Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa na Syberię z atrakcjami Bajkału i okolic

Zobaczenie z bliska “błękitnego oka Syberii”, jak często nazywane jest Jezioro Bajkał, to marzenie wielu podróżników. Podróż przez położone nad nim miasta to niezwykła przygoda, w trakcie której będziemy mieli możliwość utwierdzenia się w przekonaniu, że Rosjanie, szczególnie ci zamieszkujący Syberię, to wyjątkowo otwarci i gościnni ludzie.

Po zimowej wyprawie Syberia, choć wielu wydaje się niedostępna i nieprzyjazna, stanie się miejscem, gdzie będziemy chcieli wracać.

Atrakcje

 • spacery po zamarzniętym Bajkale,
 • wycieczka do tajgi syberyjskiej,
 • gorące źródła oraz lodowe groty,
 • święte miejsca Buriatów,
 • Miasta Irkuck i Ułan Ude.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Przygotowanie fizyczne nie jest wymagane - wycieczka objazdowa ze spacerami. Jedyne z czym musimy się zmierzyć, to niskie temperatury.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Jezioro Bajkał znajduje się pośród lasów syberyjskiej tajgi na południu Rosji, niedaleko granicy z Mongolią. U brzegu Bajkału leży wiele małych miejscowości, których mieszkańcy od stuleci korzystają z zasobów jeziora. Największymi miastami regionu są Irkuck i Ułan Ude.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Lot z Warszawy.

Dzień 2

Docieramy do Irkucka, miasta które w XIX w. odgrywało znaczącą rolę w handlu między Rosją a Chinami. W tym czasie nastąpił jego szybki rozwój gospodarczy i naukowy. Duży wpływ na rozwój Irkucka mieli zsyłani w tym czasie Polacy, którzy później przybywali tutaj także z własnej woli, żądni przygód i możliwości zdobycia fortuny.

Irkuck nie zatracił ducha, zachowując swój styl oraz unikatową drewnianą architekturę. Przygodę zaczynamy od 130 kwartału, dzielnicy na której w nowoczesny sposób odtworzono drewniane zabudowania. W tym mieście spędzimy pierwszą noc.

Dzień 3

Poranek w Listwiance, miasteczku na zachodnim brzegu Bajkału. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty na targu rybnym, gdzie naszym oczom ukaże się lokalny koloryt. Najpopularniejszą rybą w okolicach Bajkału jest wyjątkowy w smaku i niespotykany nigdzie indziej omul bajkalski. Kolejnym przystankiem będzie Muzeum Bajkału, w którym zobaczymy żywe eksponaty fauny i flory jeziora, w tym endemiczny gatunek fok bałkańskich.

Po wizycie w muzeum udamy się nad ujście rzeki Angara, aby poznać legendę Szamańskiej Skały. Zwiedzimy także skansen Talcy, położony w malowniczym lesie przy brzegu rzeki. Znajdują się w nim zbiory drewnianych syberyjskich domów i osad. Wracamy do Irkucka, by nocnym pociągiem dotrzeć do Ułan Ude.

Dzień 4

Dzień spędzimy w stolicy Buriacji, Ułan Ude. Buriaci to ludność pochodzenia mongolskiego oraz potomkowie Hunów, w XVII w. poddani rusyfikacji. Z tego względu jest to miejsce styku kilku kultur. Symbolem regionu i miasta jest znajdujący się w centrum pomnik Lenina - wysokość samej głowy to 7,7 m. Odwiedzimy również buddyjski klasztor Dacan, który znajduje się w Iwołdze Górnej, ok. 20 km od Ułan Ude.

Nieodłączną częścią tego miejsca jest mumia mnicha Lamy Itigełowa zwanego Milczącym Lamą. Jego ciało wygląda niemal tak, jak zaraz po śmierci w 1927 r. Zwiedzając miasta zachodniego brzegu Bajkału, musimy skosztować buriackiego specjału przypominającego gruzińskie chinkali, przygotowanego na parze z farszem z baraniny. W tym dniu świętować będziemy razem z buriatami Sagaalgan, czyli buddyjski Nowy Rok. Nocleg w Ułan Ude.

