Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa do Iranu i Turkmenistanu (16 dni)

Razem z nami udaj się w niesamowitą trasę przez Orient. Podczas 16 dni w Azji zobaczymy uroki kolejno Iranu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Nasza trasa, która obejmie wiele kilometrów, poprowadzi przez najpiękniejsze zabytki tych krajów, z których niektóre sięgać będą swoimi początkami tysiąclecia wstecz.


Nieszablonowy wyjazd przybliży nas do historii Jedwabnego Szlaku, dziejów Złotej Ordy, a także bardziej współczesnych wydarzeń w Iranie, Turkmenistanie i Uzbekistanie. Przekrój przez historię tej części świata okraszony cudowną kuchnią i niezwykłymi widokami okolicznych krajobrazów.


Atrakcje

 • zwiedzanie Teheranu, Shiraz, Persepolis, Pasargade, Isfahanu, Machsad w Iranie,
 • lokalne bazary,
 • tradycyjna kuchnia,
 • zwiedzanie Ashgabadu, Merv w Turkmenistanie,
 • strefy archeologiczne Nissa, Merv,
 • zwiedzanie Buchary, Shakrizabz, Samarkandy, Taszkientu w Uzbekistanie.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa dla każdego!

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Iran, Turkmenistan i Uzbekistan to kraje położone na zachodzie Azji. Dwa z nich, Turkmenistan i Uzbekistan, pojawiły się na mapach świata jako niepodległe jednostki dopiero w 1991 roku, kiedy to skorzystały z rozpadu Związku Radzieckiego. Iran z kolei od wieków mógł cieszyć się niezależnością.

To, co łączy te kraje to fakt, że na ich ziemiach już od tysięcy lat kwitły cywilizacje, których skomplikowane dzieje oddane są co rusz znajdowanych ruinach, pięknych zabytkach i pełnych przepychu pałacach.

Dziś Iran funkcjonuje jako kraj czysto islamski, od słynnej Islamskiej Rewolucji obowiązuje tu ścisłe prawo koraniczne. Pozostałe z odwiedzanych przez nas krajów posiadają wiele naleciałości z czasów komunistycznych. Z pewnością znajdziemy tu wiele warstw do odkrycia podczas wyprawy.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Cała nasza grupa spotyka się na Okęciu w Warszawie w hali odlotów. Wspólnie przelatujemy do stolicy Iranu - Teheranu. Kiedy wylądujemy, przejedziemy do hotelu.

Dzień 2:

Po porannym posiłku ruszamy na zwiedzanie Teheranu. W programie m.in. muzea dywanów i archeologiczne, a także Pałac Golestan i Sala Lustrzana, która była miejscem spotkania Wielkiej Trójki podczas Konferencji w Teheranie. O ile wystarczy nam czasu, zwiedzimy też bazar Tajrish. Następnie przejedziemy na lotnisko i udamy się do Shiraz. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

Dzień 3:

Rano śniadanie, a po nim zwiedzanie Shiraz. Miasto to, które stanowi stolicę prowincji Fars, słynie z róż, słowików i historii. Niegdyś było to swego rodzaju polityczne i kulturalne centrum Iranu.

Odwiedzimy tu Ogród Botaniczny Eram, Bramę Koranu, a także Grobowce Khaju - miejsca spoczynku wielkich perskich poetów, Hafiza i Saadiego, którzy tworzyli w XIV w. Staniemy tu też u stóp meczetów Nasir-ol Molk i Atiq, a także podziwiać będziemy fasadę mauzoleum Shae Cheraq.

Po długim dniu czekają nas kolacja w hotelu i nocleg.

Dzień 4:

Po śniadaniu jedziemy do znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Persepolis. Będziemy tu zwiedzać Naqsh-e Rajab, czyli ruiny stolicy Persji sprzed 2500 lat, a także Naqsh-e Rustam, gdzie znajdziemy skalne reliefy pochodzące z III w n.e., groby władców z dynastii Achemenidów, a także to, co zostało ze Świątyni Ognia i pałacu.

Następnie przejedziemy do Pasargade, które stanowiło pierwszą z perskich stolic. To tutaj znajdują się pałace Cyrusa Wielkiego, a także jego grobowiec (VI w.). Przez prowincję Fars udajemy się do Isfahanu, tam kolacja i nocleg.

Dzień 5:

Zwiedzamy Isfahan, który nazywany jest nesf-e Jahan, czyli “Połową Świata” i jego zabytki. Wśród nich Plac Imama Naqash-e Jahan (lista UNESCO), pałac Ali Qapu, Meczet Imama, Meczet Lotfollaha, a także miejscowy bazar.

Dzień 6:

Poranek przyniesie nam wizytę na lotnisku i wylot do Maschad. Jest to druga (po Mekce) najważniejsza destynacja muzułmańskich pielgrzymek. Znajdziemy tam Meczet Gowsarad, mauzoleum Nadir Shaha i Kooh Sangi. Na miejscu kolacja i zakwaterowanie.

