Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Rowerem po Puszczy Bolimowskiej 65 km w 1 dzień

Lubisz aktywnie spędzać czas na łonie natury i eksplorować nieodkryte zakątki Polski? Dołącz do wyprawy rowerowej po dzikiej Puszczy Bolimowskiej. Do pokonania mamy 65 km malowniczych tras rowerowych m.in. wzdłuż rzeki Rawki oraz przez tereny, gdzie sielskie chaty łowickie i wspaniały folklor kontrastują z przepychem i bogactwem pałaców w Nieborowie i Radziejowicach.

Atrakcje

 • wizyta w Łowickim Parku Etnograficznym - łowicki folklor i zabytki architektury dawnego Księstwa Łowickiego,
 • przejazd przez dziki i piękny Bolimowski Park Krajobrazowy,
 • malownicze leśne szlaki wzdłuż rzeki Rawki,
 • 65 km atrakcyjnych tras rowerowych,
 • zwiedzanie zespołu pałacowo–parkowego w Nieborowie (Pałac Radziwiłłów, pałacowe ogrody),
 • Manufaktura Majoliki - muzeum i pracownia ceramiki artystycznej,
 • wizyta w zespole pałacowo-parkowym w Radziejowicach.

Czytaj więcej

Zwiń

Miejsce

Bolimowski Park Krajobrazowy obejmuje lasy Puszczy Bolimowskiej, które rozciągają się pomiędzy Skierniewicami, Łowiczem, Bolimowem i Żyrardowem. Położony jest na pograniczu dwóch województw: łódzkiego i mazowieckiego. To mało znany, niedoceniany, piękny teren, który fascynuje dzikością i tajemniczością.

Przez środek Puszczy Bolimowskiej malowniczo przepływa rzeka Rawka, tworząca rozległe obszary bagienne. Miejsce to upodobały sobie bobry oraz łosie. Poruszanie się po Bolimowskim Parku Krajobrazowym ułatwia rozbudowana sieć szlaków rowerowych, którymi będziemy podróżować. Wycieczka rowerowa jest dobrą okazją do odkrycia tego dziewiczego przyrodniczo i nie skażonego ludzką obecnością skrawka Niziny Środkowo-Mazowieckiej.

Plan wyjazdu


Maurzyce

Pierwszym punktem na trasie naszej wycieczki będzie Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach. Znajdują się tu zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obszar współczesnych powiatów łowickiego i skierniewickiego).

Na terenie skansenu zobaczymy zagrody wiejskie z przełomu XIX i XX w. (domy mieszkalne z wyposażeniem, zabudowania gospodarskie), jak również zabytki “małej architektury” (przydrożne kapliczki, piec chlebowy). Możemy zwiedzić tu także kuźnię, karczmę, wiatrak, strażacką remizę i kościół.

W jednej z izb na terenie skansenu odtworzono pracownię wycinankarki. Kolorowe, misterne wycinanki były dawniej łowicką specjalnością. Będziemy mogli podziwiać je na żywo.

Bolimowski Park Krajobrazowy

Głównym punktem programu jest Bolimowski Park Krajobrazowy. Na terenie parku będziemy się przemieszczać wyznaczonymi leśnymi szlakami rowerowymi, wzdłuż rzeki Rawki. Ta malowniczo wijąca się rzeka przecina Puszczę Bolimowską z południa na północ, biegnąc na znacznej długości wśród lasów, gdzie wysokość skarp rzecznych sięga kilkunastu metrów.

W dolinie rzeki znajdują się liczne starorzecza, oczka wodne, rozległe łąki i pastwiska. Charakterystyczne są także gęste zarośla, trzcinowiska i bagniste tereny porośnięte olchami.

Nieborów

Podczas rowerowej wycieczki podziwiać będziemy nie tylko dawną zabudowę wiejską, dziką przyrodę, ale również perły dworskiej architektury. Zwiedzimy dwa zespoły pałacowo–parkowe, jeden w Nieborowie, a drugi w Radziejowicach. Na terenie pierwszego znajduje się Pałac Radziwiłłów - barokowa rezydencja wzniesiona w 1694 roku przez kardynała Stefana Radziejowskiego.

