Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Marcowa wyprawa Koleją Transsyberyjską: Moskwa - Władywostok

Będąca największym krajem na świecie Rosja, to nie tylko jej europejska część, z Moskwą i Petersburgiem na czele. Rosja to przede wszystkim znajdujące się za Uralem rozległe tereny lasów tajgi; to kojarząca się podróżnym z siarczystym mrozem Syberia; to również Jezioro Bajkał i jego okolice, które zachwycają przyjezdnych surowością oraz niesamowitymi krajobrazami.

Jest tylko jedna możliwość, aby w 100% poznać piękno tego kraju: wystarczy przemierzyć go Koleją Transsyberyjską. Najdłuższa kolejowa trasa na świecie rozpoczyna się w rosyjskiej stolicy i prowadzi przez ponad 9000 km na wschód, przez największe miasta azjatyckiej części Rosji, by zakończyć się w położonym u wybrzeży Morza Japońskiego Władywostoku.

Atrakcje

 • Moskwa - stolica Federacji Rosyjskiej,
 • podróż Koleją Transsyberyjską przez największe miasta Rosji, m.in. Kazań, Jekaterynburg, Nowosybirsk, Irkuck, Władywostok,
 • Jezioro Bajkał i jego okolice,
 • kultura i zwyczaje Rosjan, poznawane w trakcie wizyt w kolejnych miastach na trasie, ale również w czasie bezpośrednich rozmów z nimi przy gorącej herbacie w czasie transsyberyjskiej podróży koleją.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wycieczka objazdowa, nie wymaga wysokiego poziomu zaawansowania i sprawności fizycznej. Z racji panujących na południu Rosji mroźnych i często wietrznych warunków musimy pamiętać, że dla niektórych może być to lekko uciążliwe.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Podróżując koleją transsyberyjską, przemierzymy dwa kontynenty, w trakcie których przejedziemy przez ponad osiemdziesiąt stacji znajdujących się w siedmiu strefach czasowych. Mając na uwadze, że czeka nas ponad 9000 km trasy przez niemal całą Rosję, będziemy mieli możliwość poznania kolejnych regionów tego ogromnego kraju, które różnią się między sobą przyrodniczo i kulturowo.

Plan wyjazdu


Dzień 1

W godzinach porannych lądujemy w stolicy Rosji, Moskwie. Zanim wieczorem wyruszymy w transsyberyjską podróż pociągiem z jednej z największym stacji kolejowych w mieście, Dworca Kazańskiego, będziemy mieli czas na zwiedzanie tego ogromnego miasta.

W miarę możliwości postaramy się zobaczyć główne atrakcje rosyjskiej stolicy. Skupimy się na okolicach Placu Czerwonego i Głównym Domu Towarowym (GUM). Odwiedzimy Park Zaryade, który dzieli się na strefy ukazujące różne zakątki Rosji, od stepów po tundrę. Zwiedzanie miasta ułatwi nam Moskiewskie Metro, którego każda ze stacji wygląda niczym pełen przepychu pałac, co czyni je osobliwą atrakcją Moskwy.

Dzień 2

Po nocnej podróży zatrzymujemy się w stolicy Tatarstanu, Kazaniu. Jego zwiedzanie zaczniemy od umieszczonego na liście światowego dziedzictwa UNESCO Kremla Kazańskiego. Na terenie Kremla znajduje się jeden z największych meczetów w Europie, Kul Szarif.

W Kazaniu będziemy mogli skosztować specjałów kuchni tatarskiej, m.in. jeczpoczmaków, czyli drożdżowych pierogów z farszem z mięsa, ziemniaków i cebuli oraz tradycyjnego deseru tatarskiego, czak-czak. Wieczorem wracamy do pociągu i udajemy się w dalszą podróż.

Dzień 3

Nasza kolejna stacja to leżący na styku Europy i Azji Jekaterynburg (dawny Swierdłowsk). W mieście odwiedzimy Cerkiew Na Krwi, wzniesioną na miejscu zamordowania przez bolszewików w 1918 roku członków carskiej rodziny Romanowów, w tym ostatniego cara Rosji, Mikołaja II.

