Syberyjski trekking: wyprawa dla aktywnych - Bajkał, Góry Bajkalskie i Góry Udokan
Rosja - ponad 2 tygodnie aktywnie spędzone na wyprawach trekkingowych i podróżach nietypowymi środkami transportu. Surowa, syberyjska przyroda oraz niezwykłe miejsca to gwarancja oderwania od codzienności i cywilizacji. Zapraszamy na wspaniałe na wędrówki i bliski kontakt z naturą!
Atrakcje
- trekkingi wiodące syberyjskimi górami i tajgą,
- wyprawy kutrem, motorówką i ciężarówką terenową,
- półwysep Święty Nos,
- rejs po Bajkale,
- największa na świecie głowa Lenina,
- przejazdy Koleją Transsyberyjską oraz BAM-em,
- Tunel Siewieromujskij,
- miejscowości na tzw. końcu świata,
- polodowcowe Jezioro Frolicha,
- kąpiele w baniach i gorących źródłach,
- ogniska nad brzegiem Bajkału,
- Czarskie Piaski,
- zapora na Angarze.
Czytaj więcej
Zwiń
Poziom zaawansowania
Trekkingi o zróżnicowanym poziomie trudności: łatwym i średnim.



Miejsce
Syberia jest krainą geograficzną zlokalizowaną w płn. części Azji. Wchodzi w skład Rosji, państwa o największej powierzchni na świecie. Wg danych z 2018 r. liczba ludności Rosji to 146 877 088 osób, co daje jej 9 miejsce na świecie. Bajkał jest najgłębszym jeziorem na świecie oraz 7. pod względem zajmowanej powierzchni.
Plan wyjazdu
WAŻNE: szczegółowy plan wyprawy oraz trasy trekkingów mogą ulec zmianie. Jest to zależne od warunków pogodowych i stanu technicznego szlaków.
Dzień 1
Zbiórka uczestników na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Przelot do Ułan Ude (z przesiadką w Moskwie).
Dzień 2
Lądowanie w Ułan Ude, stolicy Buriacji. Po zameldowaniu w hotelu czeka nas zwiedzanie centrum miasta: cerkiew Hodegetrii, głowa Lenina (największa na świecie) oraz Plac Rewolucji z “Sukiennicami”. Wieczorową porą spacer po deptaku.
Tego dnia w planie wycieczki kolacja.
Dzień 3
Wyprawa nad Bajkał, po drodze przemierzamy przełęcze porośniętych tajgą gór, zatrzymujemy się w miejscowości Ust’-Barguzin, by zjeść obiad u miejscowej gospodyni.
Następnie czeka nas przejazd na Półwysep Święty Nos oraz postój przy jednej z najpiękniejszych plaż nad Bajkałem. Punktem docelowym jest Katuni, gdzie zakwaterujemy się w domkach nad brzegiem morza.
Tego dnia w planie: śniadanie, obiad oraz kolacja.
Dzień 4
Wypływamy kutrem na wody Zatoki Cziwyrkujskiej i udajemy się do osady Kurbulik. Następnie trekking szlakiem prowadzącym przez tajgę do Zatoki Zmiejnej (ok. 6 h marszu, niski stopień trudności).
Po zakończonym trekkingu kąpiele w Bajkale oraz relaks w gorących źródłach. Obiad zjemy na pokładzie kutra.
Dla chętnych - popołudniowa przechadzka po okolicach Katuni i podziwianie krajobrazów. Wieczorny seans w syberyjskiej łaźni parowej (tzw. bani).
Tego dnia w planie wycieczki przewidziane są śniadanie, obiad i kolacja.
Dzień 5
Wczesnym porankiem wyprawa kutrem na dziką północ. Rejs wzdłuż brzegów Bajkału oraz u podnóża porośniętych lasami Gór Barguzińskich. Docieramy do Dawszy: siedziby strażników Rezerwatu Barguzińskiego, położonej praktycznie pośrodku niczego. Zwiedzimy osadę, w tym lokalne muzeum, gdzie będzie okazja posłuchać opowieści o tutejszej przyrodzie.
