Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Eksploruj Kongo - równikowa podróż do Afryki

Kongo to świetny wybór dla chcących przeżyć niesamowitą przygodę w sercu afrykańskiej natury. Znajduje się tu ponad 200000 km² lasów tropikalnych, rozległe sawanny i bogate w faunę wody przybrzeżne. Schronienie w utworzonych tutaj rezerwatach znajdują liczne gatunki zagrożonych wyginięciem zwierząt.

Atrakcje

 • safari 4x4 w rezerwatach Lesio-Louna i Lefini,
 • rezerwat Tsoulou,
 • rezerwat biosfery Dimonika,
 • pokaz folkloru ludów Bantu, Teke i Kongo,
 • Park Narodowy Conkouati Douli,
 • spływ pirogami po lesie tropikalnym,
 • nocne safari w poszukiwaniu żółwi morskich,
 • rejs na wyspy szympansów.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

W czasie wyprawy nie zaplanowano dłuższych pieszych wędrówek, uczestnicy powinni mieć podstawowe przygotowanie kondycyjne.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kongo położone jest na zachodnim wybrzeżu Afryki Środkowej. Tereny te w dużej mierze pokryte są przez rosnący tu od tysięcy lat, wiecznie zielony las równikowy o pierwotnym charakterze. Suchsze rejony kraju pokrywa trawiasta sawanna z nielicznymi akacjami. W połączeniu z przepływającymi tędy wielkimi rzekami, warunki te tworzą niesamowitą mozaikę bogatych w rzadkie gatunki ekosystemów.

Plan wyjazdu


Dzień 1: Warszawa

Spotkamy się na lotnisku i wieczorem wylecimy do Brazzaville.

Dzień 2: Brazzaville

Po wylądowaniu w stolicy Konga Brazzaville i przejściu wymaganych odpraw minibus zabierze nas do hotelu. Wolny czas po zakwaterowaniu spędzimy na pierwszym zwiedzaniu miasta i odpoczynku po podróży.

Dzień 3: Rezerwat Lesio-Louna

Rano wybierzemy się na safari 4x4 do rezerwatu Lesio-Louna. Miejsce to słynie z występujących tam wielkich naczelnych - goryli nizinnych. Oprócz nich w rezerwacie można zaobserwować wiele innych gatunków małp, antylopy, ciekawe gatunki ptaków.

Odwiedzimy też goryle przedszkole, gdzie spotkamy młode osobniki uratowane z rąk kłusowników i dorastające, by móc wrócić na wolność.

Popołudnie spędzimy nad zjawiskowym jeziorem Lac Bleu, malowniczo wpisanym w tropikalny krajobraz. Chętni zażyją kąpieli w jego ciepłych wodach. Noc spędzimy w domkach przy rezerwacie.

Dzień 4: Rezerwat Lefini

W rezerwacie nie zabraknie rozrywek na drugi dzień jego eksploracji. Wybierzemy się na spotkanie z dziko żyjącymi gorylami. Zobaczymy też licznie występujące motyle oraz najmniejsze ptaki świata,kolibry.

Następnie wypłyniemy pirogami na wody rzek Louna i Lefini, gdzie można spotkać hipopotamy, krokodyle i ptactwo wodne.

W czasie wycieczki będziemy obserwować zmieniający się krajobraz - od trawiastych rozległych sawann, po bagniste, bogate lasy. Spróbujemy zdobyć najwyższe wzgórze w okolicy, by móc podziwiać rezerwat w szerszej perspektywie.

Jeśli starczy nam czasu, przed powrotem do domków w rezerwacie Lesio-Louna wybierzemy się jeszcze raz nad jezioro Lec Bleu.

Dzień 5: Brazzaville

Więcej czasu poświęcimy na podziwianie Brazzaville. Odkryjemy wiele ciekawych obiektów powstałych na przełomie XVIII i XIX w., kiedy tereny te stanowiły część kolonii francuskiej Afryki Równikowej.

Zobaczymy plac De Gaulle’a, miejski targ, Bazylikę św. Anny, Francuski Instytut Kultury, pomnik Pierre’a Savorgnan de Brazza, francusko-włoskiego badacza, któremu przypisuje się odkrycie Afryki Centralnej i od którego nazwiska pochodzi nazwa stolicy Kongo.