Pałac posiada bogate zbiory: kolekcję obrazów mistrzów europejskich oraz portrety osobistości polskich i obcych, okazały księgozbiór unikatowych starodruków (od XVI w.), meble polskie, angielskie i francuskie, kolekcję sreber, porcelany, szkieł i tkanin.

Wokół pałacu znajdują się wyjątkowe ogrody – późnobarokowy ogród w stylu francuskim oraz Arkadia, sentymentalno-romantyczny Ogród Heleny Radziwiłłowej w stylu angielskim. Na terenie ogrodów usytuowane są liczne budynki dworskie: oranżerie, stajnia, wozownia oraz domki oficjalistów dworskich. W Arkadii znajdziemy kolekcję sztuki antycznej i rzeźb w Świątyni Diany czy Domek Gotycki.

Na terenie pałacowego kompleksu można zwiedzić również Manufakturę Majoliki - muzeum i pracownię majoliki artystycznej. Wyrabiane są tu dekoracyjne przedmioty ceramiczne, takie jak za czasów księcia Michała Piotra Radziwiłła w XIX w. Wizyta w tym miejscu może być dużą atrakcją - zwłaszcza dla dzieci, swoistą podróżą w czasie.

Niestety z uwagi na napięty program wycieczki nie jest możliwe zobaczenie wszystkich miejsc w rezydencji w trakcie jednej wizyty. Proponujemy wybrać albo zwiedzanie wnętrz pałacu i oglądanie jego kolekcji albo spacer po jego pięknych ogrodach.

Radziejowice

Ostatnim punktem naszej wycieczki rowerowej będzie zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach. Pałac w stylu klasycystycznym z otaczającym go parkiem, obecnie mieści sale muzealne i galerię wystaw czasowych. Majątek od XV do początku XVIII w. należał do Radziejowskich, w późniejszych latach przechodził w ręce różnych rodzin.

Od 1782 r. aż do zakończenia II Wojny Światowej należał do Krasińskich. Od 1965 r. pełni funkcję domu pracy twórczej.

Zakwaterowanie

Wycieczka jednodniowa bez noclegu.

Pogoda

Osoby zainteresowane wycieczką do Puszczy Bolimowskiej nie powinny spodziewać się warunków pogodowych odbiegających od reszty kraju. Na wizytę w puszczy polecamy szczególnie wiosnę i jesień, kiedy lasy zachwycają soczystą zielenią i feerią barw, a dni są stosunkowo ciepłe.

Cena zawiera

 • opiekę pilota,
 • ubezpieczenie NNW i OC,
 • transport uczestników z rowerami z i do Warszawy,
 • asekurację samochodu na trasie.

Cena nie zawiera

 • wyżywienia podczas wycieczki,
 • opłat za wstępy do odwiedzanych obiektów.

Ceny

Koszt wycieczki dla 1 os.: 160 PLN.

Dodatkowo 60 PLN za wynajęcie roweru.

Ważne informacje

Ze względu na długość wycieczki (ok. 65 km) i charakter tras (dominują leśne szlaki rowerowe) zalecamy zabrać rowery trekkingowe, crossowe lub górskie. Za dodatkową opłatą możliwość wypożyczenia odpowiedniego roweru.

Organizator

Organized by Wyprawy RoweLove

Wyprawy RoweLove to zwiedzanie pięknych, lecz mniej znanych zakątków Polski oraz promowanie niebanalnych i wyjątkowych miejsc noclegowych.

Ciekawostki

Symbolem Bolimowskiego Parku Krajobrazowego jest konwalia majowa, która znajduje się w godle parku. W sezonie konwalia porasta znaczną powierzchnię Puszczy Bolimowskiej, tworząc tzw. konwaliowiska.

Bolimowski Park Krajobrazowy zamieszkują aż 163 gatunki zwierząt chronionych, m. in. ryś, bóbr, wydra, bocian czarny, zimorodek, bielik, orlik krzykliwy.

Sprawdź podobne wyjazdy

Ostróda, Polska

25 - 27 październik 2020

+ 5 więcej

od700 PLN

/ os.

Świeradów-Zdrój, Polska

28 wrzesień - 4 październik 2020

+ 4 więcej

od1 960 PLN

/ os.

Truskaw, Polska

20 wrzesień 2020

+ 4 więcej

od60 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.