Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Dzika przyroda Afryki: Kongo

Podróż do państwa Afryki Środkowej nad Oceanem Atlantyckim - Republiki Konga. Kraj słynie z kolonialnej historii, przygód poszukiwaczy złota, dzikiej przyrody i ze zjawiskowych krajobrazów.

Wycieczkę realizujemy również od marca do czerwca w ustalonym wcześniej terminie w grupach już od 4 osób.

Atrakcje

 • 5 rezerwatów przyrody w Kongo,
 • 2 Parki Narodowe wpisane na listę UNESCO,
 • obserwacja życia dzikich zwierząt, m.in. goryli nizinnych, szympansów, słoni i hipopotamów,
 • wizyta w stolicy Konga, Brazzaville,
 • 7 dni safari pojazdami terenowymi 4x4,
 • spływ drewnianymi pirogami w dżungli,
 • odpoczynek na dzikich plażach,
 • 7 noclegów pośród natury w Parkach Narodowych,
 • wieczór tradycyjny z muzyką i tańcem ludów Bantu, Teke i Kongo w Rezerwacie Dimonika,
 • odkrywanie architektury i historii kolonialnej,
 • kopalnia złota.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa dla miłośników dzikiej przyrody i poszukiwaczy przygód o dobrej kondycji, na miejscu przewidujemy średni poziom aktywności fizycznej.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kongo to niewielkie państwo leżące w Środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Kraj ten cechuje różnorodność terenu - od nizin, sawann po wyżyny z pasmem górskim Mayombe. Jest domem licznych gatunków zwierząt afrykańskich, m.in. goryli nizinnych, słoni, hipopotamów, mandryli, koczkodanów, delfinów, humbaków i tropikalnego ptactwa.

Plan wyjazdu


Dzień 1: Polska - Kongo

Spotkanie grupy na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wieczorem wylot do Konga.

Dzień 2: Brazzaville

Lądowanie w stolicy Kongo, Brazzaville na lotnisku Maya Maya. Po odprawie paszportowo-celnej przedstawiciele lokalnego biura podróży zabiorą nas wynajętym busem do hotelu Le Saphire3*. Następnie czas wolny na aklimatyzację i odpoczynek po locie. Później wybierzemy się wspólnie na pierwszą eksplorację miasta.

Rozpoczniemy od targu miejskiego, udamy się do Bazyliki św. Anny i Mauzoleum Pierre`a Savorgnan de Brazza, odkrywcy Afryki Centralnej, od którego miasto wzięło swoją nazwę. Pod wieczór zjemy kolację pełną tradycyjnym potraw w lokalnej restauracji Restaurant le Paradis.

Dzień 3: Brazzaville - Rezerwat Lesion Louna

O poranku wyruszymy na safari pojazdami terenowymi 4x4. Pojedziemy na północ w kierunku rezerwatu Lesio-Louna, w którym mieszkają zarówno liczne stada goryli nizinnych, jak i innych afrykańskich zwierząt. Rezerwat stworzono głównie w celu ochrony małp naczelnych, w szczególności goryla nizinnego, który jest skarbem narodowym Konga.

Po przyjeździe zameldujemy się w ośrodku fundacji w Iboubikro, w którym będziemy nocować. Następnie udamy się na eksplorację rezerwatu. Najpierw odwiedzimy przedszkole dla młodych goryli, które zostały odratowane z rąk kłusowników, a następnie są wypuszczane na wolność już jako dorosłe osobniki. Zapoznamy się ze sposobami ochrony tego gatunku i zaobserwujemy życie budzących respekt naczelnych.

Po południu pójdziemy na wycieczkę nad okoliczne jezioro Blue Lake, w którym będzie możliwość kąpieli. Kolację przygotuje dla nas kucharz zaproszony przez naszego kongijskiego organizatora podróży.

Dzień 4: Rezerwat Lesio-Louna - Brazzaville

O poranku dalszy pobyt w rezerwacie. Odwiedzimy specjalnie odgrodzony teren, na którym żyją goryle nizinne. Życie zwierząt obserwować będziemy z łodzi z odległości kilkunastu metrów, ponieważ naturalną granicą terytorialną mieszkających tu naczelnych jest rzeka.

