Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Rosja - Karelia: wyprawa do krainy tysiąca jezior

Wyprawa przez tajgi mroźnej północnej Rosji połączona z odkrywaniem niezwykłej kultury rosyjskiej Karelii. Po przygodzie wśród pięknych monasterów wycieczka carskimi śladami po stolicy Imperium Romanowów, Sankt Petersburgu.

Atrakcje

 • wyprawy tropem Wysp Sołowieckich opisanych w "Wilczym Notesie" autorstwa Mariusza Wilka,
 • podróż przez tajgi szlakiem drewnianych cerkwi,
 • wizyta w Teiberece, filmowej wiosce znanej z "Lewiatana",
 • przejażdżki wzdłuż Onegi po opuszczonych wsiach,
 • spacery śladem Romanowów po Sankt Petersburgu,
 • zwiedzanie Pietrozawodska, Murmańska i Archangielska.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawy trekkingowe przez tajgę i tundrę. Trekking nie jest obligatoryjny. Poziom trudności wycieczki: 2.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Karelia to historyczna kraina, której większa część należy do Rosji. W latach 1939-1940 była miejscem wojny zimowej między Finlandią i ZSRR. Karelia rozciąga się między jeziorami Ładoga i Onega a Morzem Białym. Nazywana jest krainą tysiąca jezior.

Plan wyjazdu

Termin i punkty programu mogą ulec zmianie.

Dzień 1

Opcja z wizytą w Sankt Petersburgu.

Wylot z Warszawy do Sankt Petersburga i zwiedzanie centrum dawnej stolicy Carów (m.in. Newski Prospekt, Sobór Smolny, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego).

Dzień 2

Cały dzień przeznaczony na wizytę w Ermitażu.

Dzień 3

Eksploracja Peterhof, carskiej siedziby i przyległego olbrzymiego ogrodu z licznymi elementami małej architektury (rzeźby, fontanny). W programie wizyta w Soborze Piotra i Pawła oraz chwila relaksu w pałacu Monplaisir. Na zakończenie degustacja rosyjskich smakołyków.

Dzień 4

Eksploracja Peterhof, carskiej siedziby i przyległego olbrzymiego ogrodu z licznymi elementami małej architektury (rzeźby, fontanny). W programie wizyta w Soborze Piotra i Pawła oraz chwila relaksu w pałacu Monplaisir. Na zakończenie degustacja rosyjskich smakołyków.

Dni 1-2

Opcja bez wizyty w Sankt Petersburgu.

Po dotarciu do Sankt Petersburga samolotem grupa uda się do Pietrozawodska na noc. Drugiego dnia łodzią dotrze do cerkwi Przemienienia Pańskiego, wpisanej na listę UNESCO świątyni na wyspie Kiży. Brak możliwości dotarcia zimą. Po południu powrót do Pietrozawodska.

Dzień 3

Łodziami grupa dotrze w okolice Wyspy Sołowieckiej. Do jej najważniejszych zabytków należą Monastyr Sołowiecki i Muzeum Obozu Sołowieckiego, jednego z największych gułagów w ZSRR. Miłośnicy archeologii poznają kulturę Karelii sprzed tysięcy lat, dla odważnych kąpiel w Morzu Białym.

Dni 4-5

Kolejna wyspa w programie to Muksałma, którą grupa przemierzy 20-km lekkim trekkingiem. Później przejście na Wielką Wyspę Zajęczą. Historię i codzienność tych miejsc można znaleźć w “Wilczym Notesie”.

Dni 6-7

Tym razem grupa trafi na półdziką Anzer, wyspę na którą władze ZSRR wysyłały najtrudniejszych więźniów. Ponadto wizyta na Górze Siekiernej i w okolicznych pustelniach (jeżeli pozwoli na to czas). Powrót statkiem do Kemu i nocna podróż koleją do Apatity.

Dzień 8

Grupa dotrze na koło podbiegunowe. Najpierw wyprawa w góry Chibiny, z licznymi ciekawostkami geologicznymi i panoramą na Kirowsk, jedno z miast pojawiających się w hicie kinowym “Lewiatan”. Pod wieczór grupa uda się do Murmańska.

Dzień 9

W odciętym od reszty Rosji Murmańsku czekają niezwykłe atrakcje, m.in. baza okrętów atomowych oraz pomieszczeń na lodołamaczu Lenin. Dalsza podróż śladami “Lewiatana”, czyli przejazd do Teriberki.

