Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Szlak transsyberyjski: kolejowa wyprawa przez Rosję, Mongolię i Chiny

Tysiące przemierzonych kilometrów, kilka kultur, mnóstwo zabytków i pragnienie doświadczenia niezwykłej przygody - tak w skrócie można opisać tę wyprawę. Od Moskwy przez Syberię i pustynię Gobi dotrzemy do Pekinu, zwiedzając po drodze niezwykłe atrakcje turystyczne i podróżując słynną Koleją Transsyberyjską.

Atrakcje

 • podróż Koleją Transsyberyjską,
 • zwiedzanie stolicy Rosji,
 • atrakcje Kazania, stolicy Tatarstanu,
 • podróż statkiem przez Bajkał,
 • wizyta u stóp Uralu, gór oddzielających Azję od Europy,
 • odkrywanie kultur syberyjskich społeczności,
 • podróż do bram pustyni Gobi,
 • fotograficzne łowy,
 • zwiedzanie Pekinu i Wielkiego Muru Chińskiego,
 • spacer po Ułan Bator, stolicy Mongolii.

Czytaj więcej

Zwiń

Dedykowani przewodnicy i instruktorzy

 • Jakub Nowysz

  Przewodnik

  Z wykształcenia inżynier, pilot wycieczek i przewodnik turystyczny, a prywatnie pasjonat podróży.

Poziom zaawansowania

Wycieczka objazdowa, nie wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Geograficzne “naj” w Azji: Kolej Transsyberyjska jest najdłuższą trasą kolejową na świecie, jezioro Bajkał najgłębszym na Ziemi, Pustynia Gobi to najpiękniejsza i największa pustynia w Azji, a Wielki Mur Chiński - najsłynniejszy i zarazem najdłuższy zabytek stworzony przez człowieka.

Plan wyjazdu

Terminy i punkty programu mogą ulec zmianie. W opisach poszczególnych dni zostały ujęte posiłki: Śniadania (Ś), Obiady (O) i Kolacje (K).

Wyprawa odbędzie się w trzech terminach, z czego pierwszy: 8-25 czerwca 2020 ma skrócony program, bez Chin, koniec w Ułan Bator - lot do Polski.


Dzień 1

Przelot do stolicy Rosji i poznanie kilku z jej atrakcji. Wsiądziemy do wagonu słynnego metra i udamy się na ulicę Arbat, jedno z najsłynniejszych miejsc Moskwy, od XIX w. zamieszkiwane przez śmietankę artystyczną Rosji.

Posiłki: K.

Dzień 2

Wyruszymy na spacer po najbardziej znanych zabytkach Moskwy. Zaczniemy od Placu Czerwonego i Kremla. Idąc nabrzeżem rzeki Moskwy, dotrzemy do Soboru Zbawiciela. Będziemy podziwiać widoki miasta ze Wzgórz Worobiowych i na zakończenie dnia posilimy się w jednym z lokali w okolicach dworców: Leningradzkiego, Kazańskiego i Jarosławskiego. Wieczorem koleją ruszymy w stronę Kazania.

Posiłki: Ś i K.

Dzień 3

Dotrzemy do stolicy Tatarstanu i po zakwaterowaniu ruszymy poznać jej zabytki. Zobaczymy miejscowy Kreml, znajdujący się na liście UNESCO, muzułmańską świątynię Mardżani, obraz Matki Boskiej Kazańskiej w miejscowym Soborze i okazałą, główną aleję Kazania. Możliwość wieczornego zwiedzania miasta z promu na Wołdze.

Posiłki: Ś i K.

Dzień 4

Rano złożymy wizytę w Muzeum Tatarstanu. Zobaczymy także przemysłową i sportową infrastrukturę Kazania. Na koniec zwiedzimy fortecę Swijażsk. W drugiej części dnia czekają nas tatarskie przysmaki i lekcje pichcenia lokalnych dań. Noc spędzimy w wagonie sypialnym podczas podróży do Jekaterynburga.

Posiłki: Ś i K.

Dzień 5

Za Jekaterynburgiem rozciąga się pasmo gór Ural, geograficznej granicy między Europą i Azją, gdzie wypijemy symboliczną szklaneczkę i zrobimy zdjęcia. Najpierw zameldujemy się w mieście, w którym zobaczymy m.in. tamę na rzece Iset i cerkiew na Krwi, powstałą w miejscu budynku, w którym zamordowano ostatniego cara Rosji i jego rodzinę.

Metropolię będziemy podziwiać z punktu widokowego, mieszczącego się na drapaczu chmur, zwanym Wysocki. Wieczorem rozpoczniemy wyprawę Koleją Transsyberyjską.

Posiłki: K.

Dni 6-7

Słynną koleją przemierzymy olbrzymie połacie Syberii, ciesząc oczy pięknymi widokami rozpościerającymi się za oknami wagonów.

