Gruzja: fotowyprawa do zachodniej Gruzji

Nauka fotografowania podczas wyprawy do Gruzji to nie tylko doskonały warsztat, ale też niezapomniane przeżycie. Złote poranki i ostatnie promienie słońca pozwolą uchwycić chwile i uwiecznić je na niepowtarzalnych zdjęciach. Przygoda poszukiwania wyjątkowych kadrów przeplata się z poznawaniem od podszewki gruzińskiej kultury, tradycji i kuchni. Zakochamy się w Gruzji i w tym, co nam oferuje.

Atrakcje

 • poznanie gruzińskiej społeczności, kultury i tradycji,
 • uczestnictwo w rozgrywkach lelo,
 • nauka fotoreportażu pod okiem specjalisty,
 • smakowanie lokalnych potraw,
 • Park Narodowy Mtirala,
 • noclegi w prywatnych kwaterach gruzińskich i w zabytkowym domu w Parku Narodowym Mtirala,
 • spacery z lekcją fotografii w Batumi,
 • sesja fotograficzna tancerzy z Narodowego Baletu,
 • fotografia kulinarna i udział w suprach.

Czytaj więcej

Zwiń

Dedykowani przewodnicy i instruktorzy

 • Radek Polak

  Instruktor

  Fotograf, specjalista od Gruzji i globtroter. Prowadzi fotoekspedycje.

 • Joanna Zubkow

  Przewodnik

  Jej pochodzenie sprawia, że nieustannie ciągnie ją na wschód, a z Gruzją łączy ją miłość od pierwszego wejrzenia!

Poziom zaawansowania

Fotowyprawa do Gruzji nie wymaga specjalnego fizycznego przygotowania od uczestników.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Gruzja to państwo, w którym czas płynie powoli i zgodnie z naturą. Odwieczne tradycje mają w nim swoje miejsce, dlatego nikogo nie dziwi, że w Shukhuti cała społeczność w niedzielę wielkanocną gra w lelo. Codzienność przesiąknięta tradycją sprawia, że Gruzja zaskakuje i urzeka, choć może nie zawsze jest zrozumiała dla turystów.

Plan wyjazdu


Dzień 1: Przylot do Gruzji i początek wizyty w Shukhuti

Wylatujemy z Polski i lądujemy w Kutaisi, mieście w zachodniej części Gruzji. Następnie udajemy się do Shukhuti, wioski w górach, oddalonej od standardowych turystycznych szlaków, hoteli czy restauracji. Spędzimy tu kilka najbliższych dni, by przyjrzeć się tutejszym mieszkańcom, ich życiu i tradycji.

Zakwaterujemy się w prywatnych domach, dzięki czemu będziemy jeszcze bliżej lokalnej społeczności. Wieczorem czeka nas kolacja integracyjna. Omówimy również nasze fotograficzne plany na okres wyprawy.

Dzień 2: Poznajemy Shukhuti

Dzień poświęcimy na wędrówki po wiosce i poznanie miejscowych osobistości, takich jak piekarz, kowal, stolarz i pop. Przyjrzymy się mieszkańcom i jednocześnie zawodnikom, którzy następnego dnia zagrają w lelo. Odwiedzimy znajomych i przyjaciół oraz domy, w których odbędzie się uroczysta biesiada dla wszystkich uczestników zabawy wielkanocnej.

Wnikając do społeczności, porozmawiamy z mieszkańcami wioski, poznamy ich tradycje i kulturę. Pozwoli nam to dobrze przygotować się do rozgrywek lelo.

Dzień 3: Lelo

Tego dnia odbędzie się coroczna gra w lelo. Wioska Shukhuti jest jedynym miejscem w Gruzji, gdzie jeszcze zachowała się jej tradycja. Jest to nie tylko zabawa sportowa, ale również najważniejsze wydarzenie w całym roku. Odbywa się zawsze w święto Wielkiej Nocy.

