Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Rumunia – górska włóczęga na rakietach i rakach

Przeżyj z nami przygodę życia w Alpach Rodniańskich – najpopularniejszych i najpiękniejszych pasmach górskich Rumunii. Poczuj radość z pokonywania każdego śnieżnego metra. Przed Tobą kulminacje kilku dwutysięczników, praca z mapą, kompasem, GPS-em oraz ćwiczenia ze sprzętem lawinowym.

Poznaj prawdziwe górskie wędrówki w rakietach i rakach w otoczeniu wszędobylskiej bieli i surowych zimowych pejzaży.

Atrakcje

 • wędrówki po zakamarkach Alp Rodniańskich,
 • praca z mapą, kompasem, GPS-em,
 • odkrywanie uroków Borszy,
 • szkolenie z wykorzystania rakiet i raków,
 • noclegi u podnóży górskich masywów,
 • ćwiczenia ze sprzętem lawinowym,
 • wyprawa na wierzchołek góry Ineu.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd dla osób zaawansowanych – w planach są wymagające kondycyjnie całodzienne wycieczki w warunkach zimowych. Wyposażeni w raki i rakiety będziemy się wspinać na górskie szczyty i pokonywać strome grzbiety grani.

Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Alpy Rodniańskie to najwyższe pasmo Wewnętrznych Karpat Wschodnich. Leżą w północnej Rumunii i charakteryzują się ostrymi, stromymi zboczami. Rozciągają się na długości 50 km i są usłane licznymi jaskiniami oraz jeziorami umiejscowionymi w kotłach polodowcowych.

Plan wyjazdu

Program i kolejność wycieczek mogą ulec zmianie. Jest to uzależnione od warunków atmosferycznych oraz samopoczucia i sił uczestników. Ostateczna decyzja należy do przewodników. W przypadku ewentualnych zmian spowodowanych trudnymi warunkami pogodowymi, zaplanowano trzy trasy skracające wycieczkę.

Dzień 1: Kraków-Borsza

O 5.00 wyjedziemy z Krakowa. Pokonamy ok. 650 km przez Słowację i Węgry, aby dojechać do Borszy w Rumunii – tam spędzimy noc.

Dzień 2: Borsza

Spacer po Borszy i jej okolicach. Odwiedzimy drewnianą cerkiew Archaniołów Michała i Gabriela i zaczniemy przygotowania go górskiej wędrówki. Sprawdzimy rakiety, raki, detektory i pozostały sprzęt. Wieczorem czeka nas szkolenie z działania detektorów i krótki instruktaż o lawinach. 

Dzień 3: Przełęcz Rotunda 1271 m n.p.m.

Przełęczą Prilsop przejedziemy do Rotundy, w której zaczniemy pieszą eskapadę na przełęcz o takie samej nazwie. Przemarsz bez żadnych postojów zajmie 3-4 godziny. Po dotarciu na miejsce noclegu, zorganizujemy ćwiczenia ze sprzętem lawinowym

Dzień 4: Ineu 2279 m n.p.m.

Wyruszymy na szczyt Ineu. Będziemy szli granią i cały czas się wznosząc, pokonamy przewyższenie ponad 1000 m. Na trasie (na wysokości ok. 2170 m n.p.m.) zatrzymamy się w refugiu u szczytu Ineu. Zostawiamy tam bagaże i bez dodatkowych obciążeń wespniemy się na szczyt góry. Przy odrobinie szczęścia uda nam się zobaczyć spektakularną grę kolorów podczas zachodu słońca. Czas przemarszu bez postojów to 6-7 godzin. 

Dzień 5: Ineu-Gargalau

Pokonamy najdłuższy odcinek grani. W trakcie przemarszu miniemy rodniańskie dwutysięczniki – Puterdu, Omului i Gargalau. Trasa będzie okazją do obejrzenia zachwycających panoram – na północy sceneria Marmaroszu (historycznej rumuńskiej krainy) i Czarnohory (pasma górskiego leżącego na terenie zachodniej Ukrainy), a na południu widoki Kelimenów i Siedmiogrodu (Transylwanii). Wędrówka bez przystanków zajmie nam 6-7 godzin. 

