Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa na Islandię i Wyspy Owcze (na zamówienie, od 4 osób)

Jeżeli chcesz doświadczyć spotkania z naturą, gdzie lodowce, gejzery i wodospady są codziennym krajobrazem, ta wyprawa jest dla Ciebie! Zabierzemy Cię do surowych stepów Islandii, by następnie przemieścić się na Wyspy Owcze, gdzie żyje dwa razy więcej owiec niż ludzi, a skalisty krajobraz i błękit wód idealnie współgrają z wszechogarniającymi ciszą i spokojem.

Podane obok terminy są przykładowe. Daj nam znać, jaki termin Ci odpowiada - przygotujemy ofertę.

Atrakcje

 • Hverager∂i - miasteczko geotermalne,
 • tunel lawowy Raufarholshellir (fakultatywnie),
 • najbardziej wysunięta na północ stolica świata - Reykjavík i jej największe atrakcje,
 • Bessastaðir i Błękitna Laguna,
 • płyty kontynentalne Europy i Ameryki,
 • cuda natury Golden Circle: Skalholt, Geysir, wodospad Gullfoss, równina Thingvellir, Laugarvatn i ciepłe źródła,
 • wodospady Skogafoss, Seljalandsfoss, Hengifoss,
 • lodowiec Solheimajokull,
 • czarna plaża Reynisfjara,
 • Kirkjubaerklaustur i laguna lodowcowa Jokulsarlon,
 • wycieczka na Fiordy Wschodnie,
 • Jezioro Lagarfljot stolica wschodniej Islandii - Egilsstadir,
 • zwiedzanie stolicy - Tórshavn,
 • osada Kirkjubour,
 • klify Vestmanna,
 • wyspy archipelagu: Streymoy i Eysturoy,Bor∂oy, Vi∂oy, Kunoy, Streymoy oraz Saksun,
 • wyprawa na wyspę Vágar,
 • plener fotograficzny w plenerze na tle domów pokrytych darnią

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa jest skierowana dla każdego, nie wymaga wysokiego zaawansowania.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Wyspy Owcze to wulkaniczny archipelag położony na Morzu Norweskim pomiędzy Wielką Brytanią, Islandią i Norwegią. Jest to terytorium zależne od Danii, natomiast republika Islandii leży na wyspie o tej samej nazwie, nieco oddalonej na południe od koła podbiegunowego.

Cechuje ją duża aktywność wulkaniczna, która jest spowodowana położeniem na granicy dwóch płyt tektonicznych: północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej. Dzięki temu turyści mogą podziwiać tak niespotykane cuda natury na Islandii.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Przylatujemy z Polski na lotnisko Keflavik. Kierujemy się szlakiem pól lawowych do Reykjanes, gdzie czeka nas nocleg.

Dzień 2:

Rano ruszamy do Hverager∂i, geotermalnego centrum kraju. Klimatyczne miasteczko leży w dolinie pośród wysokich gór, a zewsząd wydobywa się para wodna. Chętni i nieustraszeni odwiedzają Raufarholshellir, tunel lawowy, który jest niecodziennym i egzotycznym dla nas widokiem. To jedna z najdłuższych jaskiń w Islandii. Następnie kierujemy się do jednej z najciekawszych stolic w Europie, Reykjavíku.

Tam zobaczymy: Kościół Hallgrimskirkja, Sun Voyager - rzeźbę autorstwa Jóna Gunnara Árnasona, zlokalizowana przy drodze Sæbraut, pałacyk Höfði, czyli miejsce spotkania prezydentów Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Zachwyci nas nowoczesny budynek opery i filharmonii, słynna Harpa i promenada umiejscowiona nad jeziorem Tjörnin.

Odwiedzimy park Arnarhóll z siedzibą islandzkiego rządu i pałac prezydencki w Bessastaðir. Wracamy na półwysep Półwysep Reykjanes, aby po drodze złapać dobre kadry i zrobić zdjęcia w okolicy słynnego mostu Miðlína, który łączy dwie kontynentalne płyty: eurazjatycką i północnoamerykańską. Na koniec dnia chętni mogą zaczerpnąć kąpieli w Błękitnej Lagunie.