Pracownicy rezerwatu będą zachęcać zwierzęta przysmakami, aby można było zobaczyć ich stadne obyczaje. Goryle nie lubią pływać, dlatego będziemy mogli spokojnie obcować z tymi majestatycznymi zwierzętami. Obowiązkowo należy wziąć ze sobą aparaty fotograficzne, bo z pewnością uda nam się złapać świetne kadry z dziką przyrodą w tle.

Wypłyniemy do Abio i Ipope, położonych wzdłuż koryt rzeki Louna i Lefini, które są granicami rezerwatu Lesio-Louna i Lefini. Tutaj przy odrobinie szczęścia obserwować będziemy życie dziko żyjących hipopotamów. Dodatkowo zjawiskowe krajobrazy: formacje skalne rodem z filmu “Park Jurajski” oraz tropikalny las wraz z mokradłami i przebijającymi się sawannami.

Po południu wyruszymy samochodami terenowymi w drogę powrotną do Brazzaville, gdzie zjemy kolację w restauracji Mongali i zakwaterujemy się w znanym nam już hotelu Le Saphir 3*.

Dzień 5: Brazzaville - Dolisie

Wyruszymy prywatnym mikrobusem do miasta Dolisie, trzeciego największego miasta Konga. Położone jest ono na obrzeżach rezerwatu Tsoulou, który słynie z soczyście zielonych terenów pełnych wzniesień i pagórków. Po drodze podziwiać będziemy zjawiskowe krajobrazy Afryki - sawanny, lasy tropikalne i wzgórza. Zakwaterowanie w hotelu Royal Business Dolisie 3*, kolacja i czas wolny.

Dzień 6: Dolisie - Rezerwat Biosfery Dimonika

Przed południem krótkie zwiedzanie miasta, przespacerujemy się lokalnymi uliczkami i zajrzymy na targ, gdzie odbywa się lokalny handel leśną zwierzyną, m.in. wężami boa, antylopami czy pancernikami.

Następnie udamy się do Rezerwatu Biosfery Dimonika w górach Majombe, który został wpisany na listę UNESCO. Tutaj będziemy mieć okazję bliżej przyjrzeć się niesamowitej przyrodzie Afryki. Większość powierzchni rezerwatu porośnięta jest lasami tropikalnymi lub sawannami leżącymi wśród wzgórz i przecinanymi górskimi potokami.

Po przyjeździe do Dimoniki zakwaterujemy się w hotelu Auberge Vigoureuse 3* i będziemy mieć czas wolny na indywidualne zwiedzanie okolicy.

Dzień 7: Rezerwat Biosfery Dimonika - Pointe Noire

O poranku wysłuchamy krótkiego wprowadzenia historycznego na temat czasów kolonialnych w Kongu i wyruszymy zwiedzać pozostałości po tym okresie w Dimonice. Przyjrzymy się procesowi wydobywania najcenniejszego kruszcu świata - złota. Spacerować będziemy wśród cudownych pejzaży górskich Mayombe, podziwiając biosferę rezerwatu Dimonika.

Wczesnym popołudniem wyruszymy w dalszą drogę na zachód kraju, do Pointe Noire. Tutaj zakwaterujemy się w hotelu Best Huis 3* i odwiedzimy lokalny targ rękodzieła oraz pamiątek z Kongo.

Dzień 8: Pointe Noire - Park Narodowy Conkoutati - Douli

O poranku wyruszymy na kolejne safari 4x4 w kierunku Parku Narodowego Conkoutati - Douli, który również jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmuje on ochroną teren morski i jest najbardziej różnorodnym pod względem biologicznym miejscem ochrony środowiska naturalnego w Kongo.

Zamieszkamy na terenie Parku Narodowego w bungalowach Camp Conkoutati - Douli. Po południu spotkamy się z pracownikami rezerwatu i wyjedziemy na safari, którego celem będzie obserwacja dzikich słoni, goryli nizinnych i bawołów leśnych. Po powrocie kolacja i czas wolny na wieczorne spacery po parku.

Dzień 9: Park Narodowy Conkoutati - Douli

O poranku zaplanowany jest rejs po wodach lasów namorzynowych, które porastają wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Odwiedzimy też “Trójkąt Douli”, który składa się z 3 wysp zamieszkałych przez liczne stada szympansów, żyjących tu w warunkach półwolności.

