Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Podróż po Azji motocyklem: 14 dni w Kirgistanie i Tadżykistanie

Wyprawa motocyklowa Kirgistan i Tadżykistan to coś dla fanów wyzwań, przygód i mocnych wrażeń. Usiądź za kierownicą terenowego dwukołowca i wyrusz na przejażdżkę legendarnym traktem pamirskim. Zobacz Kirgistan, lodowiec, Jedwabny Szlak i legendarne szutry.

Atrakcje

 • Biszkek, stolica Kirgistanu,
 • korytarz wachański,
 • przełęcze położone na wysokościach od ponad 3000 do prawie 5000 m,
 • jeziora górskie,
 • malownicze osady i krainy,
 • lodowiec Inylchek Glacier (Engilchek Glacier),
 • Engilchek
 • gorące źródła Bibi Fatima Zohra.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa przeznaczona jest dla osób, które dobrze znoszą długie podróże motocyklem. W planie wyjazdu są średniej trudności trasy o zróżnicowanej długości, sięgające nawet ponad 300 km.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kirgistan to oficjalnie Republika Kirgiska. Leży we wschodniej części Azji środkowej. Ponad 75% terytorium kraju zajmują góry, a ponad połowa państwa znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 m n.p.m.

Plan wyjazdu

Niektóre punkty programu oraz ich kolejność mogą ulec zmianie.

Dzień 1: Wylot

Spotkanie na lotnisku i wylot do Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Na miejsce dotrzemy w godzinach wczesnoporannych. Pierwszy dzień poświęcimy na zaaklimatyzowanie się. Obejdziemy okolice i zasmakujemy w lokalnej kuchni i trunkach. Podróż kulinarna przez Kirgistan okaże się być tak samo ciekawa i barwna, jak ta w przestrzeni.

Dzień 2: Kala i Hussein - Kala-I-Kumb

Naszą eskapadę zaczynamy 70-kilometrową trasą do Kala-i-Kumb. Będziemy jechać przez znajdującą się na wysokości 3852 m n.p.m przełęcz Khaburabot. Po drodze zobaczymy rzekę Panj i wjedziemy do Gorno Badakhshan, jednego z autonomicznych okręgów w Tadżykistanie.

Dzień 3: Kala-I-Kumb - Khorog

Kierujemy się w głąb pasm górskich do miasta Khorog. Przemierzamy szosę pamirską i jedziemy tuż przy granicy z Afganistanem. Podróż będzie okazją do wypatrzenia krążących nad zboczami orłów i monstrualnych, górskich panoram.

Dzień 4: Khorog - Yamchun

Dzisiaj pokonamy ok. 160 km. Obieramy kierunek południowy i jedziemy do Ishkashim. Jest to miasto, które w czasach Związku Radzieckiego było południowym punktem państwa komunistycznego.

Stamtąd wjeżdżamy w korytarz wachański (Wakhan Corridor). Jest to wąski pas terytorium Afganistanu, który oddziela Tadżykistan (na północy) od Pakistanu (na południu). Korytarz ma blisko 300 km długości i kilkadziesiąt kilometrów szerokości. Noc spędzamy w Yamchun, gdzie wytchnieniem po długiej podróży będzie kąpiel w gorących źródłach.

Dzień 5: Yamchun - Langar

Pasmo Wakhan Corridor to miejsce z licznymi atrakcjami, dlatego nie oddalamy się stąd dalej niż na 40 km do wioski Langar. W naszym dzisiejszym planie mamy małą wspinaczkę do buddyjskiej świątyni umieszczonej na wzgórzu, wstąpimy też do lokalnego muzeum.

Chwilę oddechu złapiemy podczas krótkiej przerwy w tradycyjnej wakhiskiej wiosce. Miejscową kulturę i zwyczaje mieszkańców poznamy dzięki noclegowi, który spędzimy u zaprzyjaźnionych rodzin.

Dzień 6: Langar - Bulunkul

Przemieszczamy się na północ Przełęczą Khargush do Doliny Alichur. Pokonamy dzisiaj ponad 150 km. Otoczeni monumentalnymi widokami poczujemy, że jesteśmy na BAM-I DUNJA (dachu świata). Dopełnieniem tego dnia będzie noc, którą spędzimy nad jeziorem Bulunkul położonym na wysokości 3734 m n.p.m. Miejscem kwatery będą tradycyjne kirgiskie jurty.

Dzień 7: Bulunkul - Murghab

Przed nami kolejny emocjonujący dzień. Jedziemy w 150-kilometrową trasę. Ścieżka wiedzie przez krainę Murghab Plateau aż do Murghab. To największe miasto wschodniego Badachsznu. Przy odrobinie szczęścia uda nam się spotkać stada jaków w ich naturalnym środowisku.

Dzień 8: Murghab - Saray Tash

Plan dzisiejszej podróży to gratka dla miłośników górskiego szaleństwa. Jedziemy bowiem do Saray Tash. Prowadzi tam jedyna dostępna dla pojazdów droga, najwyżej położona trasa byłego Związku Radzieckiego przełęcz Ak-Baital (4655 m n.p.m.). Przed nami rozrzedzone powietrze, mocno bijące serca i 235 km do pokonania. A wszystko w otoczeniu zachwycających gór Sarykolskich i pasma Muzkol.

