Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Bajkał: magiczna kraina lodu na wyciągnięcie ręki

Zamarznięty Bajkał to gratka dla pasjonatów zimowego szaleństwa. Kilkaset metrów wody pod stopami i eskapada poduszkowcem po lodowej pustyni. Do tego zwiedzanie skutego lodem Irkucka oraz kąpiele w przeręblu. Razem z nami udaj się w podróż Koleją Transsyberyjską i na własnej skórze przekonaj się, że zima nie jest taka straszna, nawet na Syberii.

Atrakcje

 • kilkudniowa podróż UAZ-em po zamarzniętej tafli Bajkału,
 • lodowe jaskinie, torosy i budzące grozę szczeliny,
 • kąpiele w przeręblu,
 • zgłębianie tajników pokrytego lodem Irkucka i Krasnojarska,
 • podróż Koleją Transsyberyjską.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa nie wymaga szczególnych umiejętności ani kondycji. Podczas pobytu na tafli lodu trzeba jednak zachować środki ostrożności. Pokrywa lodowa ma dynamiczny charakter, dlatego nie zalecamy oddalania się od grupy oraz stosowanie się do wskazówek pilota wycieczki.

Bajkał zimą całkowicie zamarza, a śliska nawierzchnia lodu stwarza ryzyko poślizgnięcia. Warto o tym pamiętać w trakcie pokonywania nawet najmniejszych lodowych przeszkód. Ułatwieniem w utrzymaniu przyczepności będą antypoślizgowe nakładki na buty z metalowymi kolcami.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Bajkał jest najstarszym i najgłębszym jeziorem świata. Dno sięga 1642 m głębokości. Azjatyckie wody Bajkału ze wszystkich stron otaczają pasma górskie, a w ich głębinach żyje ok. 1550 gatunków zwierząt.

Plan wyjazdu


Dzień 1: Podróż

Startujemy z Okęcia w Warszawie i lecimy na lotnisko w Irkucku. W trakcie podróży przesiadamy się w Moskwie.

Dzień 2: Irkuck

Zwiedzamy śródmieście, cerkwie, drewniane domki z kolorowymi fasadami i ozdobnymi okiennicami oraz polski kościół w Irkucku. Mamy też szansę na zakup lokalnych mrożonek i kosztowanie tamtejszych trunków.

Dzień 3: Kolej Krugobajkalska i Bajkał

Jedziemy poduszkowcem wzdłuż Kolei Krugobajkalskiej. To zabytkowa linia kolejowa ciągnąca się przy wybrzeżach Bajkału. W międzyczasie organizujemy postoje, udajemy się na pierwszy spacer po zamarzniętym lustrze Bajkału i zażywamy energetycznych kąpieli w przeręblu. 

Dzień 4: W stronę Bajkału

Zgłębiamy tajniki “Świętego Morza” w Muzeum Bajkalskim i wyjeżdżamy na Kamień Czerskiego. Zobaczymy tam jedyną rzekę, jaka wypływa z Bajkału, Angarę. Potem czas na odrobinę śnieżnego szaleństwa - na chętnych czekają nauka jazdy na nartach i wycieczka skuterami śnieżnymi.

Dzień 5: Zachodni brzeg Bajkału

Udajemy się w podróż poduszkowcem wzdłuż zachodniej linii Bajkału. Na chwilę zatrzymujemy się przy spektakularnych przylądkach Skrippier i Cziertow Most. Kolejnym punktem wycieczki jest Zatoka Piaszczysta. Tam naszym oczom ukaże się wystająca z wody skała, kiedyś największa kolonia kormoranów. Potem wsiadamy w minibusa i jedziemy na Wyspę Olchon, dokąd prowadzi zamarznięta cieśnina Olchońskie Wrota.

Dzień 6: Olchon

Eksplorujemy Olchon, największą wyspę Bajkału, i podziwiamy skutą lodem cieśninę Małe Morze. Odwiedzamy symboliczną skałę Szamanka. Jest to jedno z 9 najświętszych miejsc w Azji według zwolenników szamanizmu. Jedną z głównych atrakcji dnia będą niepowtarzalne formy lodowe usytuowane na skałach.

Będziemy też mieć okazję zajrzeć do środka magicznych lodowych jaskiń i spacerując po zamarzniętym Bajkale, odwiedzić wysepkę Ogoj - miejsce buddyjskiej stupy.

Dzień 7: Eskapada UAZ-ami

Jedziemy w podróż po skutej lodem tafli jeziora. Klimat wyprawy jest wyjątkowy, ponieważ środkiem transportu są UAZ-y, rosyjskie samochody terenowe z historyczną duszą. W trakcie eskapady zobaczymy np. skalisty przylądek Trzej Bracia na wyspie Olchon i Pieszczankę, miejsce, w którym dawniej znajdował się stalinowski łagr.

Wycieczka będzie też okazją do podziwiania lodowych torosów i skosztowania whisky z największego kieliszka na świecie. 

Dzień 8: Zatoka Cziwyrkujska

Ponownie korzystamy z transportu UAZ-ami i jedziemy do malowniczej Zatoki Cziwyrkujskiej. Tam będziemy mogli zażyć relaksujących gorących kąpieli w źródłach bijących nad “syberyjskim morzem” i zajrzymy do baśniowego wnętrza lodowych grot, w których na chwilę można przenieść się do innej rzeczywistości. Na koniec dnia przejedziemy do Dawszy, w której stacjonują strażnicy Rezerwatu Barguzińskiego.

