Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wycieczka do Rosji i Mongolii (16 dni)

Zachwyć się pięknem dzikiej przyrody Rosji i Mongolii: “Syberyjskie Morze”, bezkresne stepy, pustynia Gobi. Poznaj społeczność nomadów i zamieszkaj w tradycyjnej jurcie. Odkryj buddyjskie i szamanistyczne tradycje Mongolii.

Atrakcje

 • odkrywanie uroków świętego Jeziora Bajkał,
 • Listwianka, słynna miejscowość turystyczna nad Bajkałem,
 • zwiedzanie skansenu “Taltsy” z tradycyjną, lokalną zabudową,
 • eksplorowanie Wyspy Olchon,
 • podróż Koleją Transsyberyjską,
 • dzika przyroda Mongolii - bezkresne stepy, półpustynne i pustynne tereny,
 • wejście na Płonące Klify - charakterystyczny masyw skalny,
 • poznanie buddyjskich i szamanistycznych tradycji Mongolii,
 • pustynia Gobi, cmentarzysko dinozaurów,
 • dolina Orchonu (lista światowego dziedzictwa UNESCO),
 • osady nomadów,
 • noclegi w tradycyjnych jurtach.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Brak specjalnych wymogów. Wycieczka dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych!

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Syberia to kraina geograficzna należąca do Rosji, położona w północnej Azji. Obejmuje powierzchnię tysięcy kilometrów, kilku stref czasowych oraz klimatycznych. Na Syberii znajduje się najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, Jezioro Bajkał, zwane “Syberyjskim Morzem”.

Największą wyspą Bajkału jest malownicza, górzysta wyspa Olchon z rozciągającymi się stepami przypominającymi te w Mongolii.

Mongolia położona jest w środkowowschodniej Azji. Sąsiaduje z Rosją (od północy) oraz z Chinami (od wschodu, zachodu i południa). Stolicą kraju jest Ułan Bator. To jednocześnie największe miasto Mongolii, które zamieszkuje prawie połowa (47%) wszystkich ludzi żyjących w kraju.

Tutejszy krajobraz jest bardzo zróżnicowany to bezkresne stepy, Gobi - druga co do wielkości na świecie pustynia, piaszczyste wydmy, skaliste góry, krystaliczne rzeki i ogromne Jezioro Chubsugulskie, zielone łąki i doliny.

Plan wyjazdu


DZIEŃ 1: Warszawa - Irkuck

Zbiórka uczestników wycieczki na Lotnisku Okęcie w Warszawie. Lot do Irkucka.

DZIEŃ 2: Irkuck - Listwianka - Irkuck

Przylot do Irkucka i przejazd do Listwianki, słynnej miejscowości turystycznej nad Bajkałem. Jej nazwa wywodzi się od rosyjskiej nazwy modrzewi. To charakterystyczne drzewa tutejszej tajgi.

Po drodze skansen “Taltsy”. W tym muzeum architektoniczno-etnograficznym zobaczymy, jak wyglądały typowe domostwa mieszkańców Syberii od XVII do XX w. Następnie już w Listwiance muzeum prezentujące bogate florę i faunę jeziora Bajkał. Nocleg w Irkucku.

DZIEŃ 3: Irkuck

Po śniadaniu wyruszymy na eksplorację Irkucka. Zobaczymy najważniejsze klasztory i cerkwie, a także charakterystyczną, drewnianą architekturę syberyjską. Podczas spaceru odwiedzimy również miejsca związane z historią Polaków na Syberii.

DZIEŃ 4: Irkuck - Wierszyna - wyspa Olchon

Z samego rana udamy się do wsi Wierszyna, w której większość mieszkańców stanowią  potomkowie polskich osadników. Zaplanowane spotkanie z mieszkańcami Wierszyny. Następnie pojedziemy na wyspę Olchon.

Wieczorem za dodatkową opłatą (25 EUR/os/godzina) relaks w tradycyjnej syberyjskiej bani. Dla chętnych spacery nad Bajkałem. Nocleg w agroturystyce na wyspie Olchon.

DZIEŃ 5: Wyspa Olchon

Po śniadaniu zwiedzanie wyspy Olchon. Zobaczymy tutejsze ważne miejsca kultu oraz dotrzemy do punktów widokowych z najpiękniejszymi widokami. Dla chętnych (za dodatkową opłatą 25 EUR/os. za godzinę) bania.

