Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Rowerem po wschodnich kresach - wyprawa wzdłuż Bugu

Rowerowa trasa po wschodnich krańcach Polski będzie wiodła wzdłuż Bugu, dzikimi zakamarkami parków krajobrazowych oraz przez zabytkowe miasta kresowe - Zamość, Hrubieszów i Chełm. Zmieniające się krajobrazy, od pełnych wzgórz morenowych i leśnych aż po polne równiny będą świetnym miejscem do długiego, aktywnego wypoczynku.

Atrakcje

 • rejs promem przez Bug,
 • zwiedzanie stadniny w Janowie Podlaskim,
 • Wzgórze Pątników w Grabarce,
 • przejazd Szwajcarią Podlaską,
 • muzeum obozu koncentracyjnego w Sobiborze,
 • odpoczynek nad Jeziorem Białym,
 • zwiedzanie Chełma, Hrubieszowa, Zamościa.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Trasa nie jest szczególnie wymagająca. Jedynym większym utrudnieniem mogą być piaszczyste fragmenty polnych dróg. Dziennie pokonamy dystans 50-70 km.

Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Wschodnie kresy są niezwykłym tyglem kulturowym. Spotkamy tu wiele kultur, z wpływami zarówno z Polski, zza granicy, jak i akcenty żydowskie i tatarskie. Miejsce to jest także skarbnicą historycznej wiedzy.

Będziemy podziwiać pałace i dworki, stare bunkry, a także śliczną zabudowę miast. Dzikie tereny, które je otaczają, przypominają spokojne, leśne azyle, w których można się zatracić.

Plan wyjazdu

Przedstawiony plan wyprawy może ulegać zmianom ze względu na warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki. Dzienne różnice mogą wynosić nawet do 15 km.

Dzień 1: Siemiatycze - Drohiczyn

Wyjazd busem z Warszawy do Siemiatycz, gdzie rozpocznie się nasza rowerowa trasa. Najpierw pojedziemy do Drohiczyna, czyli starej podlaskiej stolicy nad Bugiem. Zanim dotrzemy na miejsce, zatrzymamy się na Wzgórzu Pątników w Grabarce przy jedynym w Polsce żeńskim prawosławnym klasztorze.

Na trasie zobaczymy także kilka bunkrów wchodzących w skład linii Mołotowa. Zajrzymy do niektórych z nich.

Dzień 2: Drohiczyn - Janów Podlaski

Z rana czeka nas promowa przeprawa przez Bug. Już na drugim brzegu, razem z biegiem rzeki udamy się do parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Rzeka pięknie wpada tu między polodowcowe wzgórza. Noc spędzimy w Janowie Podlaskim, który słynie ze stadniny koni arabskich.

Dzień 3: Janów Podlaski - Kodeń

Trasa wzdłuż Bugu doprowadzi nas do granicy z Białorusią. Ścieżka rowerowa wiedzie tu dzikimi lasami łęgowymi i pośród zacisznych wiosek. Nadarzy się świetna okazja do spróbowania wyjątkowych kiszonych ogórków, które na czas kiszenia umieszczane są w beczkach zanurzanych w Bugu.

Następnie wjedziemy do Szwajcarii Podlaskiej. Region ten urzeka wysokimi morenowymi wzgórzami opadającymi do rzeki. Tutejsza rzeźba terenu, pełna urwisk i wąwozów, robi ogromne wrażenie. Kiedy dojedziemy w okolice Terespola, zrobimy sobie przystanek w Twierdzy Brzeskiej, by móc eksplorować lokalne forty i tatarski cmentarz.

Dzień 4: Kodeń - Wola Uhruska

Powoli wyjeżdżamy z pofałdowanych, porośniętych lasami terenów i wjeżdżamy w bardziej polne i otwarte przestrzenie. Zwiedzimy sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, a także przepiękny monastyr w Jabłecznej. Kolejny przystanek to Włodawa, gdzie obok siebie znajdują się kościół katolicki, synagoga i cerkiew.

Szlak rowerowy, na który wjedziemy, prowadzi przez niezwykle piękny Sobiborski Park Krajobrazowy. Zwiedzimy tam muzeum obozu koncentracyjnego w Sobiborze. Następnie ruszymy dalej w trasę, tym razem do największego w Polsce rezerwatu żółwia błotnego, a następnie czeka nas chwila odpoczynku nad jeziorem Białym.

Dzień 5: Wola Uhruska - Dubienka

Docieramy do Chełma. Zwiedzamy kredowe podziemia miasta i sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej. Aby tam dotrzeć, musimy odjechać trochę od brzegu Buga, ale zaraz po wyjeździe z miasta wracamy nad rzekę.

Dzień 6: Dubienka - Hrubieszów

Przejeżdżamy przez leśny Strzelecki Park Krajobrazowy. Zatrzymamy się w jednym z Grodów Czerwieńskich w Horodle.

Dalej podążając wzdłuż Buga, dojedziemy do Zosina, czyli najbardziej na wschód wysuniętego punktu naszego kraju. Zobaczymy tu niezwykle ciekawy krajobraz porośnięty stepowymi roślinami.

Ostatni fragment nadbużańskiej trasy prowadzi do Hrubieszowa, czyli małej ojczyzny Bolesława Prusa.

Dzień 7: Hrubieszów - Zamość

Czas na pożegnanie z rowerowymi przygodami na Podlasiu. Z Hrubieszowa, już przez rolnicze okolice docieramy do Zamościa. W okolicach renesansowego ryneczku w mieście powspominamy przygody na trasie.

Dzień 8:

Wspólny powrót do Warszawy.

Zakwaterowanie

Wszystkie 7 noclegów odbędzie się w pokojach dla 2-4 osób.

Cena zawiera

 • noclegi,
 • przejazdy z i do Warszawy,
 • przewóz rowerów,
 • transport bagażu na trasie,
 • usługi pilota,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • dojazdu z miast innych niż Warszawa,
 • wyżywienia,
 • wydatków własnych.

Ceny

Cena wyjazdu to 1550 PLN/os.

Ważne informacje

Możliwe jest zorganizowanie dojazdu z Krakowa lub Katowic, jeśli zbierze się odpowiednio dużo chętnych osób. W takim wypadku przejazd wiązałby się z dopłatą w wysokości 150 PLN/ os. Jeśli grupa będzie bardzo liczna, wówczas zorganizujemy dojazd pociągiem.

Podróżując latem, musimy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem opadów. Koniecznym akcesorium będzie coś przeciwdeszczowego, a także cieplejsze ubrania.

Organizator

Organized by Cyklotramp

Wśród naszych wypraw każdy znajdzie coś dla siebie!

Sprawdź podobne wyjazdy

Genua, Włochy

14 - 23 maj 2021

+ 1 więcej

od2 300 PLN

/ os.

Korfu, Grecja

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.