Zjemy obiad w renomowanej restauracji nad rzeką Kongo. Będziemy podziwiać widoczną na drugim brzegu panoramę Kinszasy, stolicy Demokratycznej Republiki Konga. To jedyne takie miejsce na świecie, gdzie stolice sąsiadujących ze sobą państw leżą bezpośrednio obok siebie, oddzielone tylko rzeką.

Dzień 6: Dolisie, Rezerwat Tsoulou

Wczesnym rankiem wyjedziemy w stronę rezerwatu Tsoulou. Drogę będą urozmaicały nam niesamowite okoliczności przyrody. Przewidziany jest postój z obiadem w miejscowości Dolisie.

Będziemy jechać przez spektakularne środkowoafrykańskie krajobrazy: w postaci bajkowo wyglądających, licznych pagórków, pokrytych bujną trawą. Wybierzemy się nad przepiękne jezioro, które podobnie jak to w rezerwacie Lesio-Louna nazywane jest błękitnym.

Dzień 7: Rezerwat Dimonika

Jedziemy w kierunku Gór Mayombe oraz położonego w ich środkowej części rezerwatu biosfery Dimonika. Jest to niezwykły w skali światowej obszar, pokryty przez pierwotny las równikowy poprzecinany rwącymi potokami. Jest to dom dla tysięcy gatunków tropikalnych roślin i zwierząt, obszar szczególnie chroniony wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poznamy też bogatą, sięgającą starożytności historię wydobycia złota na tych terenach. Eksplorujemy jaskinie, obejrzymy maszyny wykorzystywane w kopalniach.

Zaplanowane są 2 noclegi w dżungli na terenie rezerwatu Dimonika, pośród odgłosów ptaków i małp.

Dzień 8: Rezerwat Dimonika

Następnego dnia będziemy dalej zagłębiać się w gęsty las gór Mayombe. Mamy szansę zaobserwować w naturalnych warunkach szympansy, goryle i koczkodany. W rezerwacie nie brakuje też gadów, licznie reprezentowanych przez krokodyle.

Na zakończenie dnia czeka nas wieczór z folklorystycznym pokazem śpiewu i tańca lokalnych ludów: Bantu, Teke i Kongo.

Dzień 9: Madingo-Kayes

Wyruszymy w drogę do Madingo-Kayes, miejscowości, nieopodal której archeolodzy odkryli najstarsze w tej części Afryki pozostałości po złożonych osadach ludzkich. W drodze odwiedzimy kilka niewielkich wiosek, poznamy ich społeczność i zwyczaje. Wstąpimy też na miejscowy targ rybny.

Popołudnie spędzimy nad jeziorem - nasz hotel oprócz basenu będzie miał dostęp do prywatnej plaży.

Dzień 10: P.N. Conkouati Douli

Wybierzemy się na safari w głąb najbogatszego ekosystemu Afryki na tereny Parku Narodowego Conkouati-Douli.

Ten uznany przez UNESCO, wyjątkowy obszar oprócz terenów leśnych zawiera także fragment wybrzeża szczególnie ważny dla zachowania miejscowej bioróżnorodności. Występują tam przybrzeżne zarośla namorzynowe, laguny obfitujące w morskie gatunki i plaże, na których gniazduje wiele gatunków żółwi morskich. W miejscowych wodach można obserwować delfiny i humbaki.

Conkouati Douli to największy park narodowy Kongo i miejsce bardzo licznego występowania chronionych gatunków. Oprócz 2000 goryli możemy spotkać tu też 8000 szympansów, 1000 afrykańskich słoni leśnych, a także bawoły, lamparty, krokodyle i mnóstwo ptaków bagiennych i wędrownych.

Wieczorem spotkamy się z pracownikami parku, którzy opowiedzą nam o najważniejszych wyzwaniach w walce o chronione przez nich zwierzęta.

Zakwaterowanie na 3 kolejne noce zapewnione będzie nad rzeką w okolicy P. N.

Dzień 11: P.N. Conkouati–Douli

Przesiądziemy się na zmotoryzowaną łódź, by eksplorować morską część parku. Odwiedzimy kilka wysp, zamieszkałych licznie przez rodziny szympansów.

Wieczorem czas wolny, dla chętnych zostanie zorganizowany transport na plażę.