Dzień 8

Po długiej podróży wysiądziemy w Irkucku. Zwiedzimy zabytki stolicy Syberii: stylowe domy zbudowane z drewna, cerkwie, katolicką świątynię należącą do polskiej diaspory oraz Rynek Centralny. Na granicy miasta będziemy podziwiać potężną tamę na rzece Angarze i stary lodołamacz. Na zakończenie dnia spacer po nabrzeżu.

Posiłki: K.

Dzień 9

Transport przez tajgę nad jezioro Bajkał. Promem dostaniemy się na Olchon, na której zameldujemy się na kwaterze w jednej z wsi. Pójdziemy do Skały Szamanki, ważnego centrum szamanizmu nie tylko w Rosji, ale też na całym kontynencie. Dzień zakończymy, relaksując się w ruskiej bani i degustując czarodziejskie napoje przygotowane przez miejscowych szamanów.

Posiłki: Ś i K.

Dzień 10

Samochodami terenowymi ruszymy na eksplorację wyspy. Zobaczymy miejsce, w którym znajdował się stalinowski obóz w Piesczanaja, geologiczną ciekawostkę na cyplach Trzej Bracia i Choboj. Nie zabraknie również przyrodniczej perełki w kotlinie Uzury. Skosztujemy typowo syberyjskiego specjału, zupy uchy z omuli (bajkalska endemiczna ryba) prosto z paleniska. Będzie możliwość kąpieli w Jeziorze Bajkał.

Posiłki: Ś, O i K.

Dzień 11

Wejdziemy na pokład niewielkiego statku, którym przez zatokę Małe Morze dostaniemy się na Bajkał. Czeka nas rejs po jeziorze, który zakończy się w Ust'-Barguzinie. Pójdziemy do kwatery, gdzie będzie czekała na nas uczta. Wieczorem pożegnamy dzień nad brzegiem Bajkału.

Posiłki: Ś i K.

Dzień 12

To ostatni dzień spędzony nad Bajkałem. Zobaczymy syberyjski kurort w Goriaczyńsku. Dotrzemy do stolicy Buriacji, Ułan Ude. Podczas spaceru zobaczymy największą rzeźbę przedstawiającą głowę Włodzimierza Lenina i przekonamy się, jak wygląda barok w syberyjskim wykonaniu na przykładzie świątyni Hodegetrii.

Posiłki: Ś i K.

Dzień 13

Zamieniamy Rosję na Mongolię, a najpierw odwiedzimy społeczność starowierców w Tarbagataju. Miejscowa kultura wpisana jest na listę UNESCO. Poznamy ją bliżej w muzeum i podczas występu tradycyjnej grupy muzycznej, śpiewającej w polifonicznym stylu. Spróbujemy miejscowych przysmaków i przez Kiachtę udamy się do Mongolii Koleją Transsyberyjską. Dzień zakończymy małą imprezą w jednym z wagonów.

Posiłki: Ś i O.

Dzień 14

Przez stolicę kraju dojedziemy do Parku Narodowego Hustai, słynącego z hodowli koni Przewalskiego. Czekają nas fotograficzne safari i piknik w pięknych okolicznościach przyrody. Noc spędzimy w tradycyjnym mongolskim namiocie, jurcie.

Posiłki: Ś, O i K.

Dzień 15

Wizyta na wydmach Mongol Els. Przed nami przejażdżka na wielbłądach bądź spacer wśród pustynnych krajobrazów - do wyboru. W lokalnym muzeum w Charchorin poznamy historię Mongołów oraz ich dawnej stolicy, Karakorum. Obecnie na jej miejscu jest buddyjska świątynia Erdeni Dzu, którą również zwiedzimy. Po kolacji udamy się na spacer, aby podziwiać rzekę Orchon.

Posiłki: Ś, O i K.

Dzień 16

Przed nami typowe, pasterskie krajobrazy Mongolii. Dojedziemy do jeziora Ugii (na wysokości 1387 m n.p.m.). Chętni będą mogli wynająć łódź lub udać się na przejażdżkę końmi. Ponownie śpimy w jurtach.

Posiłki: Ś, O i K.

Dzień 17

Trafiamy do Ułan Bator, miasta kontrastów. Zobaczymy świątynię Gandan, będąca jednocześnie buddyjską szkołą religijną. Pójdziemy na spacer do samego centrum stolicy, placu Czyngis-chana. Po południu każdy będzie mógł indywidualnie spędzić czas. Na wieczór czeka nas muzyczne show w wykonaniu zespołów ludowych.

Posiłki: Ś i K.

Dzień 18

Pociągiem przecinamy pustynię Gobi, aby dostać się do Chin.

