Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Bajkał: spacery po zamarzniętym "syberyjskim morzu"

Stęsknieni za prawdziwą zimą? Weźcie udział w zimowej przygodzie na "syberyjskim morzu". Czekają Was przeprawa po zamarzniętej tafli jeziora Bajkał, noclegi pod namiotami na lodzie, przejazdy poduszkowcem i UAZ-em, łowienie ryb spod lodu, a dla śmiałków kąpiel w przeręblu. Doświadczycie ogromu bajkalskich przestrzeni oraz syberyjskiej gościnności lokalnej społeczności.

Atrakcje

 • piesza przeprawa po zamarzniętym Bajkale - Morzu Syberii,
 • torosy, szczeliny, lodowe groty,
 • podróżowanie poduszkowcem i UAZ-ami,
 • biwakowanie pod namiotami wśród śniegu i lodu Bajkału,
 • zwiedzanie śródmieścia Irkucka z oryginalną drewnianą zabudową,
 • wizyta na pokładzie zabytkowego lodołamacza,
 • spacer po zamarzniętej rzece Angarze,
 • jazda na nartach z widokiem na Bajkał,
 • rozgrzewające seanse w bani - syberyjskiej łaźni parowej,
 • kąpiel w przeręblu w tafli Bajkału,
 • koncert syberyjskiego barda,
 • piknik w Zatoce Piaszczystej,
 • syberyjskie wioski i ich mieszkańcy,
 • łowienie ryb spod lodu,
 • noclegi u lokalnych gospodarzy.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Udział w wyprawie wiąże się z odpowiednim przygotowaniem fizycznym (4-dniowa przeprawa po jeziorze Bajkał, codziennie do pokonania ok. 20 km) oraz odpornością na niskie temperatury.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Bajkał to najstarsze (ma 25 mln lat) i najgłębsze (sięga 1642 m głębokości) jezioro świata. Leży na południu Rosji pośród lasów syberyjskiej tajgi przy granicy z Mongolią. Zimą jezioro całkowicie zamarza i można po nim nawet przejechać samochodem z jednego brzegu na drugi. W regionie Bajkału jest kilka miejscowości turystycznych, w tym Irkuck, a także trzy rezerwaty oraz dwa parki narodowe.

Plan wyjazdu

Program wycieczki może zostać zmieniony w zależności od pogody i stanu pokrywy lodowej na Bajkale. Dotyczy to w szczególności trasy pieszej przeprawy po lodzie. Alternatywną opcją jest przejście w rejonie północnej części Małego Morza przylądków Choboj, Zama i Rytyj.

Dzień 1

Wylot z lotniska im. Chopina w Warszawie do Irkucka (przesiadka w Moskwie).

Dzień 2

Początek aklimatyzacji w warunkach syberyjskiej zimy - zwiedzanie śródmieścia Irkucka z niepowtarzalną, drewnianą zabudową. Zakupy jedzeniowe u ulicznych sprzedawców. Możliwość wstąpienia na napoje rozgrzewające do irkuckich lokali.

Kolejne atrakcje tego dnia to oglądanie pokładu zabytkowego lodołamacza i spacer po zamarzniętej Angarze, jedynej rzece wypływającej z Bajkału. Po południu udamy się na centralny rynek oraz do sklepu turystycznego po zapasy na pieszą przeprawę po Bajkale. Nocleg w hotelu, gdzie zjemy również kolację. [Ś, K]

Dzień 3

Po śniadaniu przejedziemy do położonej nad Bajkałem Listwianki. Zakwaterowanie w bazie turystycznej. Dla chętnych możliwość skorzystania ze stoku i jazdy na nartach z widokiem na Bajkał.

Po południu czeka nas przeprawa na drugą stronę wypływu rzeki Angary do osady Port Bajkał. Spacer wzdłuż parującej rzeki oraz wejście na punkt widokowy. Po kolacji relaks w rozgrzewającej w bani, syberyjskiej łaźni parowej. Dla chętnych możliwość wykąpania się w przeręblu w tafli Bajkału. [S, K]

Dzień 4

Po śniadaniu wyprawa poduszkowcem do odległej o ok. 20 km osady Bolszyje Koty. Stamtąd powrót pieszo do Listwianki i pierwsza poważna próba chodzenia po zamarzniętym Bajkale. Będzie to okazja na przetestowanie sprzętu i poczucia emocji związanych z przebywaniem w śnieżno-lodowych przestrzeniach.