Dzień 6: Mleczna Góra – Virful Laptele 2167 m n.p.m.

Przed nami ostatni dzień wędrówki po grani. Wejdziemy na Mleczną Górę – Laptele, a potem zejdziemy na Polanę Puzdrelor, gdzie znajdziemy nocleg w zacisznym pasterskim szałasie. Czas wędrówki to 5 godzin (bez postojów). 

Dzień 7: Borsza

Opuścimy Polanę Puzdrelor i krocząc leśnymi drogami, pójdziemy do przysiółka Borsza Repede. Przemarsz zajmie ok. 4 godzin. Stamtąd busem pojedziemy do pensjonatu w Borszy. 

Dzień 8: Kraków

Pożegnanie z Rumunią i ostatnie kroki po Borszy. Czas na pamiątkowe zakupy i wyjazd do Polski. Do Krakowa dojedziemy w godzinach wieczornych. 

Zakwaterowanie

W trakcie wyprawy będziemy nocować w pensjonacie (Borsza), a podczas wędrówki w górskich schronach (refugiu), w szałasach na polanie Puzdrelor i w namiotach.

Cena zawiera

 • opłaty za dojazd i lokalny transport,
 • noclegi,
 • wyżywienie (zależnie od miejsca pobytu – śniadania i kolacje w pensjonatach lub kuchnia obozowa),
 • ubezpieczenie NNW i KL,
 • opiekę polskiego przewodnika,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • wyżywienia niewymienionego w programie,
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • kosztów paliwa do palników turystycznych,
 • indywidualnych wydatków,
 • dopłaty do wypożyczenia sprzętu specjalistycznego (rakiet, raków, czekana, lawinowego ABC, namiotów).

Ceny

Koszt wyjazdu na 8 dni: 2250 PLN + ok. 100 EUR od osoby.

Ważne informacje

Uczestnicy wyprawy zabierają ze sobą ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty. 

W Rumunii obowiązuje waluta lej (1 RON to ok. 1,10 PLN). Każdy powinien zabrać ze sobą dodatkowo co najmniej 100 EUR (ok. 450 RON) – pieniądze można wymienić w Rumuni. W wielu miejscach dostępna jest też opcja płatności kartą.

Organizator

Organized by Mediusz

Zabierzemy Cię w góry, pokażemy najpiękniejsze miejsca, zadbamy o Twój komfort na każdym etapie wyprawy!

Co spakować na zimowy trekking w Rumunii?

Uczestnicy powinni zabrać ze sobą wymagany ekwipunek. Niezbędne na wyjazd przedmioty to: namiot, maszynka do gotowania i kartusze. Przed wyjazdem ustalimy, kto ma namiot i ile osób może w nim spać oraz kto zabiera maszynkę (wymagana jest 1 na namiot). 

Podczas górskich wędrówek potrzebne będą rakiety, raki, czekan turystyczny i lawinowe ABC (detektor, sonda, łopata). 

Na trekking trzeba też zabrać: specjalne zimowe obuwie – skórzane lub techniczne, okulary przeciwsłoneczne (z filtrem UV kl. 400), kijki trekkingowe, czołówkę z zapasem baterii, śpiwór, karimatę, kurtkę i spodnie od wiatru i śniegu, termos, sztućce, menażkę, kilka par ciepłych skarpet, odzież termiczną (spodnie, bluzę), rękawice zewnętrzne i wewnętrzne (2 pary), czapkę, plecak.

Przeczytaj Na co zwrócić uwagę, kupując zimowe buty trekkingowe

Sprawdź podobne wyjazdy

Kutaisi, Gruzja

Ostatnie miejsca

22 sierpień - 2 wrzesień 2022

od4 700 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.