Podróż Koleją Transsyberyjską: z Moskwy nad Ocean Spokojny

18 dni niezapomnianej podróży i ponad 10 tysięcy km trasy wiodącej z Moskwy nad Ocean Spokojny słynną trasą Kolei Transsyberyjskiej. Dla urozmaicenia wycieczki odbijemy także na mniej uczęszczaną nitkę Bajkalsko-Amurskiej Magistrali (BAM). Czekają nas wizyty w najważniejszych miastach na trasie i podziwianie ich zabytków, trekkingowa wyprawa w syberyjskie góry oraz rejsy po Amurze i Bajkale.

Atrakcje

 • wyjątkowe zabytki Moskwy, Chabarowska, Kazania i Władywostoku,
 • wizyta w miejscach związanych z Aleksandrem Puszkinem i Bułatem Okudżawą,
 • Kazański Kreml (lista UNESCO),
 • historyczna drewniana architektura Tomska,
 • przejazdy słynna Koleją Transsyberyjską i BAM-em,
 • twierdze, cerkwie i klasztory,
 • rejsy po rzece Amur i jeziorze Bajkał,
 • wyprawa w syberyjskie góry,
 • polodowcowe jezioro Frolicha,
 • pobyt w miejscowościach na tzw. “końcu świata”.

Czytaj więcej

Zwiń

Dedykowani przewodnicy i instruktorzy

 • Małgorzata Ciepła

  Przewodnik

  Przemierzyła Rosję od Murmańska po Kamczatkę. Specjalizuje się w organizacji podróży Koleją Transsyberyjską.

Poziom zaawansowania

Wyprawa o niskim stopniu trudności - przeznaczona dla każdego. Najtrudniejszym punktem wycieczki będzie ok. 16 km trekking przez tajgę nad jezioro Frolicha.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Rosja jest państwem federacyjnym, które rozciąga się od Europy Wschodniej aż do Oceanu Spokojnego. Na terenie Rosji znajduje się słynąca z surowej przyrody Syberia, kraina geograficzna zlokalizowana w północnej części Azji.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Zbiórka uczestników wycieczki na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przelot do Moskwy, zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu, a następnie spacer po stolicy Rosji. Przejazd moskiewskim metrem i postoje na najpiękniejszych stacjach. Dotrzemy na Arbat – znaną i tętniącą życiem ulicę, przy której mieszkał Aleksander Puszkin i wychowywał się Bułat Okudżawa.

Tego dnia w planie dnia kolacja [K].

Dzień 2

Po śniadaniu kontynuujemy eksplorowanie Moskwy. W towarzystwie lokalnego przewodnika przemierzymy Plac Czerwony, podziwiając cerkiew Błogosławionego Wasyla oraz Główny UniwerMag. Udamy się na Kreml, by ujrzeć siedzibę prezydenta (a dawniej siedzibę I sekretarzy), wyjątkowe cerkwie oraz olbrzymi car-dzwon i armatę.

Przejedziemy wzdłuż rzeki Moskwy do Soboru Zbawiciela: największej świątyni miasta. Następnie moskiewskimi prospektami skierujemy się na Wzgórza Worobiowe, skąd roztacza się piękna panorama miasta. Kolacja przewidziana w okolicach placu Trzech Dworców (Leningradzkiego, Jarosławskiego i Kazańskiego). Finałem dnia będzie wyjazd na pierwszy odcinek kolejowej wyprawy do brzegów Pacyfiku.

W planie dnia śniadanie oraz kolacja [S, K].

Dzień 3

Docieramy do Kazania nad Wołgą, liczącej pond milion mieszkańców stolicy rosyjskich Tatarów. Po zakwaterowaniu w hotelu wyjście w miasto. Czeka nas zwiedzanie dzielnicy starotatarskiej wraz z zabytkowym meczetem Mardżani, Kazańskiego Kremla (lista UNESCO): unikatowego zespołu muzealno-architektonicznego, stanowiącego największy zabytek miasta oraz Soboru Kazańskiego wraz z ikoną Matki Boskiej Kazańskiej.

Przemierzymy centrum miasta i wyruszymy na spacer głównym deptakiem wypełnionym reprezentacyjnymi gmachami. Następnie kolacja, którą zjemy w restauracji, a później dla chętnych uczestników możliwość skorzystania z rejsu spacerowego po Wołdze, największej rzeki Europy.

W planie dnia śniadanie i kolacja [S, K].

Dzień 4

Wyprawa do ufundowanej przez Iwana Groźnego twierdzy Swijażsk, zlokalizowanej nad Wołgą. Ujrzymy odrestaurowane XVI-w. cerkwie oraz budynki klasztorne, które w czasach ZSRR funkcjonowały jako budynki więzienne GUŁAG-u oraz szpital psychiatryczny. Powrót do Kazania, przejazd na dworzec kolejowy i wyruszamy w dalszą trasę pociągiem do Nowosybirska.

W planie dnia śniadanie [S].