W planie dnia śniadanie, obiad i kolacja.
Dzień 6
Trekking ze strażnikiem przyrody po okolicach Dawszy. Będziemy wypatrywać śladów tutejszych zwierząt i podziwiać syberyjskie limby (gatunek sosny).
Po powrocie na kuter wypłyniemy w dalszą drogę. Będziemy podziwiać otaczającą nas naturę, aż dotrzemy do Chakusów, niewielkiego sanatorium położonego w leśnej dziczy.
Przewidziane śniadanie, obiad oraz kolacja.
Dzień 7
Czeka nas rejs motorówką do zatoki Ajaja i pieszy powrót do Chakusów. Trasa będzie wiodła szlakiem trekkingowym przez tajgę u podnóża Gór Barguzińskich (ok. 6 h, stopień trudności średni).
W trakcie trekkingu czekają nas przystanki na kąpiele w Bajkale, wypatrywanie bajkalskiej foki (nerpy) oraz rozkoszowanie się syberyjską przyrodą. Wieczorne ognisko po powrocie do Chakusów.
Przewidziane śniadanie, obiad i kolacja.
Dzień 8
Kolejna wyprawa motorówką do zatoki Ajaja i trekking (ok. 6 h) \przez dziką tajgę (stopień trudności:\ średni). Naszym celem będzie polodowcowe jezioro Frolicha. Przy sprzyjających warunkach wybierzemy się w rejs łodzią po tafli jeziora.
Pieszy powrót nad zatokę Ajaja i następnie powrót motorówką do Chakusów. Wieczorem wyruszymy na spacer aleją Romantyków, później wykąpiemy się w gorących źródłach i Bajkale.
W planie dnia śniadanie, obiad i kolacja.
Dzień 9
Wyruszamy motorówką w rejs na zachodni brzeg Bajkału. Dopłyniemy do miejscowości Bajkalskoje, gdzie czeka nas piesza wyprawa na skalisty przylądek ze wspaniałą panoramą Bajkału oraz Gór Bajkalskich. Później dalszy rejs do słynnego miasta budowniczych BAM-u: Siewierobajkalska.
Przewidziane śniadanie oraz kolacja.
Dzień 10
Poranna przechadzka po centrum Siewierobajkalska: prospekty: Leningradczyków i 60-lecia ZSSR, rynek, plac główny. Transfer na dworzec kolejowy i wyprawa pociągiem po torach Bajkalsko-Amurskiej Magistrali.
Czeka na nas uchodzący za najbardziej wyjątkowy i widowiskowy odcinek linii kolejowej Rosji: dolina Wierchniej Angary leżąca u stóp Gór Barguzińskich. Przemierzymy Tunel Siewieromujskij (najdłuższy na trasie BAM-u) i miniemy Góry Stanowe. Wieczorem dotrzemy na stację Nowa Czara.
W planie dnia przewidziane śniadanie.
Dzień 11
Wyprawa eksplorująca okolice Nowej Czary. Najpierw samochodem terenowym dostaniemy się nad rzekę (przeprawa łodzią na drugi brzeg). Kolejnym etapem będzie trekking do Czarskich Piasków (ok. 7 h, stopień trudności średni). Jest to piaszczysta pustynia o 10 km rozciągłości, największa atrakcja okolicy.
Czeka nas przemarsz po wydmach (30-40 m wysokości), a popołudniową porą rozstawianie obozu i przyrządzanie kolacji na ognisku.
Przewidziane są: śniadanie, obiad i kolacja.
Dzień 12
Po śniadaniu w malowniczych okolicznościach przyrody i zwinięciu obozu wyruszamy w drogę powrotną do do Nowej Czary (pieszo, samochodem i łodzią). Po zakwaterowaniu w hotelu krótki spacer po miasteczku.
W planie dnia: śniadanie, obiad i kolacja.
Dzień 13
Całodniowa wyprawa ciężarówką terenową w głąb dolin gór Udokan. W trakcie wycieczki czekają nas postoje w najpiękniejszych miejscach na trasie oraz piknik na łonie syberyjskiej przyrody. Kolacja.
