Karakorum: trekking po jednym z najwyższych pasm górskich na świecie. Podejście do bazy pod K2 (5135 m n.p.m.)

Wyprawa trekkingowa po zboczach drugiego najwyższego pasma górskiego ziemi, Karakorum. Propozycja dla tych, którzy chcą poczuć adrenalinę, na własne oczy podziwiając szczyty Broad Peak czy K2. Nie trzeba być alpinistą, aby zostać zdobywcą. Karakorum to raj dla miłośników trekkingu górskiego.

Atrakcje

 • widok na Broad Peak czy K2, słynne ośmiotysięczniki,
 • klimat prawdziwej górskiej ekspedycji,
 • trekking wśród lodowców,
 • wejście na wysokość 5600 m n.p.m.,
 • nocleg pod namiotami w górach,
 • specjały kuchni porterów, tragarzy z ludu Balti,
 • zwiedzanie Islamabadu, stolicy Pakistanu.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa skierowana jest dla osób o dobrej kondycji fizycznej, zaprawionych w trekkingu górskim. Trwająca 12 dni wędrówka po stokach i dolinach Karakorum będzie wymagała przejścia wielu kilometrów (nawet do 9 h dziennie), pokonywania sporych różnic wysokości w szybko zmieniających się warunkach klimatycznych.

Istnieje ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej. W takim wypadku zaplanowane są dni przeznaczone na odpoczynek, przewidziana jest również aklimatyzacja przed rozpoczęciem wędrówki. Na niektórych odcinkach wymagane będą umiejętności alpinistyczne: aby wspiąć się po skałach trzeba umieć posługiwać się czekanem i poruszać z rakami na butach trekkingowych.

Noclegi w górach w warunkach polowych, w namiotach - na materacu. Podczas wyprawy trekkingowej nie będzie możliwości zaopatrzenia się w dodatkowe pożywienie, ponieważ będzie się odbywała poza terenami zamieszkałymi. Trekking jest lekki, uczestnicy będą nieśli ze sobą lżejszy plecak. Resztę bagaży na miejsce dostarczać będą tragarze.

Wyjazd nie jest przewidziany dla osób z chorobami serca, kręgosłupa, kolan, problemami pulmonologicznymi czy układu krążenia. Stopień trudności wyjazdu: 4.

Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Karakorum, obok Himalajów, to drugie najwyższe pasmo górskie na Ziemi. Tutaj znajduje się także 5 ośmiotysięczników, tworzących Koronę Karakorum, w tym Broad Peak czy K2, nigdy dotąd nie zdobyte zimą.

Plan wyjazdu

Terminy oraz punkty programu mogą ulec zmianie.

Dni 1-2

Przelot z Berlina do Islamabadu, gdzie po zakwaterowaniu grupa uda się do Alpine Club of Pakistan na odprawę przed ekspedycją. Później nastąpi zwiedzanie stolicy Pakistanu z możliwością (w zależności od czasu i wyrażonych przez uczestników chęci) wypadu do Rawalpindi (Raja-Bazar).

Dzień 3

Trwający blisko 12 h przejazd jedną z najwyżej położonych tras świata, Karakorum Highway, prowadzącej do najwyższych szczytów Karakorum. Celem dnia jest dotarcie do miejsca noclegu w Chilas.

Dzień 4

Kolejny dzień podróży do bazy, z której zacznie się trekking. Trasa jest krótsza, przewidziana zaledwie na 8 h, co da możliwość zatrzymania się, aby podziwiać krajobrazy ze stoków Nanga Pabrat i zrobić zakupy na bazarze w Skardu. W tej miejscowości grupa spędzi noc.

Dzień 5

Przesiadka do samochodów terenowych, aby przejechać przez dolinę Shigar do położonej na wysokości 3010 m n.p.m. Askoli, ostatnim zamieszkanym miejscem u stóp Karakorum. W Askoli zbierają się wszystkie wyprawy, wyruszające zarówno na trekking, jak i zdobywanie szczytów Karakorum. Na koniec dnia przygotowanie do zbliżającej się przygody.

