Sierpniowy trekking w Gruzji - Swanetia i Kaukaz
Wyprawa trekkingowa po opustoszałych siołach Kaukazu w Gruzji. Trekking w cieniu lodowców i czterotysięczników. Zwiedzanie najpiękniejszych miast Gruzji: Batumi i Kutaisi.
Atrakcje
- zwiedzanie miast Kutaisi i Batumi,
- trekking po górskich ścieżkach Kaukazu,
- ekspedycja do połowicznie opuszczonych osad z tysiącletnią historią,
- podejście pod lodowiec Szkhary.
Czytaj więcej
Zwiń
Poziom zaawansowania
Ekspedycja ma na celu trekking górski, do którego należy być odpowiednio przygotowanym kondycyjnie


Miejsce
Kaukaz to pasmo górskie między Morzami Czarnym i Kaspijskim. Najwyższym szczytem gruzińskiej części jest Szkhara (5193 m n.p.m.) Część szczytów Kaukazu to wygasłe wulkany. W górach jest ponad 2 tysiące lodowców.
Plan wyjazdu
Terminy i program wycieczki mogą ulec zmianie. W ofercie zawarte są posiłki: śniadanie (Ś), obiadokolacja (OK) i kolacja (K).
Dzień 1:
Wylot do ze stolicy Polski do Tbilisi.
Dzień 2:
Transport ze stołecznego miasta Gruzji do Mazeri. Przy okazji zobaczymy świątynie w Dżwari i Mcchety, miejscu narodzin chrześcijaństwa w tym kaukaskim państwie.
Posiłki: K.
Dzień 3:
Dolinami Becho i rzeki Leszty dotrzemy do wzniesień Detsili i Mazeri. Wracając przez Becho, zobaczymy najpiękniejszy wodospad Gruzji. Wyprawę zakończymy w wiosce Mazeri.
Długość trasy: 15 km.
Czas przejścia 7 godz.
Posiłki: Ś i OK.
Dzień 4:
Pokonamy pieszo drogę przez przełęcz Guli do Mestii. Miasto obwarowane jest licznymi basztami i stanowi nieoficjalną stolicę rejonu Swanetii. Nasze bagaże zostaną dowiedzione wynajętym busem.
Długość trasy: 20 km.
Czas przejścia: 10 godz.
Posiłki: Ś i OK.
Dzień 5:
Wyciąg zabierze nas na zbocza Mentaszi. Przejdziemy masywem góry na wzniesienia Zuruldi. W trakcie wyprawy piękne widoki na wysokie szczyty Kaukazu. Ekspedycja skończy się w Cwirmi, osadzie warownej sprzed ponad tysiąca lat.
Długość trasy: 12 km.
Czas przejścia: 4 godz.
Posiłki: Ś i OK.
Dzień 6:
Ruszamy na górę Tetnuldi, by dostać się do prawie opustoszałej wioski Adiszi na wysokości 2100 m n.p.m. Wioska słynie z tysiącletnich wież obronnych.
Długość trasy: 18 km.
Czas przejścia: 7 godz.
Posiłki: Ś i OK.
Dzień 7:
Przed nami najtrudniejsza wyprawa trekkingowa. Podejdziemy pod lodowiec Adiszi na Przełęczy Czchutnieri. By dostać się do niego, czeka nas długi spacer i pokonanie rzeki Adiszala - nie ma na niej żadnej przeprawy. Zatwardziali mogą przebrnąć przez zimne wody cieku, alternatywą jest przejazd konno. W ten sposób dotrzemy do sioła Iprari. Tu również odnajdziemy pozostałości średniowiecznych wież.
Długość trasy: 17 km.
Czas przejścia: 6 godz.
Posiłki: Ś i OK.
Dzień 8:
Kotliną rzeki Enguri dojdziemy do kolejnej osady. Uszguli to wieś z licznymi przysiółkami rozsianymi na górskich zboczach. Położona jest u podnóża Szkhary. To najwyższa góra Gruzji (5068 m n.p.m.). Jest to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych gruzińskiego Kaukazu.
Długość trasy: 13 km.
Posiłki: Ś i OK.
