Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Kazachstan - fascynująca eksploracja terenów, kultury i tradycji Europy Wschodniej i Środkowej Azji

Wyprawa przez Kazachstan pokaże wiele nowości zza kulis życia w Azji Środkowej. Wyjazd pozwoli nabrać nowego, przekrojowego spojrzenia na różne grupy zamieszkujące ten do niedawna niedostępny kraj. W Kazachstanie natura zaskoczy nas dzikością, różnorodnością i obfitością.

Atrakcje

 • zwiedzanie miasta Ałmaty, Parku Panfiłowa, tamy Medeo, Placu Republiki,
 • wjazd kolejką na górę Kok-Tobe,
 • zwiedzanie Muzeum Historycznego Bajkonuru,
 • kompleksowe zwiedzanie kosmodromu Bajkonur,
 • cmentarzysko wraków w Zhalanash,
 • shubat - napój z wielbłądziego mleka,
 • zwiedzanie Turkiestanu, mauzoleum Ahmeda Chodży Jasewi,
 • Kanion Aksu w Parku Narodowym Ugam, Dolina Tysiąca Oczu,
 • zwiedzanie miast Sajram i Tazar, muzeum regionalne, grobowiec Shamsura, katakumby Tukturmas,,
 • farma wielbłądow Daulet-Beket,
 • stanowiska archeologiczne Farab, Akyrtas i Tamgały,
 • jeziora Kolsay w Tien-szan,
 • Kanion Czaryński w Czaryńskim Parku Narodowym,
 • góry Katutau i Aktau,
 • Park Narodowy Burabaj, Polana Ablaj Chana,
 • posiłki przygotowane w tradycyjny sposób.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kazachstan, który na mapie Azji położony jest praktycznie w centrum kontynentu, to olbrzymi kraj, powstały po rozpadzie Związku Radzieckiego. Socjalistyczne wpływy są nadal widoczne bardzo wyraźnie, ale nawet one nie ukryją liczącej tysięcy lat tradycji i zabytków, które powstawały dzięki cywilizacjom zamieszkującym te tereny.

Kazachstan jest zatem ciekawą mieszanką wiekowych tradycji i postkomunistycznych naleciałości. Ludność Kazachstanu jest bardzo otwarta i z chęcią prezentuje swoje dziedzictwo przyjezdnym.

W zamierzchłych czasach rozkwit terenom zapewniało położenie na Jedwabnym Szlaku, a także bycie swego rodzaju bramą do Europy. Rola ta znacząco zmalała wraz z odkryciem morskich i powietrznych dróg transportowych.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Spotykamy się na warszawskim lotnisku i lecimy do Kazachstanu.

Dzień 2:

Przylatujemy do Kazachstanu, na lotnisko Ałmaty. Wyruszamy na zwiedzanie stolicy Kazachstanu. Zobaczymy Park Panfiłowa, który zbudowano ku pamięci poległym w II Wojnie Światowej, katedrę prawosławną i meczet.

Pojedziemy też na położone na prawie 1700 m n.p.m. lodowisko Medeo i wejdziemy na tamę wodną Medeo. Następnie obejrzymy eksponaty w Muzeum Historii, Plac Republiki, a także Pomnik Niepodległości.

Na miasto spojrzymy z najwyżej położonego punktu widokowego. Znajduje się on na górze Kok-Tobe, na którą wjedziemy kolejką linową.

W programie przewidziano śniadanie.

Dzień 3:

Wcześnie rano wylatujemy do miasta Kyzyłorda, a następnie transferujemy się do Bajkonuru. Jest to radziecki kosmodrom, jedno z serc zimnowojennego wyścigu kosmicznego. Zwiedzimy Muzeum Historyczne, w którym zobaczymy m.in. modele rakiet, pamiątki po Juriju Gagarinie i Siergieju Korolowie, najsłynniejszych uczestnikach radzieckiego programu kosmicznego.

Eksponatami w muzeum są także przedmioty użytku codziennego kosmonautów i komputery załogi tam pracującej. Podczas wycieczki zobaczymy prawdziwą rakietę Sojuz i pomnik poświęcony ofiarom pocisków rakietowych.