Dzień 5

Ten dzień przeznaczamy na zgłębianie wiedzy o historii i kulturze okolic Bajkału. Odwiedzimy Muzeum Historii i Kultury Staroobrzędowców we wsi Tarbagataj. Wieś ta słynie z kolorowych zabudowań, gdzie naszej uwadze nie umkną unikalne domostwa i wyjątkowe zdobienia ich fasad. Wieczorem przenosimy się do Ust’-Barguzin.

Dzień 6

Dzień spędzimy bardziej aktywnie. Razem z myśliwymi z regionu będziemy przemierzać szlaki syberyjskiej tajgi. W trakcie wyprawy tropimy ślady dzikich zwierząt zamieszkujących te rejony, a z opowiadań myśliwych poznamy ciekawostki o samym Jeziorze Bajkał. Dla rozgrzania czeka nas obiad przy ognisku. W Ust'-Barguzin nocleg zapewnią lokalni gospodarze.

Dzień 7

Jesteśmy w Zatoce Cziwyrkujska, znanej z gorących źródeł oraz lodowych grot, zamieniających się zimą w lodowe pałace. Na zamarzniętej tafli jeziora udamy się na kulig z typowym konnym zaprzęgiem. Odwiedzimy też wioskę rybacką na półwyspie Święty Nos, aby porozmawiać z rybakami oraz nauczyć się połowu ryb z przerębli. Na zakończenie dnia nietypowy nocleg w mongolskich jurtach na lodzie.

Dzień 8

Nad ranem wyruszymy na największą wyspę Bajkału, Olchon, mijając po drodze Półwysep Święty Nos oraz przylądek Choboj. Spacerować będziemy po jednym z najświętszych miejsc wyznawców szamanizmu. Odwiedzimy jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Olchonu i jeziora Bajkał, Skałę Szamankę, przy której będziemy obserwować niesamowity zachód słońca. Noc spędzimy w Chużir.

Dzień 9

W ostatnim dniu wyprawy będziemy przemierzać poduszkowcem zamarzniętą taflę Bajkału do wsi Sachurta. W czasie przeprawy przez jezioro niejednokrotnie natkniemy się na miejscowych, dla których poruszanie się po lodzie jest codziennością i stanowi dla nich naturalny skrót drogi między miastami. Nocleg planujemy w Irkucku.

Dzień 10

Wylot z lotniska w Irkucku do Warszawy.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie odbędzie się w hostelach, pokojach u lokalnych gospodarzy oraz w zimowym obozie na lodzie.

Pogoda

Nad Jeziorem Bajkał panuje klimat kontynentalny. Choć lata w tym rejonie są przeważnie ciepłe i słoneczne, a temperatura dochodzi nawet do 25°C, przy samym brzegu jeziora jest o kilkanaście stopni zimniej. Już od listopada, przy pierwszych większych przymrozkach, tafla jeziora zamarza. W okresie zimowym temperatury spadają nawet do -30°C.

Brak większych podmuchów wiatru oraz duża ilość słońca powodują jednak, że aura jest przyjemna. Najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty.

Cena zawiera

 • lot z/do Warszawy,
 • noclegi,
 • wyżywienie: śniadanie + obiad lub kolację w zależności od miejsca pobytu,
 • środki transportu: auto terenowe, mikrobus, poduszkowiec (w zależności od warunków) i pociąg,
 • bilety wstępu do zwiedzanych miejsc,
 • mapy,
 • ubezpieczenie turystyczne NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 EUR,
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • opłaty za wizę (obowiązkowa!),
 • pozostałego wyżywienia,
 • dodatkowych atrakcji, jak wypożyczenie łyżew czy spotkanie z szamanem.

Ceny

Koszt wyjazdu na 10 dni to 8990 PLN od osoby + wiza.

Wiza do Rosji

500 PLN

Ważne informacje

Ważność paszportu przy wjeździe przynajmniej 6 miesięcy licząc od daty zakończenia ważności wizy.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Wyprawa na Syberię

Wyjazd przewidziany dla małych grup od 8 do 15 osób.

Należy zabrać ze sobą ciepłe obuwie trekkingowe, ciepłą odzież, termos.

Sprawdź podobne wyjazdy

Gudauri, Gruzja

13 - 21 luty 2021

+ 1 więcej

od3 990 PLN

/ os.

Kilpisjärvi, Finlandia

19 - 26 marzec 2021

+ 1 więcej

od4 990 PLN

/ os.

Lwów, Ukraina

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.