Cały teren parku jest objęty ochroną środowiska, wolny od kłusownictwa lub innej niekorzystnej dla fauny i flory ingerencji człowieka.

Tutaj zaobserwujemy proces karmienia szympansów z odległości niecałych 20 m i innych działań ochronnych na rzecz gatunku. Następnie wyruszymy na kolejne safari wśród afrykańskich zwierząt mieszkających na sawannie. Wieczorem kolacja i czas wolny. Nocleg w Camp Conkouati - Douli.

Dzień 10: Conkouati - Douli - Pointe Noire

O poranku po wcześniejszym uzgodnieniu z grupą kolejne safari 4x4. Później powrót do Pointe Noire. Dla chętnych lub w przypadku, jeśli nie uda nam się odwiedzić tego miejsca w dniu 6, targ pamiątek i rękodzieła. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu Best Huis 3*, czas wolny i kolacja.

Dzień 11: Pointe Noire

W kolejnym dniu zaplanowany jest czas wolny, podczas którego można zrelaksować się na plaży oraz przy hotelowym basenie lub aktywnie spędzić czas, spacerując lub zwiedzając okolicę Pointe Noire.

Dzień 12: Pointe Noire - Warszawa

W godzinach porannych wylot z jedną lub dwiema przesiadkami w kierunku Polski.

Dzień 13: Warszawa

Przylot do Polski.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych w hotelach 3*. W Brazzaville możliwość zamieszkania w pokoju 1-osobowym za opłatą 400 USD.

Pogoda

Najlepszy czas na wyjazd do Kongo - Brazzaville to okres od maja do października. Temperatury oscylują pomiędzy 25 a 30°C.

Cena zawiera

 • opiekę polskojęzycznego pilota,
 • śniadania i kolacje,
 • transfer minibusem z klimatyzacją na odcinku Brazzaville-Pointe Noire,
 • safari samochodami terenowymi 4×4 z kierowcami/przewodnikami,
 • spływ łodzią motorową rzekami Louna i Lefini w okolicy Parków Narodowych Lesion Louna i Lefini,
 • rejs po rzekach w Parku Narodowym Conkouati-Douli,
 • bilety wstępu do miejsc zwiedzania z przewodnikami oraz parków narodowych i rezerwatów,
 • opłatę za fotografowanie i filmowanie bez ograniczeń czasowych,
 • ubezpieczenie podróżne: Koszty Leczenia wraz z Assistance - 30000 EUR, NNW - 4 000 EUR, Bagaż Podróżny - 400 EUR w firmie AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • przelotów międzynarodowych,
 • wizy do Republiki Konga - ok. 250 EUR,
 • zwyczajowych napiwków - ok. 70 USD,
 • obiadów i napojów,
 • kosztów wycieczek fakultatywnych.

Ceny

Koszt wyjazdu na 13 dni: 4350 USD + przeloty od 4000 PLN.

Wyjazd organizowany również na zamówienie w terminach od czerwca do marca dla grup od 4 osób.

Ważne informacje

Przy wjeździe do Konga należy posiadać wizę turystyczną. Przed wyjazdem należy sprawdzić swój kalendarz szczepień.

Zalecane szczepienia: dur brzuszny, tężec, błonica, WZW typu A i B, żółta gorączka, cholera, polio.

Wyjazd przewidziany jest dla grup od 4 osób.

Zabierz ze sobą repelent przeciwko komarom (o wysokim stężeniu DEET), krem z wysokim filtrem UV, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą się również lornetka, aparat fotograficzny i lekkie obuwie sportowe.

Organizator

Organized by MK Tramping

Tworzymy podróże dla ludzi poszukujących przygód.

Kongo - ciekawostki:

+ Republika Konga jest niewiele większym krajem niż Polska.

+ Kongo uzyskało niepodległość od Francji dopiero w 1960 roku.

+ Kongo jest ostoją niezwykłego gatunku goryla nizinnego, który może tu zostać zaobserwowany w rezerwatach ochronnych.

Sprawdź podobne wyjazdy

Ndżamena, Czad

20 wrzesień - 7 październik 2020

od14 500 PLN

/ os.

Santiago de Compostela, Hiszpania

7 - 11 październik 2020

od3 800 PLN

/ os.

Kibati, Kongo, Demokratyczna Republika Konga

10 - 18 październik 2020

od3 900 USD

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.