Swoją formą lelo przypomina nieco rugby, a boiskiem staje się teren całej wioski. Liniami końcowymi są dwie rzeczki, które znajdują się na krańcach miejscowości. Bardzo ciekawe jest również to, że w rozgrywkach biorą udział wszyscy mieszkańcy, bez wyjątku. Zobaczymy więc i dzieci, i starców, i kobiety, i mężczyzn. Rytuał lelo jest świetną zabawą i elementem, który scala społeczność Shukhuti.

Będziemy mieli niezapomnianą możliwość wzięcia udziału w rozgrywkach oraz zrobienia niesamowitych zdjęć. Impreza będzie dla nas prawdziwą szkołą fotoreportażu.

Dzień 4: Cmentarz w Shukhuti i wyjazd do Parku Narodowego Mtirala

Z samego rana razem z mieszkańcami udamy się na cmentarz w Shukhuti. Piłkę, którą dzień wcześniej graliśmy w lelo, złożymy na grobie osoby, która jest uważana za najbardziej zasłużoną w wiosce. Taka jest tradycja. W ten sposób cała wieś okazuje cześć przodkom i radośnie świętuje koniec zawodów.

W godzinach wieczornych opuścimy Shukhuti i pojedziemy do Parku Narodowego Mtirala, gdzie zakwaterujemy się w pensjonacie prowadzonym przez gruzińskich gospodarzy.

Dzień 5: Poznajemy Park Narodowy Mtirala

Gruzja najczęściej jest kojarzona ze stepami, Kaukazem lub winnicami Kachetii. Okazuje się jednak, że wodospady, jeziora i przepiękne majestatyczne lasy również można w niej zobaczyć. Taki właśnie jest Park Narodowy Mtirala, mniej znany region Gruzji. Rozwijają się tu niespotykana roślinność i wyjątkowe zwierzęta.

Idylliczna atmosfera i natura z pewnością pozwolą nam na uspokojenie i odetchnięcie pełną piersią. Znajdziemy również czas na selekcję i wprowadzenie poprawek do zdjęć wykonanych w Shukhuti.

Rodzinny pensjonat pozwoli nam też na dokładniejsze poznanie gruzińskiej kuchni i delektowanie się tradycyjnymi potrawami. Dla Gruzinów posiłki są bardzo ważne i powinny być wykonane z produktów najwyższej jakości, dlatego wszystko, co będziemy jeść w tym miejscu, będzie pochodziło z ogrodu gospodarzy.

Dzień 6: Wizyta w Batumi

Batumi to znany gruziński letni kurort. My jednak nie będziemy skupiać się na leniuchowaniu, ale ruszymy w miasto jego urokliwymi uliczkami. Znajdziemy tu stare kamieniczki oraz rozległe place. Możemy też przespacerować się promenadą ciągnącą się kilka kilometrów wzdłuż Morza Czarnego.

Spacery te będą dla nas okazją do cennych lekcji fotografii. Nauczymy się szukać odpowiednich miejsc i dobrego światła, które pomogą w osiąganiu niesamowitych efektów na zdjęciach. Dzięki temu nasze fotografie z podróży oraz te wykonywane na co dzień będą wyjątkowe.

W czasie wędrówek wybierzemy też, gdzie następnego dnia wykonamy sesje portretowe.

Dzień 7: Sesje portretowe tancerzy

Musimy wstać bardzo wcześnie, by poranne światło pozwoliło nam na zrobienie przepięknych zdjęć portretowych. Będziemy fotografować tancerzy występujących na co dzień w narodowym zespole tańców gruzińskich w Batumi. Poza portretami z pewnością uda nam się uchwycić ruch i wyjątkowość gruzińskich tańców narodowych.

Musimy pamiętać, że to właśnie taniec pozwala Gruzinom na pokazanie prawdziwego ducha. Tancerze mają zjawiskowe stroje, które w towarzystwie energicznych rytmów dadzą nam odczuć kwintesencję kultury Gruzji, w której każde miasto ma swój własny zespół tańca.

