Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

W sercu Bałkanów - wyprawa po Macedonii Północnej i Kosowie

Kosowo i Macedonia Północna w pigułce, czyli kilka dni podziwiania najważniejszych zabytków historii obu państw z przerwą na wypoczynek w niezwykłych okolicznościach przyrody centrum Półwyspu Bałkańskiego.

Atrakcje

 • zwiedzanie stolicy Macedonii,
 • przejazd gondolą na Górę Vodno,
 • architektura miasta Prizren,
 • wizyta na targu Carshia a Madhe w Djakowicy,
 • skalne miasto pod Kratovem,
 • degustacja macedońskich win,
 • wypoczynek nad Jeziorem Ochrydzkim,
 • zwiedzanie Ochrydy, miasta na liście UNESCO,
 • spacer po Parku Narodowym Mavrovo,
 • odpoczynek w wiejskim stylu w gospodarstwie w Galicniku.

Czytaj więcej

Zwiń

Miejsce

Macedonia Północna zajmuje ok. 40% powierzchni historycznej krainy Macedonii. Plusem Macedonii jest fakt, że w niewielkim stopniu dotknęła ją wojna podczas rozpadu Jugosławii, dzięki czemu przetrwało mnóstwo bezcennych zabytków.

Kosowo jest jednym z najmniejszych i najmłodszych państw w Europie. Oba kraje znajdują się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, stanowiąc wrota do antycznej Grecji.

Plan wyjazdu

Program może na bieżąco ulegać niewielkim zmianom.

Dzień 1

Wylatujemy z lotniska w Berlinie i lądujemy w Skopje. Odrobina relaksu po zameldowaniu się w hotelu, po którym grupa uda się na posiłek do jednej z knajp na starym mieście.

Dzień 2

Przez cały dzień uczestnicy będą poznawać stolicę Macedonii. Zaczną od kwartału Čaršija, słynącego z licznych kawiarni i punktów z upominkami. W programie m.in. zwiedzanie Placu Macedonii i Kamiennego Mostu. Herbatę grupa wypije w karawanseraju, dawnym domu zajezdnym dla karawan.

Następnie gondolą pojedzie na Górę Vodno, podziwiać panoramę miasta otoczonego szczytami. Dzień zakończy posiłek połączony z pokazami lokalnych zwyczajów.

Dzień 3

Grupa rusza do Kosowa. Zobaczy klasztor w Graczanicy, będący na liście UNESCO i stolicę państwa, Prisztinę. Miasto, choć ubogie w zabytki, kryje kilka ciekawostek dla turystów. Jedną z nich jest monument “NEWBORN”, inną pomnik amerykańskich prezydentów, postawiony w podziękowaniu za lobbowanie o niepodległość Kosowa.

Najważniejszym punktem dnia będzie Prizren, miasto uznawane za najpiękniejsze w Kosowie. Grupa będzie podziwiać zachodzące słońce z murów fortecy Kalaja.

Dzień 4

Od rana spacer po mieście, pamiętającym czasy Turków Osmańskich. Najbardziej urokliwe są wąskie uliczki, a do najważniejszych zabytków na trasie spaceru będą należały Dom Ligi Prizreńskiej i islamska świątynia Sinan Paszy.

Potem grupa uda się do bogatej w historię Djakowicy, z targowiskiem Carshia a Madhe na czele. Na nocleg uczestnicy wracają do Skopje.

Dzień 5

Wyprawa do Kratova, w pobliżu którego grupa zwiedzi kamienne miasto, 120 skalnych formacji o wysokości nawet do 100 m. Samo miasteczko Kratovo znajduje się na dnie krateru wulkanicznego.

Ostatnim punktem dnia będzie zwiedzanie winnicy i degustacja lokalnych win, produkowanych z winorośli Vranec oraz Merlot. Powrót do hotelu w Skopje.

Dzień 6

Dzień zacznie się podziwianiem Kanionu Matka, malowniczej doliny rzeki Treski, którą grupa przepłynie w łodziach. Zobaczy także jaskinie, znajdującie się w kanionie. W Tetovie oglądanie Šarena Džamija, malowanego meczetu.

Kolejny punkt to Park Narodowy Mavrovo. W wiosce Galicnik relaks na modłę wiejską - tradycyjne jadło, dojenie kóz, jazda konna i degustacja lokalnych trunków. Noc uczestnicy spędzą w Ochrydzie.

Dzień 7

Ochryda znajduje się na liście UNESCO i uznawana jest za historyczny skarb Macedonii. Miasto bogate jest w zabytki starożytności oraz malowniczo położoną nad jeziorem cerkiew św. Jana Kaneo.

Po lunchu w lokalnej restauracji, wycieczka przez jezioro Ochrydzkie do klasztoru św. Nauma. Na zakończenie wieczorek pożegnalny w hotelu w Ochrydzie.

Dzień 8

Ostatni dzień to lenistwo nad jeziorem Ochrydzkim. Można zażywać kąpieli słonecznych lub ochłodzić się w krystalicznie czystej wodzie. Do Skopje grupa wyruszy, by na lotnisku zameldować się ok. 2 godz przed startem. Lądowanie w Berlinie, gdzie kończymy wyprawę.

Zakwaterowanie

Grupa przenocuje w hotelach o standardach 3* i 4* .

Pogoda

Macedonia i Kosowo są krajami górzystymi, tamtejsze powietrze można jednak określić jako śródziemnomorskie (na małych wysokościach). Latem średnia temperatura dochodzi do ok 30°C.

Cena zawiera

 • bilety na loty między Berlinem i Skopje,
 • 7 noclegów + śniadanie,
 • wyżywienie zgodnie z programem ( 7 posiłków),
 • busa z klimatyzacją,
 • słuchawki dla uczestników (dla ich komfortu i bezpieczeństwa),
 • polskiego opiekuna i lokalnych przewodników,
 • opłatę za bilety, degustację win, wizytę w gospodarstwie, bilet na łódź na jeziorze Ochrydzkim,
 • ubezpieczenia NNW, KL, BP i OC,
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • opłat za trunki i napoje podczas posiłków,
 • prywatnych wydatków,
 • testów na koronawirusa

Ceny

Koszt: od 3179 PLN/os. Ostateczna cena wyjazdu jest uzależniona od ceny biletu lotniczego, który zostanie zakupiony po utworzeniu grupy.

Ważne informacje

W związku z pandemią, aby wjechać do Kosowa wymagany jest negatywny test na obecność koronawirusa.

Organizator

Organized by Zorientowani Travel Club

Aktywne podróże obejmują objazdówki, fotowyprawy, wyjścia w góry, eksplorację wybrzeży i nie tylko.

Macedonia, Kosowo - ciekawostki

Polska należy do grupy państw, uznających niepodległość Kosowa.

Bitwa na Kosowym Polu (1389) należy do serbskich mitów państwowych i jest ważnym elementem ich tożsamości narodowej. Ochryda zwana była “Jerozolimą Bałkanów” - w mieście znajdowało się 365 kościołów, po jednym na każdy dzień roku.

Sprawdź podobne wyjazdy

Quito, Ekwador

12 - 29 październik 2022

+ 1 więcej

od12 050 PLN

/ os.

Canberra, Australia

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.