Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Rumunia: majówkowa eksploracja Banatu

Początek maja spędzamy w rumuńskim Banacie, który stanowi niezwykłą perełkę kulturową, unikatową na skalę światową. Wyjątkowej, wiejskiej gościnności doświadczymy w otoczeniu niezwykłej, górskiej scenerii, a nasze kroki będą ściśle związane z krętym biegiem Dunaju. Czekają nas tu też długie, majowe wieczory, a także odpoczynek w uzdrowisku Baile Herculane.

Atrakcje

 • Oravita,
 • czeskie wioski Banatu,
 • tradycyjna gościnność, lokalna kuchnia,
 • kolacja powitalna z rumuńskim zespołem na żywo,
 • wąwóz rzeki Nery,
 • jezioro Lacul Dracul,
 • biesiada w gospodzie u cioci Karoliny,
 • dwudniowy trekking,
 • wycieczka łódką po Dunaju do jaskini Ponicova,
 • uzdrowisko Baile Herculane, kąpiele w łaźniach.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Pomimo że wyjazd jest objazdowy, będziemy odbywać długie wędrówki. Co prawda poziom trudności tras nie jest wybitnie wysoki, ale zalecamy zaopatrzyć się w porządne, kryte buty.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Banat jest miejscem o unikatowym klimacie, którego kształt formował się przez stulecia zagranicznych wpływów. Stąd elementy perskie, rumuńskie, węgierskie, serbskie i czeskie. Nasi południowi sąsiedzi nadal zamieszkują tradycyjne wioski, których gośćmi będziemy. Do dziś też posługują się oni czeską walutą, językiem i kultywują ojczystą kulturę.

Plan wyjazdu


Dzień 1

W godzinach popołudniowych wyjeżdżamy z Wrocławia, Krakowa lub Katowic. W nocy przejeżdżamy przez Ostrawę i Brno do Orawity w Rumunii.

Dzień 2

Po śniadaniu we własnym zakresie na lokalnym targu jedziemy byłą austro-węgierską linią wąskotorową do miejscowości Anina. Dalej kroki kierujemy do wsi Garnic (Gernik). Tam spróbujemy piwa z minibrowaru Wszerad.

Gernik jest wyjątkowym miejscem, w którym do dziś, tradycyjnymi metodami, wypala się wapno. Odbędzie się tutaj impreza powitalna z rumuńską muzyką na żywo.

Dzień 3

W godzinach porannych przejeżdżamy do wioski Sasca Romana. Tam przejdziemy wąwozem rzeki Nery do wsi Nowy Sopot (Sopotu Nou). Stamtąd odbiorą nas samochody i zawiozą do Rovensca.

W trasie zatrzymamy się nad Jeziorem Drakuli (Lacul Dracul). Widoki będą tutaj niezwykłe, gdyż podczas zwiedzania okolic jeziora, zobaczymy pasące się stada, ptaki, a także niezwykłe formy skalne. Do Garnic wracamy wieczorem.

Dzień 4

Po śniadaniu udamy się do muzeum, a następnie przejdziemy się do wsi Ravensca (ok. 15 km). Miejsce to stanowi najwyżej położoną czeską wieś w Rumunii (prawie 800 m n.p.m.). Zobaczymy stamtąd widok na okolicę z majestatycznym Dunajem. Liczba ludności tej wsi radykalnie maleje, głównie ze względu na migracje zarobkowe.

Wieczorową porą udamy się do gospody u cioci Karoliny na biesiadę. Majowe, rozgwieżdżone niebo obejrzymy, siedząc przy ognisku.

Dzień 5

Dzień w Rovensku przeznaczamy na zasłużony odpoczynek po dwudniowym trekkingu. Odkrywamy uroki tego miejsca, oglądamy unikatową architekturę. Popijamy też piwo w gospodzie u cioci Katarzyny.

Dzień 6

Rano zjadamy wiejski posiłek, a następnie z Rovenska idziemy nad brzeg Dunaju, gdzie autokar zabierze nas w dalszą drogę. Podążając cały czas wzdłuż brzegu rzeki, zatrzymujemy się w kilku miejscach, a w planach znajdują się m.in. spływ łódką do jaskini Ponicova czy rzeźba Decebala. Celem będzie Baile Herculane, miejscowość słynna ze swoich starych, węgierskich łaźni.

