Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Biegun Zimna: podróż z Jakucka do Magadanu

Lubisz zimowy krajobraz, doskwiera Ci brak śniegu, a do tego chcesz przeżyć wyjątkową, ekstremalną przygodę? Zapraszamy na wyprawę przez syberyjskie królestwo wiecznej zmarzliny.

Przejedziemy słynną Trasę Kołymską – z Jakucka do Magadanu. Bezkresne, prawie bezludne, przestrzenie Rosyjskiego Dalekiego Wschodu, światowy biegun zimna, widowiskowe górskie przełęcze i skute lodem wielkie rzeki Syberii w zimowej odsłonie. Jakucka kultura, poszukiwacze złota i trudna historia rejonu tle.

Atrakcje

 • przejazd Trasą Kołymską - liczącą ponad 2000 km,
 • Jakuck, miasto położone na wiecznej zmarzlinie,
 • Muzeum Mamuta, Skarbiec Republiki Sacha i lodowe Królestwo Wiecznej Zmarzliny,
 • Ojmiakon - najzimniejsze zamieszkane miejsce na Ziemi,
 • wizyta w siedzibie Czischana, jakuckiego Dziadka Mroza,
 • wielkie rzeki Syberii: Amur, Kołyma, Indygirka, Ałdan, Lena, w zimowej odsłonie,
 • odwiedziny u hodowców jakuckich koni i pasterzy reniferów,
 • podlodowy połów ryb na zamarzniętej rzece,
 • Magadan miasto-port na “końcu świata” położone nad Morzem Ochockim,
 • Chabarowsk, miasto leżące nad Amurem, rzeką graniczną między Rosją a Chinami.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa jest objazdowa, w związku z tym niepotrzebne wcześniejsze przygotowanie kondycyjne.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Trasa Kołymska wiedzie przez wschodnie rejony Syberii. Liczy ponad 2000 km, zaczyna się w Jakucji, w Niżnij Biestiach nad Leną, a kończy w Magadanie nad Morzem Ochockim. Trakt wiedzie przez górskie przełęcze, zamarznięte rzeki i prawie opustoszałe miejscowości. Droga ta jest przejezdna głównie zimą, gdy grunt zamarza. Latem bywa zalewana przez potoki i rzeki lub z powodu opadów deszczu zmienia się w pogrążające wszelkie pojazdy głębokie błoto.

Dużą atrakcją jest to, iż część trasy (Jakuck - Chandyga) prowadzi tzw. zimnikami, przejazdami wyznaczonymi, po skutych lodem rzekach. Surową przyrodę równoważy niezwykła gościnność i ciepło miejscowej ludności, dla której turyści to wielka atrakcja.

Plan wyjazdu

W programie zostały zawarte informacje dot. posiłków: śniadań (Ś), obiadów (O) i kolacji (K).

Dzień 1

Wylot w Warszawy do Jakucka - z przesiadką w Moskwie.

Dzień 2

Po przylocie do Jakucka transfer do hotelu i śniadanie. Zwiedzanie miasta i aklimatyzacja do mroźnych warunków pogodowych. Odwiedzimy Kriestiański Rynek, gdzie mrożonki sprzedaje się na ulicy. Przespacerujemy się po starej dzielnicy Załog. Zobaczymy główny plac z reprezentacyjnymi gmachami i pomnikiem Lenina. Zwiedzimy także Muzeum Mamuta, Skarbiec Republiki Sacha oraz Wiecznej Zmarzliny.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 3

Wycieczka do rezerwatu Słupy Leńskie, gdzie zobaczymy wysokie formacje skalne, wznoszące się nad brzegiem największej rzeki wschodniej Syberii. Atrakcją będzie dotarcie tam tzw. zimnikiem drogą wytyczoną na zamarzniętej rzece Lenie. Następnie pieszym szlakiem udamy się na jeden ze skalnych ostańców. Powrót do Jakucka. Dla chętnych nocne zwiedzanie miasta.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 4

Po śniadaniu przeprawimy się ponownie zimnikiem na prawy brzeg Leny, skąd rozpoczniemy przejazd Trasą Kołymską. Pokonamy pierwsze kilkaset kilometrów traktu, wiodące przez zamarzniętą tundrę. Zatrzymamy się w osadzie Czerkiech, gdzie zwiedzimy muzeum krajoznawcze. Następnie przeprawimy się zimnikiem tym razem przez zamarzniętą rzekę Ałdan. Nocleg w Chandydze.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 5

Kontynuujemy przejazd Trasą Kołymską. Będziemy podziwiać górskie przełęcze i malownicze przełomy rzeczne. Odbijemy na tzw. Stary Trakt, którym dotrzemy do Ojmiakonu, znanego jako światowy biegun zimna. Po drodze zatrzymamy się także w Tomtorze, gdzie odwiedzimy siedzibę Czischana, jakuckiego Dziadka Mroza.