Dzień 12: P.N. Conkouati-Douli

Motorówkę zamienimy na pirogi, by bezszelestnie, nie płosząc zwierząt, przemierzać leśne rozlewiska parku. Będziemy przysłuchiwać się dobiegającym zewsząd odgłosom ptaków, podglądać życie ukrytych w pierwotnej dżungli zwierząt.

Popołudnie spędzimy na plaży nad Oceanem Atlantyckim, malowniczo położonej u stóp porośniętych lasem gór.

Bardzo późnym wieczorem czeka nas wycieczka nas kolejna plażę, będzie to najlepsza pora na obserwację żółwi.

Dzień 13: Pointe-Noire

Wyruszymy do drugiego co do wielkości miasta Kongo i największego portu, Pointe-Noire. Po zwiedzeniu miasta możemy odpocząć na dzikiej oceanicznej plaży lub przy hotelowym basenie.

Dzień 14: powrót do Brazzaville

Czeka nas długa droga do pokonania busem. Wybierzemy na postoje najpiękniejsze miejsca na trasie, by oprócz odpoczynku dały nam możliwość zrobienia ostatnich zdjęć afrykańskich krajobrazów.

Dzień 15: lot do Polski

Ostatnie chwile w Brazzaville, po śniadaniu będziemy mieli chwilę na zakup pamiątek i zebranie sił przed podróżą. Lot do Polski z przesiadką.

Dzień 16: Warszawa

Przylot do Warszawy.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie zapewniane będzie uczestnikom w pokojach 2-osobowych w następujących hotelach:


 • Le Saphir 4* (z basenem),

 • Les Bungalows de Iboubikro 3*,

 • Le Chaillu 3*,

 • Auberge Vigoureuse 2/3*,

 • Maya Resort Club 5* (z basenem),

 • Les bungalows Conkouati-Douli 3/4*,

 • EDEN 3* (z basenem).

Pogoda

Większość terenów Kongo leży w strefie klimatu równikowego, przez cały rok jest bardzo gorąco i wilgotno. Temperatury oscylują w przedziale 27-33°C i pada bardzo często. Południowy-zachód kraju, oddalony już nieco od równika, charakteryzuje się klimatem podrównikowym, z podobnymi temperaturami i porą suchą trwającą od maja do października.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze z Warszawy do Brazzaville i z powrotem (z przesiadką),
 • zakwaterowanie w 2-osobowych pokojach wg programu,
 • przejazdy klimatyzowanym minibusem,
 • wycieczki samochodami terenowymi 4×4 z kierowcami i przewodnikami do parków narodowych,
 • wyprawy pirogą po rzekach parków narodowych,
 • rejs łodzią do wysp szympansów w PN Conkouati Douli,
 • nocne safari z żółwiami morskimi,
 • bilety wstępu do muzeów wraz z wymaganym przewodnikiem,
 • opłatę za wstęp do PN i rezerwatów,
 • opłatę za prawa do fotografowania i filmowania w PN i rezerwatach,
 • transfery z/na lotnisko w Brazzaville,
 • dwa posiłki dziennie - śniadania i kolacje,
 • ubezpieczenie bagażu, kosztów leczenia i NNW.

Cena nie zawiera

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (koszt 13 PLN/os.),
 • zwyczajowych napiwków,
 • kosztów uzyskania wizy (ok. 250 EUR),
 • opłat lotniskowych,
 • wycieczek fakultatywnych,
 • zakwaterowania w pokoju jednoosobowym (dopłata 370 EUR).

Ceny

Koszt wyjazdu to 4225 USD + 8500 PLN za osobę.

Ważne informacje

Obywateli Polski obowiązują wizy do Republiki Konga (koszt ok. 250 USD). Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu.

Obowiązkowe jest szczepienie na żółtą febrę, dodatkowo zaleca się szczepionki na ospę i cholerę. Z uwagi na zagrożenie malarią należy zaopatrzyć się w odpowiednie leki. Zalecana jest konsultacja z lekarzem medycyny podróży.

Wylot i powrót na lotnisko im. F. Chopina w Warszawie.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Wyprawa do Afryki:

Wyprawa zostanie zorganizowana już dla 4 chętnych osób.

Sprawdź podobne wyjazdy

Rangun, Birma

12 - 26 lipiec 2022

+ 2 więcej

od6 800 PLN

/ os.

Panama, Panama

14 - 28 luty 2022

od8 890 PLN

/ os.

Thimphu, Bhutan

10 - 23 luty 2022

od3 295 USD

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.