W programie przewidziano śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 4:

Kontynuujemy zwiedzanie Bajkonuru. Obejrzymy platformę 254, udamy się na punkt obserwacyjny, a także do centrum kontroli rakiety Sojuz. Na trasie znajdą się również platformy 1 i 2, a także dom, w którym J. Gagarin i G. Titow spali tuż przed wylotem. Zwiedzimy kompleks Zenit i statek Buran. Wieczorem wsiądziemy w pociąg do Aralska.

W programie przewidziano śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 5:

Z Aralska przejeżdżamy do Zhalanash, gdzie naszym oczom ukaże się ponury cmentarz wraków, które po wyschnięciu Jeziora Aralskiego osiadły na mieliźnie. Odwiedzimy też wioskę rybacką, skąd chętni będą mogli przejechać się na wielbłądach i spróbować shubat - tradycyjnego kazachskiego napoju z mleka wielbłądziego.

Po drodze obejrzymy uroki dzikich terenów, w tym kaniony i solną pustynię, która niegdyś stanowiła dno jeziora. Po lunchu w formie pikniku wrócimy do Aralska.

Program przewiduje śniadanie, lunch, obiadokolację.

Dzień 6:

Od rana będziemy odkrywać uroki Aralska, w którym zobaczymy lokalne muzeum, przetwórnię rybną Atameken i zakład Aral-tuz, który wydobywa sól. Będziemy tu mieli czas wolny, a następnie wsiądziemy w nocny pociąg do Turkiestanu.

Posiłki przewidziane w programie to śniadanie, lunch i obiadokolacja.

Dzień 7:

Po przyjeździe na dworzec w Turkiestanie udamy się do mauzoleum Ahmeda Chodży Jasewi, które zbudowano w XIV/XV w. z rozkazu Tamerlana. Budowla znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2003 r.

Program przewiduje śniadanie.

Dzień 8:

W godzinach wczesnoporannych ruszamy do Szymkentu, a w trasie zatrzymamy się w Farab, na stanowisku archeologicznym. Niegdyś miejsce to było ważnym punktem na Jedwabnym Szlaku. Było tu również miasto, w którym w XV w. zmarł słynny Tamerlan, największy władca w historii kraju.

Zwiedzimy pochodzące z XII w Mauzoleum Arystana Baby. Następnie przemieścimy się do Kanionu Aksu, który leży w Parku Narodowym Sajram Ugam. W drodze na miejsce zatrzymamy się w Sajram, które zamieszkałe jest od 3000 lat i jest domem słynnego mistyka i poety Ahmeda Chodża Jasewi. Zobaczymy grobowce jego rodziców, Ibrahima Chodży i Karashash-Any.

Następnie Kanion Aksu, który miejscami jest głęboki na 500 m. Ciekawą jego częścią jest Dolina Tysiąca Oczu, skalna ściana z olbrzymią ilością jaskiń z daleka przypominającymi właśnie oczy.

W programie przewidziano śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 9:

Wyjeżdżamy do Taraz. Podróż przerwiemy, żeby obejrzeć grobowce Aiszy-Bibi i Bibi-Hatum, które pochodzą z X i XII w. Zwiedzanie miasta Taraz zaczniemy od muzeum regionalnego, gdzie znajdują się słynne nagrobne rzeźby, tzw “kamienne baby”.

Odwiedzimy Mauzoleum Karakhana i Dauibeka z XIII w., a także Grobowiec Shamsura i katakumby Tukturmas. Poza miastem, zobaczymy stanowisko archeologiczne Akyrtas, w którym odnaleziono ruiny osady zbudowanej z kamienia między XIII, a X w.. Wieczorem przejedziemy na dworzec kolejowy i wsiądziemy do nocnego pociągu.

W programie tego dnia wyprawy do Kazachstanu przewidziano śniadanie.

Dzień 10:

Przyjeżdżamy do Ałmaty. Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest farma wielbłądów Daulet-Beket. Na miejscu będzie na nas czekać shubat. Udamy się do Tamgały, czyli największego stanowiska archeologicznego w Kazachstanie. Jest ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na ponad 5000 naskalnych rycin, jakie tam odnaleziono. Znaleziska pochodzą głównie z epoki brązu.