Dzień 3:

Przed nami emocjonujący dzień. To właśnie dziś przenosimy się do południowo-zachodniej Islandii, aby zobaczyć Złoty Krąg atrakcji (Golden Circle). Na pierścień tych skandynawskich cudów natury składa się Thingvellir, idylliczna dolina położona na skraju rozpadliny pomiędzy dwoma płytami kontynentalnymi. Na swój rodzaj sejmu zbierał się tam przez stulecia Althing, parlament islandzki.

Kolejny punkt wyprawy to wodospad Gullfoss, jedno z miejsc, które są najczęściej odwiedzane przez turystów. Słynie z oszałamiających wodnych kaskad i wody meandrującej pomiędzy bazaltowymi skałami. Cudowne widowisko dopełnia często pojawiająca się tęcza górująca nad wodospadem.

Na koniec zobaczymy dwa gejzery - Geysir i Stokkur. Geysir jest już sędziwym gorącym źródłem, które wybucha jedynie kilka razy do roku. Natomiast Stokkur może uraczyć nas widowiskiem co kilka, bądź kilkanaście minut. Relaksu dopełni fakultatywna wizyta w źródłach geotermalnych Laugarvatn.

Dzień 4:

O poranku wyruszymy w stronę dwóch najciekawszych, charakterystycznych kaskad. Pierwszy z nich, Skogafoss, słynie z wzorcowych proporcji: 62 metry wysokości i 26 metrów szerokości, drugi - Seljalandsfoss urzeka widowiskowością. Leży na rzece Seljalandsá, która swój początek bierze z lodowca Eyjafjallajökull. Odważni będą mogli przespacerować się do nieco bardziej ukrytego wodospadu Gljúfrabúi.

Między wulkanami Katla i Eyjafjallajökull jest położony lodowiec Sólheimajökull, do którego dotrzemy. Ma on duże rozmiary i cechuje go dobra dostępność dla zwiedzających. Kilka chwil później dotrzemy do Reynisfjara, czarnej plaży z wulkanicznym piaskiem i ciekawymi bazaltowymi salami uformowanymi na przełomie dziejów.

Poruszając się brzegiem wybrzeża, jedziemy na zachód, gdzie zatrzymamy się w Vik, mieście które słynie z tradycyjnych wełnianych wyrobów. Przebijając się dalej przez pustynię u stóp największego europejskiego lodowca Vatnajokull, docieramy do pięknej laguny lodowcowej, Jokulsarlon. Fakultatywnie można odbyć rejs, pływając pomiędzy górami lodowymi.

Dzień 5:

Przyzwyczajeni do bajecznego krajobrazu Islandii docieramy do osławionych Wschodnich Fiordów, 120-kilometrowego odcinka cudownie położonej linii brzegowej między stromymi klifami. Spotkamy tu ciszę i spokój, momentami śpiew dzikiego ptactwa.

Przejedziemy przez Egilsstadir, stolicę wschodniej Islandii, by dotrzeć do najdłuższego jeziora, Lagarfljot. W trakcie krótkiej wędrówki odkryjemy kolejną geologiczna ciekawostkę - wodospad Hengifoss oraz arboretum z imponującą ilością różnorodnych gatunków drzew i widowiskowym położeniem wśród turkusowych wód.

Zakończenie dnia w Seydisfjordur, osamotnionym miasteczku w którym zostaniemy zaokrętowani na luksusowy prom Norröna. Odpływamy w kierunku naszej kolejnej destynacji - Wysp Owczych

Dzień 6:

Tórshavn, stolica Wysp Owczych. Stąd rozpoczniemy eksplorację tego inspirującego kraju. Bogata historia wiedzie przez nordyckie legendy i opowieści o najeźdźcach i piratach, którzy docierali do granic wyspy, ale zatrzymywali się na importującym forcie obronnym, który będzie pierwszym punktem zwiedzania.