Zobaczmy widowiskowe lodowe rzeźby. Nocować będziemy w Ojmiakonie w prywatnej kwaterze. Na zakończenie dnia czeka nas domowa, tradycyjna uczta z jakuckimi potrawami.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 6

Cały dzień spędzimy w Ojmiakonie i okolicach. Zobaczymy farmę jakuckich koni, niezwykle wytrzymałych nawet na ogromne mrozy oraz miejscowe krowy, które dają wyjątkowo tłuste mleko. Chętni będą mogli sprawdzić się w ich dojeniu.

Odbędziemy uroczystą ceremonię wręczenia certyfikatów potwierdzających naszą wizytę na Biegunie Zimna. Tego dnia czeka nas jeszcze łowienie ryb na zamarzniętej rzece Indygirka. Wieczorem ciepła kolacja oraz występ prezentujący jakucką kulturę, pieśni i tańce.

Posiłki: Ś, O, K.

Dzień 7

Ruszymy w dalszą drogę. Zawitamy u pasterzy reniferów w okolicach Tomtoru, a następnie głównym traktem Trasy Kołymskiej udamy się do miejscowości Ust'-Nera. Podczas trasy czekają nas zachwycające widoki na górskie szczyty, przełęcze, rzeki i tajgę. Nocleg w kwaterze prywatnej.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 8

Dzień zaczniemy od zdjęć na wielkim moście, biegnącym przez rzekę Indygirka. Następnie pokonamy kolejne kilkaset kilometrów Trasy Kołymskiej, mijając tereny intensywnej eksploatacji złota. Region słynie z wydobycia tego kruszcu oraz diamentów.

Odwiedzimy Kadykczan, miasto-widmo, niegdyś zamieszkane przez kilka tysięcy mieszkańców. Podróż zakończymy w mieście Susuman leżącym w Górach Czerskiego, gdzie zobaczymy muzeum krajoznawcze. Nocleg w hotelu.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 9

Śniadanie w hotelu i zwiedzanie Susumanu. Miasto jest częściowo opuszczone, zamieszkiwane niegdyś przez poszukiwaczy złota. Odwiedzimy miejscowy dom kultury, którego częścią jest fragment kadłuba samolotu Ił. Przejazd do Jagodnego, gdzie zwiedzimy muzeum “Pamięć Kołymy” znajdujące się w prywatnym mieszkaniu i prowadzone przez lokalnego historyka.

Następnie udamy się do miasteczka Siniegorie leżącego przy zaporze hydroelektrowni na wielkiej rzece Kołyma. Nocleg w Debinie.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 10

Podziwianie Kołymskiej Elektrowni Wodnej, ogromnej konstrukcji na rzece. Odwiedzimy szpital w Debinie, gdzie został uratowany i pracował Warłam Szałamow, autor “Opowieści Kołymskich”. Następnie pojedziemy do położonego w górach uzdrowiska Tałaja. Nocleg w sanatorium. Wieczorem zwiedzanie okolicy.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 11

Przejedziemy ostatni już odcinek Trasy Kołymskiej. Po drodze zatrzymamy się w Stiekolnyju, gdzie odwiedzimy pracownię miejscowego rzeźbiarza Władimira Gartwika tworzącego rzeźby z różnych rodzajów skał i minerałów. Nocleg w Magadanie. Wieczorem podczas kolacji świętowanie ukończenia całej trasy.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 12

Cały dzień spędzimy w położonym nad Morzem Ochockim Magadanie i okolicach. Zwiedzimy port, do którego przybijały statki wiozące więźniów do Gułagu. Zobaczymy położony na wzgórzu pomnik Maska Boleści upamiętniający ofiary represji stalinowskich więźniów gułagów.