Po drodze do Ałmaty zjemy tradycyjną kolację u kazachskiej rodziny. Poza tym tego dnia w programie śniadanie i lunch.

Dzień 11:

Rano wyjedziemy nad jeziora Kolsay w górach Tien-szan. Jest to malowniczo położone miejsce, które w otoczeniu gór wydaje się wręcz rajskie. W drodze w góry zatrzymamy się w Nura, czyli wiosce, której mieszkańcy kultywują tradycję polowań z orłami. Będziemy mogli zobaczyć tam ptaki, a także psy, które asystują ludziom na łowach.

W programie przewidziano śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 12:

Odwiedzimy jeziora Kolsay, które leżą na wysokościach od 1800 do 2700 m n.p.m. Pieszo pójdziemy do pierwszego jeziora, które nazywa się perłą północnego Tien-szanu. Drugie z jezior odwiedzimy już na grzbietach koni. Kolacja, którą będziemy jedli, zostanie przygotowana przez lokalną rodzinę.

W programie: śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Dzień 13:

Przejeżdżamy nad jezioro Kajingdy, które mieści się na 2000 m n.p.m., a miejscami jest głębokie nawet na 30 m. Obejdziemy je wokół, a następnie przejedziemy do Czaryńskiego Parku Narodowego. Znajduje się w nim Kanion Czaryński, który ciągnie się na długość 150 km.

Po wizycie w kanionie przeniesiemy się do Parku Narodowego Ałtynemel, w którym znajdziemy bezkresne wydmy.

Program na ten dzień przewiduje śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 14:

Od rana czas będziemy spędzać w Parku Narodowym Ałtynemel. Widoki będą nieziemskie, jako że czerwone skały i pustynia wydają się nie mieć końca. Teren ten powstał w wyniku zastygania lawy w górach Katutau.

Zobaczymy też góry Aktau, które słyną ze skamielin prehistorycznych zwierząt, a także wymarłych roślin. Niektóre szczątki sięgają nawet 50 milionów lat wstecz.

Program przewiduje śniadanie, lunch i obiadokolację.

Dzień 15:

Dalsza część eksploracji Parku Ałtynemel. Udamy się na tzw. śpiewające wydmy. Ich nazwa wzięła się od dźwięków, jakie rozlegają się dzięki wiatrowi, który sprawia, że ziarnka piasku rezonują. Niektóre z wydm są wysokie na nawet 150 m, a także długie na kilka kilometrów.

Następnie przemieścimy się do kamiennych kurhanów Besszatyr. Nekropolia ta powstała w 1 millenium naszej ery. Po powrocie do Ałmaty wsiadamy do pociągu i nocą udajemy się do Astany, czyli stolicy Kazachstanu.

Program przewiduje śniadanie.

Dzień 16:

Kiedy już przyjedziemy do Astany, przeniesiemy się do Alzhir. Miejsce to powstało ku pamięci ofiar Związku Radzieckiego i Sowietów w latach od 30. do 50. XX w. Następnie wracamy do stolicy, gdzie czeka Muzeum Pierwszego Prezydenta, a także Baiterek, wieża, która stała się symbolem odnowy miasta i całego kraju.

Odwiedzimy tutaj Świątynię Pokoju i Zgody, Prezydenckie Centrum Kultury, park etniczny “Mapa Kazachstanu - Atameken” i Ak Bulak. To ostatnie miejsce składa się z dwóch świątyń: meczetu Nur-Astana, a także synagogi Bejt Rahel, Habad Ljubavich. Kolejnym przystankiem będzie Duman, czyli kompleks rozrywkowy, w którym znajdziemy m.in. oceanarium, kino, kręgielnię, park wodny.

Zaplanowany posiłek to śniadanie.

Dzień 17:

W godzinach porannych wyjeżdżamy do Parku Narodowego Burabaj. Na jednej z polan, zwanej Ablaj Chan, stoi naturalnie uformowany tron Wielkiego Chana. Cały dzień spędzimy w otoczeniu dzikich skał, zielonej roślinności, a także drobnej zwierzyny. Po długiej wizycie w parku wrócimy do stolicy.

W programie śniadanie.

Dzień 18:

Jedziemy na lotnisko i wracamy samolotem do Polski.

