Kirgistan - konny rajd ekologiczny po dzikich bezdrożach i poznawanie koczowniczych plemion

Konny wyjazd przez pustkowia Kirgistanu to świetny sposób, żeby zwiedzić jedne z najdzikszych terenów świata. Wyjazd ten, oprócz bajkowych i niekończących się gór Kirgistanu, oferuje nam wiedzę odnośnie pielęgnacji koni, a także otworzy przed nami nieznane dotąd aspekty życia koczowników.

Oprócz terenów naturalnych czas spędzimy też w stolicy Kirgistanu, Biszkeku. Zaznamy tam kirgiskich tradycji w troszkę innym, bardziej miejskim, wydaniu. Eko wyprawa konna po Kirgistanie latem już wczesną jesienią.

Atrakcje

 • zwiedzanie najważniejszych atrakcji Biszkeku,
 • kompleks Burana Tower,
 • wąwóz Boom,
 • trasa konna z doliny Jumagal,
 • przełęcz Chaar-Aecha,
 • jezioro Song Kol,
 • noclegi i posiłki w tradycyjnych obozach w jurtach,
 • Batay Aral.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kirgistan to kraj położony praktycznie w sercu kontynentu azjatyckiego, który znajduje się w otoczeniu potężnych sąsiadów, takich jak Kazachstan czy Chiny. Nie ma on dostępu do morza, a zdecydowaną większość (ponad 90%) jego terenu pokrywają góry. Nic dziwnego, że otoczeni naturalną barierą Kirgizi, wykształcili przez stulecia autonomiczną i pełną ciekawostek kulturę.

Kirgistan stosunkowo niedawno otworzył się dla szerszego ruchu turystycznego, co sprawia, że unikalność tego miejsca długo pozostanie dość wysoka.

Plan wyjazdu


Dni 1-2:

Spotykamy się na lotnisku Manas. Odkrywanie Kirgistanu zaczniemy od Biszkeku, czyli stolicy kraju. Odwiedzamy Ploshad Pobedy (Plac Zwycięstwa), Duboviy Park (Park Dębowy), Ploshad Ala-Too. Wejdziemy do Muzeum Historii, Filharmonii Narodowej. Poznamy też Central-Asian Bazaar.

Posiłki przewidziane w programie to śniadania, lunche i obiadokolacje.

Dzień 3:

Udajemy się do wioski Kochkor. Po drodze zatrzymamy się w Burana Tower. Jest to jedna z najstarszych budowli w Azji Środkowej, a minaret meczetu Jami powstał między X a XI w. Kiedy dotrzemy do wąwozu Boom, zrobimy piknik. Słowo “Boom” pochodzi od “wysokich, stromych, skalistych klifów”.

Zwiedzimy warsztat Kochkor, gdzie tworzy się filcowe dywany i lokalne wyroby.

W programie przewidziano śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 4:

W godzinach wczesnoporannych jedziemy do doliny Jumagal. Wsiądziemy tam na końskie grzbiety i od przełęczy Kyzart ruszymy w trasę. Dalej przejedziemy na przełęcz Chaar-Archa. Zobaczymy widok na Baba-Ata, co oznacza “jak dywan”. Nazwa ta odnosi się do bezkresnych polan pokrywających okoliczne góry. Trasa zajmuje 4-6 godz.

Posiłki, które przewidziano w programie, to śniadanie, lunch i obiadokolacja.

Dzień 5:

Wcześnie rano ruszamy nad jezioro Song Kol. Drogę pokonujemy oczywiście konno. W drodze miniemy przełęcz Jalgyz Karagai, która leży na wysokości 3400 m n.p.m. i rozpościera się stamtąd widok na jezioro. Odwiedzimy też obóz jurt Jaman Echki. Jazda tego dnia zajmie 5-6 godz.

W programie wyjazdu na ten dzień przewidziano śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 6:

Czeka nas trwająca 4-6 godz. trasa wokół jeziora. Wzdłuż niej znajdują się osady, których mieszkańcy trudnią się wypasaniem bydła. Żyją oni półkoczowniczo, ze względu na konieczność wędrowania ze stadami. Skosztujemy kumysu, czyli sfermentowanego mleka klaczy.