DZIEŃ 6: Wyspa Olchon - Irkuck - Kolej Transsyberyjska

Rano przejazd do Irkucka, skąd wyruszymy w podróż do Mongolii Koleją Transsyberyjską. Przewidziany jest nocleg w wagonach sypialnych.

DZIEŃ 7: Kolej Transsyberyjska

Koleją Transsyberyjską dotrzemy do granicy rosyjsko-mongolskiej w Nauszkach/Suche Bator, a dalej będziemy zmierzać do Ułan Bator. Nocleg w wagonach sypialnych.

DZIEŃ 8: Kolej Transsyberyjska - Ułan Bator

Po dotarciu do Ułan Bator wyruszymy na spacer po mieście. Zobaczymy Gandan, najważniejszy buddyjski klasztor w Mongolii. Zwiedzimy Plac Czyngis-chana (jeszcze niedawno funkcjonował jak Plac Suche Batora).

Na placu stoją słynne pomniki Suche Batora i mongolskich chanów: Czyngisa, Ugedeja i Kubilaja. Odwiedzimy także pałac zimowy ostatniego chana Mongolii, Bogd-chana (zmarł w 1924 roku). Nocleg w Ułan Bator.

DZIEŃ 9: Ułan Bator - Baga Gazriin Czuluu

Po śniadaniu wyruszymy przez mongolskie stepy do rezerwatu Baga Gazriin Czuluu. Dzień spędzimy, spacerując po rezerwacie. Zobaczymy oryginalne formacje skalne, dotrzemy do cudownego źródełka koczowników oraz do ruin buddyjskiej świątyni. Nocleg w tradycyjnej jurcie w Baga Garzyn Czuluu lub w hotelu klasy turystycznej w mieście Mandalgow.

DZIEŃ 10: Baga Garzyn Czuluu - Bajandzag

Przejedziemy przez półpustynne i pustynne tereny do Bajandzag (w dosłownym tłumaczeniu “bogactwo drzew saksaułowych”). W latach 20. XX w. niedaleko Bajandzag amerykańscy paleontolodzy pod przewodnictwem słynnego Roya Andrewsa odkryli skamieniałe szkielety oraz jaja dinozaurów.

Dalszą część dnia spędzimy w oazie drzew saksaułowych oraz wejdziemy na Płonące Klify, charakterystyczny masyw skalny. Kolejny nocleg w jurcie w Bajandzag.

DZIEŃ 11: Bajandzag - Chongoryn Els

Udamy się do Parku Narodowego Trzech Piękności Gobi (nazwa odnosi się do trzech masywów górskich), rozciągającego się na terenie Ałtaju Gobijskiego. Zobaczymy największą ruchomą wydmę w kraju, Chongoryn Els. Wydma ma ok. 120 km długości i 18 km szerokości.

Chętni mogą wejść na wydmę lub za dodatkową opłatą (25 EUR/os./godzina) przejechać się na wielbłądach. Dzisiejszy nocleg w jurcie w pobliżu Chongoryn Els.

DZIEŃ 12: Chongoryn Els - klasztor Ongi

Zwiedzanie ruin buddyjskiego klasztoru Ongi pochodzącego z XVII-XVIII w. Klasztor zbudowano w oazie, nad brzegiem pustynnej rzeki o tej samej nazwie. Wizyta w tutejszym małym muzeum.  Noc spędzimy w jurtach niedaleko ruin klasztoru.

DZIEŃ 13: Klasztor Ongi - dolina Orchonu - Karakorum (współczesne Charchorin)

Po śniadaniu wyruszymy do doliny Orchonu wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dolinie leży starożytna stolica Imperium Mongolii, Karakorum (współczesne Charchorin). Na noc zatrzymamy się jurtach w Karakorum.

DZIEŃ 14: Karakorum - Biczigt Chad - Ułan Bator

Spacer po Karakorum. Odwiedzimy najstarszy w Mongolii klasztor buddyjski Erdene Dzuu. Do budowy świątyni wykorzystano kamienie z ruin dawnej stolicy. Zobaczymy również słynnego kamiennego żółwia, który witał kiedyś wjeżdżających do miasta. Dla chętnych za dodatkową opłatą (25 EUR/os./godzina) konna przejażdżka.