Tego dnia czeka nas jeszcze piknik w pięknej zimowej scenerii oraz koncert miejscowego barda. Usłyszymy pieśni o urokach syberyjskiej przyrody i wiejskiego życia. Przed położeniem się spać możliwość skorzystania z bani. [S, O, K]

Dzień 5

Podróż poduszkowcem tym razem wzdłuż zachodnich brzegów Bajkału. Zatrzymamy się przy widowiskowych przylądkach Skrippier i Cziertow Most, przy delcie rzeki Gołoustnej. Po południu piknik w Zatoce Piaszczystej, gdzie zobaczymy piękne formacje skalne nad brzegiem Bajkału.

Przejazd do Buguldiejki i zakwaterowanie u lokalnych gospodarzy. Zwiedzanie autentycznej syberyjskiej wioski. Po kolacji wieczorny relaks w bani. [S, O, K]

Dzień 6

Spacer przez Buguldiejkę i jej okolice. Zobaczymy dawny kamieniołom marmuru z gigantycznymi ścianami z białej skały. Sprawdzimy, jak wyglądał proces wydobycia wielkich bloków skały. Następnie wejdziemy na okoliczne wzgórza, skąd roztacza się piękny widok na dolinę Buguldiejki, ulokowaną w niej wioskę oraz otwarty Bajkał.

Po południu wkroczymy na lodową taflę jeziora i poszukamy torosów, szczelin i innych fascynujących zjawisk lodowych. [S, O, K]

Dni 7-9

Rozpoczynamy największą przygodę na Bajkale - wyruszamy na pieszą przeprawę po zamarzniętym jeziorze. Przejdziemy wzdłuż zachodniego brzegu Bajkału od ujścia Buguldiejki do cieśniny Olchońskie Wrota. To najbardziej malowniczy fragment bajkalskich wybrzeży. Przemieszczając się po zamarzniętym Morzu Syberii, doświadczymy ogromu bajkalskich przestrzeni.

Na trasie zobaczymy wszystkie możliwe zjawiska lodowe, będziemy przeciskać się pomiędzy torosami, pokonywać szczeliny, biwakować wśród śniegu i lodu. W nocy będziemy podziwiać rozgwieżdżone niebo, przy dźwiękach trzaskającego Bajkału. Dziennie pokonamy odcinki ok. 20 km. Czeka nas spanie pod namiotami (sprzęt zapewnia organizator).

Do dyspozycji grupy pojazd asekuracyjny, który transportuje ekwipunek. Podczas wyprawy kierowca-kucharz przygotuje posiłki oraz pomoże przy rozbijaniu obozu. [S, O, K]

Dzień 10

Dotrzemy w rejon cieśniny Olchońskie Wrota. Wieczorem czeka nas podróż UAZ-ami do miejscowości Chużyr na wyspie Olchon. Nocleg w pensjonacie. Po kolacji rozgrzewająca wizyta w bani. [S, O, K]

Dzień 11

Rano wyruszymy UAZ-em przez cieśninę Małe Morze na otwarty Bajkał. Naszym celem będzie rejon położony na północ od przylądka Choboj. Po drodze zrobimy przerwę na łowienie ryb spod lodu.

Następnie rozbijemy namioty i biwakujemy na rozległych przestrzeniach syberyjskiego jeziora. W planach piknik, spacery po okolicy oraz opalanie przy słonecznej pogodzie. Kolacja z widokiem na bajkalski zachód słońca oraz ognisko na środku syberyjskiego morza. Ostatni nocleg na lodowej tafli jeziora. [S, O, K]

Dzień 12

Po śniadaniu dalszy ciąg "plażowania". Po południu powrót do Chużyru. Po drodze zatrzymamy się przy najbardziej widowiskowych fragmentach wybrzeży Olchonu, przylądkach Choboj i Trzej Bracia, wysepce Charancy. Nocleg w pensjonacie. Podczas kolacji spróbujemy bajkalskich specjałów. Wieczorem relaks w bani. [S, O, K]

Dzień 13

Wyjazd z Chużyru i pożegnanie z jeziorem Bajkał. Powrót do Irkucka. Ostatnie zakupy w centrum miasta oraz czas na przepakowanie bagaży przed wylotem do Polski. Nocleg z kolacją w hotelu. [S, K]

Dzień 14

Przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy (przesiadka w Moskwie). Pożegnanie na lotnisku im. Chopina.

Zakwaterowanie

Noclegi w różnych miejscach na poszczególnych etapach podróży: hotel klasy turystycznej w Irkucku (pokoje 2-osobowe z łazienkam); pensjonat w Chużyrze (pokoje 2-4 os., wspólne łazienki i prysznice); baza turystyczna w Listwiance (drewniane, ogrzewane domki z toaletami, pokoje 2-4 osobowe, kąpiele w bani).