Dzień 7

Odpoczywamy w Baile Herculane, uzdrowisku ukochanym przez Franciszka Józefa i Sisi. Wody termalne biją praktycznie na ulicy, a górskie otoczenie sprawia, że miasto jest naprawdę ślicznie usytuowane. Będziemy mogli zażyć kąpieli w zdrowotnych wodach, a następnie przejdziemy się wśród skał na górę Domogled (1100 m n.p.m.). Wieczorem czeka na nas basen lub też, ponownie, gorące źródła.

Dzień 8

Rano staniemy przed szansą ostatniej kąpieli w uzdrowisku, tak na pożegnanie. Zwiedzimy też historyczne centrum w Timiszoarze, stolicy Banatu. Wejdziemy do jednej z winnych piwnic, gdzie spróbujemy lokalnych wyrobów. Następnie udamy się w stronę Polski.

Dzień 9

Przyjazd do kraju.

Zakwaterowanie

Noclegi będą zorganizowane u miejscowych gospodarzy. Pozwoli to jeszcze bardziej poczuć klimat Banatu i poznać mieszkańców tego regionu. Pomimo prawdziwie wiejskich warunków nie będzie problemu z dostępem do ciepłej wody.

Pogoda

Pogoda w Banacie

Majowe temperatury w Banacie będą wynosiły od 16 do 18°C. Wiosna może uraczyć nas niewielkimi opadami deszczu. O tej porze roku zieleń będzie już soczysta, kwiaty będą kwitły, a przyroda powita nas w pełnej krasie.

Cena zawiera

 • transport komfortowym autokarem z i do Polski,
 • usługi polskojęzycznego przewodnika,
 • zakwaterowanie w wiejskich domach miejscowych gospodarzy (4 noce),
 • zakwaterowanie w hotelu w Baile Herculane (2 noce),
 • dwa posiłki dziennie (6 śniadań, 5 obiadokolacji),
 • 4 wyprowiantowania na drogę,
 • przejazd kolejką wąskotorową, wycieczkę traktorem,
 • transport bagaży podczas trekkingu,
 • pakiety informacyjne i mapy,
 • ubezpieczenie KL, NNW + ubezpieczenie bagażu do 200 EUR,
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • śniadania w Orawicie,
 • kolacji w Baile Herculane,
 • wyżywienia w Timiszoarze,
 • wydatków własnych,
 • napiwków.

Ceny

Cena wyjazd wynosi 1990 PLN od osoby.

Ważne informacje

Wyżywienie:

Tradycyjne posiłki, jakie spożywać będziemy podczas wyjazdu do Rumunii, będą zdrowe i lokalne. W dużej mierze składniki pochodzić będą z przydomowych ogródków i od zwierząt hodowanych na miejscu. Podczas pieszych tras otrzymamy także wyprowiantowanie na drogę.

Transport:

Przejeżdżamy autokarem do Oravity. Nasze dalsze poczynania odbędą się na traktorze, pieszo, a także samochodami lub minibusem. Dla chętnych istnieje również opcja dolecenia do Rumunii samolotem do/z Belgradu.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Ciekawostki o Banacie

W przeszłości region zamieszkiwali Dakowie. Przez pewien czas panowali tutaj Turkowie Osmańscy, a następnie Jugosłowianie. Po kolejnej z wojen teren ten został podzielony pomiędzy Rumunię, Serbię i Węgry. Powstała też autonomiczna republika, która utrzymała się jedynie przez 16 dni.

Tereny te zostały zamieszkane przez Czechów, którzy wędrowali w poszukiwaniu żyznych ziem. Dziś uchowało się 6 wiosek czeskich, które się wyludniają. Mieszkańcy tego regionu posługują się staroczeszczyzną, a także gotują tradycyjne dla tego państwa dania.

Waluta na miejscu:

W niektórych miejscach zapłacić można jedynie koronami czeskimi, dlatego polecamy zabrać ze sobą tę walutę w gotówce.

Wyjazd przewidziany jest dla minimalnie 20 osób, a maksymalnie 49.

Sprawdź podobne wyjazdy

Teheran, Iran

2 - 17 październik 2021

od7 990 PLN

/ os.

Oslo, Norwegia

12 - 19 sierpień 2021

+ 1 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Moskwa, Federacja Rosyjska

8 - 22 sierpień 2021

+ 1 więcej

od8 990 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.