W nocy wyruszamy w długą trasę pociągiem do Krasnojarska.
Dzień 14
Dzień spędzamy w pociągu z filiżanką herbaty w ręku oraz widokami na krajobrazy dzikich rzek i rozległych gór. Ostatnie spojrzenia na Bajkał i wielką zaporę na Angarze.
Dzień 15
Postój w Tajszecie i dalsza wyprawa torami płd. nitki Kolei Transsyberyjskiej. Docieramy do Krasnojarska, który jest jednym z największych miast Syberii. Po zakwaterowaniu czas na wypoczynek i pożegnalna kolacja. Dzień zakończymy spacerem po bulwarach nad Jenisejem.
W planie dnia kolacja.
Dzień 16:
Przejazd na lotnisko i lot powrotny do Warszawy (z przesiadką w Moskwie).
Zakwaterowanie
Gdzie śpimy na wyprawie: pokoje 2-os. w hotelach 3* (Ułan Ude oraz Krasnojarsk), pokoje 2-os. w hotelach turystycznych (Siewierobajkalsk i Nowa Czarza), pokoje wieloosobowe w bazach turystycznych (w Katuni oraz Chakusach), 2x nocleg w pociągu (4-os. przedziały sypialne), pod namiotami w obozowisku.
Pogoda
W obszarze Ułan Ude występuje klimat umiarkowany zimny. W lecie pada bardzo często, podczas trwania zimy opady są niewielkie. Średnia temp. to -1,1°C, a roczna suma opadów to 264 mm. Krasnoyarsk to także klimat umiarkowany zimny. Obszar charakteryzują znaczne opady deszczu, które trwają przez cały rok. Średnia roczna temp. wynosi 1,4°C. Średnia suma opadów to 467 mm.
Cena zawiera
- koszty przelotów na trasie Warszawa - Ułan Ude oraz Krasnojarsk - Warszawa,
- koszty zakwaterowania,
- korzystanie z bani (w miejscach, gdzie będzie dostępna),
- wyżywienie zgodnie z planem wyprawy,
- koszty transportu: przejazdy mikrobusami, ciężarówką terenową, rejs kutrem turystycznym oraz motorówką, przejazdy pociągiem,
- bilety wstępu do odwiedzanych obiektów oraz parków narodowych,
- opiekę pilota wyprawy i usługi lokalnych przewodników,
- ubezpieczenia: KL (30 000 EUR), NNW (15 000 PLN), bagaż (1 000 PLN),
- obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
- koszty wizowania.
Cena nie zawiera
- kosztów zwyczajowych napiwków (ok. 40 USD),
- dopłaty do 1-os. pokoju w hotelach (560 PLN),
- wyżywienia nieujętego w programie,
- pakietu usług i atrakcji turystycznych na miejsu - 300 USD/os.
Ceny
Cena wycieczki za osobę to 11 300 PLN + 300 USD.
Ważne informacje
Wjazd do Rosji możliwy jest jedynie w przypadku posiadania ważnej wizy. Paszport powinien mieć datę ważności min. 6 miesięcy od planowanego terminu opuszczenia kraju.
Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, ani określonych środków finansowych.
Między Polską a Rosją zawarta jest umowa, która gwarantuje bezpłatną pomoc medyczną w razie wypadków lub nagłych zachorowań. Nie dotyczy to długotrwałego leczenia, skomplikowanych zabiegów oraz zakupu droższych medykamentów.
Organizator
Specjalistyczne biuro podróży organizujące wyprawy do krajów, w których pociągi jeżdżą po szynach o szerokim rozstawie – do Rosji i jej sąsiadów.
Bezpieczeństwo na Syberii
Należy zachować szczególną ostrożność podczas używania sprzętu elektronicznego z powodu zagrożenia cyberprzestępczością. Warto zadbać o zaktualizowanie urządzeń przed wyjazdem, uruchomić dwustopniową weryfikację logowania (o ile jest możliwa) oraz unikać połączeń z niezaufanymi sieciami wi-fi.
Przeczytaj Sprzęt trekkingowy - akcesoria, na których możesz polegać