Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Azja: fascynująca wyprawa nad Bajkał i na włości Czyngis-chana

Dwutygodniowa wycieczka do Rosji i Mongolii pełna atrakcji krajobrazowych oraz kulturowych. Z jednej strony tajga oraz “syberyjskie morze” - Bajkał, a z drugiej rozległe stepy i pustynia Gobi. Strefy krajobrazowe będą zmieniać się jak w kalejdoskopie, a lokalne społeczności okraszą nam pobyt występami folklorystycznymi oraz tradycyjnymi potrawami i napitkami.

Atrakcje

 • drewniana zabudowa Irkucka,
 • największy na świecie posąg głowy Lenina,
 • rejs przez jezioro Bajkał,
 • UAZ-safari,
 • Skała Szamanka,
 • odwiedziny u zabajkalskich starowierców, których kultura niematerialna została wpisana na listę UNESCO,
 • wyprawa przez stepy Mongolii,
 • pustynia Gobi i jej wyjątkowe krajobrazy,
 • kanion Jolyn Am,
 • syberyjska sauna parowa (bania),
 • występy zespołów folklorystycznych,
 • egzotyczna flora i fauna,
 • degustacja lokalnych trunków i potraw.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa o niewielkim stopniu trudności i nie wymagająca posiadania specjalnych umiejętności. Przeznaczona dla każdego.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Rosja jest krajem o największej powierzchni na świecie. Dysponuje największymi na naszej planecie źródłami energii oraz zasobami naturalnymi.

Mongolia to republika parlamentarna, granicząca z ogromnymi Chinami i Rosją. Aż ok. 47% populacji kraju zamieszkuje stolicę Mongolii, Ułan Bator.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Zbiórka uczestników wycieczki na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Lot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.

Dzień 2

Poranne lądowanie w Irkucku, 600-tys. stolicy Syberii Wschodniej powiązanej z historią polskich zesłańców. Po śniadaniu udamy się do Listwianki nad Bajkałem. Spacer wzdłuż linii brzegowej Bajkału i wizyta w Muzeum Bajkalskim. Wieczorem możliwość skorzystania z bani (syberyjskiej sauny parowej).

W planie dnia przewidziane śniadanie i kolacja [S, K].

Dzień 3

Rejs motorówką szlakiem skalistych wybrzeży Bajkału, wiodący wzdłóż zabytkowej trasy Kolei Krugobajkalskiej. Przybijemy kilkakrotnie do brzegu, by podziwiać najatrakcyjniejsze miejsca na trasie. Czekają nas spacery przez tunele, podziwianie mostów i malowniczych widoków. Obiad zjemy u miejscowej gospodyni w jednej z wiosek zlokalizowanych na trasie.

Zatrzymamy się także w skansenie Talcy, który znany jest z tradycyjnej syberyjskiej architektury. Ujrzymy tutaj zabudowę wiejską oraz miejską, warownie i buriackie jurty.

W planie dnia przewidziane śniadanie, obiad oraz kolacja [S, O, K].

Dzień 4

Zwiedzanie Irkucka i podziwianie jego historycznej, drewnianej zabudowy. Ujrzymy także: zabytkowe cerkwie z XVIII w, neogotycki kościół oraz Centralny Rynek. Następnie udamy się mikrobusem na wyspę Olchon i do miejscowości Chużyr, gdzie czeka nas zakwaterowanie w syberyjskich domkach.

Wyprawa do Skały Szamanki (dla wyznawców szamanizmu jest jednym z 9 najświętszych miejsc na terenie Azji). Po kolacji możliwość skosztowania magicznego trunku syberyjskich szamanów oraz tradycyjnych zakąsek.

W planie dnia przewidziane: śniadanie i kolacja [S, K].

Dzień 5

Wyprawa UAZ-safari po drogach i bezdrożach wiodąca malowniczymi stepami Olchonu. Odwiedziny w osadzie Piesczanaja (lokalizacja dawnego łagru stalinowskiego) znanej z ruchomych wydm.

Postoje na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w malowniczej dolinie Uzury nad Bajkałem. Po powrocie dla chętnych kąpiel w cieplejszych zatoczkach jeziora Bajkał.

Plan dnia przewiduje śniadanie, obiad oraz kolację [S, O, K].

Dzień 6

Transport do portu i rejs kutrem, którym pokonamy cieśninę Małe Morze i przeprawimy się przez Bajkał. Następnie przez półwysep Święty Nos dostaniemy się na wody Zatoki Barguzińskiej. Wizyta w miejscowości Ust’-Barguzin, gdzie czeka nas obfita domowa kolacja i zachód słońca na plaży uchodzącej za najbardziej romantyczną nad Bajkałem.