Posiłki przewidziane w programie to śniadanie, lunch i obiadokolacja.

Dzień 7:

Jadąc przez pustkowia parku Son Kol, dane nam będzie doświadczyć niezwykłego życia lokalnych koczowników. Zjemy posiłek na świeżym powietrzu, spotkamy się z miejscowymi. Po południu dowiemy się więcej na temat wierzchowców podczas specjalnego szkolenia. Trasa tego dnia zajmie od 4 do 6 godz.

W programie przewidziano śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 8:

Od rana jedziemy w dalszą drogę. Przystankiem na naszej trasie będzie piknik w Manas Stones. Trasa tego dnia zajmie 4-6 godz.

W programie dnia przewidziano śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 9:

Po wyruszeniu w godzinach porannych udamy się w kierunku Batay Aral, które słynie z kwiatów rosnących na brzegu jeziora. Trasa przewidziana jest na 4-6 godz.

W programie przewidziano śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 10:

Rano udajemy się do Biszkeku, a trasa będzie wiodła przez przełęcz Kalmak Ashuu. Po powrocie do stolicy reszta dnia będzie wolna. Będziemy mogli spędzić ją na zakupach i zwiedzaniu miasta na własną rękę.

Posiłki przewidziane w programie to śniadanie, lunch i obiadokolacja.

Dzień 11:

Transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Zakwaterowanie

Podczas wyjazdu zakwaterowanie będzie odbywać się w pensjonatach i hotelach, a podczas trasy konnej w tradycyjnych jurtach kirgiskich.

Pogoda

W zależności od położenia nad poziomem morza różne części Kirgistanu charakteryzują się różnymi mikro strefami klimatycznymi. W zdecydowanej większości dominuje klimat gorący i wilgotny w odmianie kontynentalnej. Pogoda w Kirgistanie jest zatem dosyć łagodna dla podróżujących.

Na tych terenach częściej pada w miesiącach zimowych, a temperatura spada wówczas poniżej 0°C. Latem z kolei opady są mniejsze, a temperatury przekraczają 20°C. Lokalnie, w wysokich górach Kirgistanu, znajdziemy także takie ekstrema, jak klimat subarktyczny, a nawet odmiany klimatów pustynnych.

Cena zawiera

 • zakwaterowanie według programu,
 • wyżywienie realizowane według programu (śniadanie, lunch i obiadokolacja),
 • bilety do odwiedzanych obiektów,
 • usługi anglojęzycznego przewodnika,
 • opiekę pilota,
 • opłata za konie i obsługę,
 • koszty transportu lokalnego.

Cena nie zawiera

 • biletów lotniczych na trasie Warszawa - Biszkek - Warszawa (ok. 1600 PLN),
 • napiwków,
 • dodatkowych napojów i posiłków nieuwzględnionych w programie,
 • ubezpieczenia podróżnego.

Ceny

Cena wyjazdu na 11 dni wynosi 1380 USD od osoby + loty.

Ważne informacje

Polaków nie obowiązują wizy do Kirgistanu przy pobytach w celach turystycznych na okres nieprzekraczający 60 dni.

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane, aczkolwiek biorąc pod uwagę stan kirgiskiej służby zdrowia, zalecane jest zaopatrzenie się w pakiet ubezpieczeniowy.

Nie ma obowiązku szczepień, ale dużym zagrożeniem są choroby pokarmowe, takie jak żółtaczka, cholera, a także pasożyty. Najlepiej, nawet do użytku codziennego, używać wody butelkowanej. Południowe części kraju są narażone na występowanie malarii.

Organizator

Organized by Adventure Club

Nasze wyjazdy kierujemy do prawdziwych pasjonatów podróży, chcących zrozumieć i zbliżyć się do ludzi innych kultur.

Co zabrać ze sobą?

Ze względu na odmienne klimatycznie miejsca, które odwiedzane będą w ramach realizowania programu, zalecane jest posiadanie odpowiedniego ubioru na różne okazje.

Sprawdź podobne wyjazdy

Quito, Ekwador

Hawana, Kuba

24 czerwiec - 8 lipiec 2020

od1 690 EUR

/ os.

Tbilisi, Gruzja

2 - 17 sierpień 2020

+ 1 więcej

od1 350 USD

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.