Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Pojezierza Brodnickie i Iławskie na rowerze

Weekendowy wypad na Mazury Zachodnie to świetny sposób, żeby się wyciszyć, szczególnie dla fanów jazdy na rowerze, którzy chcą uniknąć tłumów. Świetna, licząca 140 km trasa, prowadzi przez najpiękniejsze miejsca tych ziem i najciekawsze zabytki sięgające krzyżackich czasów.

Atrakcje

 • 140 km trasy rowerowej,
 • Miłomłyn,
 • Zamek w Karnitach,
 • Siemiany, wieża widokowa,
 • Zamek Kapituły Pomezańskiej w Szymbarku,
 • Jeziorak,
 • Brodnica,
 • Ruiny w Kurzętniku,
 • Brodnicki Park Krajobrazowy,

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Trasa, jaką będziemy mieli do pokonania, oceniana jest jako średnio trudna ze względu na krótkie, ale solidne podjazdy, które miejscami na nas czekają. Teren, po którym będziemy się poruszać, powstał wskutek ruchu lądolodu, jest zatem dosyć pofałdowany. Dzienne długości tras w okolicach 70 km. Najlepiej na wyprawę sprawdzą się rowery trekkingowe, crossowe lub górskie.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Mazury Zachodnie w przeszłości stanowiły ziemie Zakonu Krzyżackiego. Rycerze ci zostawili tu wiele wiosek i miast, które do dziś stanowią przykłady unikatowej krzyżackiej architektury. Oprócz zatrzęsienia ruin i urokliwych miasteczek Mazury Zachodnie posiadają jeszcze jedną zaletę ponad Krainę Wielkich Jezior - są mniej wypełnione turystami, a oferują podobnie piękne krajobrazy.

Wyjazd jest idealnym wyjściem dla osób, które chcą nieco uciec od zatłoczonych kurortów i odetchnąć pełną piersią w niezwykłych okolicznościach przyrody.

Plan wyjazdu


Miłomłyn

Niewielka miejscowość, która przeszła wiele, od Krzyżaków, po Potop Szwedzki. Zachowały się tam zabytkowy kościół św. Bartłomieja, dzwonnica i śluza na Kanale Elbląskim.

Zamek w Karnitach

Budowla powstała tu w 1856 r., ale ziemie te przekazane zostały rodzinie Schönaichów w XIV w. za służbę w krzyżackich oddziałach. Ród opiekował się nimi przed trzy stulecia. Aktualnie mieści się tam hotel i centrum konferencyjno-rekreacyjne.

Siemiany

Wioska położona nad jeziorem Jeziorak. Znajduje się tam wieża widokowa, która oferuje wspaniałe panoramy na taflę wody.

Zamek Kapituły Pomezańskiej w Szymbarku

Dziś jest ruiną, ale nadal zachwyca rozmachem. Rezydencja powstała w XIV w., a zbudował ją proboszcz kapituły pomezańskiej. Henryk ze Skarlina. Kiedy Zakon Krzyżaków przestał sprawować pieczę nad tymi ziemiami, posiadłość przeszła w ręce rodu von Polentzów, którzy przebudowali go w duchu renesansu. Niestety w 1945 r. zamek został spalony podczas ofensywy Sowietów.

Jeziorak

Jezioro, które powstało dzięki cofającemu się lodowcowi. To jezioro rynnowe, najdłuższe w Polsce. Leży w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego i zachwyca ilością zatoczek i wysp. Dzięki temu, że jest ono połączone z Kanałem Elbląskim, można wprost z Jezioraka dopłynąć do Bałtyku. Jego okolice stały się miejscem akcji książki pod tytułem “Nowe przygody Pana Samochodzika”.

Iława

Konkurencyjny kurort wypoczynkowy i turystyczny, który w przeciwieństwie do Mazur nie jest tak szeroko wybierany. Przed wybuchem II Wojny Światowej mówiono o nim “Perła Oberlandu”. Znajdziemy tam wiele zabytków, w tym ratusz, dworzec czy Kościół Przemienienia Pańskiego.

Nowe Miasto Lubawski

Tutaj czekają na nas gotycka Bazylika Św. Tomasza Apostoła, Baszta Lubawskiej i Brodnickiej, a także uroczy rynek z ratuszem.

Dolina Drwęcy

W Dolinie znajdziemy niezwykły rezerwat przyrody Drwęcy, który jest najdłuższym rezerwatem chroniącym środowisko ryb w naszym kraju. Jednymi z gatunków, jakie zamieszkują te wody, są: pstrąg i łosoś szlachetny. Dolinę szczególnie upodobało sobie również liczne ptactwo wodno-błotne.

Ruiny Zamku Kurzętniku

Niegdyś piękna, kamienna budowla, która powstała w XIX w. Zamek ten był świadkiem wielu potyczek z Krzyżakami, a z miejsca, gdzie się znajdował, nadal możemy podziwiać wspaniały widok na Drwęcę.

Brodnica

Słynna ze względu na trójkątny rynek, a także gotycką budowlę Kościoła Św. Katarzyny. Znajdziemy tutaj też ruiny zamku i piramidę.

Zakwaterowanie

Nocleg podczas wyjazdu zorganizowany będzie w tawernie w Iławie, tuż przy jeziorze Jeziorak. Pokoje dla 2 osób z łazienkami.

Pogoda

Lato na Mazurach oznacza świetne warunki do jazdy na rowerze. Temperatury w trakcie dnia będą przekraczały 20°C. Mogą również występować opady deszczu. Pojezierza charakteryzują się wzmożonym wiatrem.

Cena zawiera

 • nocleg w tawernie,
 • 1 śniadanie,
 • transport busem z i do Warszawy,
 • asekuracja z samochodu, przewóz bagażu,
 • opiekę pilota,
 • ubezpieczenie NNW, OC i rowerów,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • dodatkowych posiłków,
 • wydatków własnych,
 • biletów wstępu i wejściówek do atrakcji na trasie.

Ceny

Koszt wyjazdu na weekend to 370 PLN za osobę.

Istnieje opcja zakwaterowania w pokoju dla 1 osoby. Wiąże się to z dopłatą w wysokości 120 PLN.

Cena za wynajęcie roweru na czas wyprawy to 140 PLN.

Ważne informacje

Jemy na trasie. Można też zabrać część wyżywienia ze sobą.

Organizator

Organized by Wyprawy RoweLove

Wyprawy RoweLove to zwiedzanie pięknych, lecz mniej znanych zakątków Polski oraz promowanie niebanalnych i wyjątkowych miejsc noclegowych.

Co spakować na Mazury?

Zalecamy wziąć ze sobą ubiór odpowiedni na warunki zarówno typowo letnie, jak i na chłodniejsze dni lub deszcz.

Sprawdź podobne wyjazdy

Tomaszów Mazowiecki, Polska

Trześcianka, Polska

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.