Następnie udamy się do położonej nad morzem, malowniczej miejscowości Niukla. Tam zwiedzimy miejscowe muzeum krajoznawcze. Powrót na nocleg do Magadanu.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 13

Zwiedzimy Muzeum Geologiczne w Magadanie i lokalne targowisko, gdzie będzie można zrobić zakupy. Następnie przetransportujemy się na lotnisko, skąd udamy się do Chabarowska. Po zakwaterowaniu w hotelu i kolacji wybierzemy się na wieczorny spacer brzegiem rzeki Amur, jednej z największych na świecie.

Posiłki: Ś, K.

Dzień 14

Z samego rana udamy się na zwiedzanie Chabarowska. Odwiedzimy cerkwie i prawosławny sobór, główne ulice miasta z zabytkową zabudową. Transfer na lotnisko i powrót do Warszawy. Lot z przesiadką w Moskwie.

Posiłki: Ś.

Zakwaterowanie

Nocleg planowany jest w hotelach 3*, hotelach turystycznych i kwaterach prywatnych. Przewidziane są pokoje 2- i wieloosobowe.

Pogoda

Jakucja leży w strefie klimatu kontynentalnego suchego, o długiej zimie i ciepłym lecie. Jakuck znany jest ze skrajnych temperatur zimą dochodzących do -50°C a latem do 30°C. Z tego powodu roczna amplituda temperatury wynosi ponad 80°C i jest jedną z największych na świecie.

Zimy są tu długie i mroźne. Pierwsze mrozy pojawiają się już we wrześniu i zazwyczaj utrzymują się do maja. Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty. W marcu temperatura w dzień waha się między około -12 a - 20°C.

Klimat Magadanu jest subarktyczny. W styczniu temperatura spada do -40 °C, w lipcu temperatura waha się od 12 do 16 °C. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty.

Cena zawiera

 • przeloty: Warszawa-Moskwa-Jakuck, Magadan-Chabarowsk, Chabarowsk-Moskwa-Warszawa,
 • zakwaterowanie,
 • wyżywienie zgodne z programem,
 • transport mikrobusami i samochodami terenowymi,
 • występ folklorystyczny w Ojmiakonie,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, atrakcji i parków narodowych,
 • opiekę pilota i usługi lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie KL, NNW i BP,
 • opłatę za wizę,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • dodatkowego wyżywienia,
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego w hotelach 3*,
 • zwyczajowych napiwków (ok. 50 USD).

Ceny

Koszt wyprawy na Biegun Zimna: 16400 PLN + opłaty dodatkowe 400 USD.

Ważne informacje

Dodatkowe pieniądze na swoje wydatki można mieć w rublach, dolarach lub euro. Ruble rosyjskie najlepiej zakupić przed wylotem w Polsce. Na miejscu dolary lub euro można wymienić na ruble. Inna opcja to wypłata pieniędzy na miejscu z bankomatów (prowizje w zależności od banku).

Ze względu na surowy, mroźny klimat należy zabrać ze sobą odpowiednią odzież: bieliznę termiczną, ocieplane spodnie, kurtkę puchową (lub ze sztucznym puchem), buty trekkingowe, skarpety z wełny, wełnianą czapkę i ciepłe rękawiczki. Dobrze zabrać ze sobą krem do twarzy chroniący przed mrozem i termos na ciepłe napoje.

Wylot z Polski planowany jest z lotniska Chopina. Przesiadka w Moskwie.

Organizator

Organized by SZEROKIE TORY

Specjalistyczne biuro podróży organizujące wyprawy do krajów, w których pociągi jeżdżą po szynach o szerokim rozstawie – do Rosji i jej sąsiadów.

Czy wiesz, że:

Przez Syberię płynie siedem z piętnastu największych rzek Azji. Wśród nich Ob z Irtyszem, Jenisej i Lena płyną prawie przez całą szerokość geograficzną Syberii na północ do Oceanu Arktycznego. Ich długość liczy się w tysiącach kilometrów.

Sprawdź podobne wyjazdy

Bajkał, Federacja Rosyjska

Bajkał, Federacja Rosyjska

16 luty - 1 marzec 2021

+ 1 więcej

od10 900 PLN

/ os.

Murmańsk, Federacja Rosyjska

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.