Dzień 9: Dawsza

Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie Dawszy. Czekają tam na nas atrakcje takie jak zamarznięte muzeum przyrodnicze czy śledzenie tropów zwierząt pośród gęstwiny tamtejszej tajgi. Pokonywanie zaśnieżonej trasy ułatwią nam drewniane narty. Drugą część dnia poświęcimy na etnograficzna obserwację mieszkańców i podziwianie tego, czym szczyci się Rosja - zamarzniętego Bajkału.

Dzień 10: Siewierobajkalsk

Jedziemy w kierunku północnym przy pasmach Gór Barguzińskich. Tam otoczeni dziką naturą podążamy do samego Siewierobajkalska. Po drodze zatrzymamy się w malowniczej wiosce Bajkalskoje i pójdziemy na spacer, podczas którego będziemy podziwiać zachwycającą panoramę Bajkału.

Dzień 11: Chakusy i Siewierobajkalska

Jedziemy do Chakusów, sanatorium zlokalizowanego w surowych, leśnych warunkach. To wyjątkowe miejsce dla ciała i duszy, gdzie będziemy mieć okazję zażyć kąpieli w gorących źródłach i innych relaksujących zabiegów. Znajdziemy też czas na piknikową ucztę z kulinarnym symbolem Bajkału - omulem.

Potem wrócimy do Siewierobajkalska i odkryjemy uroki miasteczka. Dzień skończymy przejazdem na dworzec kolejowy, gdzie zacznie się przygoda z Koleją Transsyberyjską.

Dzień 12: Kolej Transsyberyjska

Przez cały dzień jedziemy pociągiem po najdłuższej trasie świata - od słynnego BAM-u i Transsybu do Krasnojarska. Zachwycimy się surowymi, śnieżnymi widokami tajgi i monstrualną zaporą hydroelektrowni w Bracku.

Dzień 13: Krasnojarsk

Dzień zaczniemy dojazdem do Krasnojarska. Tam zwiedzimy miejskie atrakcje, np. Plac Teatralny. Po południu pojedziemy do rezerwatu Stołby, gdzie wyciągiem przemieścimy się na punkt widokowy. Zobaczymy tam kompleks granitowo-sjenitowych ostańców skalnych, których wysokość może sięgać nawet 90 m.

Dzień 14: Powrót do kraju

Transfer na lotnisko w Krasnojarsku. Powrót do Warszawy z przesiadką w Moskwie. Zakończenie wyprawy.

Uwaga! Powyższy program wycieczki może zostać zmodyfikowany. Zmiany są zależne od aktualnego stanu pokrywy lodowej i warunków pogodowych.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach i bazach turystycznych. W trakcie eskapady po Bajkale warunki traperskie w bazie naukowej i siedzibie strażników rezerwatu.

Pogoda

Syberyjska zima nad Bajkałem wbrew pozorom nie jest tak sroga, jak możemy przypuszczać. Pogoda najbardziej sprzyja podróżom pomiędzy lutym i marcem, gdy temperatura zwykle nie spada poniżej –20°C. W tym czasie mroźne warunki atmosferyczne są złagodzone przez niską wilgotność powietrza i promieniste słońce.

Cena zawiera

 • przeloty samolotami rejsowymi,
 • noclegi,
 • wyżywienie,
 • przejazdy busami, UAZ-ami i pociągiem,
 • transport poduszkowcem,
 • bilety wstępu do planowanych lokalnych atrakcji,
 • usługi opiekuna,
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu,
 • koszty wizowania,
 • opłatę za Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • zwyczajowo zostawianych napiwków (40 USD),
 • dodatkowego prowiantu,
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego (120 USD),
 • atrakcji fakultatywnych - szkolenia z jazdy na nartach (30 USD) i wycieczki skuterami śnieżnymi (70 USD).

Ceny

Koszt wyjazdu na 14 dni: 10900 PLN od osoby + 300 USD.

Ważne informacje

Na wyprawę po zamarzniętym Bajkale dolecimy z przesiadką w Moskwie. Do samolotu zabieramy ze sobą bagaż główny do 23 kg i maksymalnie 5 kg bagażu podręcznego.

Organizator

Organized by SZEROKIE TORY

Specjalistyczne biuro podróży organizujące wyprawy do krajów, w których pociągi jeżdżą po szynach o szerokim rozstawie – do Rosji i jej sąsiadów.

Rosja - ciekawostki

Rosja to kraj słynący z zamiłowania do tradycji i gościnności. W podróż warto zabrać ze sobą np. małe buteleczki polskich alkoholi lub drobne suweniry z Polski dla mieszkańców, którym będziemy chcieli okazać naszą wdzięczność.

Podczas wyprawy pakujemy odzież, która będzie nas chronić i pozwoli na kompletowanie zestawów na cebulkę. W trakcie wycieczki nad Bajkał zabieramy też buty trekkingowe, bieliznę termiczną, nakładki antypoślizgowe i ochraniacze przeciwśnieżne na nogi. Ze względu na warunki traperskie w niektórych bazach noclegowych przyda się też lekki śpiwór.

Sprawdź podobne wyjazdy

Bajkał, Federacja Rosyjska

Murmańsk, Federacja Rosyjska

Kamczatka, Federacja Rosyjska

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.