Dzień 9:
Dzień przeznaczony na wypoczynek i regenerację sił. Chętni mogą udać się na krótki, trwający 3 godz. trekking do lodowca wypływającego z Szkhary. Na podróż można wynająć konie od miejscowych. Drugą propozycją jest wyprawa pod lodowiec i na szczyt Chubediszi. Jeszcze inna opcja to zwiedzanie okolicznych wiosek, powstałych przed blisko 10 wiekami.
Posiłki: Ś i OK.
Dzień 10:
Po dość długim trekkingu dotrzemy na turnię Gór Swaneckich (ok 3000 m n.p.m.). Następnie przez przełęcz Latpari dojdziemy do Dolnej Swanetii. W Czwelpi wsiadamy do autobusu i jedziemy do Kutaisi.
Długość trasy: 23 km.
Czas przejścia: 10 godz.
Posiłki: Ś.
Dzień 11:
Objedziemy Imeretię, by poznać jej zabytki. Zobaczymy zespoły klasztorne Gelati i Motsameta. Spróbujemy miejscowych przysmaków i zasmakujemy w winie produkowanym w Imeretii. W drugiej części dnia poznamy Kutaisi. Na naszej drodze będzie siedziba parlamentu i świątynia Bagrati. Na zakończenie dnia opcje spaceru pod kościół, by podziwiać wieczorną panoramę Kutaisi lub posiłek w jednym z lokali.
Posiłki: Ś.
Dzień 12:
Docieramy do Batumi i od razu ruszamy na zwiedzanie. To najsłynniejsza miejscowość turystyczna w Gruzji. Zobaczymy piękne domy starówki, przejdziemy się nadmorskim bulwarem i obejrzymy zabytki w Parku Cudów: Latarnię Morską, Pomnik Czaczy i Wieżę Gruzińskiego Alfabetu. Pod koniec dnia ruszymy do Tbilisi.
Posiłki: Ś i OK.
Dzień 13:
Powrót do Polski.
Zakwaterowanie
Grupa zostanie zakwaterowana w różnych miejscach noclegowych: od prywatnych kwater, przez pensjonaty, hostele, po hotele. Pokoje kilkuosobowe (2-4 łóżka, wspólna łazienka).
Pogoda
Klimat w gruzińskim Kaukazie jest ciepły. Temperatura latem sięga 25°C, opadów jest niewiele. Pamiętajcie, że im wyżej, tym temperatury będą niższe.
Cena zawiera
- transport lotniczy,
- przejazdy busem,
- przewóz bagaży w Swanetii,
- wynajem przewodnika, koni do przebycia rzeki,
- zwiedzanie Imereti,
- zakwaterowanie na 10 nocy,
- posiłki zgodnie z programem,
- specjalną kolację i degustację wina,
- prowiant na wycieczki trekkingowe,
- możliwość kąpieli w Morzu Czarnym,
- wycieczkę po Batumi, Tbilisi, Dżwari i Mcchety,
- pilota grupy,
- ubezpieczenia NNW i KL,
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Cena nie zawiera
- kosztów prywatnych,
- opłaty za korzystanie z wyciągu,
- zakupu alkoholi,
- ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu - 3% kosztu wyjazdu,
- ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu i skutków chorób przewlekłych - 7% kosztu wyjazdu,
- opłata za korzystanie z wyciągu 20 PLN.
Ceny
Koszt wyjazdu na trekking do Gruzji to 3900 PLN od osoby.
Ważne informacje
+ Podczas trekkingu górskiego nie jest wymagany sprzęt alpinistyczny. Niemniej należy pamiętać, że trasy nie posiadają zabezpieczeń typu linki. Należy być bardzo ostrożnym. Zasięg w górach jest bardzo słaby, w Gruzji nie ma służb specjalizujących się w ratownictwie górskim.
+ Nie zapewnimy uczestnikom jedzenia bez glutenu, wegańskiego itp.
+ Aby wjechać do Gruzji, należy posiadać ważny paszport.
+ Możemy dowieźć uczestników z Wrocławia do Warszawy.
Organizator
Jesteśmy profesjonalnym organizatorem wycieczek trekkingowych.
Czy wiesz że:
+ Pierwszymi polskimi zdobywcami Szkhary byli Jakub Bujak i Stefan Bernadzikiewicz w 1935 r.?
+ Według greckiej mitologii Kutaisi to miasto Ai, do którego wyruszył Jazon w celu zdobycia Złotego Runa?