10 dni na Islandii (loty, 8 noclegów, śniadania)
Wycieczka do Islandii - krainy lodu i ognia - to pocztówkowe krajobrazy i nieokiełznane wulkany. Przekonaj się, jak wyglądają największy na wyspie lodowiec, Vatnajokull i monumentalne fiordy wschodniego wybrzeża. Do tego wodospady, gejzery i przynoszące ukojenie gorące źródła. Udaj się w rejs w okolice koła podbiegunowego i zobacz zachwycające wieloryby.
Dopełnieniem podróży będzie wędrówka po klimatycznym Rejkiawiku i warsztaty fotograficzne pod czujnym okiem fotografa Marcina Szabłowskiego.
Atrakcje
- Rejkiawik - stolica Islandii,
- największe wodospady,
- lodowiec Vatnajökull,
- fiordy,
- gejzery, wulkany i ciepłe źródła,
- pola lawowe Krafla,
- miasteczko portowe Husavik,
- rejs z obserwacją wielorybów.
Czytaj więcej
Zwiń
Poziom zaawansowania
Wyjazd nie wymaga od uczestników specjalnego przygotowania fizycznego. Plan obejmuje wędrówki i wspinaczki na łatwych trasach, z jakimi poradzą sobie osoby na każdym poziomie zaawansowania.



Miejsce
Islandia leży w Europie Północnej. To “kraj lodu” - blisko 11% powierzchni wyspy zajmują lodowce. Znajdują się tam także liczne wulkany, gorące źródła i gejzery. Mieszkańcy korzystają z taniej energii geotermalnej, np. do ogrzewania mieszkań.
Plan wyjazdu
Dzień 1: Wylot
Spotykamy się na lotnisku w Warszawie i wyruszamy na Islandię. Lądujemy w Keflawiku. Przesiadamy się w busa i jedziemy do Rejkiawiku.
Dzień 2: Rejkiawik – Złota Pętla
Wczesnym rankiem, zaraz po śniadaniu, odkrywamy uroki kameralnej stolicy Islandii. Zobaczymy najważniejsze miejsca w mieście, np. kościół Hallgrimskirkja, salę koncertową Harpa i budynek parlamentu. Potem skierujemy się na wschód do tzw. Złotej Pętli. A tam imponujący, dwukaskadowy wodospad Gullfoss oraz teren gejzerów i ciepłych źródeł.
Dzień 3: Północna część Islandii
Dzisiaj zmierzamy na zachód do Akureyri. To niewielkie miasto stanowi centrum kulturalne całej północnej Islandii. Jego atrakcyjność podnosi niezwykłe położenie - pomiędzy wysokimi górami i wzdłuż fiordu. Do lokalnych atrakcji należą: lotnisko, port, filharmonia, uniwersytet oraz centrum kongresowe. Po południu wędrujemy uliczkami miasta i podziwiamy malownicze widoki.
Dzień 4: Myvatn
Ruszamy w drogę do Myvatn. To jezioro, które leży niedaleko terytorium wygasłych wulkanów i gorących źródeł. Wstąpimy do muzeum przy elektrowni geotermalnej Krafla i przemierzymy niezwykłe pola lawowe. Zachwycą nas tam typowe dla Islandii atrakcje - marsjańskie obrazy i jeziora z mleczną wodą.
Dzień 5: Myvatn - Husavik
Kolejny dzień spędzamy w okolicy jeziora Myvatn. Zaczniemy od wędrówki na wulkaniczny krater Hverfjall. Jego wysokość sięga 420 m n.p.m. Potem udamy się na przechadzkę po Dimmuborgir. To szczególne miejsce, w którym lawowe formacje przybrały rozmaite kształty.
Dzisiaj czekają na nas także wodne niespodzianki. Pojedziemy do miasteczka portowego Husavik. Chętni będą mogli udać się w trwający kilka godzin rejs, podczas którego można będzie zobaczyć wieloryby. Dla osób, które wolą zostać na lądzie, alternatywą jest wędrówka po Husaviku, miejsca obfitującego w klimatyczne zakątki, smaczne jedzenie i wyśmienite cappuccino.
Dzień 6: Tjörnes – Dettifoss – Wschodnie Fiordy
Odkrywamy uroki półwyspu Tjörnes. Zobaczymy kolonie maskonurów oraz spektakularne wodospady Dettifoss i Selfoss. Dettifoss to najpotężniejszy wodospad w Europie. Ma 100 metrów szerokości, a przez jego próg przelewa się około 193 m³ wody na sekundę (zależnie od pory roku). Następnie jedziemy na wschód wyspy. Okolica ta określana jest Wschodnimi Fiordami, ponieważ dominuje tam fiordowy typ wybrzeża.