Zobaczymy wiele atrakcji miejsca: drewniane budowle z dachami pokrytymi darnią, siedzibę rządu i parlamentu. Przywita nas klimatyczna latarnia morska, wkomponowana w krajobraz miasta. Tinganes jest współcześnie siedzibą Løgtingið, farerskiego parlamentu.

Nie ominiemy takich zabytków, jak katedra Dómkirkjan czy amfiteatr Trappan. Tutaj będziemy mieć chwilę, aby zaopatrzyć się w tradycyjne rękodzieło, z którego słyną Wyspy Owcze, obejrzymy inspirujące salony designerskie usytuowane na głównym handlowym deptaku Vaglið.

Jedziemy do Kirkjubøur, małej wioski na wyspie Streymoy. Dziś miejsce to ma niewielkie znaczenie, ale w czasach średniowiecza był to dobrze prosperujący port morski. Miasto było też siedzibą diecezji fraterskiej, która dysponowała sporym majątkiem. Chętni mogą wybrać się na wycieczkę szybkimi łodziami RIB na wyspę Koltur, gdzie mieszka tylko jedna rodzina czy zobaczyć klify na wyspie Hestur.

Dzień 7:

O poranku kierujemy się do Vestmanna, aby wsiąść na statek i odbyć niezapomniany rejs w stronę klifów o tej samej nazwie. Jest to wycieczka fakultatywna. Pozostajemy na wyspie Streymoy obfitującej w wiele atrakcji.

Dotrzemy do XIX-wiecznej osady Kollafjordur i Vi∂ Air, jednej z trzech na świecie wielorybniczych wiosek. Zachwyci nas Fossa, ogromny wodospad, składający się z dwóch imponujących kaskad.

W spektakularnie położonej zatoce Tjørnuvík, do której docieramy wąską drogą wijącą się skalistym fiordem, zobaczymy Risin og Kellingin (Giganta i Czarownicę), legendarne klify. Poruszając się szlakami Wikingów, pięknymi widokowymi trasami dotrzemy do Ei∂i i Gjogv, perły wśród nordyckich osad. Tam czeka na nas atrakcja w postaci 200-metrowy skalistego wąwozu.

Dzień 8:

Przed nami prawdziwy wyspiarski dzień. O poranku ruszamy charakterystycznymi tunelami, prowadzącymi pod tunelami na wyspy Bor∂oy i Vi∂oy. Zobaczymy tam klimatyczny kościółek i zatokę, z której rozpościera się oszałamiający widok na otwarty Ocean Atlantycki. Najbardziej widowiskową atrakcją są strzeliste klify, które najlepiej oglądać od strony wsi Muli.

Stamtąd odbędziemy wędrówkę do monumentalnej, niezwykłej ściany Enniberg, jednego z największych klifów na świecie. Ma wysokość 754 metrów i jest najbardziej wysuniętym na północ punktem Wysp Owczych.

Kontynuując wędrówkę po wyspach archipelagu, skierujemy się na opustoszałą wyspę Kunoy, aby stamtąd udać się ujmującą trasą do wsi Saksun, miejsca, położonego nad uroczą zatoką, którą cechuje nieziemski błękit okalających wód. W międzyczasie chętni mogą odbyć lot widokowy do Tórshavn, a także wziąć udział w warsztatach kulinarnych i zjeść uroczystą kolację w typowym fraterskim domostwie.

Dzień 9:

Przed nami atrakcje niezwykłej wyspy Vágar. Docieramy do Gasadalur, osady która ma 17 mieszkańców i do początku XXI wieku była praktycznie odseparowana od współczesnego świata. Oszołomi nas widok na bajeczną kaskadę, Mulafossur.

Zapoznamy się z tradycją i kulturą fraterów, jedyną w swoim rodzaju architekturą. Zachwycimy się panoramą bezludnych wysp Tindhólmur i Gáshólmur, których fotosy pojawiają się na okładkach folderów turystycznych.

Zamykając ten fantastyczny dzień, pozostawimy ślad w miasteczku Sandavágur, skąd roztacza się magiczny widok na posępną skałę Trøllkonufingur, która przynosi na myśl szpon dzikiego zwierzęcia i dotrzemy do przeprawy Streymin, ponad 200-metrowego mostu samochodowego rozpiętego nad wodami Atlantyku, łączącego wyspy Streymoy i Eysturoy.