Wieczór spędzimy na wspólnej suprze, czyli uczcie, na której spróbujemy lokalnych przysmaków. Przed jej rozpoczęciem zagłębimy się w fotografii kulinarnej, by potem w czasie uczty wznosić toasty zgodnie z gruzińską tradycją. Zrelaksujemy się, zabawimy i będziemy degustować wina.

Dzień 8: Wracamy do Polski

Wykwaterujemy się i przejedziemy do Kutaisi, by wsiąść w samolot, który zabierze nas z powrotem do Polski.

Zakwaterowanie

3 noclegi w prywatnych kwaterach w wiosce Shukhuti. 2 noclegi w pokojach 2- lub 3-osobowych w pensjonacie w Parku Narodowym Mtirala. 2 noclegi w 2-osobowych pokojach w hotelu w Batumi.

Pogoda

Gruzja leży w klimacie podzwrotnikowym, jednak charakteryzuje się wielką zmiennością i kontrastowością. Bliskość morza i zróżnicowana powierzchnia sprawiają, że na zachodzie kraju mamy klimat morski, który jest cieplejszy, a w głąb lądu staje się on bardziej kontynentalny, zimniejszy zimą, a cieplejszy latem. Na terenach górskich pogoda jest bardziej rześka i wilgotna.

Najlepsze miesiące do podróżowania to te między kwietniem a październikiem.

Cena zawiera

 • noclegi,
 • plener fotograficzny w czasie rozgrywek lelo,
 • sesję portretową tancerzy z Batumi,
 • przejazdy autobusem między miejscami zakwaterowania,
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje),
 • wykłady fotograficzne prowadzone przez Radka Polaka,
 • opiekę merytoryczną specjalisty,
 • opiekę pilota wycieczki,
 • ubezpieczenie NW (na 16000 PLN), KL (na 50000 PLN) oraz bagażu (na 1600 PLN).

Cena nie zawiera

 • kosztu biletów samolotowych z Polski i do Polski,
 • wydatków własnych,
 • kosztu dodatkowych posiłków i napojów,
 • opłat za wejściówki, pensji lokalnych przewodników, napiwków (ok. 370 USD).

Ceny

Koszt wyjazdu na 8 dni: 4000 PLN od osoby + 820 USD + przeloty.

Ważne informacje

Aby wyruszyć w podróż do Gruzji, nie ma konieczności posiadania ani wizy, ani paszportu. Wystarczy ważny dowód osobisty.

Organizator

Organized by Soul Travel

Soul Travel powstało po to, by towarzyszyć innym w poznawaniu odmiennych kultur, a przez to i samego siebie.

Wyprawa do Gruzji:

Wyjazd przewidziany jest dla grupy 6-10 osób.

Nie będziemy się nigdzie śpieszyć. Tylko spokojny rytm wyprawy pozwoli na porozmawianie z Gruzinami, poznanie ich tradycji i kultury, udział w obrzędach oraz w codziennym życiu. Dzięki temu nasze zdjęcia będą wyjątkowe.

Naszym opiekunem będzie fotograf Radek Polak, który współpracuje ze znanymi czasopismami, a fotografie wystawiał w Polsce i za granicą. Od wielu lat fascynuje go Gruzja i jej mieszkańcy.

Pracuje głównie na aparacie wielkoformatowym 4x5 cala, który udostępni nam w czasie wyprawy, ucząc jego obsługi. Po powrocie do Polski nasze zdjęcia zostaną wywołane.

Sprawdź podobne wyjazdy

Thimpu, Dolina Phobjika, Phunaka, Dolina Bhumtang, Bhutan

29 kwiecień - 11 maj 2020

od4 000 PLN

/ os.

Taszkient, Uzbekistan

14 - 27 kwiecień 2020

od4 000 PLN

/ os.

Quito, Ekwador

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.