Dzień 7: Wschodnie Fiordy - Vatnajökull
Rozpoczynamy od eksploracji Seydisfjordur. To klimatyczne miasto, w którym znajduje się jeden z ważniejszych portów na wschodnim wybrzeżu Islandii. Kolejny etap wyprawy to południowa część wyspy.
Odwiedzimy miasteczko Höfn. Jego położenie - między lodowcem a wodami Oceanu Atlantyckiego - sprawia, że miejsce to jest chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Stamtąd skierujemy się w pobliże lodowca Vatnajökull. Pod jego kopułą znajdują się jedne z najbardziej aktywnych wulkanów Islandii.
Dzień 8: tereny wokół lodowca Vatnajökull
Zostajemy w okolicy Vatnajökull. Pójdziemy na wędrówkę wzdłuż lodowca. Naszym oczom ukaże się sceneria lodowcowych jezior Jokulsarlon i Fjallsarlon wraz z kawałki oderwanych od lodowca brył lodu. Tego dnia dopełnieniem zimowych krajobrazów będzie spacer w pobliżu lodowca.
Dzień 9: Vik - Keflavik
Zaraz po śniadaniu przemieszczamy się do miejscowości Vik. Znajdziemy tam czarną plażę, wysokie klify i ostańce skalne unoszące się ponad taflę wody. Przystanek robimy w Kirkjubæjarklaustur, miejscu, w którym stoi kościół ocalony przed siłami natury. Dzisiaj obejrzymy też wulkan Eyjafjallajökul.
Przy sprzyjających warunkach pogodowych udamy się w miejsce, skąd spacerem powędrujemy do gorących źródeł położonych w malowniczej dolinie. Ostatnim punktem wyprawy będzie podróż do Keflawiku.
Dzień 10: Keflawik – Warszawa
Wylatujemy z lotniska w Keflawiku. W godzinach porannych lądujemy w Warszawie.
Zakwaterowanie
W trakcie wprawy będziemy nocować w hotelach, pensjonatach i domkach wakacyjnych. Pokoje będą 2-osobowe, a niektóre z nich mogą mieć wspólną łazienkę.
Pogoda
Pogoda na Islandii jest łagodniejsza, niż możemy przypuszczać. Typowym zjawiskiem klimatycznym w tym regionie jest mieszkanie się łagodnych i ciepłych wiatrów płynących znad oceanu Atlantyckiego z zimnymi masami powietrza z północy. Wpływa to na nagłe i częste zmiany pogody.
Średnia temperatura powietrza na południu kraju wynosi 1-2°C zimą i ok. 12°C latem. Im bardziej będziemy kierować się na północ, tym odczujemy większe różnice temperatur. Najlepszym okresem na wakacje w Islandii jest czerwiec i lipiec. Słońce jest wtedy nad horyzontem prawie przez całą dobę i nie ma dużych skoków temperatury.
Cena zawiera
- przeloty samolotami rejsowymi (w sezonie bilet kupowany osobno),
- transport,
- 8 noclegów,
- śniadania,
- opiekę rezydenta z Polski,
- wejścia do zaplanowanych atrakcji,
- ubezpieczenie (KL, NNW oraz bagażu),
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Cena nie zawiera
- wyżywienia poza śniadaniami,
- rejsu statkiem (60 EUR za osobę),
- kąpieli w gorących źródłach w regionie Myvatn,
- wizyty w Błękitnej Lagunie.
Ceny
Koszt wyjazdu na 10 dni zależy od terminu i zaczyna się od 6450 PLN od osoby (przy minimalnej liczbie 7 uczestników). W przypadku wyjazdu sześcioosobowego dopłata 300 PLN/os.
Ważne informacje
W trakcie trwania wyjazdu zostaną zorganizowane także warsztaty fotograficzne. Poprowadzi je Marcin Szabłowski.
Islandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów. Podczas podróży należy jednak uważnie pilnować swoich osobistych rzeczy. Wiele islandzkich hoteli i pensjonatów posiada specjalne skrytki depozytowe, w których turyści mogą przechować karty kredytowe, paszporty i biżuterię.
Walutą na Islandii jest korona islandzka. 100 ISK = 3,09 PLN. Zapłacimy również w EUR.
Islandia - ciekawostki:
Islandia to jedno z niewielu miejsc, w którym pojawia się zorza polarna. Światła na niebie najczęściej można zaobserwować w okresie od października do marca. Zorza polarna pojawia się na bezchmurnym niebie. Jednym z najlepszych miejsc do jej zaobserwowania jest lodowiec Jokulsarlon.
Klimat na Islandii bywa kapryśny. Dlatego pomimo pory letniej warto zabrać ze sobą lekką wiatrówkę i kurtkę przeciwdeszczową. Przydatne okażą się też wygodne buty trekkingowe i gruba bluza lub pulower.
Organizator
Aktywne podróże obejmują objazdówki, fotowyprawy, wyjścia w góry, eksplorację wybrzeży i nie tylko.