Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Podróż do Laponii szwedzką koleją polarną

Wyjazd podzielony na dwie części: w pierwszej zwiedzanie najważniejszych atrakcji i zabytków Sztokholmu. Druga to przygoda - przejazd pociągiem polarnym do miasteczek szwedzkiej Laponii połączona z aktywnym wypoczynkiem. 

Atrakcje

 • dwa dni z zabytkami Sztokholmu,
 • przejazd arktycznym ekspresem przez Szwecję,
 • potrawy szwedzkiej kuchni,
 • możliwość zobaczenia zorzy polarnej,
 • aktywny wypoczynek w plenerach Vassijaure,
 • zwiedzanie Kiruny, miasteczka z największymi złożami rudy żelaza na świecie.

Czytaj więcej

Zwiń

Miejsce

Laponia to kraina leżąca w granicach czterech państw: Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. Najważniejszym miastem po szwedzkiej stronie jest Kiruna - najdalej wysunięty ośrodek na północy kraju.. W pobliżu jest Park Narodowy Abisko, jeden z najstarszych w Europie.

Plan wyjazdu

Program wyjazdu może ulec niewielkim zmianom ze względu na warunki pogodowe.

Dzień 1

Przelot do Sztokholmu z Warszawy. Po zameldowaniu w hostelu krótka wycieczka po starym mieście. Na kolację lokalne dania, głównie oparte o ryby. 

Dzień 2

Grupa wyruszy zobaczyć największe atrakcje Sztokholmu: starówkę, Riddarhuset - miejsce spotkań miejscowej elity, Storkyrkan - największą świątynię miasta, plac Stortorget.

Trasa wycieczki będzie wiodła przez Pałac Królewski, górę Slottsbacken, wyspa Riddarholmen i rezydencję określaną szwedzkim Wawelem. Wśród innych atrakcji będą budynek Riksdag, liczne wysepki, magistrat i wieża jarla Birgera. Po powrocie do hostelu wieczorny posiłek z menu uzależnionym od preferencji uczestników: tradycyjnie szwedzki lub bardziej teraźniejszy.

Dzień 3

Kolejny dzień w Sztokholmie, tym razem z artystycznymi atrakcjami: dworcami metra, kwartałem z licznymi kawiarenkami, dzielnicą Sodermalm oraz głównym rynkiem miasta - Sergels torg, słynnym z twórczych instalacji. Pod koniec dnia grupa wsiądzie do pośpiesznego pociągu SJ i pojedzie do Vassijaure.

Przejazd pod granicę z Norwegią potrwa 19 godz. Umilą ją liczne widoki na mosty, przekopy oraz na zamarznięte wody Bałtyku, zimowe szczyty i gromady reniferów. 

Dzień 4

Vassijaure od koła podbiegunowego dzieli zaledwie 200 km. Grupa zamelduje się w górskiej stanicy przy dworcu. Po trudach podróży krótka wyprawa z widokami na granie Gór Skandynawskich (wysokość do 1500 m. n.p.m.) i Jezioro Vassijaure. Po zapadnięciu zmierzchu możliwość zobaczenia zorzy polarnej.

Dni 5-6

Korzystanie z miejscowej infrastruktury: spacery z rakietami śnieżnymi, nartami - biegówkami, zjazdy z nartami, wycieczka psim zaprzęgiem lub plener fotograficzny. Dla chętnych kąpiele w przeręblach.

Ponadto chętni będą mogli wybrać się do Norwegii i zwiedzić Narwik: miejsce bitwy w czasie II wojny światowej, w której walczyli Polacy. Do przebycia zaledwie 45 km, jeżeli tylko będzie można przejechać przez granicę. 

Dzień 7

Lapońska szybka kolej polarna przewiezie grupę do Kiruny. Najpierw udadzą się do miejsca noclegowego, później na wycieczkę po mieście. Kiruna słynie zaburzeń natury magnetycznej. Dominuje nad nią Góra Kiirunavaara z największym na świecie złożem rudy żelaza. Najważniejszym zabytkiem miasta jest świątynia wyglądem przypominająca lapoński namiot. Po zmroku kolejna szansa na oglądanie zorzy polarnej.

Dzień 8

Przelot z Kiruny do Warszawy, z przesiadką w Sztokholmie.

Zakwaterowanie

Noclegi w małych hotelach, w pokojach mieszczących od 4 do 6 osób.

Pogoda

Kiruna znajduje się niedaleko koła podbiegunowego. W styczniu średnia dzienna temperatura wynosi ok -10°C

Cena zawiera

 • noclegi,
 • bilety za przeloty na trasie Warszawa-Sztokholm z przewozem bagaży podręcznych (40x30x20 cm),
 • przejazd koleją do Laponii (zapewnione miejsce do spania),
 • lokalne przejazdy,
 • transport lotniczy z Kiruny do Sztokholmu,
 • wypożyczenie rakiet do chodzenia po śniegu,
 • opiekę polskojęzycznego opiekuna,
 • ubezpieczenie + składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • posiłków ok. 30 EUR dziennie,
 • opłat za wejście do zwiedzanych obiektów.

Ceny

4190/os PLN: 3990 PLN + 200 PLN za przeloty między stolicami.

Opcjonalnie: ok. 200 PLN za dodatkowy bagaż, ok. 250 PLN za wynajem sprzętu i opłata za atrakcje w Vassijaure, ok. 200 PLN za wycieczkę do Narviku.

Ważne informacje

Organizator

Organized by Zorientowani Travel Club

Aktywne podróże obejmują objazdówki, fotowyprawy, wyjścia w góry, eksplorację wybrzeży i nie tylko.

Co spakować do Laponii

Niezbędny ekwipunek: dwa plecaki: 40 l i 15 l, odzież i obuwie zimowe (trekkingowe), wyposażenie kąpielowe: klapki, ręcznik, strój, rękawice do jazdy na nartach, dokumenty osobiste, raki na buty, kijki do trekkingu z talerzykami śniegowymi o dużej średnicy, termos do ciepłych napojów.

Opcjonalne wyposażenie: ekwipunek do morsowania.

Sprawdź podobne wyjazdy

Petra, Jordania

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Last minute

29 styczeń - 5 luty 2022

od6 290 PLN

/ os.

Petersburg, Federacja Rosyjska

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.