Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Mołdawia i Ukraina: majówka - degustacja win, spływ Dunajem i birdwatching

Wyprawa do Mołdawii i Odessy połączona ze zwiedzaniem autonomicznego Naddniestrza i Gagauzji. Postradzieckie miasta, wsie i miasteczka pełne folkloru, a to wszystko w skąpanej w słońcu okolicy z winoroślami. Mołdawia znana jest ze swych win, dlatego winnice znajdą się w naszym programie, tak jak i degustacje lokalnych wyrobów.

Atrakcje

 • zwiedzanie Kiszyniowa, Stefan Cel Mare, kolumna zwycięstwa,
 • degustacja win z ekspertem w Kiszyniowie,
 • winnica Cricova,
 • kompleks klasztorny w Starym Orgiejowie,
 • noclegi w gospodarstwie w winnicy,
 • twierdza w Bender,
 • zwiedzanie Tiraspola,
 • autonomiczny region Gagauzja,
 • muzeum w Besalmie,
 • port w Izmaile,
 • rejs deltą Dunaju,
 • odpoczynek na plażach Arkadii,
 • Adiesa-Mama,
 • odpoczynek w Odessie, zwiedzanie Katakumb, przejazd kolejką linową.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Majówka dla wszystkich!

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Mołdawia to niezwykle umiejscowiony kraj, który dla wielu Europejczyków stanowi zagadkę. Leży on niedaleko Morza Czarnego, a słynie ze swych wyrobów winnych. Jest to państwo rustykalne, niewiele znajdziemy tu miast.

Politycznie Mołdawia jest niezwykle ciekawym, postsowieckim tworem. Na jego terenie znaleźć możemy nieakceptowane na szerokiej arenie międzynarodowej autonomiczne regiony, Naddniestrze i Gagauzję. Również i tam zaprowadzi nas krajoznawcza ciekawość.

Zobaczymy też Odessę, która przez setki lat stanowiła port różnych cywilizacji, w tym starożytnych Greków. Dziś jest to kurort nadmorski, niezwykle popularny również wśród zagranicznych turystów. Po tak długiej i wyczerpującej trasie z pewnością przyda nam się relaks!

Plan wyjazdu

W związku z sytuacją na miejscu lub warunkami pogodowymi plan i kolejność jego realizacji mogą ulec zmianie.

Dzień 1

Przelatujemy wspólnie do mołdawskiej stolicy, Kiszyniowa. Kiedy już dostaniemy się do miasta, wyruszymy na jego zwiedzanie. W planach znajdują się: bulwar Stefan Cel Mare, kolumna zwycięstwa, a także pozostałości po dawnych czasach w postaci wyjątkowej architektury, ale także i socrealistycznej zabudowy.

Zaskoczy nas wyjątkowa, sakralna zabudowa prawosławna. Następnie już wieczorem odbędzie się degustacja lokalnych win, podczas której towarzyszyć nam będzie miejscowy ekspert. Chętni udadzą się na kolację złożoną z tradycyjnych, mołdawskich dań, a także na nocne karaoke.

Dzień 2

Dziś spędzimy czas w dwóch winnicach, których reputacja sięga daleko. W pierwszej kolejności odwiedzimy winnicę Cricova, w której zorganizowane zostały 50 urodziny prezydenta Rosji. Druga winnica będzie nieco mniejsza, popularna wśród nowożeńców z Mołdawii. Jednocześnie będziemy degustować lokalne wyroby i poznawać zasady picia wina i jego produkcji.

Obiad zjemy w pałacyku z ogrodem. Zwiedzimy też klasztor w Starym Orgiejowie (Orheiul Vechi), który został wykuty w skale. Nocleg spędzimy w wiejskim gospodarstwie w iście lokalnym stylu.

Dzień 3

Rano spacer po okolicznych wzgórzach, gdzie mgła i majowa otoczka sprawdzą się jako fotograficzny plener. Odwiedzimy też Naddniestrze, czyli kraj nieuznawany na arenie międzynarodowej. Zobaczymy twierdzę turecką w mieście Bender i przejedziemy się najdłuższą europejską linią trolejbusową do stolicy Naddniestrza, Tyraspolu.

Na miejscu w radzieckim klejnocie wejdziemy do luksusowego marketu “Szeryf”, obejrzymy narodowy stadion, muzeum “wojny z Mołdawią” i pomnik gen. Suworowa. Odpoczniemy też w kawiarence nad brzegiem Dniestru.

Dzień 4

Rankiem spacerujemy po Trebujeni, po czym jedziemy do winnicy Chateau Vertely. Na miejscu będziemy degustować pyszne, lokalne trunki.

Następnie udamy się na lekki trekking po Orgiejowie - jedynym parku narodowym w całej Mołdawii. Będziemy tam podziwiać Monastyr Curchi, czyli klasztor męski, a późnym popołudniem/ wieczorem, w czasie drogi do Kiszyniowa, będzie możliwość zwiedzenia innego klasztoru - Kapriana.

Opcjonalnie: Klasztor Kapriana możemy zamienić na wizytę w kolejnej winnicy - Milesti Mici (z degustacją).