Plan dnia przewiduje śniadanie i kolację [S, K].

Dzień 7

Przejazd do stolicy Republiki Buriacji: Ułan Ude. Po drodze odwiedzimy syberyjskie uzdrowisko Goriaczińsk oraz wybrane miejsca nad brzegami Bajkału. W Ułan Ude zobaczymy: cerkiew Hodegetrii (styl syberyjskiego baroku), największy na świecie pomnik głowy Lenina, plac Rewolucji z “Sukiennicami” oraz Arbat.

W planie dnia śniadanie oraz kolacja [S, K].

Dzień 8

Przejazd mikrobusem w kierunku granicy mongolskiej. Odwiedziny w Tarbagataju zamieszkałym przez zabajkalskich starowierców, których kultura niematerialna została wpisana na listę UNESCO. Czekają na nas muzeum-lapidarium, odbudowana cerkiew, koncert tradycyjnych ruskich pieśni w niepowtarzalnym polifonicznym wykonaniu oraz degustacja tradycyjnych dań.

Przejazd do Kiachty oraz przekroczenie granicy z Mongolią. Wieczorem wyruszymy w dalszą drogę pociągiem Kolei Transsyberyjskiej.

W planie dnia śniadanie i obiad [S, O].

Dzień 9

Poranny przyjazd do zamieszkałej przez milion mieszkańców stolicy Mongolii, Ułan Bator. Po zakwaterowaniu i śniadaniu udamy się na zwiedzanie miasta. Ujrzymy stołeczne bulwary, blokowiska i osiedla jurt.

Odwiedzimy buddyjski klasztor Gandan oraz plac Czyngis-chana z monumentalnym gmachem parlamentu. Następnie przechadzka po salach mongolskiego muzeum historycznego i wyprawa na wzgórze Dzaisan z panoramą na gwarną stolicę.

Przewidziane śniadanie oraz kolacja [S, K].

Dzień 10

Wyprawa na zachód przez rozległe stepy. Zatrzymamy się na wydmach Mongol Els. Czekają nas wspinaczka na piaszczyste wzniesienia oraz sesja fotograficzna ze stepem i piaskiem w tle. Przyjazd do Charchorin, gdzie zakwaterujemy się w turystycznych jurtach. Tradycyjna mongolska kolacja i spacer na wzgórze z widokami na doliny rzeki Orchon.

Plan dnia przewiduje śniadanie, obiad oraz kolację [S, O, K].

Dzień 11

Eksploracja miejsc związanych z historią Wielkiego Stepu. Odwiedzimy Muzeum Historii Karakorum (dawnej stolicy Mongołów) oraz buddyjski klasztor Erdeni Dzu. Przy akompaniamencie tradycyjnej mongolskiej muzyki wyruszymy w dalszą drogę przez stepowe przestrzenie, na których ujrzymy jurty koczowników oraz stada kóz, krów, owiec, koni oraz jaków.

Udamy się do ruin Ongi: jednego z największych mongolskich klasztorów z XVIII w., który został zniszczony w latach 30. przez komunistów.

Plan dnia przewiduje śniadanie, obiad i kolację [S, O, K].

Dzień 12

Czeka nas kolejny dzień wyprawy przez mongolskie pustkowia. Krajobraz powoli przekształcać się będzie ze stepowego w pustynny. Przemierzymy tereny górzystej pustyni Gobi, gdzie będzie szansa ujrzenia wielbłądów dwugarbnych: baktrianów. Udamy się do Bajandzag (Płonących Klifów), miejsca znanego na świecie jako jedna z największych “kopalni dinozaurów”.

Popołudniową porą trekking wśród wyjątkowych formacji skalnych, które skrywają szczątki prehistorycznych gadów oraz wśród wyrastających bezpośrednio z piasku zarośli niewielkich drzew saksaułowych (tzw. pustynny las).

Tego dnia w planie wycieczki śniadanie obiad i kolacja [S, O, K].

Dzień 13

Wyprawa przez gobijskie pustkowia do podnóży gór Ałtaj. Zatrzymamy się przy wydmach Molcog Els, gdzie czeka nas przejażdżka na grzbiecie wielbłąda. Trekking w głąb Wąwozu Sępów (kanionu Jolyn Am), którego najwęższe miejsce jest pokryte lodem niemal cały rok. Na dnie wąwozu będziemy wypatrywać egzotycznej szczekuszki gobijskiej, argali, koziorożców syberyjskich, a na niebie orłów przednich i sępów brodatych.

Dzień zakończymy przejazdem do obozu jurt.

Plan dnia przewiduje: śniadanie, obiad i kolację [S, O, K].