To również kwatery prywatne u lokalnych gospodarzy w Buguldiejce - warunki syberyjskie (tradycyjna ruska bania, sanitariaty zazwyczaj na zewnątrz, rodzinna atmosfera); 4 noclegi w namiotach (zapewnionych przez organizatora) na jeziorze Bajkał; pensjonat na Wyspie Olchon (pokoje 2-4 os., toalety i prysznice wspólne w budynku).

Pogoda

W marcu na Syberii temperatury w ciągu dnia nie spadają poniżej -10°C a w nocy poniżej -20°C. Niska wilgotność powietrza i słońce powodują, że mróz nie jest uciążliwy dla turystów z Europy. Mogą jednak pojawić się niższe temperatury i wiatr, co spowoduje, że mróz będzie bardziej odczuwalny.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa - Irkuck - Warszawa,
 • koszty zakwaterowania,
 • posiłki: śniadania, obiady, kolacje (S – śniadanie, O – obiad/piknik, K – kolacja),
 • transport: mikrobusami, UAZ-ami, poduszkowcem zgodnie z programem,
 • pojazd asekuracyjny w trakcie pieszej przeprawy po Bajkale,
 • usługę pilota-przewodnika,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz parków narodowych,
 • ubezpieczenie KL 30 000 EUR, NNW 3 000 EUR, bagaż 1 000 PLN,
 • ubezpieczenie sportów ekstremalnych w dniach 7-12,
 • koszty wiz,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • zwyczajowych napiwków ok. 40 USD,
 • dodatkowego wyżywienia poza programem,
 • dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 130 USD,
 • kosztów dodatkowych atrakcji: jazda na nartach (ok. 30 USD).

Ceny

Koszt wyjazdu to 10300 PLN od osoby. Ze sobą obowiązkowo zabieramy dodatkowo 300 USD + 40 USD na napiwki.

Ważne informacje

Przeprawa po lodzie na jeziorze Bajkał wiąże się z zagrożeniami, które spowodowane są zróżnicowanym i dynamicznym charakterem pokrywy lodowej. Przebywając na lodzie, należy zachowywać szczególną ostrożność, nie oddalać się od grupy, bezwzględnie słuchać zaleceń pilota oraz kierowcy.

Trzeba szczególnie uważać przy pokonywaniu wszelkich przeszkód lodowych, gdyż zwykłe poślizgnięcie może skończyć się poważnymi złamaniami. Dobrze jest korzystać ze specjalnych antypoślizgowych nakładek na buty z metalowymi kolcami oraz z kijków narciarskich (kupimy je w Irkucku).

Organizator

Organized by SZEROKIE TORY

Specjalistyczne biuro podróży organizujące wyprawy do krajów, w których pociągi jeżdżą po szynach o szerokim rozstawie – do Rosji i jej sąsiadów.

Wyprawa nad Bajkał

Limit bagażu, jaki można ze sobą zabrać, to bagaż główny do 23 kg oraz podręczny do 5 kg. Należy zabrać ze sobą zestaw odzieży na “cebulkę” oraz ekwipunek biwakowy.

Każdy powinien mieć ze sobą śpiwór dostosowany do niskich temperatur, matę samopompującą zimową lub zimową karimatę, dwa komplety bielizny termoaktywnej, ocieplane spodnie, kurtkę puchową (może być też sztuczny puch), sprawdzone buty trekkingowe za kostkę, skarpety wełniane, drugą parę butów zimowych oraz latarkę-czołówkę.

Wyżywienie podczas wycieczki to najczęściej domowe, lokalne jedzenie przygotowywane przez gospodynie w bazach turystycznych i na kwaterach prywatnych. Podczas przeprawy przez Bajkał (dni 7-10) organizator zapewnia prowiant, a posiłki przygotowujemy wspólnie pod kierunkiem kierowcy-kucharza. Dostępne będzie odpowiednie wyposażenie kuchenne.

Dodatkowe pieniądze na swoje potrzeby można mieć w rublach, dolarach czy euro. Ruble rosyjskie najlepiej zakupić przed wylotem w Polsce. Inna opcja to zabranie z kraju dolarów lub euro i wymiana na ruble. Można również wypłacić pieniądze na miejscu z bankomatów (prowizje w zależności od banku).

Przez większość wyprawy (z wyjątkiem przeprawy po Bajkale) będzie dostęp do Internetu. Polscy operatorzy posiadają umowy roamingowe z rosyjskimi sieciami komórkowymi.

Sprawdź podobne wyjazdy

Bajkał, Federacja Rosyjska

Moskwa, Federacja Rosyjska

20 - 23 maj 2021

od4 000 PLN

/ os.

Moskwa, Federacja Rosyjska

8 - 28 czerwiec 2021

+ 1 więcej

od13 700 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.