Dzień 19

Trzeba będzie wcześnie wstać, aby z okien pociągu móc podziwiać Wielki Mur Chiński. Po długiej podróży dojedziemy do Pekinu. Odwiedzimy Świątynię Nieba i udamy się na przejażdżkę rikszami. Na kolację skosztujemy dań przygotowanych przez miejscowych kucharzy.

Posiłki: K.

Dzień 20

Kolejny dzień w stolicy Chin rozpoczniemy od jej historycznych ikon, placu Tiananmen i Zakazanego Miasta. Odwiedzimy tereny Igrzysk Olimpijskich z 2008 r. i pojedziemy na zwiedzanie Wielkiego Muru Chińskiego. Po powrocie do metropolii zaliczymy jeszcze wizytę na lokalnym bazarze.

Posiłki: Ś i K.

Dzień 21

Samolotem wracamy do Polski.

Posiłki: Ś.

Zakwaterowanie

Noclegi w miastach w hotelach 3*, na Syberii w domach gospodarzy, w pokojach dla dwóch osób z toaletą (wewnątrz lub na zewnątrz). Możliwość kąpieli w bani.

W Mongolii noclegi w namiotach - jurtach dla dwóch osób. Łazienka i toaleta w budynkach. Podczas podróży koleją do dyspozycji kuszetki.

Pogoda

Podróż po różnych strefach klimatycznych, jednak pogoda nie powinna być uciążliwa dla uczestników. Max. temperatura 30°C. Przewidywane niższe temperatury w okolicy jeziora Bajkał, do 10°C.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze,
 • noclegi,
 • posiłki zgodnie z programem,
 • transport samochodowy i wodny zgodnie z programem,
 • bilety za podróż pociągami,
 • opłaty za wstęp do atrakcji turystycznych + bilety na koncerty,
 • opiekę przewodnika i miejscowych pilotów,
 • ubezpieczenia KL (do 30000 EUR), NNW (do 15000 PLN) i bagażu (do 1000 PLN),
 • opłaty za wizy do wszystkich trzech państw,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • dodatkowych opłat lokalnych (w tym napiwków),
 • posiłków poza ofertą,
 • dopłaty do jedynek w hotelach i jurtach.

Ceny

Koszt wyjazdu 13700 PLN + 800 USD + napiwki.

Opłaty lokalne (w tym napiwki)

80 USD

Dopłata do jedynek w hotelach i jurtach

200 USD

Ważne informacje

Ruble w miarę możliwości można wymienić w Polsce, pozostałe waluty (tugriki i juany) to w Polsce rzadkość, na miejscu można wymienić USD lub EUR na waluty lokalne; banknoty USD muszą być wydane po 2011 bo nie przyjmą ich kantory lub banki - nie można płacić w obcych walutach; w większych miastach są bankomaty. Na Syberii i w Mongolii może nie być kantorów. Rekomendujemy wzięcie ze sobą około 300 USD lub 270 EUR.

Ceny w punktach usługowych są podobne do tych w Polsce. We wszystkich trzech państwach jest roaming, ceny zależne od operatora sieci komórkowej. Internet będzie dostępny wybiórczo, z trudnościami na Syberii i w Mongolii.

Dokumenty, gotówka i cenne przedmioty powinny być głęboko schowane lub odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnością kradzieży. Należy uważać na ulicach, ponieważ kierowcy często ignorują pieszych i przepisy ruchu drogowego.

Organizator

Organized by SZEROKIE TORY

Specjalistyczne biuro podróży organizujące wyprawy do krajów, w których pociągi jeżdżą po szynach o szerokim rozstawie – do Rosji i jej sąsiadów.

Podróż do Azji

Istnieje możliwość skrócenia wycieczki i powrotu do Polski po 14 i 18 dniu programu. Dodatkowo, w uzgodnionym terminie, jest szansa na jej wydłużenie o jeden dzień dzięki wcześniejszemu przylotowi do Moskwy.

Warto zabrać następującą odzież: obuwie turystyczne, kurtkę przeciwdeszczową, polar lub sweter, spodnie trekkingowe, oddychające koszulki, piżamę i strój do kąpieli. W ekwipunku dobrze będzie mieć: kremy z filtrem UV, okulary i czapkę do osłony przed słońcem, latarkę z możliwością zamieszczenia na głowie, szalik, ręcznik, klapki, apteczkę, powerbank i środki przeciw insektom. Ważne: kobiety nie mogą wejść do cerkwi z nieosłonietą głową. Bagaż podręczny wynosi max 5 kg i powinien być w plecaku wygodnym do noszenia. Reszta bagażu w torbach na kółkach (sztywne walizki mogą nie mieścić się w samochodach lub lukach bagażowych w pociągach).

W dobrym guście jest wręczenie upominków tubylcom.

Sprawdź podobne wyjazdy

Bajkał, Federacja Rosyjska

Ułan Bator, Mongolia

Bajkał, Federacja Rosyjska

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.