W zależności od dostępnego czasu postaramy się zwiedzić także Centrum Jelcyna, w którym upamiętniono pierwszego prezydenta Rosji. Wizyta w tym miejscu pomoże nam lepiej zrozumieć przemiany, jakie zaszły w kraju po upadku Związku Radzieckiego.

Dzień 4

Kolejnym przystankiem w podróży jest największe syberyjskie miasto, Nowosybirsk, leżące nad rzeką Ob. Po spacerze po centrum udamy się na obiad do odnowionej dzielnicy miasta. Aby uzyskać najciekawsze informację na temat regionu, wstąpimy do lokalnego muzeum. Wracając na dworzec kolejowy, warto zakupić cukierki i czekoladki wytwarzane z naturalnych produktów w największej w Rosji fabryce czekolady.

Dzień 5

Pociąg zatrzymuję się w miejscowości Krasnojarsk. Zamiast przebywania w miejskim zgiełku w odległości 20 km od Krasnojarska odwiedzimy rezerwat przyrody Stołby. Jest to idealne miejsce na odpoczynek od Kolei Transsyberyjskiej. Stołby to kompleks sjenitowych ostańców o finezyjnych kształtach, których wysokość osiąga nawet 90 metrów.

Większość z nich posiada własne nazwy np. “Wujek Wasia - pijak”. Będziemy mieli okazję przekonać się, czy ten wiecznie pijany pomnik wciąż trzyma się o własnych siłach.

Dni 6-7:

Docieramy do Irkucka, w którym spędzimy kolejne dwa dni. W tym czasie skupimy się na poznaniu wyjątkowego regionu Rosji. Przygodę zaczynamy od centrum miasta, w którym podziwiać będziemy drewnianą zabudowę, będącą jej symbolem. Trafimy też w rejon rzeki Angara, która wypływa z jeziora Bajkał. Dalej przejedziemy do skansenu Talcy, będącego kolejnym wyjątkowym zbiorem architektury drewnianej.

Dalej udamy się do położonej nad brzegiem Bajkału Listwianki, aby odwiedzić Muzeum Bajkału. Zobaczymy tam endemiczny gatunek fok bajkalskich oraz targ rybny, na którym będziemy mieli okazję spróbować ryb występujących tylko na tym obszarze, m.in. omuła bajkalskiego oraz gołomianki. Ciekawostką może być fakt, że badania naukowe nad tymi rybami prowadził na przełomie XIX i XX w. polski przyrodnik Benedykt Dybowski.

Dzień 8:

Wysiadamy na dworcu w Słudziankach, gdzie naszym oczom ukaże się jedyny na świecie zbudowany w całości z białego marmuru dworzec kolejowy. Wieczorem czeka nas dalsza część podróży koleją do stolicy Buriacji.

Dzień 9:

Następną stacją jest stolica Buriacji, Ułan Ude. W mieście znajduję się największy w Rosji pomnik Włodzimierza Lenina, który uznawany jest przez miejscowych za symbol zarówno samego regionu, jak i Ułan Ude.

W okolicach miasta znajduje się buddyjski klasztor Dacan. Jest on jednym z najważniejszych centrów buddyjskiego życia w Rosji. Znajduje się tam ciało zmarłego w 1927 r. Lamy Iwolgińskiego, zwanego Śpiącym Lamą,. Jego ciało od ponad 90 lat od śmierci nadal nie poddaje się rozkładowi.

Dni 10-11:

Czyta to kolejna miejscowość na mapie naszej wycieczki. Do XIX w. była to niewielka osada zamieszkała przez ludność pochodzenia mongolskiego, tureckiego oraz z niewielkimi wpływami ludności chińskiej. Dlatego też miejsce to jest kolejnym wielokulturowym obszarem na mapie Rosji. Zobaczymy tutaj Muzeum Kolei Zabajkalskiej.

Zapoznamy się z historią dekabrystów, rosyjskich rewolucjonistów z pierwszej połowy XIX w. Czyta była miejscem zsyłki więźniów politycznych i rewolucjonistów. Na zakończenie dnia czeka nas podróż koleją - jedziemy przez dwie doby.

