10 dni w Kirgistanie - motocyklowa podróż po Azji

Niemal survivalowa ekspedycja motocyklowa po Kirgistanie, jednej z poradzieckich republik położonych w centralnej Azji. Przejazd po bezdrożach, z pokonywaniem dużych różnic wysokości i próbami dotarcia do miejsc trudno dostępnych dla jednośladów. Podróż po miejscami bezludnych przestrzeniach, w okolicznościach przyrody nietkniętej ręką człowieka.

Atrakcje

 • ponad 1500 przejechanych kilometrów,
 • przejazd bezludnymi terenami Kirgistanu,
 • podjazd pod lodowiec,
 • przejazd do największego jeziora w kraju,
 • wizyta w stolicy Kirgistanu, Biszkeku.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Ze względu na pokonywanie odległości i duże różnice wysokości w trakcie wyprawy wymagane jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Stopień trudności 3/6 Wymagana jest dobra umiejętność jazdy na motocyklu.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kirgistan to jedna z byłych republik ZSRR. Powierzchnię większości kraju zajmują góry. Kirgistan jest krajem zasobnym w zbiorniki wodne, znajduje się tu blisko 2000 jezior. Stolicą jest Biszkek, miasto które powstało w II połowie XIX w. wokół uzbeckiej twierdzy.

Plan wyjazdu

Terminy i punkty programu mogą ulec zmianie.

Dzień 1:

Przybywamy do Kirgistanu i ruszamy na pierwszy etap, z Biszkeku do Song Kul przez Kegeti. Przejedziemy 150 km, wjeżdżając na max wysokość 3800 m n.p.m.

Dzień 2:

Wyprawa skupi się na Song Kul. Dotrzemy do poziomu 3000 m n.p.m.

Dzień 3:

Przemierzymy 180 km z Song Kul do Tash Rabat. Trasa będzie prowadziła przez tereny położone na max. wysokości 3200 m n.p.m.

Dzień 4:

Z Tash Rabat wyruszymy do jeziora Köl Suu, do którego dotrzemy po przebyciu 160 km. Osiągniemy max pułap 3500 m n.p.m.

Dzień 5:

Przed nami kolejny dzień z przyrodniczymi skarbami Kirgistanu. Znad jeziora Köl Suu motorami przejedziemy do wąwozu Narynia. Długość trasy to 150 km, przy pokonaniu wysokości do 2500 m n.p.m.

Dzień 6:

Wsiadamy na motocykle i z kanionu pomkniemy 200 km do zbiornika Issyk Kul. Wjedziemy na poziom 4000 m n.p.m.

Dzień 7:

Ruszamy z Issyku. Czeka nas krótki dystans, zaledwie 100 km do przejechania. Punktem docelowym będzie Kara Say. Max pułap do osiągnięcia to 3400 m n.p.m.

Dzień 8:

Z Kara Say startujemy w stronę lodowca Inylchek, do którego dotrzemy po liczącej 170 km podróży. Wjedziemy na max wysokość 4000 m n.p.m.

Dzień 9:

Przed nami najdłuższy dystans do pokonania - do miejscowości Grigorievka dotrzemy po przebyciu 250 km, podjeżdżając na max pułap 2000 m n.p.m.

Dni 10-11

Ruszamy z powrotem do stolicy Kirgistanu, Biszkeku. Przez dwa dni przejedziemy ok. 350 km drogi. Max wysokość, po której będziemy się poruszać, to 2000 m n.p.m.

Dzień 12:

Wyruszamy z Biszkeku w podróż powrotną do kraju.

Zakwaterowanie

Noclegi pod namiotami, które wraz z karimatami i sprzętem biwakowym są w cenie wyjazdu.

Pogoda

Latem temperatura wynosi ok. 30ºC. Im wyżej w górach, tym mniejsze temperatury. Na wysokości 3000 m n.p.m. będzie zaledwie 10ºC. Nie można natomiast narzekać na brak słońca.

Cena zawiera

 • najem jednośladu,
 • opracowanie etapów ekspedycji,
 • wymagane elementy do naprawy i konserwacji motocykli,
 • namioty i wyposażenie campingowe,
 • wsparcie w załatwieniu przelotów oraz przejazdu i dojazdu do portu lotniczego,
 • booking pokoju na pierwszy nocleg w stolicy, bez opłaty za nocleg.

Cena nie zawiera

 • biletów lotniczych,
 • noclegów,
 • posiłków,
 • benzyny podczas ekspedycji,
 • ubezpieczeń,
 • zapłaty za zgodę na fotografowanie i filmowanie w odwiedzanych atrakcjach,
 • wydatków własnych,
 • innych opłat nie zawartych w zakładce “cena zawiera”.

Ceny

Koszt wyjazdu od 1050 EUR za osobę.

Posiłki+benzyna / 1 dzień

50 PLN

Koszt noclegu / 1 noc

90 PLN

Kaucja za najem każdego typu motocykla

2 000 PLN

Koszt najmu Suzuki DR 650 SE typu starszego/os

1 050 EUR

Koszt najmu Suzuki DR 650 SE wer. 2019/os.

1 150 EUR

Koszt wynajmu BMW GS 800/ 800 Adventure/os.

1 300 EUR

Ważne informacje

W przypadku pobytu Polaków do 60 dni nie jest wymagana wiza. Niezbędne będzie posiadanie paszportu, zaświadczenia o badaniach zdrowotnych, w tym zdolności do wspinania się po górach. Ambasada Kirgistanu obejmującą m.in. Polskę znajduje się w Wiedniu.

Nie ma limitów przywozu obcych pieniędzy, pod warunkiem deklaracji. Wwóz i wywóz towarów do 5000 USD. Zakaz wwozu lekarstw o mocnym działaniu, uzbrojenia z amunicją i materiałów sprzecznych z zasadami wyznawanymi przez muzułmanów. Nie wolno wywozić niektórych rzeczy spożywczych, drogich kamieni (w tym złota) oraz fragmentów skał i minerałów bez uzyskania zgód odpowiednich urzędów.

Ze względu na wysoki poziom bandytyzmu dokumenty i walutę należy trzymać w miejscach niedostępnych z zewnątrz.

W Kirgistanie płaci się somem kirgiskim. Walutę można wymienić w Biszkeku, w jednym z miejscowych kantorów. Należy pamiętać, że za dnia wymiana będzie tańsza niż nocą. Nie ma szans na wymianę polskiej waluty, najlepiej zabrać ze sobą EUR lub USD.

Organizator

Organized by FunSail

Od kilkunastu lat jesteśmy jednym z krajowych liderów w obszarze organizacji imprez motywacyjnych, integracyjnych i team buildingowych.

Podróż do Azji:

Zakupy można robić w sklepach lub na targowiskach, gdzie w dobrym tonie jest negocjowanie. Można stamtąd przywieźć tanie pamiątki. Największy bazar to Dordoi w Biszkeku.

Podstawą kuchni kirgiskiej jest mięso, w tym baranina i konina. Jedną z najważniejszych potraw jest beszbarmak. Z mleka klaczy robi się kumys, napój orzeźwiający i posiadający właściwości lecznicze.

Mieszkańcy kraju słyną z gościnności. Lubią zapraszać nieznajomych do swoich domów na uroczysty posiłek, zwany dastorhon. Idąc w gości, wypada podarować gospodarzom choćby drobny podarunek. W trakcie posiłku należy pamiętać, aby używać wyłącznie prawej ręki.

Sprawdź podobne wyjazdy

Kutaisi, Gruzja

Eupatoria, Ukraina

3 - 12 wrzesień 2020

od4 500 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.