Dzień 5

Relaksacyjny czas w pociągu, z którego okien obserwujemy przekraczanie Uralu, Jekaterynburg, Tiumeń, Omsk oraz bezkres Niziny Zachodniosyberyjskiej.

Dzień 6

Poranny przyjazd do Nowosybirska, położonego nad Obem największego miasta Syberii. Zwiedzimy największy na trasie Transsybu dworzec kolejowy oraz plac Lenina (z olbrzymim modernistycznym gmachem opery). Czeka nas także przejazd szerokimi prospektami pośród bloków z betonu. Następnie transport mikrobusem do Tomska oraz wieczorna przechadzka po centrum miasta wypełnionego gmachami uczelni.

W planie dnia przewidziane śniadanie i kolacja [S, K].

Dzień 7

Zwiedzanie Tomska: przechadzka ulicami miasta z oryginalną, historyczną drewnianą zabudową, Muzeum Architektury Drewnianej (charakterystyczne dla Syberii dzieła snycerskie), muzeum ofiar represji stalinowskich (w dawnej siedzibie NKWD). W dalszej części dnia przejazd na punkt widokowy, w miejsce ufundowania miasta oraz do kościoła katolickiego pw. Opieki Matki Boskiej.

Popołudniową porą czeka nas transport autokarem na stację kolejową do miejscowości Jurga i nocnym pociągiem wyruszymy do Siewierobajkalska. W planie dnia śniadanie i obiad [S, O].

Dzień 8

Wypoczynek w pociągu, z którego okien obserwujemy m.in. Krasnojarsk oraz Jenisej. W Tajszecie przeniesiemy się na nitkę BAM-u (Bajkalsko Amurskiej Magistrali), gdzie czeka nas przejazd przez olbrzymią zaporę Zbiornika Brackiego oraz widoki na rwące górskie rzeki i dzikie krajobrazy porośniętych tajgą gór.

Dzień 9

Docieramy do Siewierobajkalska: jedynego miasta nad północnym Bajkałem, które zamieszkałe jest głównie przez dawnych budowniczych BAM-u. Przejazd do wioski Bajkalskoje, gdzie udamy się na wyprawę na skalisty przylądek ze wspaniałą panoramą Bajkału i Gór Bajkalskich. Wieczorem przechadzka po centrum Siewierobajkalska: odwiedzimy dworzec kolejowy, prospekty: 60-lecia ZSSR i Leningradczyków.

W planie dnia kolacja [K].

Dzień 10

Wynajętym kutrem lub motorówką wypływamy na Bajkał. Rejs powiedzie nas do zatoki Ajaja (na wschodnim brzeg syberyjskiego morza). Wyruszymy na trekking (ok. 16 km) wiodący przez dziką tajgę (i pośród śladów większej zwierzyny) nad polodowcowe jezioro Frolicha (alternatywnie uczestnicy mogą spędzić ten czas na relaksie na piaszczystej plaży Zatoki Ajaja).

Wieczorem popłyniemy do sanatorium Chakusy, gdzie udamy się na spacer aleją Romantyków i zaznamy kąpieli w gorących źródłach. Po kolacji rejs powrotny do Siewierobajkalska.

Tego dnia przewidziane w planie są śniadanie i kolacja [S, K].

Dzień 11

Wyprawa na żywe i gwarne targowisko Siewierobajkalska, a następnie przejazd na dworzec kolejowy, skąd wyruszymy w dalszą podróż do do Nowej Czary. Przed nami najbardziej widowiskowy odcinek linii kolejowej w Rosji: pokonanie najdłuższego na trasie BAM-u Tunelu Siewieromujskiego, przejazd doliną Wierchniej Angary znajdującej się u stóp Gór Barguzińskich i przejazd obok dzikich Gór Stanowych.

Wieczorową porą dotrzemy na stację Nowa Czara, skąd udamy się na nocleg do hotelu.

W planie dnia przewidziane śniadanie [S].

Dzień 12

Zwiedzanie okolic Nowej Czary. Wybierzemy się w wyprawę samochodem terenowym do największej atrakcji okolicy, Czarskich Piasków, piaszczystej pustyni, która rozciąga się na przestrzeni 10 km. Czekają nas wyjątkowy piknik oraz spacery po okolicznych wydmach (do 80 m wysokości). Powrót do Nowej Czary i relaksacyjna przechadzka po miejscowości.

W planie dnia przewidziane są śniadanie, obiad i kolacja [S ,O, K].

Dzień 13

Całodniowa wyprawa samochodem terenowym do malowniczych dolin Gór Udokan. W międzyczasie postoje i spacery w najbardziej urodziwych miejscach na trasie. Piknik, który będzie miał miejsce na łonie syberyjskiej przyrody. Powrót do Nowej Czary, a po kolacji nocnym pociągiem wyruszymy w dalszą trasę do Tyndy zwanej “stolicą BAM-u”.