Dzień 5

Przemieszczamy się do Gagauzji, czyli kolejnego z autonomicznych regionów. Oprócz majowych, kolorowych i malowniczych wiosek czeka nas wizyta w kołchozie i mieście Komrat. Odwiedzimy unikatowy w skali światowej (bo jedyny) Uniwersytet Gagauski, a także targ, gdzie spotkamy miejscową ludność.

Zajrzymy też do muzeum w Besalmie, gdzie znajdziemy skansen Gagauzji, a także poznamy zwyczaje i kulturę regionu. Następnie przejedziemy do Besarabii.

Dzień 6

W Izmaile odkryjemy tajemnice starego portu na Dunaju, a także turecki meczet. Pojedziemy do Wilkowa nazywanego Wenecją Besarabii. Nie spotkamy tam dróg, jedynie wodne kanały, a zamiast chodników poruszać się będziemy po drewnianych kładkach. Na miejscu odbędzie się degustacja domowych win i produktów dostarczonych przez gospodynię.

Udamy się w rejs deltą Dunaju, a na pokładzie towarzyszyć nam będą kapitan i lokalny przewodnik. Popłyniemy ku rumuńskim wysepkom trasami, które niegdyś stanowiły handlowe szlaki przemytników. Podczas odpoczynku zjemy piknik i świeżą rybę, a także napijemy się herbaty z samowaru z lokalnym miodem. Zdegustujemy też lokalne wina z endemicznego szczepu winogron.

Odwiedzimy słynny “kilometr zero”, a na okolicznym pustkowiu zajmiemy się obserwowaniem ptaków i życia w rezerwacie przyrody. W godzinach wieczornych udamy się do Odessy.

Dzień 7

Odessę zwiedzimy z lokalnym przewodnikiem, który rozpocznie naszą trasę od schodów Potiomkinowskich, dalej przez perełki architektoniczne miasta i do ulicy Deribasowskiej. Kolejnym krokiem po zwiedzaniu będzie wizyta nad Morzem Czarnym na plażach Arkadii. Miejsce to jest punktem styku nowoczesnej, wakacyjnej infrastruktury i sowieckiej, szarej rzeczywistości.

Wieczorem udamy się na przechadzkę po ulicach “Adiesy-Mama”, portowego miasteczka. Na miejscu będziemy też mieli okazję do wizyty w operze, teatrze lub którymś z klubów nocnych.

Dzień 8

Dalej zwiedzamy Odessę. Chętni mogą skorzystać z przejażdżki kolejką linową, a także odwiedzić Katakumby ciągnące się pod całym miastem. Znajdują się tam ślady po różnych cywilizacjach Starego Kontynentu, od antycznej Grecji, po komunistów.

Zerkniemy na różne oblicza miasta podczas wizyt w różnych jego częściach. Na Priwozie, czyli jednym z postradzieckich olbrzymich bazarów, będziemy mogli skosztować lokalnych przysmaków. Następnie czeka nas obiad i wylot do Polski.

Zakwaterowanie

Pokoje, w których będziemy ulokowani, będą 2-os. Zakwaterowanie odbędzie się w domach lokalnych gospodarzy lub hotelach.

Pogoda

Pogoda w Mołdawii i w okolicach Odessy jest istnie włoska. Niezwykle dużo tu słonecznych i ciepłych dni. Z tego faktu tak prężnie działa na tych terenach wytwórstwo win - winorośla mają odpowiednie warunki do wegetacji. Majowe temperatury będą przyjemne, bo wynoszące w okolicy 16-18°C. Latem temperatury dochodzi do 25°C.

Cena zawiera

 • przelot na trasie Warszawa-Kiszyniów i Odessa-Warszawa ze wszystkimi opłatami lotniczymi,
 • usługi polskojęzycznej pilotki i tłumaczki,
 • lokalne przejazdy,
 • jednodniową wycieczkę motorówką po delcie Dunaju,
 • noclegi u lokalnych gospodarzy, w hotelach i guesthousach,
 • śniadania,
 • degustacje wina i wykład o mołdawskich winnicach,
 • informacje lokalne i mapy,
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży,
 • ubezpieczenie NNW, KL i bagażu,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • wejściówek i biletów wstępu do zabytków i innych odwiedzanych miejsc (ok. 10 EUR),
 • pozostałych posiłków,
 • wstępu do Katakumb w Odessie.

Ceny

Cena za osobę za wyjazd na 8 dni wynosi 3990 PLN.

Ważne informacje

Wyżywienie:

Podczas wyjazdu zapewniamy codzienne śniadania każdemu z uczestników. Reszta wyżywienia na własną rękę. W miastach znajdziemy mnóstwo restauracji i sklepów.

Przejazdy:

Żeby móc wygodnie przemieszczać się po trasie zwiedzania, będziemy mieli dostępnego minibusa.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Majówka na Ukrainie i w Mołdawii

Grupa wyjazdowa będzie liczyła od 6 do 14 osób.

Miejsce wylotu:

Naszym domyślnym miejscem wylotu na wyprawę jest Warszawa, ale po uprzednim ustaleniu i dopłacie możliwe są wyloty także z innych miast.

Sprawdź podobne wyjazdy

Oslo, Norwegia

15 - 21 lipiec 2022

+ 2 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Taszkient, Uzbekistan

30 wrzesień - 15 październik 2022

od9 990 PLN

/ os.

Gelati, Gruzja

17 - 27 wrzesień 2022

od5 490 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.