Zakwaterowanie

Z wyjątkiem noclegów w sypialnych wagonach pociągów, zgodnie z programem, noclegi realizowane będą w hotelach 3* lub obiektach typu pensjonat/guesthouse.

Pogoda

Pogoda w Kazachstanie jest tak różna, jak różne są oblicza tego kraju. Należy pamiętać, że kraj ten, pomimo częściowego położenia nad Morzem Kaspijskim, jest przeogromny i jego większość znajduje się daleko od jakiegokolwiek zbiornika wodnego. Sprawia to, że temperatury mogą lokalnie wahać się od 40°C na pustyniach, do nawet -40°C w wysokich górach Tien-szan.

O ile opady występują równomiernie przez praktycznie cały rok, to temperatury w Kazachstanie najprzyjemniejsze są w miesiącach wiosennych i letnich. Pory roku pokrywają się mniej więcej z polskimi.

Cena zawiera

 • zakwaterowanie zgodnie z programem,
 • wyżywienie według programu (w hotelach śniadania, w pensjonatach pełne wyżywienie),
 • bilety wstępu do obiektów i atrakcji objętych programem, wejściówki do parków narodowych,
 • usługi anglojęzycznego przewodnika,
 • usługi pilota podczas trwania całego wyjazdu,
 • transport lokalny klimatyzowanym busem.

Cena nie zawiera

 • biletów lotniczych na trasie Warszawa - Ałmaty i Astana - Warszawa (w okolicach 1500 PLN),
 • biletu lotniczego na trasie Ałmaty - Kyzyłorda (120 USD),
 • biletów kolejowych (135 USD),
 • napiwków,
 • opłat za fotografowanie i rejestrowanie wideo,
 • ubezpieczenia podróżnego,
 • dodatkowych posiłków, które nie zostały uwzględnione w programie,
 • kosztów wizy do Kazachstanu,
 • wydatków własnych.

Ceny

Koszt wyjazdu na 18 dni wynosi 2690 USD za osobę + przeloty. Cena ta jest zagwarantowana dla grupy wynoszącej minimalnie 8 osób.

Dopłata do pokoju 1-os. wynosi 220 USD.

Ważne informacje

Obywatele RP zwolnieni zostali z obowiązku wizowego (dla celów turystycznych) na terenie Kazachstanu. Oznacza to, że do wjazdu do tego kraju potrzebny jest jedynie ważny paszport.

W Kazachstanie obowiązkowe jest ubezpieczenie komunikacyjne, które można zakupić nawet na miejscu. Ubezpieczenie zdrowotne nie jest konieczne, aczkolwiek dobrze jest zaopatrzyć się w polisę, która w razie potrzeby pokryłaby koszty leczenia.

Głównym zagrożeniem dla zdrowia turysty z Polski są wszelkiego rodzaju kłopoty żołądkowe, jakie mogą spotkać podróżnych. Aby ich uniknąć, należy zwracać uwagę na to, żeby pokarmy i napoje były z pewnego źródła, a owoce dokładnie umyte. Najlepiej do codziennego użytku korzystać z przegotowanej lub butelkowanej wody.

Co do szczepień, przed wyjazdem do Kazachstanu warto zaszczepić się przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Równie polecane są szczepienia przeciw gruźlicy czy tężcowi.

Organizator

Organized by Adventure Club

Nasze wyjazdy kierujemy do prawdziwych pasjonatów podróży, pragnących poznać ludzi i ich kulturę.

Kazachstan - ciekawostki przed wyprawą

Ze względu na plan wyjazdu na całą mnogość wysokości n.p.m. w Kazachstanie warto mieć ze sobą ubiór odpowiedni na odmienne warunki atmosferyczne. Różnice między położonymi wysoko terenami górskimi, a pustyniami mogą być mocno odczuwalne.

Kazachstan jest krajem, w którym mieszają się wyznania. Religia w Kazachstanie nie jest tematem sporów i nie występują sytuacje konfliktowe. Również prawo nie jest nacechowane religijnie.

Sprawdź podobne wyjazdy

Kuta, Indonezja

27 grudzień 2020 - 10 styczeń 2021

od1 730 USD

/ os.

Auckland, Nowa Zelandia

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.