Dzień 12:

Tego dnia przejeżdżać będziemy przez Birobidżan i Chabarowsk. Będący Stolicą Żydowskiego Obwodu Autonomicznego Birobidżan, jest miejscem, do którego w latach 30. XX w. zmuszono do migracji tysiące Żydów z terytorium całego ZSRR. Drugim miejscem jest Chabarowsk w którym znajduje się most kolejowy nad rzeką Amur.

Nad budową tego ogromnego, mierzącego aż 2590 m mostu czuwał m.in. Polak, Antoni Jabłoński. Odwiedzimy jedno z tych miast, gdzie zatrzymamy się na dłuższą chwilę.

Dni 13-14:

Jesteśmy na końcowej stacji naszej 14-dniowej podróży Koleją Transsyberyjską. Znajdujący się u wybrzeży Morza Japońskiego i Oceanu Spokojnego Władywostok jest jednym z największych miast u wschodnich wybrzeży Rosji. Zwiedzanie zaczniemy od centrum miasta, w którym znajduje się słynna ulica Świetlanska.

W XIX, oraz na początku XX w. była to główna mieszczańska i handlowa część Władywostoku. Do 1921 r. przy ulicy Świetlanskiej mieszkał polski pisarz, Stanisław Saliński. Warto zakupić tutaj miejscową czekoladę z owocami morza.

Zatrzymamy się przy porcie morskim, by podziwiać zacumowane statki położone pośród wzgórz. Jeżeli będziemy dysponować czasem, po eksploracji miasta udamy się do oceanarium na Wyspie Rosyjskiej, do którego droga prowadzi przez jeden z największych na świecie podwieszanych mostów o długości 1104 m.

Dzień 15:

Wylot z Władywostoku do Moskwy i powrót samolotem do Warszawy.

Zakwaterowanie

W trakcie podróży Koleją Transsyberyjską noce będziemy spędzali w dwuosobowych wagonach sypialnych, tzw. kupiejnych. Noclegi w miastach (Moskwa, Irkuck, Władywostok) zapewnione są w sprawdzonych hostelach.

Pogoda

Musimy mieć na uwadze, że podczas odwiedzania kolejnych miejscowości na trasie podróży Koleją Transsyberyjską pogoda może się znacznie zmieniać. Zachodnią i środkową część Federacji Rosyjskiej cechuje klimat kontynentalny z ciepłym latem i suchymi zimami, a temperatury spadają zimą nawet do -30°C.

Najchłodniejszymi miesiącami w tej części kraju są styczeń i luty. Im dalej na wschód, tym niższe temperatury i większa ilość opadów oraz silniejsze podmuchy wiatru.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze na trasach Warszawa-Moskwa oraz powrotny: Władywostok-Moskwa-Warszawa,
 • opłatę za bagaż podręczny oraz rejestrowany,
 • opłatę za środki transportu: pociągi, miejscowe busy, marszrutki oraz łodzie,
 • noclegi,
 • opiekę pilota (polskojęzyczny),
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży,
 • ubezpieczenie turystyczne NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 EUR,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • opłaty za wizę (ok. 500 PLN),
 • wyżywienie (zarówno w pociągach, jak i w hostelach),
 • opłaty za przechowanie bagażu i prysznice,
 • bilety wstępu do atrakcji na trasie.

Ceny

Koszt wyjazdu na 15 dni to 8990 PLN od osoby + wiza ok. 500 PLN.

Ważne informacje

Ważność paszportu przy wjeździe przynajmniej 6 miesięcy, licząc od daty zakończenia ważności wizy.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Kolej Transsyberyjska - ciekawostki przed podróżą

Wyjazd przewidziany dla małych grup od 8 do 15 osób.

Należy zabrać ze sobą ciepłą odzież.

W pociągach nie jest zapewnione jedzenie, dlatego musimy się w nie zaopatrzyć przed podróżą.

W wagonach sypialnych Kolei Transsyberyjskiej przewidziana jest świeża pościel.

Choć warunki podróży koleją są komfortowe, osobom zwracającym szczególną uwagę na warunki higieniczne w trakcie podróży, zaleca się zabranie ze sobą własnego śpiwora.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.