Bałkany na off-road? Czarnogóra zaprasza!
8-dniowa wyprawa off-roadowa na Bałkany sprawdzi nasze umiejętności jazdy po górach. Trasa prowadzi przez Czarnogórę i jej dzikie pasma górskie, największe miasta, a także mieściny na prowincji i najważniejsze zabytki kraju. Przy okazji pobytu nad Adriatykiem skorzystamy również z sierpniowego słońca na plaży. Wyprawa dla ludzi lubiących kontakt z naturą.
Atrakcje
- trasa off-roadowa przez Czarnogórę,
- odpoczynek nad Adriatykiem,
- zwiedzanie bałkańskich zabytków,
- szkolenie z jazdy w terenie,
- obcowanie z naturą,
- noclegi w campingach i na dziko.
Czytaj więcej
Zwiń
Poziom zaawansowania
Poziom trudności wyprawy jest oceniany na 1 w 5-stopniowej skali. Większość dróg, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć, będą stanowiły drogi szutrowe i asfaltowe. Te pierwsze są miejscami zniszczone, co znacznie zwolni tempo pokonywania konkretnych odcinków trasy.
Pomimo tras biegnących przez góry, trudniejszych podjazdów będzie zaledwie kilka, a pokonanie ich może być uciążliwe tylko w wypadku niesprzyjającej pogody.
Godziny przeznaczone na jazdę to czas między 09:30 a 18:00.



Miejsce
Czarnogóra jest jednym z najmniej popularnych celów turystycznych w Europie, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną destynacją na podobne wyprawy. Nie sposób opisać różnorodności krajobrazów, jakie przyjdzie nam zobaczyć podczas wyprawy. Będą to zarówno wysokie góry, jeziora, jak i śródziemnomorska, piaszczysta plaża.
Największe miasto Czarnogóry, a zarazem jej stolica, to miasto Podgorica, które zamieszkuje ponad 80 tys. osób. Łatwo zatem wywnioskować, że miasta, jakie spotkamy na naszej trasie, nie będą ogromnymi organizmami, a raczej mniejszymi jednostkami zapewniającymi prywatność i autentyczność. Ludność Czarnogóry liczy zaledwie ponad 620 tys. osób.
Plan wyjazdu
Organizator wyjazdu zastrzega sobie prawo do zmian/modyfikowania planu wyjazdu nawet na miejscu. Zmiany mogą zostać spowodowane m.in. pogodą czy panującą sytuacją.
Dzień 1
Nasza grupa wyjazdowa spotyka się sobotniego wieczora na campingu leżącym nad Tarą, w okolicach Scepan Polje. Od momentu przybycia na miejsce wspólną trasę możemy uważać za rozpoczętą.
Dzień 2
Pierwszy pełny dzień wyprawy, ale jego początek wcale nie będzie wiązał się z czterema kołami, ani kołami w ogóle. Weźmiemy bowiem udział w raftingu po rzece Tara, która biegnie w kanionie. Jej nurtem przepłyniemy 18 km, podczas których pokonamy 22 katarakty, a także zobaczymy zapierające dech w piersiach wodospady i ściany wąwozu mierzące 300 m.
Kiedy staniemy już na brzegu i odpoczniemy, zaczniemy poznawać miejscową kuchnię. Zjemy tradycyjny czarnogórski obiad przygotowany przez lokalnego szefa kuchni. Wieczorem zrelaksujemy się wspólnie przy ognisku.
Dzień 3
Kiedy rano wygramolimy się z naszych namiotów, przyjdzie pora na ruszenie w trasę. Dzisiejszy fragment prowadzi przez Durmitor, czyli najwyższe góry kraju. Po drodze dodatkowo zobaczymy kanion Suisca, który razem z kanionem Tara objęty jest ochroną UNESCO.
Wyjedziemy też na wysokość 2000 m n.p.m., a konkretniej na szczyt Crna Gora. Chwilkę odpoczynku w trasie zapewni nam pobyt w miejscowości Zabljak, która jest najwyżej położona w Czarnogórze i leży na 1440 m n.p.m. Dzisiejsza droga zapewni wiele malowniczych widoków na górskie doliny, a także przejazdy w tunelach wykutych w skale.
Kiedy dojedziemy nad Zalew Piva, zażyjemy w nim kąpieli i odpoczniemy, a następnie przeniesiemy się w miejsce noclegu, które położone na połoninie, znajduje się też w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną.
Dzisiejsza trasa mierzy 120 km.
Dzień 4
Naszą destynacją będzie Herceg Novi, czyli miasto, którego korzenie sięgają XIV w., a najsłynniejszą jego częścią jest zabytkowa starówka - mieszanka stylu orientalnego i barokowego.
W trasie przystaniemy jeszcze w Pivskim Monastyrze, czyli jednym z najstarszych klasztorów kraju. Położony jest niedaleko wsi Goransko, a powstał w drugiej połowie XVI wieku nad rzeką Pivą (obecnie jezioro). Ze względu na budowę zalewu i elektrowni w tym miejscu klasztor został przeniesiony w inne miejsce, kamień po kamieniu. Umieszczono tam bogatą kolekcję fresków z XIII w., księgi i więcej.
Dalej pojedziemy przez drugie największe miasto Czarnogóry, Niksic, a dalej przejedziemy starą drogę wojenną, którą zbudowano przez góry Orjen. Noc spędzimy w campingu w starym gradzie Herceg Novi.
Dzień 5
Tradycyjnie rano wyruszamy w dalszą trasę, a naszym pierwszym przystankiem będzie Kotor, gdzie nad Adriatykiem będziemy mieli okazję zobaczyć największy fiord w Zatoce Kotorskiej i panoramę całej zatoki. Miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Odpoczniemy tam 2h, a następnie udamy się w dalszą drogę.