Dzień 6

18 km trekkingu do Jhola, bazy położonej na wysokości 3200 m n.p.m.

Dzień 7

Przejście do bazy w Paiju. Aby dostać się do tego położonego na 3450 m n.p.m. obozowiska, potrzebny będzie większy wysiłek. Na liczącą 16,5 km trasę przewidziane jest 7 h marszu.

Dzień 8

Po pierwszych dniach spokojnego trekkingu czas na odpoczynek. Gdy porterzy będą przygotowywać trasę przez lodowiec, uczestnicy mogą zrobić pamiątkowe fotografie lub udać się na znajdujące się w pobliżu zwały skalne. Będzie również szansa na bliższe poznanie kultury Pakistanu. Nocowanie w namiotach.

Dzień 9

Przejście przez lodowiec Baltoro wśród luźno porozrzucanych skał, szlakiem liczącym 16 km (7 h marszu) do bazy Urdukas. To ostatnie spotkanie z zielenią przed wejściem na surowe, górskie drogi wyższych partii Karakorum. W Urdukas koniecznie trzeba utrwalić aparatem fotograficznym krajobraz majestatycznego szczytu Maszerbrum. Kolejny nocleg pod namiotami.

Dzień 10

Widok na Maszerbrum będzie towarzyszył grupie przez liczącą 12 km drogę (6 h marszu) do obozu Goro II (na wysokości 4380 m n.p.m.).

Dzień 11

Cały dzień zostanie poświęcony na dotarcie do Concordii, gdzie stykają się 3 lodowce oraz ośmiotysięczniki: Broad Peak, K-2, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. Leżąca na wysokości 4650 m n.p.m. Concordia będzie bazą wyjściową do wycieczek trekkingowych na najbliższe dni.

Dzień 12

Jedno z trudniejszych wyzwań. Ekspedycja przejdzie 20 km do bazy pod Broad Peak i K2, pokonując duże różnice wysokości. Na koniec powrót do obozu w Concordii.

Dzień 13

Krótszy odcinek (9 km) wyprawy trekkingowej do Ali Camp (na wysokości 5010 m n.p.m.), miejsca kolejnego noclegu.

Dzień 14

Tego dnia ekspedycja osiągnie najwyższy punkt podczas wyprawy, czyli leżącą na wysokości 5680 m n.p.m. przełęcz Gondogoro La. Żeby zdążyć przed świtem, uczestnicy wyruszą w środku nocy. Powodem jest utwardzenie trasy, która nocą będzie bardziej zmrożona, co minimalizuje zagrożenie z strony spadających ze skał kamieni.

Przejście będzie bardzo wymagające, czasami wręcz niemożliwe bez użycia lin asekuracyjnych. Na koniec wyprawa dotrze do Hispung.

Dzień 15

Krótkim szlakiem (7 km) po 4 h trekkingu grupa dotrze do kolejnego obozowiska, Dalsangpa (na wysokości 4300 m n.p.m.).

Dzień 16

Przemierzając trasę, będzie szansa na podziwianie dzikich róż, roślin rzadko spotykanych podczas wysokogórskich wypraw. Nocleg w namiotach w Saicho (na wysokości 3300 m n.p.m.).

Dzień 17

To już ostatni dzień trekkingu górskiego podczas wyprawy. Przez 5 h grupa przejdzie 9 km do obozowiska w Hushe, gdzie pod namiotami spędzi noc na 3050 m n.p.m.

Dzień 18

Podróż samochodami przez dolinę Hushe (zaliczaną do najładniejszych w Baltistanie) do hotelu Skardu, w którym po kilku dniach survivalu będzie można odpocząć w bardziej komfortowych warunkach.

Dzień 19

Powrót do Islamabadu. Jeśli pozwoli pogoda, odbędzie się on samolotem. W przeciwnym wypadku grupę czeka 9 h jazdy autem Karakorum Highway.