Dzień 7:

Opuszczamy Iran i wkraczamy na teren Turkmenistanu. Granicę przekraczamy w Gaudan, a dalej jedziemy do Ashgabadu, największego z turkmeńskich miast. Jego nazwa jest tłumaczona jako “miasto miłości”. Zobaczymy tu Pomnik Niepodległości, pomnik ku czci książki “Rukhnama” autorstwa pierwszego prezydenta kraju, a także Łuk Neutralności, czyli najwyższy obiekt w Turkmenistanie.

Na jej szczycie znajduje się złoty pomnik Turkmenbashiego. W miejscowym lokalu zjemy kolację, a następnie udamy się na nocleg.

Dzień 8:

Odwiedzamy dziś strefę archeologiczną w Nissa. Prowadzone tu prace odkrywają stolicę państwa Partów, które na mapach istniało między 247 r. p.n.e a 228 r. Zwiedzimy Meczet Kipchak, Meczet Turmenbashiego, a także lokalne Muzeum Historyczne. Kolacja w restauracji i nocleg.

Dzień 9:

Po śniadaniu transferujemy się na lotnisko, skąd lecimy do Mary. Odwiedzamy stanowiska archeologiczne w Merv, które ukażą nam pozostałości po Erk Kala, Geaur Kala i Sultan Kala. Popołudniowy przejazd do Turkmenabad, kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 10:

Udajemy się do Farab i przekraczamy granicę z Uzbekistanem. Dojeżdżamy do Buchary. Tam kolacja i nocleg.

Dzień 11:

Śniadanie, a po nim zwiedzanie Buchary, czyli miasta nazywanego również “Perłą Orientu”, w którym znajdziemy ponad 140 zabytków sięgających do islamskich dziejów. Wśród nich znajdziemy imponujący kompleks Liabi Khauz zbudowany między XVI a XVII wiekiem, a także medresy: Nodir Divan, Begi, Khanaka i Kukeldash. Z kolei meczet Mogoki Attari pochodzi z okresu buddyjskiego i zoroastriańskiego.

Zobaczymy też trzy miejscowe bazary, Taqi Zargaron - bazar jubilerski, Taqi Telpak Furushon - bazar czapek i Taqi Sarrafon. Godziny popołudniowe będą wiązać się z wizytą w Poi Kalyan, gdzie znajduje się wpisany na listę UNESCO minaret Kalyan, a także szkoły koraniczne. Odkryjemy też tajemnice Mauzoleum Ismaela Samaniego, które powstało w X w. n.e.

Następnie zobaczymy meczet Bolo - Hauz, który inaczej nazywany jest meczetem 40 drewnianych kolumn, a także medresy Ulugbek i Abdul Aziz Khan. Kroki zawiodą nas ku twierdzy Ark. Ostatnim przystankiem na naszej niezwykle długiej trasie zwiedzania Buchary będzie mauzoleum Chashma - Ayub, gdzie bije święte źródło, a także medresa Char Minar. Kolację zjemy w restauracji i udamy się na spoczynek.

Dzień 12:

Wraz z porankiem udajemy się do Shakrizabz, czyli miejsca narodzin Emira Timura. Tam zwiedzimy centrum miasta, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród jego największych atrakcji znajdziemy mauzoleum Gumbazi-Seidan czy meczet Kok Gumbaz. Odwiedzimy też Cmentarz Żołnierzy Polskich, na którym pochowani są członkowie piechoty służący u gen. Andersa.

Opuszczamy miasto i ruszamy do Samarkandy. Niegdysiejsza stolica krainy Sogdiany leżała na Jedwabnym Szlaku i dzięki niemu zyskała na statusie i wzbogaciła się. Miasto powstało w VI w. p.n.e.

Dzień 13:

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie miasta, w tym położony w centrum Plac Registan i okoliczne medresy Ulugbek, Sher-Don, Tilla-Kori. Zakątek ma do zaoferowania jeszcze więcej, dzięki czemu obejrzeć będziemy mogli mauzoleum Emira Timura i Obserwatorium Astronomiczne Ulugbek, którego dzieje sięgają XV w. Na miejscu weźmiemy też udział w degustacji tamtejszego wina. Kolacja w lokalnej restauracji.

Dzień 14:

Poranne zwiedzanie meczetu Bibi-Khanum, nazwanym na cześć małżonki Timura, a następnie wizyta na bazarze. Dodatkowo zwiedzanie nekropolii Shakhi-Zinda. Udamy się do Taszkientu na pokładzie pociągu ekspresowego.

Dzień 15:

Wychodzimy na ulice Taszkientu. Zwiedzamy jego najwspanialsze zabytki, czyli Plac Khast Imam, który składa się m.in. z medresy Barack - Khan, a także meczetu Tillya - Sheykh. W dalszej kolejności odwiedzimy mauzoleum szejka Kaffal-Shashi.

Nasz grafik będzie dosyć napięty, ale jeśli wystarczy nam czasu, zobaczymy też Plac Niepodległości, Plac Emira Timur i Pomnik Odważnych, który powstał aby upamiętnić ofiary trzęsienia ziemi z 1966 r. Jego epicentrum znajdowało się dokładnie w Taszkiencie. Dzień zakończymy wspólną pożegnalną kolacją.