W planie dnia śniadanie, obiad oraz kolacja [S, O, K].

Dzień 14

Po południu przybędziemy do Tyndy i udamy się na spacer po miasteczku “na końcu świata”. Odwiedzimy także muzeum historii BAM-u. Po kolacji udamy się w dalszą trasę do Chabarowska.

Plan dnia przewiduje kolację [K].

Dzień 15

Kolejny dzień przeznaczony na wypoczynek w pociągu przy filiżankach herbaty. Znajdziemy się znów na głównej linii Kolei Transsyberyjskiej, udając się na rosyjski Daleki Wschód.

Dzień 16

Rankiem dotrzemy do Chabarowska. W planie eksploracja miasta: cerkwi, kompleksu memorialnego poświęconego ofiarom wojen, pomników Murawjowa Amurskiego oraz Chabarowa.

Przemierzymy centralne ulice miasta i aleje z historyczną XIX-w. zabudową. Czekają nas spacer bulwarem nad brzegiem Amuru i rejs po rzece, która jest naturalną granicą z Chinami. Wieczorem wyruszamy do Władywostoku. Będzie to ostatni etap naszej kolejowej odysei.

W planie dnia śniadanie i kolacja [S, K].

Dzień 17

Rano dotrzemy do Władywostoku i wybierzemy się na zwiedzanie miasta. Ujrzymy historyczną zabudowę centrum z przełomu XIX i XX w. Następnie spacer nad zatoką wiodący nabrzeżem Okrętowym i odwiedziny na Skwerze Admiralskim, gdzie znajduje się wyjątkowy pomnik: łódź podwodna C-56. W planie dnia także objazd miasta autokarem: przemierzymy widowiskowe mosty oraz udamy się na punkt widokowy Orle Gniazdo.

Przewidziane są śniadanie oraz kolacja [S, K].

Dzień 18

Poranny transfer na lotnisko i lot powrotny do Warszawy z przesiadką w porcie lotniczym w Moskwie. Koniec wyprawy.

Zakwaterowanie

Gdzie śpimy? • pokoje 2-os. z łazienkami w hotelach 3* (Moskwa, Kazań, Tomsk Władywostok),


 • pokoje 2-os. z łazienkami w hotelach turystycznych (Siewierobajkalsk i Nowa Czara),

 • 9x nocleg w pociągu w przedziałach sypialnych (4-os.).

Pogoda

Naszą podróż zaczniemy w Moskwie, a zakończymy we Władywostoku. Oba miasta znajdują się pod wpływem klimatu umiarkowanego-zimnego. Średnia temperatura w Moskwie to  4,9°C, natomiast we Władywostoku 5,6°C.

Średnia suma rocznych opadów w tych miastach to odpowiednio 679 i 724 mm.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze na trasach: Warszawa-Moskwa oraz Władywostok-Warszawa,
 • koszty zakwaterowania,
 • koszty wyżywienia zgodnie z programem wyprawy,
 • przejazdy pociągami, mikrobusami oraz samochodami terenowymi,
 • koszty rejsów po Amurze i jeziorze Bajkał,
 • bilety wstępu do odwiedzanych obiektów, parków narodowych itd,
 • opiekę pilota wyprawy oraz lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenia: KL (30 000 EUR), NNW (15 000 PLN), bagażu (1 000 PLN),
 • koszty związane z wizowaniem,
 • składkę na TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny).

Cena nie zawiera

 • napiwków (koszt to ok. 40 USD),
 • wyżywienia wykraczającego poza wyszczególnione w programie wyprawy,
 • dopłaty do pokoju 1-os. (koszt to 150 USD).

Ceny

18 dni wyprawy w cenie: 9600 PLN + 900 USD.

Ważne informacje

By wjechać na terytorium Federacji Rosyjskiej, niezbędna jest wiza. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od planowanego terminu opuszczenia Rosji.

Polska i Rosja podpisały umowę gwarantującą bezpłatną pomoc medyczną na wypadek nagłego zachorowania lub innego zdarzenia losowego. Umowa nie obejmuje jednak kosztów długotrwałego leczenia oraz kosztów skomplikowanych zabiegów.

Organizator

Organized by SZEROKIE TORY

Specjalistyczne biuro podróży organizujące wyjazdy do krajów, w których pociągi jeżdżą po szynach o szerokim rozstawie – do Rosji i jej sąsiadów.

Bezpieczeństwo w Rosji:

Występuje zagrożenie cyberprzestępczością, dlatego zaleca się aktualizację posiadanych urządzeń przed wyjazdem, zachowanie ostrożności w trakcie używania sprzętu elektronicznego oraz wystrzeganie się łączenia z niezaufanymi sieciami wi-fi.

Sprawdź podobne wyjazdy

Bajkał, Federacja Rosyjska

Moskwa, Federacja Rosyjska

28 lipiec - 17 sierpień 2020

+ 2 więcej

od13 700 PLN

/ os.

Ułan Bator, Mongolia

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.