Następny postój odbędzie się w miejscowości Njegus, która słynie z wyrabianej tam szynki, a także rakiji. Odbędzie się tam również degustacja owych miejscowych specjałów. Dalej pojedziemy do Budwy, słynącego z pięknych plaż kurortu, którego strzeże godna podziwu twierdza. To z jej murów można uchwycić piękne widoki. Wspomniane mury umożliwiają również spacer wokół znacznej części miasta.
Na nocleg zatrzymamy się w campingu kilka km dalej, w miejscowości Św. Stefan, gdzie spędzimy wieczór przy nadadriatyckim zachodzącym słońcu. Dzisiejsza trasa mierzyć będzie 150 km.
Dzień 6
Skorzystamy z pięknych okoliczności przyrody i po kilku dniach podróży zostaniemy na miejscu. Możliwe plażowanie, snorkeling, spacery.
Dzień 7
Z naładowanymi bateriami docieramy do Virpazar, który leży nad Jeziorem Szkoderskim. Wody tego zbiornika stanowią dom dla ponad 40 gatunków ryb. Nad jego brzegami odbędzie się krótka przerwa, a po niej czeka nas przejazd do Podgoricy, czyli stolicy kraju, a dalej w masyw gór Komovi, które leżą na granicy z Albanią.
Nocleg na dziko, tuż nad jeziorem. Noc spędzimy na wysokości 1330 m n.p.m., wśród wysokich skalistych ścian. Trasa tego dnia będzie miała ok. 150 km.
Dzień 8
Ostatni dzień jazdy podczas wyprawy 4x4 przyniesie niezwykłe wrażenia, jako że trasa poprowadzi górskimi, niezamieszkałymi terenami. Wjedziemy aż na 1800 m n.p.m., w pobliże Jeziora Biogradzkiego. Kiedy już wyjedziemy z pasma górskiego, pojedziemy prosto do Plavu.
Noc spędzimy w campingu. Trasa ostatniego dnia ma ok. 150 km.
Dzień 9
Powrót do kraju.
Zakwaterowanie
Wyjazd organizowany jest w warunkach turystycznych, a więc takie również będą warunki noclegów. Na miejscu możemy spodziewać się bajecznie i malowniczo położonych campingów, a także spokojnych dzikich miejsc noclegowych, w których będziemy biwakować.
Pogoda
Sierpniowa pogoda w Czarnogórze zapowiada się najprzyjemniej w skali całego roku. To właśnie wtedy spodziewać możemy się połączenia wysokich temperatur i niskich opadów. Choć te drugie, przez cały rok są dosyć równie na tych terenach, to jednak lipiec i sierpień wybijają się jako najmniej deszczowe miesiące roku. Co do temperatur, to mogą one wahać się w okolicach 20°C.
Cena zawiera
W przypadku wyjazdu własnym samochodem:
- przygotowanie i realizację programu,
- opracowanie tras,
- opiekę organizatora,
- ubezpieczenie,
- wsparcie techniczne,
- gadżety pamiątkowe.
W przypadku wyjazdu w samochodzie organizatora:
- miejsce w samochodzie,
- możliwość prowadzenia pojazdu,
- przygotowanie i realizację programu,
- sprzęt biwakowy,
- opiekę organizatora,
- ubezpieczenie,
- paliwo,
- gadżety pamiątkowe.
W przypadku wynajęcia samochodu od organizatora:
- wynajęcie samochodu terenowego,
- szkolenie z jazdy terenowej,
- przygotowanie i realizację programu,
- opracowanie tras,
- sprzęt biwakowy,
- opiekę organizatora,
- ubezpieczenie,
- gadżety pamiątkowe,
- wsparcie techniczne.
Cena nie zawiera
- paliwa (z wyjątkiem opcji wyjazdu w samochodzie organizatora),
- wyżywienia,
- noclegów w campingach (20-40 PLN/os.),
- nieobowiązkowego raftingu (40-45 EUR),
- nieobowiązkowego zjazdu tyrolką (20-25 EUR),
- nieobowiązkowego lotu paralotnią (60-70 EUR).
Ceny
Koszt wyjazdu we własnym samochodzie to 1500 PLN za samochód.
Koszt wyjazdu w samochodzie organizatora wynosi 1800 PLN za osobę.
Koszt wyjazdu w samochodzie wynajętym od organizatora wynosi 5800 PLN za załogę.
Ważne informacje
Miejsce spotkania:
Nasz wyjazd rozpoczyna się od spotkania w Camp Grab.
Co ze sobą wziąć?
- samochód z napędem 4x4, koniecznie z reduktorem,
- opony AT,
- taśmę holownicżą,
- radio CB,
- części zapasowe,
- sprzęt biwakowy (wszelkie gadżety, sztućce, naczynia, talerze, kuchenki etc.).
Organizator
Organizujemy wyprawy samochodami terenowymi oraz imprezy incentive.
Co warto wiedzieć przed wyprawą?
W rejonach górskich, a także nad jeziorami i nad morzem temperatury mogą nieco spaść, a i spodziewać się możemy wzmożonego wiatru. Z tego powodu zalecamy wzięcie ze sobą odpowiedniego ubioru. Wyżywienie we własnym zakresie. Ceny jedzenia zbliżone do tych w Polsce.
Ceny paliwa dieslowego wahają się między 4 a 5,5 PLN (po przeliczeniu).
Waluta Czarnogóra: w Czarnogórze oficjalną walutą jest Euro.