Dzień 10:

Przed powrotem zobaczymy lazurowe jezioro Sørvágvatn, zamkniemy w kadrze fotograficznym otaczające nas plenery oraz krajobraz tradycyjnych braterskich domostw i zabudowań rybackiej osady. Z pięknymi wspomnieniami wracamy do Polski.

Zakwaterowanie

Uczestnicy wycieczki mieszkają w apartamentach z łazienką i kuchnią, w pokojach 2- lub 3-osobowych.

Pogoda

Islandia jest się w zasięgu klimatu subarktycznego - w pobliżu południowego wybrzeża oraz tundry na terenach górskich oraz wewnątrz kraju. Na klimat tej krainy działają wpływy Prądu Północnoatlantyckiego. Na Islandii nie wyróżnia się ani klimatycznego lata - letnia średnia dobowa temperatura wynosi powyżej 15°C, ani klimatycznej zimy - tutaj średnia dobowa temperatura zimą schodzi poniżej 0°C.

Wyspy Owcze to jest jedno z najbardziej deszczowych miejsc na świecie. Pada tu ok. 280 dni w roku. Opady najczęściej są krótkie i nie dotyczą całego archipelagu. Dzięki temu jednak klimat na wyspach jest niepowtarzalny. Wędrówce może często towarzyszyć silny wiatr. Średnia roczna temperatura na Wyspach Owczych waha się w okolicy 6-8 °C.

Pogoda w obu odwiedzanych przez nas miejscach nie jest najłatwiejsza. Jest wietrznie i możemy się tam spodziewać częstych opadów deszczu.

Cena zawiera

 • dojazd z/na lotnisko w Keflaviku i w Vagar,
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika, twórcy przewodników National Geographic, certyfikowanego specjalisty zajmującego się Islandią i Wyspami Owczymi,
 • zakwaterowanie i śniadania,
 • przejazdy samochodem lub busem po Islandii i Wyspach Owczych,
 • ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenie wypadkowe,
 • opłaty drogowe, parkingowe oraz za tunele,
 • zakwaterowanie na wysokiej klasy promie Norröna w kabinach 2-osobowych ze śniadaniem i możliwość korzystania z basenu i siłowni.

Cena nie zawiera

 • przelotów w obie strony,
 • biletów wstępu do muzeów i rezerwatów przyrody na trasie,
 • innych opłat,
 • wydatków indywidualnych,
 • wyżywienia w ciągu dnia,
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.

Ceny

Koszt wyjazdu na 10 dni to 11600 PLN od osoby.

Ważne informacje

Oba terytoria, Islandia oraz Wyspy Owcze, nie należą do Unii Europejskiej, a więc trzeba mieć ze sobą paszport.

Dobrym pomysłem i zalecaną praktyką jest wzięcie ze sobą przeciwdeszczowej kurtki z membraną (najlepiej z opcją zapobiegającą wsiąkaniu wody) oraz ciepłych butów przeznaczonych do turystyki górskiej. Zapobiegawczo możecie wziąć czapkę, szalik i rękawiczki (niezależnie od pory, w której się wybieracie).

Wyjazd przewidziany jest dla grupy minimum 4-osobowej.

W Islandii obowiązującą walutą jest korona islandzka, zapłacimy również w EUR. Jest ona jednym z droższych krajów na świecie, ale i na to jest sposób. Wcześniej w polskich sklepach można zaopatrzyć się w dobrej jakości produkty w rozsądnych cenach.

Wyspy Owczeterytorium zależnym od Danii. Żyje tam prawie 49 tys. mieszkańców. Archipelag posiada oddzielny parlament i rząd. Obowiązują wymiennie dwie waluty. Najczęściej spotykaną jest korona duńska. Lokalna to korona Wysp Owczych.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Wakacje na Islandii

Sprawdź podobne wyjazdy

Konakry, Gwinea

Bali, Borneo, Indonezja

1 - 13 grudzień 2022

od1 990 USD

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.