Dzień 14

Transfer na lotnisko w Dalandzadgad i przelot do Ułan Bator (nad najdalej wysuniętą na północ pustynią świata). Czas wolny, który można przeznaczyć na spacery i zakupy. Wieczorem występ tradycyjnego zespołu pieśni i tańca oraz pożegnalna kolacja.

W planie dnia śniadanie oraz kolacja [S, K].

Dzień 15

Lot powrotny z Ułan Bator do Warszawy przez Moskwę. Zakończenie wycieczki na lotnisku Okęcie.

Zakwaterowanie

Gdzie śpimy w Azji: hotele 3*:

+ Irkuck, Ułan Ude i Ułan Bator,

+ bazy turystyczne w Listwiance i Chużyrze (domki z pokojami 2-os.),

+ kwatery prywatne w Ust'-Barguzinie (pokoje 2-os.),

+ 2-os. turystyczne jurty na trasie w Mongolii,

+ 1 nocleg w pociągu (przedziały sypialne 4-os.).

Pogoda

W Irkucku dominuje klimat umiarkowany zimny. Latem jest dużo opadów, zimą niewiele. Średnia roczna suma opadów to 480 mm, a temperatura to ok. 0,1 °C.

Ułan Bator to klimat stepowy z niewielką ilością opadów (ok. 256 mm w ciągu roku). Średnia temperatura wynosi ok. -0,7°C.

Cena zawiera

 • przeloty na trasach: Warszawa - Irkuck, Dalanzadgad - Ułan Bator, Ułan Bator - Warszawa,
 • przejazd pociągiem w przedziałach 4-os. na trasie Suche Bator - Ułan Bator,
 • koszty zakwaterowania,
 • koszty wyżywienia (dokładnie wyszczególnionego w planie wyprawy),
 • koszty transportu mikrobusami i samochodami terenowymi,
 • rejsy motorówką (wzdłuż Kolei Krugobajkalskiej) i kutrem (przez Bajkał),
 • występy folklorystyczne i muzyczne w Tarbagataju i w Ułan Bator,
 • bilety wstępu do odwiedzanych obiektów wyszczególnionych w planie wyprawy,
 • opiekę pilota wycieczki oraz usługi lokalnego przewodnika w Mongolii,
 • ubezpieczenie KL (30 000 EUR),
 • ubezpieczenie NNW (15 000 PLN),
 • ubezpieczenie bagażu (1 000 PLN),
 • koszty związane z wizami,
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • napiwków zwyczajowych (ok. 80 USD),
 • dopłaty do 1-os. pokoju w hotelach (600 PLN),
 • wyżywienia poza posiłkami wyszczególnionymi w planie wycieczki,
 • pakietu z lokalnymi atrakcjami i usługami turystycznymi - 200 USD.

Ceny

15 dni wycieczki w cenie: 14 300 PLN/os.

Istnieje także alternatywna możliwość zakończenia wycieczki 7. dnia (w Ułan Ude) i stamtąd indywidualnego powrotu do Polski. Koszt tego wariantu to: 7800 PLN + 600 USD.

Analogicznie możliwe jest wzięcie udziału jedynie w części mongolskiej wyprawy (lot indywidualny do Ułan Bator i dołączenie do grupy do grupy 8. dnia wyprawy). W tym przypadku ceny będą wyliczane indywidualnie - prosimy o kontakt.

Ważne informacje

By dostać się na terytorium Rosji oraz Mongolii, konieczne jest posiadanie wiz oraz paszportu z datą ważności co najmniej 6 miesięcy.

Nie ma obowiązku szczepień. Zalecane są jednak szczepienia przeciw żółtaczce (typu A i B), wściekliźnie oraz tyfusowi podczas wypraw na teren Mongolii.

Organizator

Organized by SZEROKIE TORY

Specjalistyczne biuro podróży organizujące wyprawy do krajów, w których pociągi jeżdżą po szynach o szerokim rozstawie – do Rosji i jej sąsiadów.

Bezpieczeństwo w Rosji i Mongolii

W Mongolii (zwłaszcza w Ułan Bator) istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą - kradzieże kieszonkowe, wyrywanie torebek itp).

W Rosji występuje natomiast zagrożenie cyberprzestępczością. Zalecana jest aktualizacja urządzeń przed wyjazdem i unikanie niezaufanych sieci wi-fi.

Sprawdź podobne wyjazdy

Bajkał, Federacja Rosyjska

Moskwa, Federacja Rosyjska

2 - 22 sierpień 2022

+ 3 więcej

od15 800 PLN

/ os.

Kamczatka, Federacja Rosyjska

17 lipiec - 31 sierpień 2022

od15 900 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.