Dzień 9: Saray Tash - Osh

Jedziemy w malowniczą 180-kilometrową trasę, która ciągnie się przez południowe serce Kirgistanu do Osh. To drugie pod względem ludności miasto w kraju. Symbolem tego miejsca jest wykute w jaskini Muzeum Archeologiczne.

Dzień 10:

Osh jest okazją do obejrzenia meczetów i muzeów. W centrum miasta zobaczymy zachwycający pomnik, samolot Jak-40. Wstąpimy też na miejskie bazarki. Znajdziemy tam nie tylko żywność, ale i rękodzieła

Dzień 11: Osh - Kaikarum

Dzisiaj pokonamy najdłuższą trasę w trakcie całej wyprawy. Z miasteczka Osh przemieszczamy się 380 km do leżącego w Tadżykistanie Kaikarum.

Dzień 12: Kaikarum - Biszkek

Przedostatni dzień wyprawy pokonamy Tunelem Anzol. Celem tej 220-kilometrowej eskapady po asfaltowych drogach jest powrót do Biszkek, gdzie śpimy.

Dzień 13:

Dzisiaj znajdziemy chwilę na zwiedzanie stolicy Kirgistanu i zakup pamiątek. Każdy we własnym zakresie będzie mógł zorganizować sobie czas, korzystając z lokalnych atrakcji lub zasiadając w restauracjach i kosztując tamtejszych specjałów.

Dzień 14: wylot do Polski

Wracamy do kraju i kończymy naszą motocyklową podróż po Azji.

Zakwaterowanie

Kwatery w hotelach, tradycyjnych jurtach lub u zaprzyjaźnionych rodzin. Noce spędzimy też w obozowiskach, które będą wyposażone w niezbędny sprzęt biwakowy.

Pogoda

Pogoda w Kirgistanie bywa kapryśna. Temperatury lokalnie różnią się, zależnie od wysokości nad poziomem morza. W lipcu średnia temperatura wynosi od 20 do 30°С (na nizinach). W tym samym momencie w wyższych partiach gór (na wysokości 3000 m n.p.m.) termometr może nie przekroczyć 10°C.

Najlepszy czas na podróż do Azji motocyklem to ciepłe, letnie miesiące. Sprzyja wówczas nie tylko temperatura, ale i rzadkie opady deszczu.

Cena zawiera

 • wynajem motocykla,
 • przygotowanie trasy,
 • olej do smarowania łańcucha i niezbędne części,
 • namioty, karimaty w obozowiskach,
 • wsparcie w zakresie zakupu biletów lotniczych i transferów z lotniska,
 • rezerwacja noclegu na pierwszą noc w Biszkeku (opłata po stronie uczestników).

Cena nie zawiera

 • kosztów przelotu i opłat lotniskowych,
 • noclegów, wyżywienia i paliwa na okres całej podróży (średnio 50 PLN/dzień, przy zakwaterowaniu w hotelach średnio 80-90 PLN/dzień).

Ceny

Koszt wyjazdu na 14 dni dla 1 osoby zależy od wyboru motocyklu. Wyprawa na sprzęcie:

Suzuki DR 650 SE - 105 EUR/dzień, czyli 1470 EUR/os. na cały wyjazd + kaucja zwrotna 2000 PLN.

Suzuki DR 650 SE (model z 2019 roku) - 115 EUR/dzień, czyli 1610 EUR/os. na cały wyjazd + kaucja zwrotna 2000 PLN.

BMW GS 800/ 800 Adventure - 130 EUR/dzień, czyli 1820 EUR/os. na cały wyjazd + kaucja zwrotna 2000 PLN.

Ważne informacje

Turyści z Polski mogą wjechać na teren kraju bez wiz (do 60 dni). Niezbędnymi dokumentami są ważny paszport i ubezpieczenie zdrowotne, które swoim zakresem obejmuje też wspinaczkę górską.

Organizator

Organized by FunSail

Od kilkunastu lat jesteśmy jednym z krajowych liderów w obszarze organizacji imprez motywacyjnych, integracyjnych i team buildingowych.

Podróż do Kirgistanu:

Walutą w Kirgistanie jest som kirgiski (KGS). 10 KGS = 0,55 PLN. W wielu miejscach tolerowane są także dolary. Kirgizi są gościnnym narodem. Mogą zaprosić nas na tradycyjny obiad w gronie domowników. Warto wtedy zabrać ze sobą kwiaty lub owoce jako drobny upominek, a przed wejściem do domu trzeba zdjąć buty.

W trakcie wyprawy przydadzą się: nakrycie głowy, wygodne buty i ubrania, bukłak na wodę, okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem UV. Na wszelki wypadek można zabrać kompaktowy śpiwór, karimatę i nieprzemakalny płaszcz przeciwdeszczowy.


Sprawdź podobne wyjazdy

Kutaisi, Gruzja

Biszkek, Kirgistan

4 - 10 lipiec 2020

+ 1 więcej

od735 EUR

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.