Dzień 16:

Wcześnie rano transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Zakwaterowanie

Podczas wyjazdu noclegi zorganizowane będą w hotelach o standardzie 3- i 4*. Pokoje będą przeznaczone dla 2-os.

Pogoda

Pogoda w Iranie

Najcieplejszymi miesiącami w roku są te przypadające w okresie od maja do września. Średnia temperatura przekracza wtedy 20°C. Miejscami jednak (czyli na bardziej pustynnych terenach) śmiało możemy przewidywać ponad 30°C. Co do opadów, ich nasilenie pokrywa się z letnimi temperaturami. Pozostała część roku przynosi niewielkie opady i chłodniejsze dni.

Pogoda w Uzbekistanie i Turkmenistanie:

Klimat tych dwóch krajów jest do siebie zbliżony. Spotkamy się tu z suchymi, prawie bezdeszczowymi okresami letnimi. Dużo więcej opadów napotkamy w miesiącach zimowych. Co do temperatur, najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy słupek rtęci przekracza 30°C, miejscami dosyć znacznie.

Cena zawiera

 • przeloty między Warszawą i Teheranem, a także między Taszkientem a Warszawą (z przesiadką), zakwaterowanie,
 • śniadania i kolacje wg programu,
 • lokalny transport autokarem lub mikrobusem wyposażonym w klimatyzację,
 • przejazd pociągiem ekspresowym między Samarkandą a Taszkientem,
 • usługę pilota organizatora i dodatkowego pilota lokalnego,
 • bilety i wejściówki do miejsc objętych programem,
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu.

Cena nie zawiera

 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN za os.),
 • wiz wjazdowych do Iranu (ok. 60 EUR) i Turkmenistanu (ok. 55 EUR),
 • opłaty za wjazd do Turkmenistanu (ok. 15 EUR),
 • ewentualnych opłat za transport na przejściu granicznym,
 • opłaty wjazdowej do Uzbekistanu (ok. 8 USD),
 • napiwków (ok. 4 USD/dzień),
 • ewentualnych aktywności fakultatywnych,
 • opłat za fotografowanie i nagrywanie,
 • wydatków własnych,
 • dodatkowych posiłków.

Ceny

Cena wyjazdu za jedną osobę wynosi 6100 PLN + 2890 USD.

Ważne informacje

Wiza do Iranu:

Wszyscy podróżni z Polski zobowiązani są do posiadania ważnej wizy wjazdowej do Iranu. Takowe są dostępne po wylądowaniu na międzynarodowych lotniskach Iranu, a także jeszcze przed wyjazdem, w irańskiej ambasadzie w Warszawie. Aby uzyskać pozwolenie, konieczne jest posiadanie ważnego polskiego paszportu (przez pół roku od przylotu do Iranu), a także bilet powrotny i zdjęcie.

Wiza do Turkmenistanu:

Osoby zainteresowane wjazdem na teren Turkmenistanu muszą posiadać ważną wizę wjazdową. Są one dostępne w placówkach konsularnych Turkmenistanu i wymagają zaproszenia od osoby fizycznej lub prawnej. Obszar Polski objęty jest jurysdykcją Ambasady Turkmenistanu w Berlinie.

Wiza do Uzbekistanu:

Od 2019 roku Polska została objęta ruchem bezwizowym do Uzbekistanu. Niemniej jednak konieczne jest stałe posiadanie przy sobie paszportu i tzw. propiski.


Szczepienia Iran i Uzbekistan:

Zanim wyjedziemy, należy upewnić się, że mamy ważne szczepienia na błonicę, tężec, krztusiec, WZW typu A i B, dur brzuszny, cholerę i wściekliznę.

Szczepienia Turkmenistan:

Wjazd do Turkmenistanu nie wiąże się z żadnymi obowiązkowymi szczepieniami.


Ze względu na odmienną florę bakteryjną zaleca się ograniczenie kontaktu z bieżącą wodą, a także unikanie spożywania posiłków w podejrzanych lokalach.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Religia w Iranie:

Religia w Iranie:

Podejście do religii w Iranie jest dużo bardziej ortodoksyjne. Od Rewolucji Islamskiej obowiązuje tu ścisłe prawo koraniczne, którego bardzo sumienne się pilnuje. Pozostałe kraje, które odwiedzimy, również są islamskie.

Niezależnie od miejsca, w którym się znajdziemy, apelujemy o szacunek do miejscowych przepisów i obyczajów. W szczególności w miejscach objętych kultem religijnym. Podróżujemy, żeby poznawać, a nie prowokować.

Sprawdź podobne wyjazdy

Rangun, Birma

12 - 26 lipiec 2022

+ 2 więcej

od6 800 PLN

/ os.

Lima, Peru

25 styczeń - 9 luty 2022

+ 6 więcej

od6 600 PLN

/ os.

Guangzhou, Chiny

3 - 12 październik 2022

+ 2 więcej

od5 890 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.