W drodze powrotnej do Ułan Bator przystanek przy malowniczej skale Biczigt Chad. Nocleg w hotelu w Ułan Bator.

DZIEŃ 15: Ułan Bator

Całodzienne zwiedzanie Ułan Bator: Muzeum Sztuki im. Dzanabadzara oraz Narodowe Muzeum Historii Mongolii. Czas na zakupy pamiątek w sklepie z produktami z mongolskiego kaszmiru. Po południu dla chętnych za dodatkową opłatą (20 EUR/os.) koncert tradycyjnej muzyki mongolskiej.

DZIEŃ 16: Ułan Bator - Warszawa

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i lot do Warszawy.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z własnymi łazienkami. Na wyspie Olchon noclegi w agroturystyce w pokojach 2-os. ze wspólnymi łazienkami. W Mongolii na prowincji noclegi w tradycyjnych jurtach 2-os., sanitariaty w oddzielnych budynkach.

Pogoda

Najlepszym terminem na podróż do Irkucka i nad Bajkał jest okres od czerwca do września. Wynika to z braku mrozów w tych miesiącach. Lato w Irkucku i nad południową częścią Bajkału jest zwykle gorące z temperaturami powyżej 30°C, ale jest też często deszczowe. Zima jest bardzo mroźna z temperaturami nawet do -40°C.

W Mongolii są w zasadzie dwie pory roku: lato i zima. Praktycznie nie ma wiosny i jesieni. Temperatury powietrza w zależności od pór roku są bardzo skrajne. Latem są wysokie i w zależności od części kraju są zróżnicowane: na północy średnia temperatura wynosi od 15 do 18°C na południu do 25-28°C, natomiast na terenach nisko położonych to ok. 30°C (np. na pustyni Gobi).

Zimą temperatury są bardzo niskie: od -30°C do nawet -50°C. Wiąże się to z arktycznymi masami powietrza znad Syberii.

Cena zawiera

 • loty na trasie: Warszawa - Irkuck, Ułan Bator –-Warszawa (z przesiadkami),
 • zakwaterowanie,
 • obsługę polskojęzycznego pilota-przewodnika,
 • przejazdy na całej trasie wycieczki w tym Koleją Transsyberyjską (w pociągu miejsca sypialne z zapewnioną pościelą - po 4 os. w przedziale),
 • wyżywienie (śniadania),
 • ubezpieczenie (KL, NNW, bagażu).

Cena nie zawiera

 • kosztów biletów wstępu (300 EUR) oraz napiwków (wpłacane na miejscu lokalnemu kontrahentowi),
 • opłat wizowych (wiza rosyjska ok. 500 PLN, wiza mongolska ok. 65 EUR),
 • opłat za atrakcje fakultatywne,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN/osoba).

Ceny

Koszt wyjazdu na 16 dni: 6600 PLN od osoby + 2290 EUR.

Ważne informacje

Osoby podróżujące do Rosji i Mongolii powinny posiadać wizy umożliwiające wjazd do tych krajów. Należy mieć również paszport ważny minimum 6 miesięcy.

Szczepienia nie są konieczne, jednak zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, ewentualnie przeciw wściekliźnie i tyfusowi, gdy planowana jest wyprawa w terenie (w przypadku Mongolii).

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Czy wiesz, że:

Bajkał jest najstarszym jeziorem świata (ma 25 mln lat) oraz najgłębszym (1642 m głębokości)? Całkowicie zamarza zimą. Znajduje się tam czwarta największa wyspa na świecie wyłaniająca się z jeziora, Wyspa Olchon (ma 70 km długości).

Mongolia nazywana jest “Krainą Błękitnego Nieba” ze względu na dużą ilość słonecznych dni, aż 260 w ciągu roku. Główną religią kraju jest buddyzm, jednak blisko 40% mieszkańców Mongolii określa siebie jako ateistów.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

25 styczeń - 9 luty 2022

+ 6 więcej

od6 600 PLN

/ os.

Phoenix, Stany Zjednoczone

6 - 25 czerwiec 2022

+ 5 więcej

od3 900 EUR

/ os.

Tokio, Japonia

26 marzec - 4 kwiecień 2022

+ 3 więcej

od6 500 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.