnie wyruszymy autokarem do Martina na nocleg.

Dzień 2 (Piątek 12.06.2020):

Transport autokarem do Kuneradu.

Trasa nr 2: VELKA LUKA (długość 19 km, szacowany czas przejścia ok 7,5 h).

Kunerad (550 m. n.p.m.) – Horna luka (1299 m) – Velka Luka (1476 m) – Martin (550 m)

Podczas trekkingu będziemy eksplorować południową części Małej Fatry, która nazywana jest Luczańską Fatrą. Wejdziemy na najwyższy szczyt tego fragmentu pasma: Velką Lukę.

Wyprawę rozpoczniemy przy zamku w Kuneradzie, zbudowanym na początku XX w. jako obiekt myśliwski. Obecnie budowla stoi niestety w ruinie. Początek trasy wiedzie przez tereny zalesione. Widoki odsłonią się, gdy dotrzemy na grań. Wyjątkowo piękna panorama czeka na nas na szczycie Wielkiej Luki.

Ujrzymy olbrzymi nadajnik telewizyjny, który znajduje się na pobliskiej Kriżawie. Schodzić będziemy do ośrodka noclegowego, który położony jest bezpośrednio nad Martinem.

Dzień 3 (Sobota 13.06.2020)

Transport autokarem do Vratnej Doliny, a następnie wjedziemy wyciągiem pod Chleb.

Trasa nr 3: GRANIĄ FATRZAŃSKICH KRYWANI (długość 18 km, szacowany czas przejścia ok 7 h).

Górna stacja wyciągu Chleb (1500 m. n.p.m.) – Velky Krivań – (1709 m) – Maly Krivań (1671 m) – Suchy (1468 m) -Nezbudská Lúčka (360 m) – Zamek Strecno (440 m).

Czeka nas mocno widokowa trasa prowadząca główną granią Krywańskiej Małej Fatry. Rozpoczniemy od wjazdu kolejką górską na wysokość 1500 m n. p. m. Następnie wyruszymy na Wielki Krywań, który jest najwyższym szczytem Małej Fatry.

Kolejny etap wyprawy powiedzie nas widokową granią główną, przez Mały Krywań do Suchego. Z tego miejsca będziemy kontynuować zejście do Doliny Wagu i podziwiać wyjątkowe widoki. Odwiedzimy ruiny Starego hradu leżącego nad urwiskiem oraz dobrze zachowane ruiny zamku Strečno, który zbudowany został na skale nad Wagiem.

Powrót autokarem do Martina na nocleg.

Dzień 4 (Niedziela 14.06.2020)

Wykwaterowanie, a następnie przejazd autokarem do miejscowości Biely Potok.

Trasa nr 4: JANOSIKOWE DIERY I MAŁY ROZSUTEC (długość 11 km, szacowany czas przejścia ok 5,5 h).

Bely Potok (580 m n.p.m.) – Dolne i Horne Diery – Sedlo Mezirozsutce (1200 m) – Maly Rozsutec (1344 m) – Petrova (640 m).

Będzie to ostatnia wędrówka wyprawy. Udamy się w pasmo Krywańskiej Małej Fatry. Trasa niezbyt długa, ale podczas niej czekają nas wyjątkowe atrakcje, z których główną są wąwozy Janosikove diery.

Szlak będzie prowadził nas po licznych kładkach i drabinkach. Dotrzemy na Mały Rozsutec, charakteryzujący się wyjątkowymi białymi ścianami. Ze szczytu rozpościerają się widoki na Wielki Rozsutec (o tej porze roku niedostępny dla turystów). Następnie do Petrovej i wizyta w jednej z tamtejszych gospód.

Popołudniową porą droga powrotna autokarem do Wrocławia i Świdnicy, gdzie dotrzemy w późnych godzinach wieczornych. Zakończenie wycieczki.

Zakwaterowanie

Kilka sąsiadujących ze sobą domów (9- i 14-os.). Posiadają pokoje 2-, 3- oraz 4-os. W każdym z domów duża kuchnia, która pozwoli na indywidualne przygotowanie posiłków.

Pogoda

W mieście Martin nawet w najsuchsze miesiące roku jest znaczna suma opadów. Ich roczna średnia wynosi 816 mm. Średnia roczna temperatura to 7,9°C.

Cena zawiera

 • transport autokarem,
 • opiekę organizatora i przewodnika,
 • ubezpieczenia: NNW oraz KL,
 • koszty zakwaterowania (3 noclegi),
 • koszty transportu do punktów startowych tras pieszych oraz transportu powrotnego do miejsca zakwaterowania,
 • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • opłatę klimatyczną.

Cena nie zawiera

 • wydatków indywidualnych uczestników wycieczki,
 • biletów wstępu: wyciąg Vratna - Chleb (ok. 9 EUR), wstęp na zamek Strečno (6 EUR), skansen w Martinie (3 EUR),
 • kosztów wyżywienia,
 • możliwość zakupu ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży (ok. 3% ceny wycieczki),
 • możliwość zakupu ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży oraz potencjalnych następstw chorób przewlekłych (ok. 8% ceny wycieczki).

Ceny

4 dni wycieczki na Słowację w cenie 550 PLN.

Ważne informacje

Turyści z Polski posiadają prawo do swobodnego przepływu osób na terenie Unii Europejskiej. Niezbędnym dokumentem pozwalającym na wjazd na terytorium Republiki Słowackiej oraz pobyt (do 90 dni) jest paszport lub dowód osobisty.

W następstwie przystąpienia Polski i Słowacji do strefy Schengen zostały zniesione kontrole graniczne.

Kolejność oraz przebieg poszczególnych tras mogą ulec zmianie. Na miejscu zadecyduje o tym organizator lub przewodnik. Realizacja punktów programu uzależniona jest od panujących warunków atmosferycznych.

W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych udamy się na zwiedzanie skansenu w Martinie.

Na wyprawę należy zabrać wyposażenie typowe i odpowiednie dla jednodniowych wycieczek górskich.

Organizator

Organized by Piotr Żuk Biuro Turystyczne

Jesteśmy profesjonalnym organizatorem wycieczek trekkingowych.

Trekking na Słowacji:

+ Walutą Słowacji jest EUR.

+ Posiłki przygotowywać będziemy samodzielnie. Będzie możliwość zakupów spożywczych na miejscu.

+ Możliwe jest także wykupienie wyżywienia (3x śniadanie oraz 3x obiadokolacja) w cenie ok. 50-55 EUR.

Sprawdź podobne wyjazdy

Sighisoara, Rumunia

25 czerwiec - 5 lipiec 2021

od1 900 PLN

/ os.

Harz, Niemcy

20 - 23 maj 2021

od690 PLN

/ os.

Tbilisi, Gruzja

11 - 23 sierpień 2021

od3 900 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.