Dni 10-11

Z Murmańska grupa wyruszy w trwającą cały dzień podróż rosyjską koleją, której celem będzie Vonguda. Następnie wzdłuż rzeki Onega grupa dotrze do Morze Białego.

Dzień 12

Początek eksploracji opuszczonych wsi w północnej Rosji. Przystanek na lokalny posiłek w Vorzagorye i odwiedziny w miejscowej drewnianej cerkwi - pierwszej na szlaku architektury drewnianej podczas wyprawy.

Dzień 13

Dalszy rajd przez tajgę śladami zabytków z drewna: opuszczone wsie (Czeszuga) i świątynie Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Pialie Kwirike i Julity w Kanzapeldzie.

Dzień 14

Czas na bliższe spotkanie z przyrodą w Kienozierskim Parku Narodowym, Rezerwacie Biosfery UNESCO. Nie zabraknie okolicznych zabytków oraz ostatniego przystanku na trasie, czyli wsi z filmu “Białe noce listonosza”.

Dzień 15

Grupa melduje się w Archangielsku i odwiedza skansen Małe Karieły z ponad setką zabytków etnograficznych oraz spaceruje po nabrzeżach Dźwiny.

Zakwaterowanie

Podczas wizyt w miastach grupa zostanie zakwaterowana w pokojach dla dwóch osób w hotelach 2* lub domach dla gości. Podczas wyjazdu noclegi w każdym możliwym miejscu: klasztorach, chatkach oraz u gospodarzy, w pokojach dla wielu osób. Na kwaterach wyposażenie proste i schludne.

Łazienki będą wspólne, z dostępem do sanitariatów w standardach europejskich. Zainteresowani będą mogli korzystać z rosyjskich bani (rozdzielonych według płci).

Pogoda

Karelia jest jednym z najzimniejszych regionów europejskiej części Rosji. Średnia temperatura w środku zimy wynosi -11°C. W przypadku silnych porywów wiatru odczuwalna temperatura może być niższa.

Zdarzają się również anomalie pogodowe, podczas których temperatura może spaść nawet do -30°C w nocy. W okolicach Onegi zdarza się możliwość zaobserwowania zorzy polarnej, jednak bez gwarancji jej wystąpienia podczas pobytu.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze w obie strony wraz ze wszystkimi opłatami,
 • przewóz dwóch rodzajów bagażu (waga zgodna z wytycznymi przewoźnika),
 • opłaty za przejazd koleją,
 • usługi opiekuna,
 • przewozy każdym środkiem transportu (przeprawy łodzią, przejazd busem, terenówką) ujętym w programie,
 • noclegi,
 • poranne posiłki każdego dnia,
 • poranne posiłki każdego dnia,
 • zestawy map i broszur informacyjnych,
 • obligatoryjną gwarancję ubezpieczeniową,
 • ubezpieczenie NNW i KL oraz bagażu,
 • wsparcie przy formalnościach dot. uzyskania wizy,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • opłaty za uzyskanie wizy do Rosji,
 • opłat za wstęp do atrakcji turystycznych,
 • posiłków nie ujętych w zakresie cenowym.

Ceny

Koszt wyjazdu 8990 PLN - opcja bez wizyty w Sankt Petersburgu lub 9990 PLN - z wizytą w Sankt Petersburgu.

Opłata za wizę

500 PLN

opłaty za wstęp do atrakcji turystycznych

200 PLN

posiłki nie ujęte w zakresie cenowym na dzień

10 USD

Ważne informacje

Wymagane jest posiadanie wizy do Rosji oraz ubezpieczeń NNW i KL.

Przejazdy będą realizowane lokalnymi kolejami (tzw. marszrutką) lub samochodami terenowymi. Podczas nocnych podróży koleją uczestnicy będą spać w przedziałach dla czterech osób i skorzystają z samowarów.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Rosja - ciekawostki o wyprawie

Śniadania będą przygotowywane przez gospodarzy lub uczestników wyjazdu i ich opiekuna. Będzie możliwość dokonywania zakupów w lokalnych sklepach - ceny są zbliżone do polskich.

Wyprawa w grupie od 7 do 15 osób.

Wylot z Warszawy - istnieje możliwość zmiany portu lotniczego za dodatkową opłatą i po wcześniejszym ustaleniu.

Sprawdź podobne wyjazdy

Biszkek, Kirgistan

12 - 26 wrzesień 2021

+ 1 więcej

od6 990 PLN

/ os.

Bergen, Norwegia

20 - 29 sierpień 2021

od5 490 PLN

/ os.

Gelati, Gruzja

14 - 26 sierpień 2021

+ 1 więcej

od5 990 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.