Dzień 20

Dzień uzależniony od wcześniejszych warunków pogodowych. Dla szczęśliwców, którzy wrócili drogą lotniczą, będzie to czas na poznawanie Islamabadu na własną rękę. Jeśli jednak grupa zmuszona będzie jechać samochodem, ten dzień będzie również poświęcony na powrót do stolicy Pakistanu.

Dzień 21

Na zakończenie grupa ponownie spotyka się w Alpine Club of Pakistan. Będzie możliwość zwiedzania, kupowania pamiątek lub odpoczynku. Nocleg w hotelu lub samolot do Berlina, zależnie od rozkładu połączeń lotniczych.

Zakwaterowanie

Na początku i na końcu wycieczki noclegi w hotelach. Podczas trekkingu w Karakorum grupa będzie nocowała pod namiotami w obozach. Uczestnicy wyjazdu będą spać na materacach. Pokoje i namioty dwuosobowe. Możliwość otrzymania “jedynek” za dopłatą.

Pogoda

Temperatury w Karakorum uzależnione są od pory dnia oraz różnic w wysokościach. Są niekiedy bardzo skrajne: od -5°C na wysokości 3000 m n.p.m. w nocy do 40°C za dnia, po zejściu poniżej 1000 m n.p.m. Powyżej 3500 m n.p.m. amplitudy bardzo duże: od -20°C do 20°C. Najlepsza widoczność jest o świcie, popołudniami w górach robi się pochmurno.

Cena zawiera

 • przeloty oraz opłaty lotniskowe,
 • 20 kg bagażu (nadawanego i podręcznego),
 • usługi pilota,
 • miejscowych przewodników, tragarzy, kucharzy,
 • portera niosącego max. 13 kg bagażu,
 • noclegi,
 • przygotowanie obozów z kuchnią, namiotami sypialnymi, toaletami,
 • pełne wyżywienie w trakcie wyprawy trekkingowej,
 • dwa posiłki dziennie podczas reszty pobytu,
 • przejazd do Karakorum i z powrotem do Islamabadu (transport klimatyzowany),
 • transport drogą lotniczą z Karakorum (uzależniony od pogody),
 • przejazd samochodami terenowymi,
 • opłatę za wydanie zgody na trekking (50 USD),
 • wstęp do muzeów w Islamabadzie (w zależności od wyboru),
 • zestaw map i materiałów informacyjnych,
 • obowiązkowa gwarancja ubezpieczeniowa biura,
 • ubezpieczenie NNW i KL,
 • ubezpieczenia: dla sportów ekstremalnych i bagażu max do 200 EUR,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • posiłków, przekąsek i napojów poza ofertą,
 • opłaty za wizę do Pakistanu,
 • napiwków dla tubylców towarzyszących wyprawie,
 • dojazdu i powrotu z lotniska w Berlinie do miejsca zamieszkania.

Ceny

Koszt ekspedycji 14990 PLN.

dopłata za pokój i namiot jednoosobowy podczas wyjazdu

1 800 PLN

Ważne informacje

Niezbędne jest uzyskanie wizy do Pakistanu. Obowiązkowe są ubezpieczenia dla sportów ekstremalnych i bagażu.

Organizator

Organized by Barents

Naszym celem jest organizowanie autorskich wycieczek i wypraw do nietypowych miejsc lub w innej, aktywnej formie.

Wyprawa w góry Karakorum

Wyjazd w małej grupie, od 7 do 15 osób. W trakcie wycieczki trekkingowej grupie będzie towarzyszył kucharz przygotowujący posiłki na miejscu.

Sprawdź podobne wyjazdy

Oslo, Norwegia

5 - 10 czerwiec 2020

+ 3 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Biszkek, Kirgistan

16 - 30 sierpień 2020

+ 2 więcej

od6 490 PLN

/ os.

Bergen, Norwegia

21 - 30 sierpień 2020

od5 490 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.